Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Όδευση καλωδίων σε.spot οροφής σε μπαλκονι

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή Όδευση καλωδίων σε.spot οροφής σε μπαλκονι

    Καλησπέρα. Θα ήθελα να βάλω 2 φανάρια απλικες αριστερά και δεξια της μπαλκονόπορτας εξωτερικά. Θα τραβήξω ρεύμα από μια πρίζα στο μπαλκόνι, και κάτω από το δοκάρι θα περάσω το καλώδιο για να πάω απο την μια.απλικα στην άλλη πλευρά της μπαλκονόπορτας για την 2η απλικα. Έχω ένα άγχος μην πέσω σε καλώδιο που τροφοδοτεί τα 2 spot της οροφής του μπαλκονιού όπως θα τρυπήσω για να βάλω την 2η απλικα (την 1η απλικα που βρίσκεται πάνω από την πρίζα την έχω τοποθετήσει πριν χρόνια). Ουσιαστικά αριστερά και δεξιά της μπαλκονόπορτας υπάρχει τοιχοποιία, πιθανόν και κάποιο τοιχίο, και πάνω από την μπαλκονόπορτα είναι το δοκάρι πέρα ως πέρα. Από που λέτε να περνά το καλώδιο από το διαμέρισμα προς τα 2 spot της οροφής του μπαλκονιού? Εκτός από τα 2 στριφωνια της απλικας θέλω να βάλω και 2 βιδες-θηλιες κάτω από το δοκάρι για να αναρτήσω το καλώδιο που θα τροφοδοτεί από την μια στην άλλη απλικα.
    Επειδή από το φόρουμ δεν μπόρεσα από το κινητό να ανεβάσω φωτό, την ανέβασα εδώ. Δεξιά φαίνεται το ένα φανάρι απλικα που μέχρι τώρα το τροφοδοτω από την παροχή που είναι για κλιματιστικό και επίσης δεξιά φαίνεται το ένα σποτ. Αριστερά της μπαλκονόπορτας θα μπει η άλλη απλικα.
    https://ibb.co/C6g2k9r
    Υπάρχει περίπτωση να περνάει καλώδιο στο κάτω μέρος του δολαρίου και πάνω από την μπαλκονόπορτα? Εκεί θέλω να βάλω 2 στριφωνια - θηλιές για την ανάρτηση του καλωδίου. Για αισθητικούς λόγους θέλω να αποφύγω την ρόκα. Επίσης αριστερά της μπαλκονόπορτας στο ίδιο ύψος που είναι η απλικα δεξιά θέλω να βάλω την 2η απλικα. Το λογικό μου κάνει από μέσα από το διαμέρισμα το καλώδιο να εξέρχεται στο μπαλκόνι ακριβώς κάτω από το δοκάρι και μετά να ανεβαίνει στο δοκάρι ώσπου να πιάσει οροφή για να.παει.στα spot. Τι λέτε?
    Edit: ο διακόπτης για τα σποτ βρίσκεται στον τοίχο μέσα στο σαλόνι ακριβώς δεξιά της μπαλκονόπορτας, πίσω από εκεί που βρίσκεται το υφιστάμενο φανάρι-απλικα και λίγο πιο χαμηλά. Εκει πίσω από το φανάρι είναι και το μπουάτ μέσα.
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzitzikas : 31-10-23 στις 22:40

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Αυτοκόλητα κανάλια και ούτε τρύπες ούτε καλώδια να κρέμονται. Τα κουτιά διανομής που βρίσκονται μέσα από την μπαλκονόπορτα λογικά δείχνουν την πορεία των καλωδίων σε νοητές ευθείες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοκόλητα κανάλια και ούτε τρύπες ούτε καλώδια να κρέμονται. Τα κουτιά διανομής που βρίσκονται μέσα από την μπαλκονόπορτα λογικά δείχνουν την πορεία των καλωδίων σε νοητές ευθείες.
    Καλημέρα και ευχαριστώ.
    Αυτοκόλλητο κανάλι θα κρατήσει στον τοίχο? Ή θα ξεκολλήσει σύντομα? Δεν μου γεμίζουν το μάτι τα αυτοκόλλητα.
    διακόπτης για τα σποτ βρίσκεται στον τοίχο μέσα στο σαλόνι ακριβώς δεξιά της μπαλκονόπορτας, πίσω από εκεί που βρίσκεται το υφιστάμενο φανάρι-απλικα και λίγο πιο χαμηλά. Εκει πίσω από το φανάρι είναι και το μπουάτ μέσα.
    Άρα λογικά υποψιάζομαι ότι πάνω από την απλικα που βλέπεις δεξιά συνεχίζει το καλώδιο εξωτερικά πάνω στο δοκάρι προς τα πάνω ώσπου να πιάσει οροφή, μετα ευθεία.δινει το σποτ που φαίνεται αναμμένο δεξιά και συνεχίζει? στην οροφή στο μπετόν για να δώσει το 2ο σποτ αριστερά που δεν φαίνεται . Άρα μάλλον στο δοκάρι εξωτερικά δεν περνάνε καλώδια που πάνε από από δεξιά προς τα αριστερά. Πίσω από το φανάρι απλικα δεξιά είναι το μπουάτ του διακόπτη των σποτ μέσα στο διαμέρισμα. Ο διακόπτης είναι κάτω από το μπουάτ μέσα στο διαμέρισμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    δεν καταλαβαινω το αγχος αφου εχεις τετοιο:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Ψάχνω ανιχνευτή καλωδίων (μέσα σε τοίχο).
    στην τελικη τρυπα σιγα σιγα, common sense χρειαζεται


    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Στο δοκάρι δεν υπάρχει περίπτωση να περνά το καλώδιο για << spot της οροφής>> Όπως φαίνεται στη φωτό.
    Η ανάρτηση του καλωδίου με θηλιές είναι......., το αυτοκόλλητο κανάλι μπορείς να το ενισχύσεις με κατάλληλη κόλα και να μην πάθει τίποτα για δεκαετίες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 01-11-23 στις 08:45
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δοκάρι δεν υπάρχει περίπτωση να περνά το καλώδιο για << spot της οροφής>> Όπως φαίνεται στη φωτό.
    Η ανάρτηση του καλωδίου με θηλιές είναι......., το αυτοκόλλητο κανάλι μπορείς να το ενισχύσεις με κατάλληλη κόλα και να μην πάθει τίποτα για δεκαετίες.
    Αυτοκόλλητο κανάλι θα ήταν όκ, αλλά οκ αλλά με την υγρασία σκέφτομαι μήπως ξεκολλήσει. Έχει ο καυκας 12χ12mm της Schneider electric. Αριστερά της μπαλκονόπορτας που θέλω να βάλω την 2η απλικα φανάρι κάτω από το δοκάρι στον τοίχο δεν πρέπει να έχει καλώδιο, αφού μπουάτ και διακόπτης είναι από τα δεξιά. Από το ένα.σποτ στην οροφή φεύγει καλώδιο για το άλλο ή λέτε άλλου να γίνεται η διακλάδωση? Ανιχνευτή δεν έχω θα προσπαθήσω μήπως βρω δανεικό. Έχω έναν αλλά είναι σάπιος δεν είναι αξιόπιστος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοκόλλητο κανάλι θα κρατήσει στον τοίχο? Ή θα ξεκολλήσει σύντομα? Δεν μου γεμίζουν το μάτι τα αυτοκόλλητα.
    Ποιο πιθανό είναι να σου ξεκολλήσει ο σοβάς, αν πας να τραβήξεις το αυτοκόλλητο κανάλι, παρά να βγει το κανάλι μόνο του.
    Έχω για χρόνια έξω και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Μην τα φοβάσαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοκόλλητο κανάλι θα ήταν όκ, αλλά οκ αλλά με την υγρασία σκέφτομαι μήπως ξεκολλήσει. Έχει ο καυκας 12χ12mm της Schneider electric. Αριστερά της μπαλκονόπορτας που θέλω να βάλω την 2η απλικα φανάρι κάτω από το δοκάρι στον τοίχο δεν πρέπει να έχει καλώδιο, αφού μπουάτ και διακόπτης είναι από τα δεξιά. Από το ένα.σποτ στην οροφή φεύγει καλώδιο για το άλλο ή λέτε άλλου να γίνεται η διακλάδωση? Ανιχνευτή δεν έχω θα προσπαθήσω μήπως βρω δανεικό. Έχω έναν αλλά είναι σάπιος δεν είναι αξιόπιστος.
    <<Αυτοκόλλητο κανάλι θα ήταν όκ, αλλά οκ αλλά με την υγρασία σκέφτομαι μήπως ξεκολλήσει. Έχει ο καυκας 12χ12mm της Schneider electric.>>
    Υπάρχουν σήμερα καλές κόλες για να ενισχύσεις το αυτοκόλλητο, μπορείς επίσης να το στερεώσεις με ούπατ (*) 5 χιλιοστά.
    <<Από το ένα.σποτ στην οροφή φεύγει καλώδιο για το άλλο ή λέτε άλλου να γίνεται η διακλάδωση>>
    Μια φωτό στο κάθε <<σποτ>> Αφού αφαιρέσεις την πλαφονιέρα θα βοηθούσε.
    (*) Πιθανότητες να πέσεις σε καλώδιο είναι απειροελάχιστες, και να κόψεις το καλώδιο δε θα χαθεί ο κόσμος, κρύψε αυτό μην το δει ο «Μόνον ο κίνδυνος ο μεγάλος, ο βαθύς, ο τρομερός Ό€νοίγει τά μάτια διάπλατα εις τήν α€λήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)>> και βάνει τις φωνές τις οποίες δεν αντέχω.
    Υ.Γ με τη φωτό θα δούμε και, αν η ηλεκτ σωλήνα είναι μέσα στο μπετόν ή στο σοβά.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 01-11-23 στις 14:46
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο πιθανό είναι να σου ξεκολλήσει ο σοβάς, αν πας να τραβήξεις το αυτοκόλλητο κανάλι, παρά να βγει το κανάλι μόνο του.
    Έχω για χρόνια έξω και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Μην τα φοβάσαι.
    απλά στην δική μου περίπτωση το κανάλι θα κολληθεί κάτω απο το δοκάρι, οπότε το βάρος του καλωδίου μέσα θα είναι όλο προς τα κάτω ασκώντας δύναμη αντίθετη απο την κόλλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Όδευση καλωδίων
    By MAIK721 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-23, 13:22
  2. Όδευση παροχής
    By MacGyver in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-17, 15:47
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-14, 17:20
  4. Κεραια σε μπαλκονι Πετρουπολη.
    By stonecityboys in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-14, 09:40
  5. Κεραια στο μπαλκονι
    By geoper2 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-09, 21:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας