Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Χρησιμοποιωντας πολυπλεκτες CD4051

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή Χρησιμοποιωντας πολυπλεκτες CD4051

    Καλημερα. Θελω να φτιαξω ενα μικρο κυκλωματακι που να εχει μια μικρη lcd δυο buttons και τρεις πολυπλεκτες (cd4051) και εναν αισθητηρα εντασης ρευματος για να επιλεγω με τα κουμπια μια απο τις 20 διαφορετικες επαφες που εχω και θελω να δω τι ενταση περναει. Ρωτησα την Chatgpt και μου απαντησε το ακολουθο.

    1.ΕΙναι σωστο?
    2.Ξερει κανεις ποιο LCD και ποια buttons να χρησιμοποιησω.
    3.Εχει κανεις καμμια προταση καλυτερη χωρις να χρησιμοποιηθει micorcontroller ?

    Ευχαριστω.

    "Materials needed:

    • Three 8-channel multiplexers (such as CD4051 or similar)
    • Two push buttons
    • Current sensor(s) appropriate for your application
    • Small screen or display module
    • Resistors (for pull-up or pull-down configurations, if necessary)
    • Power supply
    • Connecting wires

    Steps to create the system:

    1. Connect Push Buttons to Control Multiplexers:
      • Use one button to cycle forward and the other to cycle backward through the points.

    2. Wire the Multiplexers:
      • Connect the output of each multiplexer to the input of the sensor(s) for the respective measurement points.
      • Distribute the 20 measurement points among the three multiplexers as follows:
        • Mux1: Points 1-8
        • Mux2: Points 9-16
        • Mux3: Points 17-20

    3. Display Output:
      • Connect the output of the sensor(s) to a small screen or display module to show the selected point and its current reading.

    4. Button Control and Multiplexer Selection using Binary Counting:
      • Use the two buttons to simulate a binary counting system to cycle through the points:
        • One button increments the count (to select the next point).
        • The other button decrements the count (to go back through the points).

    5. Power Supply:
      • Ensure that the multiplexers, buttons, sensors, and display are powered properly according to their specifications."

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    το κύκλωμα πρεπει να μετράει 20 ρεύματα;
    οι 3 πολυπλεκτες για ποιο σκοπό είναι 3; για να επιλέξουν ένα απο τα 20 ρεύματα;
    το ρεύμα δεν μπορει να περάσει μεσα από τα 4051 εκτος και μιλαμε για παρα πολύ μικρα ρευματα πχ μΑ
    η πιο λογικη επιλογη θα είναι 20 αντιστάσεις που θα περνούν από αυτές τα ρεύματα και τα 4051 θα επιλεγουν να συνδεσουν το μετρητικο κύκλωμα με την αντίσταση που περναει το ρεύμα που θέλουμε να μετρήσουμε.
    θα υπάρχει μικροελεγκτής ή Α/D converter με εξοδο για lcd πχ icl7106;

    0 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κύκλωμα πρεπει να μετράει 20 ρεύματα;
    οι 3 πολυπλεκτες για ποιο σκοπό είναι 3; για να επιλέξουν ένα απο τα 20 ρεύματα;
    το ρεύμα δεν μπορει να περάσει μεσα από τα 4051 εκτος και μιλαμε για παρα πολύ μικρα ρευματα πχ μΑ
    η πιο λογικη επιλογη θα είναι 20 αντιστάσεις που θα περνούν από αυτές τα ρεύματα και τα 4051 θα επιλεγουν να συνδεσουν το μετρητικο κύκλωμα με την αντίσταση που περναει το ρεύμα που θέλουμε να μετρήσουμε.
    θα υπάρχει μικροελεγκτής ή Α/D converter με εξοδο για lcd πχ icl7106;

    Σε ευχαριστω για την απάντηση. Ναι θελω να μετραει τις εντασεις απο 20 διαφορετικα σημεια.Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω αμπερομετρο;αλλα πως να επιλέγω (χωρις microcontroller) ποια επαφη μετραω.Την απαντηση για το 4051 την εδωσε το chatgpt .Εκεινο που τελικα θα ηθελα ειναι ενα τροπο επιλογης ποιου απο τα 20 και την ενταση που εχει. 3 ειπε γιατι προφανως ο καθενας εχει 8 αρα για να καλυψει τις 20 χρησιμοποιησηε 3 , και τα ρευματα ειναι της ταξης του 2-10 Α αλλα δεν θαθελα να τα επηρεαζει η μετρηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Τα ρεύματα θα έχουν κοινό GND? θα μετρηθούν με χρήση κάποιας αντίστασης πχ 0,1Ω σε κάθε γραμμή (20 αντιστάσεις)?


    γίνεται και με 3 4051 όμως χωρις να το έχω σκεφτεί πολύ νομίζω (εφοσον δεν υπάρχει μικροελεγκτης) θα γίνει πιο πολύπλοκο το κύκλωμα που λεει στα 4051 τι να επιλεξουν.... οπότε θα χρειαστεί και τέταρτο 4051 όπου καταλήγουν τα 3 4051. φυσικά θα χρησιμοποιηθούν μονο 2 γραμμές επιλογής εισόδου (η τρίτη θα πάει στο GND) από το τέταρτο 4051.
    έτσι θα έχουμε 5 γραμμές επιλογής EDCBA. οι ED θα πάνε στο 4 ο 4051. ενώ οι CBA θα πάνε στις 3 εισόδους ποιυ έχει κάθε 4051 από τα άλλα 3.
    τα EDCBA θα οδηγηθούν (παραχθούν) από ένα counter πχ 4040 ή δύο counter cd40193 αν θέλουμε up/down ο οποίος θα κάνει ρεσετ στο 21. βέβαια αν θέλουμε up/down θα πρέπει στο down count μετά το 0 να φορτώνει το 20 πράγμα που τον κάνει λίγο πιο πολύπλοκο... επίσης τα πράγματα δυκολεύουν αν θέλουμε δεκαδική ένδειξη με κάποιο display... τότε μάλλον θα είναι καλύτερα να χρησιμοποιηθούν δεκαδικοί απαριθμητές cd40192 κάτι που θα οδηγήσει σε αχρησιμοποίητες εισόδους στα 4051 και μάλλον ένα επιπλέον 4051.

    0 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    γίνεται και με 3 4051 όμως χωρις να το έχω σκεφτεί πολύ νομίζω (εφοσον δεν υπάρχει μικροελεγκτης) θα γίνει πιο πολύπλοκο το κύκλωμα που λεει στα 4051 τι να επιλεξουν.... οπότε θα χρειαστεί και τέταρτο 4051 όπου καταλήγουν τα 3 4051. φυσικά θα χρησιμοποιηθούν μονο 2 γραμμές επιλογής εισόδου (η τρίτη θα πάει στο GND) από το τέταρτο 4051.
    έτσι θα έχουμε 5 γραμμές επιλογής EDCBA. οι ED θα πάνε στο 4 ο 4051. ενώ οι CBA θα πάνε στις 3 εισόδους ποιυ έχει κάθε 4051 από τα άλλα 3.
    τα EDCBA θα οδηγηθούν (παραχθούν) από ένα counter πχ 4040 ή δύο counter cd40193 αν θέλουμε up/down ο οποίος θα κάνει ρεσετ στο 21. βέβαια αν θέλουμε up/down θα πρέπει στο down count μετά το 0 να φορτώνει το 20 πράγμα που τον κάνει λίγο πιο πολύπλοκο... επίσης τα πράγματα δυκολεύουν αν θέλουμε δεκαδική ένδειξη με κάποιο display... τότε μάλλον θα είναι καλύτερα να χρησιμοποιηθούν δεκαδικοί απαριθμητές cd40192 κάτι που θα οδηγήσει σε αχρησιμοποίητες εισόδους στα 4051 και μάλλον ένα επιπλέον 4051.
    ευκαιρια να μαθει κανείς λίγο arduino

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευκαιρια να μαθει κανείς λίγο arduino

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    εγώ θα έλεγα assembly για AVR microcontroller
    αλλά προσωπικά μάλλον με cmos 4000 θα το έκανα...

    1 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ θα έλεγα assembly για AVR microcontroller
    αλλά προσωπικά μάλλον με cmos 4000 θα το έκανα...
    πωωωω ρε φίλος, στον προηγούμενο αιώνα μ έστειλες.
    τότε που πάλευα στο Atmel Studio με τα registers και τα brcc, brcs, cbi, cli, ldi και όλα τα ψιψιψίνια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ρεύματα θα έχουν κοινό GND? θα μετρηθούν με χρήση κάποιας αντίστασης πχ 0,1Ω σε κάθε γραμμή (20 αντιστάσεις)?


    γίνεται και με 3 4051 όμως χωρις να το έχω σκεφτεί πολύ νομίζω (εφοσον δεν υπάρχει μικροελεγκτης) θα γίνει πιο πολύπλοκο το κύκλωμα που λεει στα 4051 τι να επιλεξουν.... οπότε θα χρειαστεί και τέταρτο 4051 όπου καταλήγουν τα 3 4051. φυσικά θα χρησιμοποιηθούν μονο 2 γραμμές επιλογής εισόδου (η τρίτη θα πάει στο GND) από το τέταρτο 4051.
    έτσι θα έχουμε 5 γραμμές επιλογής EDCBA. οι ED θα πάνε στο 4 ο 4051. ενώ οι CBA θα πάνε στις 3 εισόδους ποιυ έχει κάθε 4051 από τα άλλα 3.
    τα EDCBA θα οδηγηθούν (παραχθούν) από ένα counter πχ 4040 ή δύο counter cd40193 αν θέλουμε up/down ο οποίος θα κάνει ρεσετ στο 21. βέβαια αν θέλουμε up/down θα πρέπει στο down count μετά το 0 να φορτώνει το 20 πράγμα που τον κάνει λίγο πιο πολύπλοκο... επίσης τα πράγματα δυκολεύουν αν θέλουμε δεκαδική ένδειξη με κάποιο display... τότε μάλλον θα είναι καλύτερα να χρησιμοποιηθούν δεκαδικοί απαριθμητές cd40192 κάτι που θα οδηγήσει σε αχρησιμοποίητες εισόδους στα 4051 και μάλλον ένα επιπλέον 4051.

    Πω πω πραγματικα δυσκολα πραγματα για μενα.Νομιζα οτι θα ηταν απλουστερο.Σε ευχαριστω που ασχοληθηκες αλλα δεν βλέπω να τα καταφερνω.Πιθανον ο φιλος παρακατω που ειπε για arduino να εχει δικιο .Ετσι και αλλιως καποτε θα το εκανα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tkodka για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (03-12-23)

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Γράψε στο ChatGPT: "φτιάξε μου ένα κύκλωμα με cd4051 με 20 εισόδους"
    (καταλαβαίνει ελληνικά, δεν χρειάζεται να του τα γράφεις στα αγγλικά)

    Αλλά, αν δεν είναι άσκηση, δεν βλέπω το λόγο να μην το κάνεις με Arduino.
    Εκατό φορές ευκολότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (03-12-23)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας