Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 66

Θέμα: ΘΟΡΥΒΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ inverter

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2023
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Ο κήπος με τα φωτοβολταικα. Νοτιάς και ανατολή.
    _X5A4718.jpg_X5A4719.jpg_X5A4726.jpgε

    Εχω στην Ανατολική πλευρα τρια των 175 ένα τον 140 και ένα τον 45. Αυτα δινουν ρευμα και στο θερμοσίφωνα.Επειδη γινεται συνδυασμος φορτιστης-μπαταριες και θερμοσιφώνας τα συγκεκριμενα δεν φτανουν και για τα δυο.Οποτε μεσω ενος αυτοματισμου στο θερμοσιφωνα δινω ρευμα μετα τις 10:20 το πρωι αφου φορτισουν λιγο οι μπαταριες και το κοβω στις 13:30. Μετα της 10:00 αρχιζουν να δινουν ρευμα και τα πανελ στη νότια πλευρα.
    Στη νοτια πλευρα εχω δύο των 65 και ένα τον 170.
    Τα πανελ αγοραστηκαν σταδιακα,χωρις σχεδιο στην αρχη.Τελευταια τον Αυγουστο αγοραστηκαν μπαταριες και inverter.Το Μαιο ειχα ξεκινησει τα πειραματα με τον θερμοσιφωνα.Σχεδον ολο το Μαιο εβρεχε,ομως ειχε ζεστο νερο για ένα ατομο καθημερινα σχεδον.Το καλοκαιρι που δεν ειχα μπαταριες και ινβερτερ χρησιμοποιουσα τα πανελ της ανατολικης πλευρας για το θερμοσίφωνα.Ειχα παρα πολυ ζεστο νερο.Δεν ειχα τι να το κανω.Ετσι τον εκλεινα.Το χειμωνα που μας περασε χρησιμοποιωντας διαφορες αντιστασης απο ηλεκτρικες συσκευες χρησιμοποιησα την ενεργεια τον πανελ για θερμανση.Δεν μπορουσα να κανω και κατι αλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitre : 28-10-23 στις 17:16

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2023
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Αυτα τον 175 στην Ανατολικη πλευρα δινουν 9 αμπερ ρευμα, τον 140 δινει 7 αμπερ. Για να μην κοβει τα αλλα τρια προστεθηκε αυτο τον 45 παράλληλα στο 140 να λυση το προβλημα.
    Τα αλλα τρια στη νοτια πλευρα ειναι σε σειρα οποτε σ'αυτη την περιπτωση το πανελ τον 170 δεν δινει ολη την ενεργεια του,γι'αυτο μπηκε και καθετα στο μπαλκονι. Δινουν μεχρι 210 βατ.
    Αυτα στην ανατολικη πλευρα εχουν κλιση 55 μοιρες ενω τα δυο στη νοτια 35 μοιρες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitre : 28-10-23 στις 17:40

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.953

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitre Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορεις να βαλεις δυο 400αρια πανελ που βγαζουν 40 βολτ το καθενα εχεις ισχυ 800watt.
    Θα ζεστάνουν το νερο ταχυτατα
    Ηλεκτρολόγος δεν είμαι, με φωτοβολταΙκά δεν ασχολούμε, αλλά με βάση την κοινή λογική αυτό που λες δεν μου κολλάει.
    Το θερμοσίφωνο είναι περίπου 4Kw και για να ζεστάνει το νερό (από κρύο) κάνει πάνω από μισή ώρα, με 800W πως αυτό θα γίνει ταχύτατα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2023
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλεκτρολόγος δεν είμαι, με φωτοβολταΙκά δεν ασχολούμε, αλλά με βάση την κοινή λογική αυτό που λες δεν μου κολλάει.
    Το θερμοσίφωνο είναι περίπου 4Kw και για να ζεστάνει το νερό (από κρύο) κάνει πάνω από μισή ώρα, με 800W πως αυτό θα γίνει ταχύτατα;
    Ο ηλιακος θερμοσίφωνας σε ποση ωρα αραγε ζεσταινει το νερο;
    Οταν τα πανελ ειναι 800 βατ αλλα ο θερμοσιφωνας θα ζηταει το πολυ 440 σημαινει οτι εχουμε περισια ενεργεια.
    Αν τα πανελ ειναι 500 βατ θα πιασουν την αποδοση των 500 βατ πολυ πιο αργα απο οτι αυτα τον 800 βατ.
    Π.χ. αυτα τον 800 βατ στης 10 ωρα το πρωι θα δινουν 500 βατ οποτε θα ζεστενουν στο μαξ το θερμοσιφωνα.Αυτα τον 500 βατ θα πιασουν αυτη την ενεργεια στις 12 το μεσημερι.Ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω.
    Απο την ωρα που θα βγει ο ηλιος και τα δυο θα ζεστενουν το νερο,αυτα ομως με την παραπανω ενεργεια σε λιγοτερες ωρες θα το ζεστανουν περισοτερο.
    Αν δωσεις στον θερμοσιφωνα 100βατ/ωρα για 24 ωρες θα το ζεστανει το νερο.Επειδη ηλιο δεν εχουμε 24 ωρες πρεπει να ειμαστε ρεαλιστες.
    Γι αυτο προτεινα ελαχιστη ταση 70βολτ και 6 αμπερ ρευμα. Και με λιγοτερο γινεται αλλα σε περισοτερες ωρες.
    Εμενα τα πανελ που τον ζεστενουν κοιτανε ανατολη, μετα της 14:00 κοβουν, οποτε μεσα σε εξι ωρες πρεπει να το ζεστανουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitre : 28-10-23 στις 19:17

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2023
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Έχουμε την αντίσταση θερμοσίφωνα 13 ομ
    Δίνουμε στο θερμοσίφωνα 220 βολτ οπότε έχουμε :
    220=13χ I >> Ι=220/13 >> Ι=16,9 αμπέρ
    W= VI >> W= 220X 16,9 >>W=3720 ΒΑΤ
    Δίνουμε στο θερμοσίφωνα 75 βολτ οπότε έχουμε:
    75= 13χ Ι >> Ι= 75/13 >> Ι=5,77 αμπέρ
    W = VI >> W= 75x 5,77= 432 βατ
    Δίνουμε στο θερμοσίφωνα 60 βολτ οπότε έχουμε:
    60= 13x I >> I = 60/13 >> I= 4,61 αμπέρ
    W=VI >> W= 60x4,61 =276 βατ
    Σε μια ώρα με το ρεύμα του σπιτιού ο θερμοσίφωνας θα καταναλώσει 3720 βατ
    Σε μια ώρα με 75 βολτ πάνελ ο θερμοσίφωνας θα καταναλώσει 432 βατ
    Σε μια ώρα με 60 βολτ πάνελ ο θερμοσίφωνας θα καταναλώσει 276 βατ
    3720/432=8,6 ώρες
    3720/276=13,478 ώρες
    Στο εναλλασσόμενο ρεύμα η τάση μεταβάλλεται συνέχεια μεταξύ 0-220 ακαριαία. Εμείς δεν το καταλαβαίνουμε. Οι συσκευές όμως το καταλαβαίνουνε.
    Αυτό που διαπίστωσα με τις δοκιμές είναι ότι για 80 λίτρα νερό επαρκούνε τα 432 βατ.Είναι ρεαλιστικό. Οτιδήποτε παραπάνω σίγουρα είναι καλύτερο.
    Τα 276 βατ όχι δεν αρκούνε θέλουν πολύ χρόνο, ισως για έναν 60 λίτρο να κάνουν δουλειά.
    Εδώ το θέμα είναι το αρχικό κόστος, επειδή η ηλιακοί θερμοσίφωνες έχουν ξεφύγει νομίζω λίγο .Για όσους βέβαια μένουν σε ψυχρά κλίματα το χειμώνα υπάρχουν και αλλά προβλήματα με τους ηλιακούς. Προσωπικά ως χρήστης ηλιακού θερμοσίφωνα για 10 χρονιά έχοντας γνωρίσει τα θετικά και τα αρνητικά του ανεξαρτήτου κόστους θα επέλεγα τα φωτοβολταικα για να ζεστάνω το νερό. Αν βάλεις 800βατ πάνελ σε νότιο προσανατολισμό νομίζω είσαι πλήρης καλυμμένος σε ταχύτητά θέρμανσης του νερού.
    Με 80 βολτ φτάνεις τα 492 βατ.
    Και να αναφερω και το αρνητικο που εχουμε που είναι και αυτό πολύ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
    Το συνεχές ρεύμα έχει ένα σημαντικό μειονέκτημα. Στο κλείσιμο του διακόπτη σε πλήρη φορτίο. Δηλαδή αν τα πανελ είναι στο φουλ παραγωγής και κλείσεις το διακόπτη ακούς τον σπινθήρα. Εδώ μπαίνει στο παιχνίδι ο «θερμοστάτης» του θερμοσίφωνα. Εδώ υπάρχει ο κίνδυνος για όσους ξέρουν.
    Υπάρχει κίνδυνος πολύ σοβαρός. Οπότε για να αποφύγω τα παρατράγουδα ο θερμοστάτης είναι ρυθμισμένος αρκετά ψηλά οπού δεν φτάνει το νερό σάυτη την θερμοκρασία για να μην κόβει αυτός το ρεύμα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει θερμοστάτης για συνεχές ρεύμα.

    Επειδή υπάρχει κίνδυνος να μας χτυπήσει αυτοκίνητο οι άνθρωποι δεν σταμάτησαν να περπατούν στο δρόμο.
    Ο αυτοματισμος που εχω και κοβει το ρευμα ειναι ενα διπλο ρελε που αντεχει 32αμπερ. Κοβει δηλαδη ταυτοχρονα και τους δυο ακροδεκτες. Εκει δεν εκουω τον σπινθηρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitre : 28-10-23 στις 21:41

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.485

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitre Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε την αντίσταση θερμοσίφωνα 13 ομ
    Δίνουμε στο θερμοσίφωνα 220 βολτ οπότε έχουμε :
    220=13χ I >> Ι=220/13 >> Ι=16,9 αμπέρ
    W= VI >> W= 220X 16,9 >>W=3720 ΒΑΤ
    Δίνουμε στο θερμοσίφωνα 75 βολτ οπότε έχουμε:
    75= 13χ Ι >> Ι= 75/13 >> Ι=5,77 αμπέρ
    W = VI >> W= 75x 5,77= 432 βατ
    Δίνουμε στο θερμοσίφωνα 60 βολτ οπότε έχουμε:
    60= 13x I >> I = 60/13 >> I= 4,61 αμπέρ
    W=VI >> W= 60x4,61 =276 βατ
    Σε μια ώρα με το ρεύμα του σπιτιού ο θερμοσίφωνας θα καταναλώσει 3720 βατ
    Σε μια ώρα με 75 βολτ πάνελ ο θερμοσίφωνας θα καταναλώσει 432 βατ
    Σε μια ώρα με 60 βολτ πάνελ ο θερμοσίφωνας θα καταναλώσει 276 βατ
    3720/432=8,6 ώρες
    3720/276=13,478 ώρες

    Στο εναλλασσόμενο ρεύμα η τάση μεταβάλλεται συνέχεια μεταξύ 0-220 ακαριαία. Εμείς δεν το καταλαβαίνουμε. Οι συσκευές όμως το καταλαβαίνουνε.
    Αυτό που διαπίστωσα με τις δοκιμές είναι ότι για 80 λίτρα νερό επαρκούνε τα 432 βατ.Είναι ρεαλιστικό. Οτιδήποτε παραπάνω σίγουρα είναι καλύτερο.
    Τα 276 βατ όχι δεν αρκούνε θέλουν πολύ χρόνο, ισως για έναν 60 λίτρο να κάνουν δουλειά.
    Εδώ το θέμα είναι το αρχικό κόστος, επειδή η ηλιακοί θερμοσίφωνες έχουν ξεφύγει νομίζω λίγο .Για όσους βέβαια μένουν σε ψυχρά κλίματα το χειμώνα υπάρχουν και αλλά προβλήματα με τους ηλιακούς. Προσωπικά ως χρήστης ηλιακού θερμοσίφωνα για 10 χρονιά έχοντας γνωρίσει τα θετικά και τα αρνητικά του ανεξαρτήτου κόστους θα επέλεγα τα φωτοβολταικα για να ζεστάνω το νερό. Αν βάλεις 800βατ πάνελ σε νότιο προσανατολισμό νομίζω είσαι πλήρης καλυμμένος σε ταχύτητά θέρμανσης του νερού.
    Με 80 βολτ φτάνεις τα 492 βατ.
    Και να αναφερω και το αρνητικο που εχουμε που είναι και αυτό πολύ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
    Το συνεχές ρεύμα έχει ένα σημαντικό μειονέκτημα. Στο κλείσιμο του διακόπτη σε πλήρη φορτίο. Δηλαδή αν τα πανελ είναι στο φουλ παραγωγής και κλείσεις το διακόπτη ακούς τον σπινθήρα. Εδώ μπαίνει στο παιχνίδι ο «θερμοστάτης» του θερμοσίφωνα. Εδώ υπάρχει ο κίνδυνος για όσους ξέρουν.
    Υπάρχει κίνδυνος πολύ σοβαρός. Οπότε για να αποφύγω τα παρατράγουδα ο θερμοστάτης είναι ρυθμισμένος αρκετά ψηλά οπού δεν φτάνει το νερό σάυτη την θερμοκρασία για να μην κόβει αυτός το ρεύμα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει θερμοστάτης για συνεχές ρεύμα.

    Επειδή υπάρχει κίνδυνος να μας χτυπήσει αυτοκίνητο οι άνθρωποι δεν σταμάτησαν να περπατούν στο δρόμο.
    <<Στο εναλλασσόμενο ρεύμα η τάση μεταβάλλεται συνέχεια μεταξύ 0-220 ακαριαία. Εμείς δεν το καταλαβαίνουμε. Οι συσκευές όμως το καταλαβαίνουνε.>> τάση μεταβάλλεται συνέχεια μεταξύ 0-220, σίγουρα πάνω από από 240(*) - αν δεν κάνω λάθος 240Χ1.44. και τι σε πειράζει αυτό;
    <
    (*) Η τάση 220 έχει γίνει προ πολλού 240 volt

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 28-10-23 στις 22:03
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2023
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Μονος μου εδωσα την απαντηση στον εαυτο μου.Αυτο τον αυτοματισμο τον ειχα στο ηλιακο θερμοσίφωνα και εχει πανω αισθητηρα θερμοκρασιας για να κοβει. Τι ανακαλυψα σημερα. Να στε καλα. Στη φωτο ειναι αυτο με το κιτρινο καλωδιο τυλιγμενο.Πρεπει να βαλω τον αισθητηρα θερμοκρασιας στο θερμοσιφωνα.ΕΧω κανει βεβαια μια πατεντα για να δουλεψει με το συνεχες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2023
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Ηλιας Α. Ευχαριστω. Μην τα παιρνεις ολα μετρητης. Δωσε εμφαση στην ουσια.Αυτο για το ρελε θα το δω ,αν και νομιζω οτι κανει και αυτο που εχω.Επειδη δεν ειμαι αυτης της δουλειας δεν γνωριζω τη εχουν εφευρει-κατασκευαση. Ουτε τον μεταγωγικο διακοπτη γνωριζα.Και εκει ηταν το μεγαλυτερο μου προβλημα.Οταν ανακαλυψα την υπαρξη του σωθηκα.

    Οτι μεταβαλεται η ταση σημαινει οτι στη μια ωρα λειτουργιας δεν ειναι συνεχεια 240.Δεν ξερω πως ακριβως υπολογιζεται.
    Επισης εχει σχεση στο πως μεταφερεται η θερμοκρασια απο την αντισταση στο νερο.
    Επειδη και εμενα τα νουμερα δεν μου βγαιναν , η πραξη μου εδειξε οτι γινεται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitre : 28-10-23 στις 22:28

  9. #39
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Επομένως για να αποφύγουμε τον σπινθήρα στον θερμοστάτη θα πρέπει η να παρεμβαλλουμε μεταξύ πάνελ καί θερμοσίφωνα κάποιο inverter που θα ανεβάσει κατά πολύ το κόστος, η ενδεχομένως να μπορέσει να αντικατασταθεί ο διακόπτης του θερμοστάτη με ένα SSR DC.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (28-10-23)

  11. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.870

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitre Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι μεταβαλεται η ταση σημαινει οτι στη μια ωρα λειτουργιας δεν ειναι συνεχεια 240.Δεν ξερω πως ακριβως υπολογιζεται.
    Το ακρωνύμιο RMS σημαίνει Root Means Square (τετραγωνική ρίζα του μέσου όρου τετραγώνων) και όταν
    μιλάμε για εναλλασσόμενη τάση είναι η ισοδύναμη συνεχής τάση που δίνει τα ίδια θερμικά αποτελέσματα.
    Δηλαδή αν σε μια αντίσταση εφαρμόσουμε τάση 230VAC RMS θα τη ζεστάνει το ίδιο με μιά συνεχή τάση 230VDC.
    https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2018/01/rms.html
    Το πολύμετρό σου μετράει RMS τάση 240VAC η οποία θα ζεστάνει το ίδιο με μιά συνεχή τάση 240VDC.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 29-10-23 στις 00:41
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ηλιας Α (29-10-23)

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ισχυς μετασχηματιστη
    By steliosAa in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 21:24
  2. μετασχηματιστης σε μετασχηματιστη?
    By Spark in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 13:15
  3. Μετασχηματιστη
    By thanospr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 22:55
  4. Μετασχηματιστης και θορυβος σε ενισχυτη
    By motifnick in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-12, 08:47
  5. ψαχνω μετασχηματιστη
    By galileos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-12, 17:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας