Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Έλεγχος υψηλής θερμοκρασίας σε χώρο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή Έλεγχος υψηλής θερμοκρασίας σε χώρο

    Χαιρετώ την παρέα. Μου ζητήθηκε να φτιάξω ένα σύστημα ασφαλείας για ένα μεγάλο άνθρωπο που αρχίζει να ξεχνάει.
    Στην προκειμένη, ξεχάστηκε το μάτι της κουζίνας και ειδοποίησαν οι γείτονες για τον καπνό που έβγαινε από την κουζίνα, ώρες μετα....

    Ιδέες:
    1. Να κόβω την κουζίνα με χρονικό. Αυτό στην περίπτωση μιας μέρας με 2-3 μαγειρέματα, δεν θα λειτουργήσει καλά. Άσε που αν ξεχάσεις λίγο λάδι στο τηγάνι, η φωτιά αρχίζει στο μισάωρο....
    2. Αισθητήρας καπνού. Πιο λογική λύση, αλλά θα ήθελα να προλάβω και αυτό το στάδιο - να μην φτάσουμε δηλαδή στον μάυρο καπνό

    Για να φτάσουμε στον καπνό, χρειάζεται υψηλή θερμοκρασία (αρκετά υψηλότερη από τις θερμοκρασίες μαγειρέματος) για κάποιο χρονικό διάστημα, έτσι ώστε να "αρπάξει" το υλικό, ή ακόμα και να στεγνώσει πρώτα πριν αρπάξει (οπότε μου δίνει αρκετό χρόνο για ανίχνευση).

    3. Σκέφτηκα τον απομακρυσμένο έλεγχο θερμοκρασίας. Το ξεκίνησα με flir, αλλά έχω σημαντικό κόστος αρχικά, συν ότι πρέπει να βρώ flir με πρόγραμμα, έτσι ώστε να μου δίνει μια έξοδο, όταν η θερμοκρασία υπερβεί το set point που θα έχω ορίσει.

    Για τον σχεδιασμό του αυτοματισμού δεν έχουμε πρόβλημα.
    Παίζει όμως καμιά ιδέα για την ανίχνευση των θερμοκρασιών???

    Ουσιαστικά πρέπει να ανιχνεύσω θερμοκρασίες άνω των 230-250 βαθμών σε μικρή σχετικά απόσταση.

    Ή και οποιαδήποτε άλλη ιδέα για να μην πάρουμε φωτιά!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αλπινιστης : 21-11-23 στις 09:18

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Ουσιαστικά πρέπει να ανιχνεύσω θερμοκρασίες άνω των 230-250 βαθμών σε μικρή σχετικά απόσταση.
    Εσύ θα ανιχνεύσεις τις θερμοκρασίες ? ( ή ο μεγάλος άνθρωπος που ξεχνάει και σύμφωνα με την αναφορά πήγε για τάβλι για να μην αντιλήφθηκε τους καπνούς εντός οικίας )
    Για το 2 που εδώ φοβόμαστε να μην επικαθίσουν απλές σκόνες , τι θα γίνει με λιπαρές ουσίες .
    Όλα αυτά που σκέφτεσαι έχουν προειδοποιητικό μόνο χαρακτήρα ? ( π.χ. αλαρμ ηχητικό και ο μεγάλος άνθρωπος για τάβλι στο καφενείο ?) σε τι θα βοηθήσει ? Αυτός θα ξεχάσει και τον αυτοματισμό που πιθανόν να φτιάξεις .

    1. Να κόβω την κουζίνα με χρονικό. Αυτό στην περίπτωση μιας μέρας με 2-3 μαγειρέματα, δεν θα λειτουργήσει καλά.
    Γιατί το λες αυτό? υπάρχουν χρονικά με μπουτόν , ρυθμίζεις τους μάξιμουμ χρόνους και σβήνει , για μεγάλα παιδιά που επιστρέφουν στην πιπίλα είναι το μόνο ασφαλές . Ο διακόπτης με μπουτόν διασφαλίζει ότι υπάρχει κάποιος κοντά στην κουζίνα .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 21-11-23 στις 10:45

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς Πέτρο από μια ηλικία και μετά, πρέπει εμείς να τους προσέχουμε πιο πολύ.
    Θεωρούμε δεδομένο πως θα ξανασυμβεί αυτό. Θα ναι λαϊκή, θα ναι super market, η κουζίνα θα μείνει αναμμένη..

    Ο αυτοματισμός θα κόβει την τροφοδοσία της κουζίνας με ρελέ στον πίνακα και θα επανέρχεται μόνο με reset.

    Με έλεγχο χρόνου δεν βολέυει.
    Πρέπει να αφήσεις 1-1,5 ώρα για να μεγειρευτεί ένα φαγητό κατσαρόλας, αλλά το τηγάνι μπορεί να βάλει φωτιά σε πολύ λιγότερο χρόνο..
    Γι αυτό προσανατολίζομαι στον έλεγχο θερμοκρασίας. Κάποιες θερμοκρασίες δεν μπορούν να υπάρξουν σε κουζίνα που λειτουργεί κανονικά, οπότε αν ανιχνέυσω κάτι τέτοιο προλαβαίνω και τυχόν ανάφλεξη

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Αλέξανδρε, με όλο το σεβασμό, αλλά το θέμα δεν είναι τα χρονικά, οι ανιχνευτές κλπ, αλλά η ιατρική διαχείριση του προβλήματος του ανθρώπου.
    Τα λέω επειδή τα πέρασα με τη μάνα μου. Η σωστή αντιμετώπιση είναι η ιατρική φροντίδα σε μονάδα. Η άνοια θέλει κοινωνική συντροφιά και νοσηλευτικό προσωπικό.
    Αντιλαμβάνομαι και την οικονομική διάσταση του ζητήματος, αλλά η επιλογή τελικά είναι αν θα περάσει ο άνθρωπός σου με αξιοπρέπεια τα δύσκολα χρόνια.
    Εχω περάσει όλες τις φάσεις, από το να χασκογελάμε με τις ασυναρτησίες, στο να προλαβαίνουμε τις φωτιές από τα αναμμένα μάτια στην κουζίνα, να σπάω την θωρακισμένη πόρτα για να μπώ στο σπίτι, και τέλος να μην την έχω δεί επί μήνες λόγω lockdown.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Άγγελε έχεις απόλυτο δίκιο. και λυπάμαι για αυτά που πέρασες...
    Είναι η μητέρα συναδέλφου και η πρώτη φορά που παρουσίασε κάτι τέτοιο. Δεν έχει ούτε άλλα συμπτώματα, ούτε έχει δώσει δικαίωμα για ανησυχία. Είναι αρκετά νέα ακόμα για να τον προβληματίσει ουσιαστικά.
    Όμως είναι στην επαρχία, οπότε καλό είναι να υπάρχει ένας αυτοματισμός για την επόμενη φορά, αν και όποτε συμβεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Εγω για θεματα ασφαλειας ζητουσα απο τον ηλεκτρολογο αιθητηρα καπνου. Ειναι το πιο γρηγορο καθοτι οταν εχει αναπτυχθει η θερμοκρασια που ειπες στα ντουλαπια ή γυρω απο την κουζινα κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι αργα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Φυσικά μπορεί να συνεχιστεί το θέμα , για την επίλυση τέτοιων προβλημάτων ( γιατί αυτά τα παθαίνουν ακόμη και νέοι , π.χ. εγώ επειδή έχω ξεχάσει πολλές φορές το μπρίκι του καφέ , και χρησιμοποιώ πάντα χρονοδιακόπτη πρίζας και όντως με έσωσε πολλές φορές )
    Αλλά για ηλικιωμένους τίθεται θέμα π.χ. εγκαυμάτων στο μαγείρεμα κτλ

    Με έλεγχο χρόνου δεν βολέυει.
    Πρέπει να αφήσεις 1-1,5 ώρα για να μεγειρευτεί ένα φαγητό κατσαρόλας
    Οι λύσεις (και δοκιμασμένες από εμένα προς υποστήριξη ηλικιωμένων )
    https://www.skroutz.gr/s/8455429/Tef...lt-Leykos.html (ένας ηλικιωμένος δεν μπορεί να κάθεται συνεχώς πάνω από την κουζίνα , και πάνω από όλα δεν μπορεί να μαγειρέψει σωστά )

    Και αν του αρέσουν σε αυτήν την ηλικία οι τηγανιτές πατάτες . Φριτέζα με περιστρεφόμενο καλάθι
    https://www.delimitros.gr/mikres-oik...zzy-xxl-iz8205

    Οπότε όλα τα μεγάλα παιδιά μπορούν να πηγαίνουν για τάβλι ελεύθερα .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 21-11-23 στις 12:31

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Πάυλο!
    Πριν χρειαστεί ο αισαθητήρας καπνού, θέλω να καταφέρω να ανιχνεύχω απαγορευτικές θερμοκρασίες στα σκεύη! Γι αυτό σκεφτόμουν την λύση με flir, για να έχω απομακρυσμένη μέτρηση πάνω στην επιφάνεια της κουζίνας και να κόψω το ρεύμα εγκαίρως, πριν αρχίζει το πραγματικό πρόβλημα..
    Δεν θέλω να βάλω αισθητήρες στα ντουλάπια ή στο ταβάνι, γιατί αν φτάσει να ανέβει εκεί η θερμοκρασία είναι ήδη αργά!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω για θεματα ασφαλειας ζητουσα απο τον ηλεκτρολογο αιθητηρα καπνου. Ειναι το πιο γρηγορο καθοτι οταν εχει αναπτυχθει η θερμοκρασια που ειπες στα ντουλαπια ή γυρω απο την κουζινα κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι αργα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω για θεματα ασφαλειας ζητουσα απο τον ηλεκτρολογο αιθητηρα καπνου. Ειναι το πιο γρηγορο καθοτι οταν εχει αναπτυχθει η θερμοκρασια που ειπες στα ντουλαπια ή γυρω απο την κουζινα κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι αργα...
    << αιθητηρα καπνου.>> Το καλύτερο + επικουρικά τ΄άλλα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Αλεξανδρε, ριξε μια ματια και στους θερμοδιαφορικους ανιχνευτες:
    https://sat-alarm.gr/%CE%BA%CE%B1%CF...4%CE%AD%CF%82/

    Μαλλον εχεις υποψη σου μονο αυτους του ορατου καπνου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (21-11-23)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος θερμοκρασίας με θερμοστάτη.
    By andrew321 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-19, 10:46
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 11:37
  3. Έλεγχος θερμοκρασίας σε κολλητήρι
    By Georggg in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-14, 23:25
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 07:06
  5. Έλεγχος θερμοκρασίας ψήκτρας
    By kobi in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 14:56

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας