Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 42

Θέμα: Ρελέ διαρροής φορητό

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Ηπειρος
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή Ρελέ διαρροής φορητό

    Στην Γερμανία είχα δει ρελε διαρροής που ήταν πανω σε μπαλαντέζα για να το βάζεις έξτρα όταν κάνεις εξωτερικές εργασίες. Έτσι να προστατευεσαι έξτρα εκτός απο τον διαρροής του κανονικού πινακα του σπιτιου. ή όταν πας να κανεις εργασιες σε καποιο σπιτι που δεν εμπιστεύεσαι τον δικο του.

    Η ερώτηση μου είναι ως εξής.

    Έστω ότι θέλω να φτιάξω ενα μικρό φορητό πινακάκι που να έχει μόνο έναν διαρροής πάνω. Να βάζω το πινακακι στην πρίζα με ενα φις και να εχω μια πριζα στο πινακακι και να παιρνω ρεύμα.

    Θα λειτουργεί κανονικά ο διαρροής αν το αρσενικο φις μπαίνει μια σωστα στην πριζα και την άλλη αναποδα; Καθώς πιθανον όποιος το βαζει στην πριζα δεν ελέγχει αν θα έχει μπει η φαση στην φάση αλλά πιθανον να το βάλει και αναποδα.
    Για πειτε μου γνώμες; Λογικα και αναποδα να μπει το φις θα πέφτει ο διαρροης αλλά ισχυει πραγματικά;

    Απο ότι είδα στο εξωτερικό υπάρχουν και πολύμπριζα με ενσωματωμένο διαρροης.
    Πως εισαι σιγουρος όμως ότι το βάζεις στην φαση; Άρα δεν παιζει ρόλο.

    Και τι διαρροής επιλεγουμε; Μονοπολικό ή διπολικό;

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasn100 : 23-11-23 στις 15:22

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Το πως θα συνδέσεις το βύσμα δεν παίζει ρόλο. Το ρελέ διαρροής ελέγχει την διαρροή ρεύματος προς την γη. Επομένως αν έχεις καλή γείωση θα δουλέψει. Αν η μπαλαντέζα δεν έχει καλή γείωση ή είναι χαλασμένη ή η γείωση της πρίζας που συνδέεται δεν είναι καλή δεν θα δουλέψει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasn100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Γερμανία είχα δει ρελε διαρροής που ήταν πανω σε μπαλαντέζα για να το βάζεις έξτρα όταν κάνεις εξωτερικές εργασίες. Έτσι να προστατευεσαι έξτρα εκτός απο τον διαρροής του κανονικού πινακα του σπιτιου. ή όταν πας να κανεις εργασιες σε καποιο σπιτι που δεν εμπιστεύεσαι τον δικο του.

    Η ερώτηση μου είναι ως εξής.

    Έστω ότι θέλω να φτιάξω ενα μικρό φορητό πινακάκι που να έχει μόνο έναν διαρροής πάνω. Να βάζω το πινακακι στην πρίζα με ενα φις και να εχω μια πριζα στο πινακακι και να παιρνω ρεύμα.

    Θα λειτουργεί κανονικά ο διαρροής αν το αρσενικο φις μπαίνει μια σωστα στην πριζα και την άλλη αναποδα; Καθώς πιθανον όποιος το βαζει στην πριζα δεν ελέγχει αν θα έχει μπει η φαση στην φάση αλλά πιθανον να το βάλει και αναποδα.
    Για πειτε μου γνώμες; Λογικα και αναποδα να μπει το φις θα πέφτει ο διαρροης αλλά ισχυει πραγματικά;

    Απο ότι είδα στο εξωτερικό υπάρχουν και πολύμπριζα με ενσωματωμένο διαρροης.
    Πως εισαι σιγουρος όμως ότι το βάζεις στην φαση; Άρα δεν παιζει ρόλο.

    Και τι διαρροής επιλεγουμε; Μονοπολικό ή διπολικό;
    <<Στην Γερμανία είχα δει ρελε διαρροής που ήταν πανω σε μπαλαντέζα για να το βάζεις έξτρα όταν κάνεις εξωτερικές εργασίες>>Πολύ! καλά κάνουν, μακάρι να το εφάρμοζαν και εδώ,συγχαρητήρια!που θες να το εφαρμόσεις.
    <<προστατευεσαι έξτρα εκτός απο τον διαρροής του κανονικού πινακα του σπιτιου>> Εκτιμώ πως τα περισσότερα ρελέ στο Ελλάδα -αν υπάρχουν-δε δουλεύουν (ασύνδετα, γεφυρωμένα, bay bas με διακόπτη, κ.τλ.
    <<Έστω ότι θέλω να φτιάξω ενα μικρό φορητό πινακάκι που να έχει μόνο έναν διαρροής πάνω.>> Πολύ! καλά θα κάνεις.
    <<Θα λειτουργεί κανονικά ο διαρροής αν το αρσενικο φις μπαίνει μια σωστα στην πριζα και την άλλη αναποδα; >> Ναι
    <<Απο ότι είδα στο εξωτερικό υπάρχουν και πολύμπριζα με ενσωματωμένο διαρροης.>>Καλύτερα εφάρμοσε αυτό που εσύ λες <<Έστω ότι θέλω να φτιάξω ενα μικρό φορητό πινακάκι που να έχει μόνο έναν διαρροής πάνω. Να βάζω το πινακακι στην πρίζα με ενα φις και να εχω μια πριζα στο πινακακι και να παιρνω ρεύμα.>> Έτσι προτατεύεις και την προέκταση.
    <<Και τι διαρροής επιλεγουμε; Μονοπολικό ή διπολικό;>>; Φωτό

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 23-11-23 στις 20:51
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Το πως θα συνδέσεις το βύσμα δεν παίζει ρόλο. Το ρελέ διαρροής ελέγχει την διαρροή ρεύματος προς την γη. Επομένως αν έχεις καλή γείωση θα δουλέψει. Αν η μπαλαντέζα δεν έχει καλή γείωση ή είναι χαλασμένη ή η γείωση της πρίζας που συνδέεται δεν είναι καλή δεν θα δουλέψει.
    <<Αν η μπαλαντέζα δεν έχει καλή γείωση ή είναι χαλασμένη ή η γείωση της πρίζας που συνδέεται δεν είναι καλή δεν θα δουλέψει>> Μάρκο το ΔΔΕ το βάζομε για να μας προστατέψει-κυρίως-αν δεν δουλέψει η γείωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ηλιας Α για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (23-11-23)

  6. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Μια χαρά το σκέφτικες! Εμείς έχουμε τέτοια "πινακάκια" μόνο που είναι τριφασικά. Έχουμε ρελέ διαρροής, και επιμέρους ασφάλειες για 3 θηλυκές τριφασικές και 3 σούκο. Και βέβαια δουλεύει οταν η γείωση ειναι από κακή έως ανύπαρκτη. Αν υπάρχει διαρροή προς την γή (γιατί το ρεύμα περνάει στη γη μέσω του άτυχου που ηλεκτροπλήτεται ) το ρελε το ανιχνεύει και πέφτει. Βασικά δεν νοείται εργασία σε εξωτερικό χώρο ή ξένο εργοτάξιο χωρίς τα πινακάκια μας.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως αν έχεις καλή γείωση θα δουλέψει. Αν η μπαλαντέζα δεν έχει καλή γείωση ή είναι χαλασμένη ή η γείωση της πρίζας που συνδέεται δεν είναι καλή δεν θα δουλέψει.
    θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. το ρελε διαρροης ΔΕΝ το ενδιαφέρει αν υπάρχει η οχι σωστη η λαθος γειωση.
    μολις ' δει' διαφορά ρευματων ανω των 30mA πέφτει.



    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Και στην Αγγλία θυμάμαι είχανε τέτοια για δουλειές στον κήπο . Για βαλε κανα λινκ από το πολυμπριζο με το ενσωματωμενο ρελε που λες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (24-11-23)

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Ηπειρος
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    https://www.google.com/search?q=Fehl...h=607&biw=1366

    Εδώ ειναι κάποια έτοιμα αλλά βλέπω είναι όλα κινέζικα.

    Η σκέψη είναι να κάνω ένα πινακάκι πλαστικό 2 ή 3 θέσεων να έχει έναν διαρροής ράγας και ένα σούκο ράγας, και ένα καλώδιο μπαλαντέζας με φις αρσενικό ως είσοδο. Μη πω να βάλω και έναν ασφαλειοδιάκοπτη ράγας να είναι ακόμα πιο ολοκληρωμένο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tasn100 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (10-12-23)

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasn100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι διαρροής επιλεγουμε; Μονοπολικό ή διπολικό;
    τι εννοείς ? εξ ορισμού τα μονοφασικα ρελε είναι διπολικα, αφου το ιδιο ρευμα περνα απο 2 αγωγούς!!!


    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Ηπειρος
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    To θέμα τώρα είνα τι διαφορά έχει ο μονοπολικός διαρροής απο τον διπολικό διαρροής.
    Και τι επιλέγω για να φτιάξω το πινάκακι; μονοπολικό ή διπολικό;
    Αυτοί είναι οι μονοπολικοί
    https://www.skroutz.gr/c/4107/rele-r...BA%CE%BF%CF%82

    Και αυτοί οι διπολικοί
    https://www.skroutz.gr/search?keyphr...BA%CE%BF%CE%B9

    Πάλι αυτό που με ανησυχεί είναι ότι πιθανόν άλλες φορές να είναι σε φάση το κύκλωμα σωστά και άλλες φορές όπως κάποιος βάζει το αρσενικό φις σε κάποια άγνωστη πρίζα να το βάζει εκτός φάσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρελέ διαρροής 3Φ σε 1Φ παροχή
    By PCMan in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-23, 16:41
  2. Επιλογή ρελέ διαρροής
    By jenny in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-23, 09:40
  3. Ρελέ διαρροής
    By Eximnos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-21, 18:31
  4. Πτώση Ρελέ διαρροής
    By apostolos.kounis@gmail.co in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-20, 00:56
  5. Ρελέ Διαρροής
    By KATSO001 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-17, 22:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας