Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: μερικη αυτονομιση

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή μερικη αυτονομιση

    σε υπαρχουσα εγκατάσταση (18παλια 245w panel+ongrid sma inverter)
    θελω να τοποθετησω μπαταριες.
    υπαρχει διαθεσιμο inverter 48vdc-->230v 2kw, καθως και switching τροφοδοτικο 230v -->54vdc 50ampere.
    επισεις υπαρχουν διαθεσιμα 3 ongrid inverter sma (sb-3000 TL + webbox , sb3800 παλιο , sb5000TL-20 παλιο 3string)
    ποιο απο τα 3 ινβερτερ μπορει να γίνει off-grid ειτε με παραμετροποιηση ειτε με μετατροπή?
    θα χρησιμοποιηθεί ωστε να φορτιζει τις μπαταριες.
    ( ο παροχος θα παραμείνει για μεγαλες περιστασιακες καταναλωσεις - φουρνος θερμοσιφωνες σιδερο κλπ)
    εαν δεν γίνετε, θα προτεινατε καποιο αλλο συστημα-ινβερτερ νεο? με το δεδομενο των νεων ψηφιακων μετρητων εν οψη...

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikemtb : 28-11-23 στις 23:33

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Μιχάλη,

    Οι grid inverters δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχει εύκολος τρόπος να μετατραπούν ή παραμετροποιηθούν για λειτουργία off-grid με μπαταρία.

    Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το inverter που έχεις αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ασχοληθείς περισσότερο αν δεν είναι inverter-charger.

    Κατά την άποψή μου έχεις 2 επιλογές.
    1. Ακριβή αλλά ποιοτική επιλογή. Ψάχνεις να βρεις ένα SMA Sunny Island (SI8.0H ο σύγχρονος ή SI5048 ο παλαιότερος αλλά εξίσου καλός) το οποίο είναι κορυφαίο inverter-charger και συνδυάζεται άψογα με έναν από τους SMA grid inverters που έχεις (σε τοπολογία AC coupling με τις κατάλληλες ρυθμίσεις), Το "πακέτο", εφόσον ρυθμιστεί σωστά (ένας μικρός πονοκέφαλος για όποιον έχει ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα μηχανήματα), λειτουργεί με τον υβριδικό τρόπο που θα ήθελες. Ιδανικά θα έψαχνες για έναν μεταχειρισμένο SI.

    2. Χαμηλού κόστους επιλογή. Κρατάς μόνο τα φωτοβολταϊκά και πας σε ένα κινέζικο all-in-one μηχάνημα το οποίο επίσης λειτουργεί με τον υβριδικό τρόπο που θα ήθελες. Εδώ έχεις και επιλογή σε τριφασικά μηχανήματα με λογικό κόστος. Η ποιότητά τους δεν φτάνει την SMA αλλά έχει διαβαθμίσεις και σε κάποιες περιπτώσεις είναι απολύτως αποδεκτή και σίγουρα καλύτερη από αυτό θα περίμενε κανείς από την τιμή τους και τις επιδόσεις τους. Στην πράξη, τα μηχανήματα κάποιων κατασκευαστών, αποδεικνύονται ιδιαίτερα αξιόπιστα.

    Για μπαταρίες νομίζω ότι πλέον δεν έχει λόγο κανείς να σκέφτεται κάτι άλλο εκτός από Li-ion.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (29-11-23)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    sb3000TL-21 λεει καπου στο μανουαλι για offgrid, απλα δε ξερω να το κανω..

    μπαταριες ναι lifepo4 eve, απο nkon εχω ξαναπαρει, πιστευω είναι αξιοπιστη!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πράξη, τα μηχανήματα κάποιων κατασκευαστών, αποδεικνύονται ιδιαίτερα αξιόπιστα.
    στειλε pm μην κανουμε διαφημιση
    ιδανικα θα ηθελα να υλοποιησω μια high voltage battery γύρω στα 300vdc για διαφορα φορτία στο σπιτι που μπορουν να δουλέψουν απευθειας με αυτή την ταση... αρα και το υβριδικο ινβερτερ θα πρεπει να την υποστηριξει.

    επισεις οι ινβερτερ που υποστηριζουν
    0 feedin, ποσο γρηγοροι ειναι σε διακοπη μεγαλου φορτιου? οεο?

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikemtb : 29-11-23 στις 13:51

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    H ρύθμιση "off-grid" που βλέπεις στο SB3000TL είναι αυτή που πρέπει να γίνει ώστε το μηχάνημα να μπορεί να συνεργάζεται με Sunny Island σε AC coupling. Όχι για να λειτουργήσει το ίδιο ως off-grid inverter.

    Για τις μπαταρίες (όπως και για τα υπόλοιπα) προτείνω πάντα κάτι που να σου εγγυάται υποστήριξη για οτιδήποτε αχρείαστο που μπορεί να χρειαστείς.

    Οι μπαταρίες li-ion/HV έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα. Για ισχύ κάτω από ~10kW μάλλον έχουν περισσότερα μειονεκτήματα. Τα μηχανήματα που αναφέρομαι λειτουργούν στα 48V για να είναι συμβατά και με μπαταρίες μολύβδου.

    Θα σου στείλω pm λίγο αργότερα.

    Κανένας υβριδικός inverter δεν αντιδρά ακαριαία σε περίπτωση διακοπής μεγάλου φορτίου. Τα δίκτυα δίνουν ανοχή από 2sec ως 5sec.
    Αν θέλεις απολύτως μηδενική έγχυση ενέργειας ακόμη και σε αυτή την ακραία περίπτωση, θα πρέπει να προηγηθεί ρελές που θα κόβει εντελώς το δίκτυο και θα το συνδέει μόνο όταν είναι αναγκαίο. Ο αυτοματισμός γίνεται εύκολα με κάποια μηχανήματα, όχι με όλα όμως.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (30-11-23), mikemtb (29-11-23)

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Για να κάνει το zero grid feed in πχ στα κλασσικα huawei που προτείνει η ΔΕΗ , έχει ενα μετασχηματιστή έντασης , ενα βατόμετρο και μετα με RS485 πάει στον ινβέρτερ για να ρυθμίσει την έξοδό του. Δεν ξέρω πόσα δευτερόλεπτα θέλει αλλά σίγουρα πρώτα μετράει ( σειριακά με το rs485 βατόμετρο ) και μετά αποφασίζει !

    0 Not allowed! Not allowed!

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας