Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 66

Θέμα: ΘΟΡΥΒΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ inverter

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    160

    Προεπιλογή

    κοιτα αν μπορεις με καποιο τροπο και αν χωραει να τοποθετησεις κατω απο τον μετασχηματιστη μικρα σινεμπλοκ η ενα μεγαλο στην κεντρικη βιδα μτστ. εννοειται αν δεν υπαρχει αλλο προβλημα στο μηχανημα και ειναι μονο απλα θορυβος θελει λιγη πατεντα αν το χεις.το εχω κανει σε πολλους με αριστο αποτελεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2023
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Εδώ ένα βίντεο που κάποιος άλλος ανακάλυψε ότι δεν είναι ρόδινα τα πράγματα: https://www.youtube.com/watch?v=v_3j4D-IRnE

    Αυτο ειναι το συστημα μου:
    _X5A4708.jpg_X5A4709.jpg_X5A4713.jpgεδώ είναι ενας μεταγωγικούς διακοπτης. Το νερο του θερμοσίφωνα ζεσταίνεται απευθείας από τα φωτοβολταικα. Χρειάζεται 4 πάνελ τον 120watt και έχεις ζεστο νερο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitre : 27-10-23 στις 11:02

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Αυτό με τον αυτόματο πάνω στον θερμοσίφωνα μου φαίνεται κάπως επικίνδυνο. Δεν μπορείς να το κάνεις κάπως διαφορετικά;

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τον αυτόματο πάνω στον θερμοσίφωνα μου φαίνεται κάπως επικίνδυνο. Δεν μπορείς να το κάνεις κάπως διαφορετικά;
    <<Αυτό με τον αυτόματο πάνω στον θερμοσίφωνα μου φαίνεται κάπως επικίνδυνο.>> Ίσως είναι για την εξάλειψη της τρίτης αρμονικής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    <<Αυτό με τον αυτόματο πάνω στον θερμοσίφωνα μου φαίνεται κάπως επικίνδυνο.>> Ίσως είναι για την εξάλειψη της τρίτης αρμονικής.
    Μάλλον για εξάλειψη του χρήστη

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2023
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Δεν είναι αυτόματος. Χειροκίνητος μεταγωγικος ειναι. Που εστιαζεται το προβλημα; Οπως φαινεται περνει ρευμα απο τα φωτοβολταικα,στη μεση ειναι ουδετερο και στην πανω θεση παιρνει ρευμα απο τη Δ.Ε.Η. αφου σηκωσω τον διακοπτη στον πινακα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitre : 27-10-23 στις 13:06

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitre Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι αυτόματος. Χειροκίνητος επαγωγικος ειναι. Που εστιαζεται το προβλημα; Οπως φαινεται περνει ρευμα απο τα φωτοβολταικα,στη μεση ειναι ουδετερο και στην πανω θεση παιρνει ρευμα απο τη Δ.Ε.Η. αφου σηκωσω τον διακοπτη στον πινακα.
    Δημήτρη ΔΕΔΔΗΕ ΚΑΙ ΔΕΥΑ όλα σε ένα όμορφα και νοικοκυρεμένα.Σίγουρα θα πρέπει να το αλλάξεις μου αρέσει πάντως που ρωτάς που εστιάζεται το πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2023
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Το σημείο δεν εχει ρεύμα από τη Δ.Ε.Η. Αν χρειαστεί η Δ.Ε.Η πρέπει να μετακινήσω το διακόπτη πάνω με το χερι. Αν υπάρχει κάποια διαρροή θα το καταλάβω αφού βαζω το χερι μου. Αφου σιγουρευτώ ότι είναι όλα καλα μετα δίνω ρεύμα. Δεν διαφωνώ σ'αυτο που λες. Αν και οι υπόλοιποι εννοούν το ιδιο συμφωνώ μαζι σας.
    Για οσους το επιχειρησουν να ζεστανουν το νερο του θερμοσυφωνα με τα φωτοβολταικα θα εκπλαγουν ευχαριστα. Πριν είχα για δεκα χρονια ηλιακο, τωρα ουτε που το σκεφτομαι.Μπορεις να λειπεις απο το σπιτι οσο θελεις απλα κλεινεις τον διακοπτη.Δεν παγωνει.Τεσσερα πανελ (120watt το καθενα) δεν κοστιζουν πολυ. Κανεις γρηγορα αποσβεση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitre : 27-10-23 στις 13:35

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Dimitre για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (27-10-23)

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος θα σου πω τι θα έκανα εγώ σε ότι αφόρα την σύνδεση του θερμοσίφωνα για να αποφύγω κάποιο ατύχημα (ηλεκτροπληξία). Αρχικά ένα καλώδιο από τον θερμοσίφωνα καλά μονωμένο το οποίο θα καταλήγει έξω από το μπάνιο (από ότι κατάλαβα από την φωτογραφία ο θερμοσίφωνας σου είναι κάπου μέσα στο μπάνιο) . εκεί έξω θα έκανα όλες τις συνδέσεις μέσα σε ένα μικρό πινακάκι και όχι έτσι όπως είναι τώρα. Εκεί θα τοποθετούσα και το μεταγωγικό - αυτόματο η ότι άλλο. Ακόμη και έξω από το μπάνιο να είναι ο θερμοσίφωνας τα καλώδια ο μεταγωγικός και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί πάντα μέσα σε πίνακα και μακριά από σωλήνες ύδρευσης . Το ότι έχεις ρεύμα από φωτοβολταικό και όχι από την ΔΕΗ δεν σημαίνει ότι δεν θα πάθεις κάτι αν υπάρξει διαρροή.

    Αυτό πάντως με τον θερμοσίφωνα και τα πάνελ είναι ενδιαφέρον. Μπορείς να δώσεις κάποιες λεπτομέρειες σύνδεσης ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2023
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Χρειαζεσαι τεσσερα πανελ τον 120watt .Συνδεση σε σειρα.Η αντισταση του θερμοσυφωνα ειναι περιπου 13ohm.Τα πανελ σε σειρα θα δωσουν 75 volt.Oποτε 75/13=5,7αμπερ.Τα 120 watt καλυπτουν τις προδιαγραφες.Υπαρχουν και αλλες επιλογες. Αυτο που θελεις ειναι 75 βολτ και 6 αμπερ τουλαχιστον.Βρες πανελ με αυτες τις προδιαγραφες.Αναβει και το λαμπακι πανω απο τα 67 βολτ.
    Εχω μια αντισταση θερμοσυφωνα για πειραματα. Στα 25 βολτ δεν μπορεις να την πιασεις με το χερι, στα 60 βολτ μαυριζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ισχυς μετασχηματιστη
    By steliosAa in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 21:24
  2. μετασχηματιστης σε μετασχηματιστη?
    By Spark in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 13:15
  3. Μετασχηματιστη
    By thanospr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 22:55
  4. Μετασχηματιστης και θορυβος σε ενισχυτη
    By motifnick in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-12, 08:47
  5. ψαχνω μετασχηματιστη
    By galileos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-12, 17:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας