Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Φορτιστής μπαταρίας μολύβδου 24v

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή Φορτιστής μπαταρίας μολύβδου 24v

    Καλησπέρα σας. Εχω 2 μπαταρίες 12v 60ah μόνιμες συνδεδεμένες σε σειρά πάνω σε ένα μηχάνημα, και υπάρχει και ενας απλός φορτιστής (μετ/της και 2 γέφυρες) στον οποίο θέλω να κανω μια μετατροπή. Οπως ειναι τωρα δουλεύει συνεχόμενα και θα ήθελα να του βάλω ένα κύκλωμα ελέγχου και αυτοματισμού της φόρτισης ώστε να κόβει αυτόματα οταν φορτίσουν. Εψαξα εδώ στα κυκλώματα αλλά όλα ειναι για 12v, 24v δεν βρήκα τίποτα. Εχεται να προτείνετε κάτι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Εύβοια
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο κύκλωμα για φορτιστή 24v που να ελέγχει και να κόβει αυτόματα την φόρτιση όταν φορτίσουν οι μπαταρίες? Εδω στα κυκλώματα βρηκα μόνο για 12v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να φτιαξεις ενα απλο κυκλωμα με ενα τελεστικο ως συγκριτη. Μολις η ταση υπερβει την επιθυμητη (γεματη μπαταρια), θα κοβεις την ταση φορτισης με ενα ρελε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως υπάρχει κανένα σχεδιάγραμμα?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού, υποθέτω, η φόρτιση σταματάει αυτόματα γιατί την 'σταματάει' η μπαταρία: όσο ανεβαίνει η τάση τόσο μειώνεται το ρεύμα που απορροφάει η μπαταρία. Κι όταν φτάσει στην πλήρη φόρτιση, μηδενίζεται.
    Εν πάση περιπτώσει, ανέβασε το κύκλωμα που βρήκες για 12V να το τροποποιήσουμε για 24V.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα φτιαξει αυτο Συνημμένο Αρχείο 87593 για επιτηρηση στα 20V (δεν θυμαμαι γιατι!!) Πειραξε λιγο τις αντιστασεις του διαιρετη και θα σου ερθει εκει που θες) κοντα στα 28 λογικα.
    Για καποιο λογω λειπουν οι πυκνωτες. Θα χρειαστεις 1-2 αποσυζευξης (μη με ρωτησεις! Δεν θυμαμαι που ειχε παει αυτο το κυκλωμα!!!).

    Το μπουτον ειναι το reset οταν αποκατασταθει η ταση εισοδου. Δεν ξερω εσυ πως θες να το εκκινεις
    dimitris_p

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν 4 μπαταρίες σε ενα μηχάνημα σε μικτη σύνδεση. Λογο που ο φορτιστής δεν διαθέτει καποια ένδειξη εκτός από ενα αμπερόμετρο που δεν βολεύει, θέλω να κόβει αυτόματα και να υπάρχει μια ένδειξη με ένα led όταν η τάση φθάσει περίπου στα 28v να ανάβει για να καταλαβαίνει ο ανθρωπος οτι φόρτωσαν οι μπαταρίες ώστε να πάρει το μηχάνημα και να πάει να κάνει την δουλεία του. Εγω το θελω με άνοιγμα του γενικού διακόπτη να δουλεύει το κύκλωμα, οχι με reset.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Να παμε στην απλη λογικη του να βαλεις μια shunt και το αντιστοιχο κυκλωμα απο πισω για την διακοπη της φορτισης?
    Ειναι οκ και με την "χωρις reset" λειτουργια που περιγραφεις

    Λειτουργια BMS θα χρειαστεις? (αν καταλαβαινω καλα την "μικτη συνδεση")

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Οταν λες shunt τι ακριβως θες να πεις? Οχι στης μόλυβδου δεν χρειάζεται BMS. Με τον ορο μικτή σύνδεση θέλω να πω οτι σύνολο είναι 4 μπαταρίες των 12v 60ΑΗ και ειναι συνδεδεμένες μεταξυ τους παράλληλα, και ανα δυο εν σειρά. Ετσι εχουμε συνολικά 120AH στα 24v. Αυτο που θέλω να κανω ειναι να βελτιώσω την φόρτιση. Καθώς μόνο με το αμπερόμετρο σαν ένδειξη, δεν ξέρεις ποτε οι μπαταρίες είναι πλήρως φορτισμένες ώστε να κλήσεις τον φορτιστή. Είναι κρίσιμη η τάση των μπαταριών καθώς το μηχάνημα ειναι ενα ανυψωτικό μηχάνημα με καλάθι που ειναι μόνο ηλεκτρικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες shunt τι ακριβως θες να πεις? Οχι στης μόλυβδου δεν χρειάζεται BMS. Με τον ορο μικτή σύνδεση θέλω να πω οτι σύνολο είναι 4 μπαταρίες των 12v 60ΑΗ και ειναι συνδεδεμένες μεταξυ τους παράλληλα, και ανα δυο εν σειρά. Ετσι εχουμε συνολικά 120AH στα 24v. Αυτο που θέλω να κανω ειναι να βελτιώσω την φόρτιση. Καθώς μόνο με το αμπερόμετρο σαν ένδειξη, δεν ξέρεις ποτε οι μπαταρίες είναι πλήρως φορτισμένες ώστε να κλήσεις τον φορτιστή. Είναι κρίσιμη η τάση των μπαταριών καθώς το μηχάνημα ειναι ενα ανυψωτικό μηχάνημα με καλάθι που ειναι μόνο ηλεκτρικό.
    Shunt ειναι μια πολυ μικρης ωμικης τιμης αντισταση, η οποια σε βοηθαει να μετρας το ρευμα του κυκλωματος.
    Οντως σε αυτα τα μηχανηματα δεν εχω δει ποτε χρηση BMS για τις μολυβδου βαθειας εκφορτισης, με την προϋποθεση παντα πως ειναι απολυτα ιδιες σε τυπο, μαρκα και ηλικια.
    Αν ενα απο αυτα δεν το τηρεις, φτιαξε κατι με την λογικη του BMS για να προστατεψεις τις μπαταριες σου. Πλεον εγω θα το εβαζα ακομα και οταν τηρηθουν ολες οι παραπανω προϋποθεσεις. (Εχω να ασχοληθω με τετοια μηχανηματα σχεδον 20 χρονια πια).

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον αλπινιστης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (09-10-23)

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτιστής 24v μπαταρίες μολύβδου..
    By geormpal in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-23, 07:17
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-20, 22:39
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 18:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας