Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Έλεγχος υψηλής θερμοκρασίας σε χώρο

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος SV2DXJ
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    367

    Προεπιλογή

    Αν είναι δικος σου άνθρωπος καλό ειναι μια κάμερα, επίσης μπορείς να βάλεις και αυτό https://www.ebay.com/itm/143990219336 στον πίνακα και να ελέγχεις την από την κατανάλωση τι λειτουργεί και αν είναι ανάγκη κόβεις το ρεύμα

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Μια κάμερα xiaomi και ένας wifi ρελες στον πίνακα να χειρίζεσαι την κουζίνα από απόσταση

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΙΣΚΟΣ
    Όνομα
    ΣΙΣΚΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Αφού μαγειρεύει σημαίνει οτι βλέπει καλά...εγώ προτείνω (δοκιμασμένο) φωτεινή ένδειξη , αρκετά έντονη σε σημείο που να μη περνά απαρατήρητα, μια λάμπα ή LED να αναβοσβήνουν , όση ώρα είναι σε λειτουργία η κουζίνα . Το έχω κάνει και σε φώτα μπάνιου που μέναν ολη τη νύχτα ανοικτά!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Το κακό με τις κάμερες είναι οτι δεν μπορείς να τις κοιτάς όλη την ώρα . Πρώτα βάζουμε ενα σύστημα προειδοποίησης στυλ συναγερμου , πχ απο την κατανάλωση του σπιτιού ( εξυπνο βατόμετρο ) βλέπουμε οτι είναι ανοικτή η κουζίνα παραπάνω από 10 λεπτά ( συνεργασία με αυτοματισμο σπιτιου home assistant κλπ ) , τότε μπορούμε να πάρουμε μια ειδοποίηση και να ρίξουμε μια ματιά να δούμε αν μαγειρεύει ή αν η κουζίνα έχει ξεχαστεί ...

    Ενναλακτικά , αν το πρόβλημα είναι μονο η κουζίνα και οι φλόγες ... νομίζω οτι οι επαγωγικές εστίες δεν ξεκινάνε αν δεν έχει τοποθετηθεί πάνω σκεύος ; Δεν έχω , δε το λέω με σιγουριά ...

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΙΣΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού μαγειρεύει σημαίνει οτι βλέπει καλά...εγώ προτείνω (δοκιμασμένο) φωτεινή ένδειξη , αρκετά έντονη σε σημείο που να μη περνά απαρατήρητα, μια λάμπα ή LED να αναβοσβήνουν , όση ώρα είναι σε λειτουργία η κουζίνα . Το έχω κάνει και σε φώτα μπάνιου που μέναν ολη τη νύχτα ανοικτά!!
    Ότι αφορά διαδρόμους , μπάνιο και κουζίνα , ίσως και μπαλκόνια και μόνο αυτά , το καλύτερο είναι ανιχνευτής κίνησης με δυνατότητα παράκαμψης αυτόματης λειτουργίας .
    https://www.toled.gr/e-shop/epitoixi...os-v-tac-1354/

    Ενναλακτικά , αν το πρόβλημα είναι μονο η κουζίνα και οι φλόγες ... νομίζω οτι οι επαγωγικές εστίες δεν ξεκινάνε αν δεν έχει τοποθετηθεί πάνω σκεύος ; Δεν έχω , δε το λέω με σιγουριά ...
    Έτσι είναι , αλλά ποιος θα βγάλει το φλεγόμενο σκεύος από την κουζίνα όταν η κουζίνα είναι στην Αθήνα και ο παππούς για τάβλι στην Ραφήνα . Δεν είμαι σίγουρος και όσο αφορά τυχόν υπερχείλιση του σκεύους αν σταματάει επίσης .

    Ο κάθε κατασκευαστής όταν θέλει να φτιάξει κάποιο μέσο ασφαλείας , ελέγχει όλα τα δεδομένα και πέραν της δικής του κατασκευής , αλλιώς δεν θεωρείται ασφαλείας , αλλά πατάτα .
    θα μπορούσαμε να θέσουμε και την δυνατότητα ανίχνευσης παρουσίας ( όπως στα κλιματιστικά ) , αλλά στην περίπτωση της ηλεκτρικής κουζίνας πάλι τα πράγματα είναι αβέβαια .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 22-11-23 στις 14:29

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Και μιας ο λόγος γίνεται για ηλ κουζίνες,θερμοκρασίες, καπνούς, κ.τ.λ, θα αναφέρω μια ατέλεια που έχουν οι περισσότερες, σχετικά με την ένδειξη λειτουργίας του φούρνου, το λαμπάκι λοιπόν ελέγχεται από το διακόπτη του φούρνο και από το θερμοστάτη, όταν ΄πιασει΄την θερμοκρασία ο φούρνος σβείνει το λαμπάκι, βλέπει η κυρά Κατίνα - που έχει μια κάποια ηλικία- ο,τι δεν καίει κανένα λαμπάκι και πάει για κούκ-καμ, κρυώνει ο φούρνος ανάβει και πάλι και πάλι,το αποτέλεσμα κάρβουνο τα γεμιστά κ.λ.π.
    Συνιστώ-για όποιον το ΄έχει΄-να βάλει ένα λαμπάκι ακόμη το οποίο να ελέγχεται από το διακόπτη του φούρνου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 23-11-23 στις 12:50
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Θα πω κάτι σαν μη ειδικός,αλλά πολύ ευαίσθητος στον συγκεκριμένο θέμα.....Αν βάλεις αισθητήρες κίνησης πχ sonoff κ ενα smart ρελε στον πινακα,οι οποίοι με σενάριο θα κόβουν το ρελε πχ μετά από κάποιο χρονο χωρις κινηση δεν θα βοηθουσε;Επίσης μια παγίδα στην πόρτα η οποία να σου στέλνει εσένα ειδοποίηση στο κινητό,όταν η πόρτα ανοίγει κ το ρελε είναι στο on ή έχει φορτίο,αλλά κ να σβήνει ταυτοχρονα το ρελε.Τα σενάρια που μπορείς να κάνεις είναι άπειρα,κ γίνεται με λίγα χρήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος θερμοκρασίας με θερμοστάτη.
    By andrew321 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-19, 10:46
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 11:37
  3. Έλεγχος θερμοκρασίας σε κολλητήρι
    By Georggg in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-14, 23:25
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 07:06
  5. Έλεγχος θερμοκρασίας ψήκτρας
    By kobi in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 14:56

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας