Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Έλεγχος φοράς τάσης με δίοδο

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή Έλεγχος φοράς τάσης με δίοδο

    Καλησπέρα σε όλη την ομάδα, είμαι ψυκτικός και θέλω να κάνω έναν αυτοματισμό. Η ερώτηση είναι η εξής μπορώ με μια δίοδο, αν κάνω λάθος στην ορολογία συγχωρήστε με, σε ένα κοινό δίκτυο με τάση 220V να μην έχω επιστροφή τάσης σπο το έναν καλωδιο στο άλλο? Έχω 2 θερμοστάτες Α και Β που ελέγχουν ξεχωριστά 2 ηλεκτροβάνες Α και Β. Ταυτόχρονα οποίος ανάψει μου δίνει τάση 220V σε μια λάμπα, αλλά δεν θελω αν ανάψει ο θερμοστάτης Α να γυρίσει την ηλεκτροβανα Β γιατί θα είναι όλα σε κοινή φάση. Μιλάμε για ένταση το πολύ 1Α. Ευχαριστώ πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Διόρθωσε αν καταλάβαμε λάθος , αν εκ περιτροπής θεωρήσουμε τους 2 θερμοστάτες ως 2 διακόπτες σε ένα δωμάτιο που ελέγχουν 2 φωτιστικά (που επίσης έχουν κοινή φάση από την ίδια γραμμή από πίνακα ) φωτιστικό Α και φωτιστικό Β.
    γιατί θεωρείς με την παρακάτω δήλωση
    αλλά δεν θελω αν ανάψει ο θερμοστάτης Α να γυρίσει την ηλεκτροβανα Β
    Κάτι που στους διακόπτες (για τα 2 φωτιστικά ) αυτό δεν θα συμβεί. Παράλληλη μεν σύνδεση των 2 φωτιστικών , αλλά ανεξάρτητη φάση τροφοδοσίας για κάθε φωτιστικό από τους ανεξάρτητους διακόπτες έστω της κοινής γραμμής από πίνακα.

    Φορά τάσης στο συνεχές ρεύμα κατανοητό , αλλά στο εναλλασσόμενο (υπάρχει φορά )?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 17-11-23 στις 12:50

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    την ξεχνας την διοδο.
    βαλε αναμεσα θερμοστατη και βανα, 1 ρελε 2 ανοιχτων επαφων (αρα 2 ρελε συνολο) και καθαρισες

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Φίλε mike αυτό κάνω γενικά απλά η σκέψη ήταν αν γίνεται με δίοδο γλιτώνουμε χώρο γιατί υπάρχουν περιπτώσεις με πιο πολλούς θερμοστάτες και τα ρελε ενοχλούν. Δεν έχω περιθώριο χώρου. Φίλε Κυριακίδη καταρχήν ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις. Φαντάσου ο Α διακοπτης να ανοίγει το Α φωτιστικό ταυτόχρονα όμως μόλις αναψει δίνει και σε μια ακόμα λαμπα που έχει κοινή φάση με τον διακόπτη 2 που ανοίγει το φωτιστικό 2 οπότε δεν θέλω να πηγαίνει η φάση από τον Α στον Β αφού υπάρχει στιγμή που γεφυρωνονται. Παρ όλα αυτά επειδή πιο πολύ θα ήθελα να κατανοήσω την δουλειά της δίοδος για ποιον λόγο δεν γίνεται αυτό? Η δίοδο δεν είναι κάτι σαν αντεπίστροφο να το πω μπακάλικα? Δηλαδή περνάει η τάση προς μια κατεύθυνση και όχι ανάποδα? Γενικά υπάρχει τρόπος να γίνει ηλεκτρονικά αυτό που θέλω?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lefteris251 : 17-11-23 στις 15:00

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Ριξε μια ματια σε αυτα τα υπερ-λεπτα ρελε.
    Ουτε αυτο δεν χωραει??
    Ειναι το 1/3 της ασφαλειας

    https://www.forelca.gr/product/1565/...34.51220v-240v

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefteris251 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δίοδο δεν είναι κάτι σαν αντεπίστροφο να το πω μπακάλικα? Δηλαδή περνάει η τάση προς μια κατεύθυνση και όχι ανάποδα?
    πολυ σωστα τα λες, αυτο ακριβως κανει η διοδος!!! ελα ομως που εχουμε ΕΝΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΟ..... θα κοψει μονο πχ την αρνητικη ημιπεριοδο... (ισως ενα λαμπακι θα αναβε λιγοτερο σχετικα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefteris251 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρ όλα αυτά επειδή πιο πολύ θα ήθελα να κατανοήσω την δουλειά της δίοδος για ποιον λόγο δεν γίνεται αυτό? Η δίοδο δεν είναι κάτι σαν αντεπίστροφο να το πω μπακάλικα? Δηλαδή περνάει η τάση προς μια κατεύθυνση και όχι ανάποδα? Γενικά υπάρχει τρόπος να γίνει ηλεκτρονικά αυτό που θέλω?
    Δεν είπαμε ότι δεν γίνεται , αλλά δεν καταλαβαίνω σε τι θα βοηθήσει (μπορεί και λανθασμένα να έχω καταλάβει ότι θέλεις ως προς το μοναδικό ενδεικτικό λαμπάκι , να μην λειτουργεί με οποιαδήποτε ενεργοποίηση όποιας βάνας ) και να έχεις ένδειξη σε λαμπάκια ανεξάρτητα για κάθε βάνα , για να καταλαβαίνεις ίσως ποια βάνα λειτουργεί και όχι γενικά για οποιαδήποτε βάνα .
    Βλέπε από σελίδα 8 και μετά , (δεν είναι λύση και δεν οδηγεί στον στόχο σου )
    http://www.sml.ece.upatras.gr/images...i_203_2018.pdf

    Αν περιγράψεις τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις , ίσως δεν ασχοληθούμε με διόδους (να γίνεται αυτό που θέλεις με τρόπους που θα σου προτείνουν άλλοι )

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Νομίζω το πρόβλημα είναι οτι η λάμπα τροφοδοτείται από δύο πηγές, οπότε όποιο κύκλωμα κλείσει τροφοδοτεί και το άλλο μέσω της σύνδεσης της λάμπας. Κάνε μία δοκιμή, να αποσυνδέσεις τη λάμπα έστω από τη μία πλευρά. Λογικά θα δουλέψει κανονικά το σύστημα. Οπότε μετά ψάχνεις τη λύση, είτε με δύο ξεχωριστές λάμπες είτε με ρελέ πολλαπλών επαφών

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Ειναι η κλασικη πατεντα που κανουν σε μια οικοδομη με 2-3 οροφους που μενει μια οικογενεια ωστε να εχουν αυτονομια αλλα χωρις ωρομετρηση αφου τα πληρωνει ενας..
    Καθε θερμοστατης δινει σε ενα ρελε και οι εξοδοι των ρελε γεφυρωνονται ωστε να παιρνει ο καυστηρας..
    Οπως ειπωθηκε παραπανω στο AC φυσικα και δεν γινεται με διοδους.

    Edit: Τωρα που το ξανασκεφτομαι ετσι ακριβως δουλευουν οι πινακες αυτονομιας του εμποριου:Καθε θερμοστατης περναει απο μια διοδο και οι καθοδοι ολων των διοδων ενωνονται και δινουν σε ενα ρελε τυπου οκταλ( με βαση τυπου λυχνιας)
    Απο το ρελε αυτο παιρνει ο καυστηρας.
    Φυσικα θα πειτε οτι ετσι το πηνιο του ρελε παιρνει χοντρικα 110 V..
    Ετσι ειναι αλλα το ρελε δουλευει μια χαρα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOUN : 17-11-23 στις 20:58
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Έχω συναντήσει τέτοιο σύστημα: Μια δίοδος σκέτη παρείχε ημιανόρθωση οπότε και ~115V DC στα τμήματα του αυτοματισμού. Μετά άλλες δίοδιο ώστε κάποια εξαρτήματα να ενεργοποιούνται από επιμέρους θερμοστάτες κλπ χωρίς επιστροφές. Τέλος ρελεδες με 110V πηνίο και παράλληλα οι NO επαφές τους

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος τάσης 12v
    By JON567 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-22, 22:15
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-19, 20:27
  3. Τι δίοδο να διαλέξω ?
    By H0mod in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 10:11
  4. Έλεγχος τάσης 6v
    By primeras in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-12, 08:41
  5. Έλεγχος τάσης γραμμής
    By kagelos in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-10, 19:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας