Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 36

Θέμα: Ροοστατης για μοτέρ αντλίας

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mastoras007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Θέλω να πάρω αυτήν την αντλία
    https://ergalio.com/%CE%B7%CE%BB%CE%...%B9%CE%B1.html
    Μπορώ να βάλω πάνω ροοστατη ώστε να ρυθμίσω της στροφές της κατά βούληση χωρίς να την βλάψω?
    Εάν ναι με τι χαρακτηριστικά?
    Επίσης επειδή δεν πολύ έχω ασχοληθεί με ίππους αντλιών κτλ, η χρήση της περιορίζετε για να συνδεθεί πάνω σε κολεκτερ καλοριφέρ και να ανακυκλωφορει χημικό(δεν διαβρώνει τα μέταλλα) θα μου δώσει την απαιτούμενη παροχή και πίεση?

    Μαξ 2 bar άντε 2,5
    Ευχαριστώ
    Δεν γράφεις αναλυτικά, τελικά τι; θα πετύχεις με την αντλία τα χημικά κ.τ.λ, έτσι να ξέρω εγκυκλοπαιδικά και ίσως δώσω καμία ιδέα.


    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γράφεις αναλυτικά, τελικά τι; θα πετύχεις με την αντλία τα χημικά κ.τ.λ, έτσι να ξέρω εγκυκλοπαιδικά και ίσως δώσω καμία ιδέα.

    Το ανέφερα.
    Θέλω να πλύνω σώματα καλοριφέρ από λάσπες, να κάνω με λίγα λόγια ένα χημικό καθαρισμό στο δίκτυο.
    Αυτό γίνεται με την χρήση μιας αντλίας την οποία συνδεεις πάνω στο κολεκτερ των καλοριφέρ και ανακυκλοφορεις το νερό το οποίο καταλήγει σε ένα δοχείο πχ 50 λίτρα και από εκεί ξανά τραβάει.
    Η πίεση που λέω είναι σχετικά ενδεικτική γιατί αν τα σώματα έχουν πολύ μακα στην αρχή θα έχει κάπως περισσότερη πίεση μπορεί να είναι και μισό bar εγώ θέλω μια αντλία να μου δώσει την κατάλληλη παροχή για αυτή την δουλειά.
    Ταυτόχρονα θέλω να μπορώ να ρυθμίσω της στροφές της γιατί μπορεί πχ να πλένω ένα ένα τα σώματα και όχι πάνω στο κολεκτερ.
    Μπορώ να το κάνω με βάνες bypass αλλά θα προτιμούσα να βάλω ροοστατη να ξεκινάω με χαμηλή παροχή και πίεση και να αυξάνω οπότε αυτό απαιτείται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Τι χημικά εννοείς; Σε τι υψομετρική διαφορά είναι τα καλοριφέρ; σε μια πολυκατοικία ειδικά π.χ. 2 ορόφων; ή σε διάφορες πολυκατοικίες που θα πηγαίνεις ως συνεργείο;Η αντλία που δείχνεις είναι εντελώς τυχαία! δεν κάνει γιαυτή τη δουλειά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Η αντλία που επέλεξες μπορεί να δώσει 50 λίτρα το λεπτό και πίεση έως 6,5 bar. Η πίεση είναι κάτι σχετικό, δημιουργείται σε κλειστό κύκλωμα, αν το βαρέλι είναι ανοικτό η πίεση θα είναι πολύ χαμηλή και μάλλον αδιάφορη. Αν όμως κάποιο σώμα είναι βουλωμένο από τις λάσπες, δηλαδή χωρίς έξοδο του νερού, και η αντλία το τροφοδοτεί συνεχώς τότε η πίεση θα αυξηθεί μεχρι αυτό που μπορεί να δώσει η αντλία δηλαδή τα 6,5 Bar.

    Για την χρήση που θέλεις δεν μπορώ να καταλάβω τι θα προσφέρει ο ροοστάτης.
    Υποθέτω ότι όσο περισσότερη είναι η ποσότητα χημικού που κυκλοφορεί τόσο πιο γρήγορα θα τελειώσει η δουλειά. Από αυτή την άποψη ίσως τα 50 λιτ/λεπτό να είναι λίγα, αλλά όχι ότι δεν θα κάνουν την δουλειά, είναι θέμα χρόνου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    https://ergo-tel.gr/index.php?route=...86%CF%89%CE%BD
    ενα από αυτά σου κάνουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Για να ξεκινήσει η αντλία το έχεις στο φούλ και μειώνεις στο σημείο που θέλεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι χημικά εννοείς; Σε τι υψομετρική διαφορά είναι τα καλοριφέρ; σε μια πολυκατοικία ειδικά π.χ. 2 ορόφων; ή σε διάφορες πολυκατοικίες που θα πηγαίνεις ως συνεργείο;Η αντλία που δείχνεις είναι εντελώς τυχαία! δεν κάνει γιαυτή τη δουλειά.
    Υπάρχει ειδικό χημικό για αυτή την δουλειά,
    Μάλιστα δεν είναι καν τοξικό για την επαφή με τα χέρια, όχι δεν πάμε για πολυκατοικία μόνο για διαμέρισμα με μηδενικό μανομετρικο, για πολυκατοικία με πολλούς ορόφους σίγουρα θες μηχάνημα πολύ δυνατό!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αντλία που επέλεξες μπορεί να δώσει 50 λίτρα το λεπτό και πίεση έως 6,5 bar. Η πίεση είναι κάτι σχετικό, δημιουργείται σε κλειστό κύκλωμα, αν το βαρέλι είναι ανοικτό η πίεση θα είναι πολύ χαμηλή και μάλλον αδιάφορη. Αν όμως κάποιο σώμα είναι βουλωμένο από τις λάσπες, δηλαδή χωρίς έξοδο του νερού, και η αντλία το τροφοδοτεί συνεχώς τότε η πίεση θα αυξηθεί μεχρι αυτό που μπορεί να δώσει η αντλία δηλαδή τα 6,5 Bar.

    Για την χρήση που θέλεις δεν μπορώ να καταλάβω τι θα προσφέρει ο ροοστάτης.
    Υποθέτω ότι όσο περισσότερη είναι η ποσότητα χημικού που κυκλοφορεί τόσο πιο γρήγορα θα τελειώσει η δουλειά. Από αυτή την άποψη ίσως τα 50 λιτ/λεπτό να είναι λίγα, αλλά όχι ότι δεν θα κάνουν την δουλειά, είναι θέμα χρόνου.
    Κοίτα σίγουρα θα ήθελα παραπάνω παροχή αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.
    Πρέπει να ανέβω πολύ για να πάρω κάτι καλύτερο. Ο ροοστατης είναι δικιά μου επινόηση για να ξεκινάω την πλύση χαλαρά και να αυξάνω ναι κατά πάσα πιθανότητα θα δουλεύει πάντα στο μαξ αλλά το φοβάμαι λίγο γιατί αν συνδέσω κάποιο σώμα μοναχό του από μια ιντσα συστολή σε μισή φοβάμαι μην γίνει οτιδήποτε.
    Την αντλία και λάστιχα παρήγγειλα οπότε από εβδομάδα θα σας πω τι έγινε έτσι εγκυκλοπαιδικά όπος είπε και ο φίλος ποιο πάνω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Αντί για την μείωση στροφών σε κινητήρα εναλ ρεύματος (που είναι κοστοβόρα(*)).
    Μήπως σου κάνει μειωτής πίεσης; δες Π.Χ https://androulakis.com.gr/%CF%80%CE...MaAgaLEALw_wcB
    (*) Η οποία γίνεται με: ινβέρτερ ή κινητήρα με αυξομείωση των πόλων (πολλαπλών τυλιγμάτων όπως κακώς γράφτηκε)

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mastoras007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα σίγουρα θα ήθελα παραπάνω παροχή αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.
    Πρέπει να ανέβω πολύ για να πάρω κάτι καλύτερο. Ο ροοστατης είναι δικιά μου επινόηση για να ξεκινάω την πλύση χαλαρά και να αυξάνω ναι κατά πάσα πιθανότητα θα δουλεύει πάντα στο μαξ αλλά το φοβάμαι λίγο γιατί αν συνδέσω κάποιο σώμα μοναχό του από μια ιντσα συστολή σε μισή φοβάμαι μην γίνει οτιδήποτε.
    Την αντλία και λάστιχα παρήγγειλα οπότε από εβδομάδα θα σας πω τι έγινε έτσι εγκυκλοπαιδικά όπος είπε και ο φίλος ποιο πάνω
    Μην το φοβάσαι καθόλου, το μόνο που μπορεί γίνει είναι να ανέβει λίγο η πίεση που θα είναι και καλύτερο για να ταρακουνήσει λίγο τίς λάσπες.
    Και μην μπλέκεις με ροοστάτες. Αυτοί που είναι απλά dimmer το πιθανότερο είναι να σου κάψουν την αντλία.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ροοστατης για μοτερ
    By alesgeo in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-18, 16:27
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-13, 14:36
  3. Ροοστατης,ποτεσιομετρο,αντισταση
    By mixalis1988 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-11, 04:01
  4. Κινητήρας Αντλίας.
    By alex kris kris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-11, 12:09
  5. ροοστατης-ποτενσιομετρο-dimmer
    By pinboy in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-10, 12:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας