Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Regulator σε Arduino uno

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη jean
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    394

    Προεπιλογή Regulator σε Arduino uno

    Καλησπέρα στην ομάδα, έχω θεματακι με κατασκευή!
    Φτιάχνω μία κατασκευή με arduino η οποία θα τροφοδοτείται από μία 12V μπαταρία. Το arduino σύμφωνα με τα σενάρια που του δίνω θα ελέγχει μία πλακέτα με 4 ρελέ. Βολεύει να χρησιμοποιήσω κατευθείαν την 12-βολτη είσοδο της πλακέτας. Το έκαναν και παρατήρησα ότι όταν δίνει εντολή να ενεργοποιηθεί έστω και ένα ρελέ, το regulator που υπάρχει πάνω στην πλακέτα του arduino θερμαίνεται πολύ. Είπα να το προσπεράσω και έτσι χρησιμοποίησα ένα εξωτερικό regulator ώστε να δίνω στο arduino κατευθείαν 5 volt. Όλα καλά με το arduino αλλά τώρα ανεβάζει πολύ θερμοκρασία το εξωτερικό regulator. Η θερμοκρασία παρατηρείται και στις δύο περιπτώσεις μόνο όταν ενεργοποιούνται τα ρελέ και μάλιστα χωρίς καθόλου φορτίο πάνω τους πράγμα το οποίο λογικά είναι αδιάφορο από τη στιγμή που είναι απλά μία ξένη επαφή. Έχω ελέγξει για πιθανά βραχυκυκλώματα κτλ, δεν έχω αντιληφθεί κάτι. Η ερώτησή μου είναι αν είναι λογικό να ανεβάζει τόσο θερμοκρασία και αν ναι πώς δικαιολογείται να την ανεβάζει μόνο όταν ενεργοποιούνται τα ρελέ, τα οποία για την ιστορία τραβάνε 300mΑ.
    * Ίσως είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι τα ρελέ ενεργοποιούνται σύμφωνα με τιμές που παίρνω από κάποιους αναλογικούς ελεγκτές τάσης.

    Συγγνώμη για το τεράστιο κείμενο απλά προσπαθώ να είμαι αναλυτικός για να μεταφέρω σωστή εικόνα!! 😉😉
    Ευχαριστώ πολύ!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jean : 27-10-23 στις 17:12 Αιτία: Λάθος κωδικοποίηση

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον jean για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (27-10-23)

Παρόμοια Θέματα

  1. ΞœΞ΅Ο„Ξ±ΟƒΟ‡Ξ·ΞΌΞ±Ο„ΞΉΟƒΟ„Ξ�Ο‚
    By KOSTAS1969 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-22, 01:52
  2. ARDUINO UNO
    By electricalgian in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-16, 03:01
  3. arduino uno
    By ssakiss1 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-14, 13:54
  4. arduino uno
    By kourtidisp in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-14, 18:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας