Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: STEREO TOOLS

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Σίγουρα πρώτη φορά ασχολούμαι με το Stereo tools αν και το έχει το Jazler μέσα στα plugins. Λίγες φορές το δοκίμασα αλλά για βελτίωση του ήχου limiter,compressor και τέτοια.Ποτέ ως αυτόνομη μονάδα για να απαλλαγώ από συσκευές όπως στερεογεννήτρια,επεξεργαστή ήχου κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε, θα ήταν καλό να ανεβαζες κάποια screenshot με τα βήματα που ακολουθείς για την ρύθμιση του προγράμματος. Γενικά για να παίξει όπως θες, θα πρέπει η ανάλυση να ρυθμιστεί στα 192khz και να έχεις ενεργοποιήσει μόνο την fm output. Υπάρχουν κι άλλες πολλές λεπτομέρειες αλλά δεν θα αναφερθώ ακόμη. Το tool σε αντίθεση με τον ανταγωνιστή του breakway, έχει άπειρες ρυθμίσεις. Αυτό για κάποιους είναι καλό για κάποιους άλλους μειονέκτημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον electron για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (31-10-23)

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι πως ακολούθησα εντελώς τυχαία βήματα χωρίς καποια ιεράρχηση και με το ενσωματωμένο stereo tools στο jazler μάλλον πρέπει να το κατεβάσω εστω και trial αυτόνομο και να το λειτουργήσω με άλλη κάρτα ήχου ,είδα λιγο και το breakway μου φάνηκε πιο πολυπλοκο . Ας ασχοληθώ με το πρώτο μια και έχω μια κάποια μικρή έστω ιδέα.
    Να ρωτήσω αν το χρησιμοποιείς και σύ σε ραδιοφωνικο σταθμό;
    Σε ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Έχει το jazzler ενσωματωμένο το tool; Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο; Ψάξε λίγο και στο YouTube, υπάρχουν πολλά σχετικά βίντεο που θα πάρεις μια ιδέα πως σετάρεται. Προσωπικά έχω ασχοληθεί αρκετά χρόνια εργαστηριακά με το stereo tool ιδιαίτερα, αλλά και με το breakway.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Περιέργως σβήστηκε η απάντηση μου.Καποιο τεχνικο λάθος υποθέτω.
    Λοιπόν το jazler έχει αλλά trial stereo tools .
    Κατέβασα και από την επίσημη σελίδα το S/T αλλά μου φαίνεται τόσο διαφορετικό που μάλλον με μπερδεψε περισσότερο. Δυστυχώς ουτε χρόνο ελευθερο έχω για να κάνω πειράματα οήυτε τις απαραίτητες γνώσεις μάλλον θα δώ αν μπορεί κάποιος επαγγελματικά να το στήσει και να το σετάρει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Πρέπει μαζι με το stereo tools να κατεβάσω και το MPX;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Αν κατέβασες την stand alone έκδοση δε χρειάζεται κάτι άλλο. Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει και plugin mpx που να πρέπει να κατεβάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη costas.panago
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από monoxromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιέργως σβήστηκε η απάντηση μου.Καποιο τεχνικο λάθος υποθέτω.
    Λοιπόν το jazler έχει αλλά trial stereo tools .
    Κατέβασα και από την επίσημη σελίδα το S/T αλλά μου φαίνεται τόσο διαφορετικό που μάλλον με μπερδεψε περισσότερο. Δυστυχώς ουτε χρόνο ελευθερο έχω για να κάνω πειράματα οήυτε τις απαραίτητες γνώσεις μάλλον θα δώ αν μπορεί κάποιος επαγγελματικά να το στήσει και να το σετάρει.

    Τζάμπα παιδεύεσαι με το s/t . Οι τόσες πολλές ρυθμίσεις που έχει οδηγούν σε παράνοια. Ποτέ δεν κατάφερα να πάρω τον ήχο που ήθελα. Κατέβασε το breakaway one και θα τα δεις όλα. Διάλεξε κάποιο από τις έτοιμες διαμορφώσεις που έχει και θα καταλάβεις τι εστί όγκος και λοιπά τινά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον costas.panago για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (01-11-23)

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Κώστα η παραμετροποίηση του tool, όντως μπορεί να οδηγήσει σε <παράνοια> για κάποιον που προσπαθήσει να φέρει τον ήχο στα μέτρα του. Όλα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Το breakway και η φιλοσοφία του είναι γενικά ότι το exciter που θα περάσεις τη διαμόρφωση πρέπει να πληρεί κάποιες βασικές προϋποθέσεις,όπως tilt εντός λογικών ορίων κλπ. Το tool από την άλλη, με τις πολλές παραμετροποιήσεις του, σου δίνει τη δυνατότητα να <φέρεις> έστω και παράτυπα ένα λιγότερο καλό pll στα ίσα του.
    Εννοείται ότι ο όγκος του breakway δεν συγκρίνεται, ωστόσο preset έχει και το tool αν κάποιος δεν θέλει να μπλέξει περισσότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη costas.panago
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα η παραμετροποίηση του tool, όντως μπορεί να οδηγήσει σε <παράνοια> για κάποιον που προσπαθήσει να φέρει τον ήχο στα μέτρα του. Όλα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Το breakway και η φιλοσοφία του είναι γενικά ότι το exciter που θα περάσεις τη διαμόρφωση πρέπει να πληρεί κάποιες βασικές προϋποθέσεις,όπως tilt εντός λογικών ορίων κλπ. Το tool από την άλλη, με τις πολλές παραμετροποιήσεις του, σου δίνει τη δυνατότητα να <φέρεις> έστω και παράτυπα ένα λιγότερο καλό pll στα ίσα του.
    Εννοείται ότι ο όγκος του breakway δεν συγκρίνεται, ωστόσο preset έχει και το tool αν κάποιος δεν θέλει να μπλέξει περισσότερο.
    Σωστά , πολύ σωστά. Έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο με έξοδο usb από κάρτα ήχου σε είσοδο usb στερεογεννήτριας (όχι rca) και μετά στην είσοδο mpx του exciter suono εντός των ορίων από το όργανο του suono. Ακουστικά από τον δέκτη ποτέ το s/t δεν έφτασε το breakaway. Ίσως και όλη αυτή η παραμετροποίηση να ήταν βουνό για μένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. EAGLE power tools
    By mariosm in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-12, 19:45
  2. tools for eagle
    By tzortzakos in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-12, 16:32
  3. προγραμμα MS Removal tools
    By sofaki in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-11, 12:00
  4. UML CASE Tools
    By lordi in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-08, 01:39
  5. daemon tools
    By HERMEAS in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-06, 22:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας