Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 93

Θέμα: Getz - καίγονται τα λαμπάκια φρένων κάθε χρόνο

  1. #71
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο,

    στο link ΚΤΕΟ δεν βλέπω γιατί τα (επώνυμα) LED μπορεί να χαρακτηριστούν παράνομα. Που αναφέρεσαι;

    Επίσης λες ότι και τα εργοστασιακά είναι παράνομα. Αυτό γιατί; Στο Octavia που τώρα έχω, τα πίσω φώτα είναι όλα LED εργοστασιακά. Από μεσαίο φρένων μέχρι φλας και όπισθεν. Θα έλεγα ότι με άλλο ίδιας χρονιάς με πυρακτώσεως, είναι σαφώς γρηγορότερα, δεν υπολείπονται σε φωτεινότητα (μάλλον το αντίθετο) και σε γωνία φωτισμού.
    είναι σαφώς γρηγορότερα
    έλα βρε πες ότι κάνεις πλάκα .
    Παράλληλα ελέγχεται και η απρόσκοπτη λειτουργία των διακοπτών χειρισμού των ανωτέρω.
    Συγκεκριμένα της πέδησης ( είτε είναι με νήμα , είτε με led , στο να απευθύνεσαι ως "γρηγορότερα " με τα led , προσωπικά δεν υφίσταται )

    δεν υπολείπονται σε φωτεινότητα (μάλλον το αντίθετο)
    Άρα παραδέχεσαι ότι αν ανταμωθούμε με τα αμάξια μας σε στενούς δρόμους εσύ θα με τυφλώνεις πιο πολύ από όσο σε τυφλώνω εγώ .

    Δεν είμαι αντίθετος στα Led , αρκεί να μην παραβιάζει όρια ( φωτεινότητας / χρωματισμού κτλ ) στην τελική τα led να έχουν μόνο ένα μοναδικό προτέρημα την οικονομία στην κατανάλωση .
    Οποιαδήποτε παραβίαση των παραπάνω αποφεύγει τον πιο "χρυσό κανόνα που αναφέρεται στο link στο κτέο ) και είναι το παρακάτω

    Επιπλέον κατά τη διάρκεια νυχτερινής οδήγησης τα φώτα μας καθορίζουν την θέση του οχήματος μας στο οδόστρωμα,
    προσωπικά είμαι γεμάτα 40 χρόνια στο τιμόνι , και σε σχέση με παλιότερα και με τις αλλαγές και τα πειράματα στα φώτα , δεν είναι σήμερα όπως παλιά . (και όχι δεν έχω προβλήματα με τα μάτια ) , σε μεγάλους δρόμους π.χ. εγνατία με 2 λωρίδες κατεύθυνσης μπορεί αυτή η παραβίαση φωτεινότητας να μην φαίνεται , αλλά σε στενούς δρόμους επαρχιακούς ( ανύπαρκτες διαγραμμίσεις οδοστρωμάτων ) είναι άστα να πάνε , και είναι όντως χρυσός κανόνας ( υπόνοιες για τροχαία κατά την νύχτα ).

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 03-01-24 στις 12:23

  2. #72
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αν δεν τυφλώνουν τον άλλο , λογικά θα είναι στα επιτρεπτά όρια που λέει και το κτεο . Μια απλή δοκιμή στο κτεο θα μας πείσει . Αν σε κόψουν , διορθώνεις το πρόβλημα και ξαναπάς για έλεγχο . Νομίζω 5-10 ευρώ πληρώνεις την δεύτερη φορά .

    Φαντάζομαι αν πας και τους παρακαλέσεις να σου ελέγξουν απλώς τα φώτα προληπτικά δεν θα σε χρεώσουν τίποτα .

    Για της πέδησης , κάπου το είχα διαβάσει και εγώ αυτό που λεει ο Γιαννης οτι είναι γρηγορότερα . Λογικά θέλει μερικά msec να πυρακτωθεί το νήμα στα παραδοσιακά , τώρα πόσο γρηγορότερα είναι ή αν είναι κολπο marketing δεν το μέτρησα ! Αυτό που ξέρω είναι οτι αν χαλάσουν τα μαμα φαναρια led , κάνουν μια περιουσία !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 03-01-24 στις 12:59

  3. #73
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για της πέδησης , κάπου το είχα διαβάσει και εγώ αυτό που λεει ο Γιαννης οτι είναι γρηγορότερα . Λογικά θέλει μερικά msec να πυρακτωθεί το νήμα στα παραδοσιακά , τώρα πόσο γρηγορότερα είναι ή αν είναι κολπο marketing δεν το μέτρησα ! Αυτό που ξέρω είναι οτι αν χαλάσουν τα μαμα φαναρια led , κάνουν μια περιουσία !
    Άμα βάλεις κάλυμμα πεντάλ
    https://www.transitcenter.gr/kalymma...000-p-127.html
    Ενδέχεται οι πυρακτώσεως λάμπες να είναι και ταχύτερες , το πεντάλ δεν ενεργοποιείται αμέσως με το άγγιγμα για να ανάψουν τα φώτα , αλλά από την διαδρομή μέχρι να αγγίξει τον διακόπτη , αν βάλεις και κανέναν παππού να αντιδράσει σε φρενάρισμα , ενδέχεται τα led να καθυστερούν και δευτερόλεπτα αντί για δέκατα του δευτερολέπτου ( επιστημονική δική μου προσέγγιση )

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #74
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Ασφαλώς και είναι γρηγορότερα τα LED. Σε όχημα που έχει πυρακτώσεως στα φρένα δεξιά και αριστερά αλλά LED στο μεσαίο πίσω παράθυρο είναι προφανής η διαφορά.

    Όσον αφορά στην φωτεινότητα, το υποκειμενικό δεν είναι και το πραγματικό ή νόμιμο.

    Εφόσον το έφτιαξε το εργοστάσιο έτσι, ποιος είμαι εγώ που θα το αμφισβητήσω;

    Ωστόσο, οι after-market μετατροπές, ασφαλώς και θέλουν προσοχή γιατί πράγματι μπορεί να στραβώνουν τους άλλους ή να μη σε βλέπουν. Και τα δύο επικίνδυνα.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 744 : 03-01-24 στις 22:01

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nyannaco (03-01-24)

  6. #75
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν αμφιβολίες,
    https://www.google.com/search?q=LED+...t=gws-wiz-serp

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #76
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Καμιά αμφιβολία. Δίοδος είναι το LED και σαν δίοδος το delay είναι εξαιρετικά μικρό της τάξης των ns. Ανάλογα με την χωρητικότητα της επαφής P-N αλλά πάντα εξαιρετικά μικρή για να καθυστερεί η αγωγή της επαφής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #77
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν αμφιβολίες,
    https://www.google.com/search?q=LED+...t=gws-wiz-serp
    Πατώντας στο λινκ, διάβασα αυτό το ενδιαφέρον:

    Incandescent bulbs go bad when switched off and on because of thermal expansion which causes the seal of the bulb to leak allowing O2 to get inside the bulb. There are a couple of other reasons for an incandescent to go bad like shock from dropping a bulb but not breaking the glass. This happens when the filament is hot and soft. The other reason is from the slow evaporation of the filament. Over many years of use the tungsten will slowly evaporate and condense on cooler things like the inside of the glass bulb. But it is easy enough to design a bulb with a big enough filament so that this process will take thousands of years to destroy a bulb. You can also design a bulb so that the seal will last for a hundred years. But this is not the goal of bulb manufactures. They would go out of business is all bulbs lasted virtually forever, so they design them to last for a shorter period.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #78
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Και η συνέχεια για τις LED:

    Now LEDs. When super bright white LEDs were first invented, they produced almost all light and very little heat. Demands for brighter and smaller packages cause the manufactures to keep pushing the limits. They increased the power while attempting to remove the every increasing heat produced in a small area. This produces the same thermal expansion and contractions that are the bane of incandescent bulbs. This cause different problems with LEDs but the result is the same, the LED life is shortened.
    Now this is easily corrected and an LED could last for hundreds of years if the manufacture wanted to design them this way, but they don’t, they want them to fail after a period of time.
    You should also understand that LEDs often are designed so that they are turned on and off many times a second but this does not produce the same effect as turning one on for a minute and then turning it off for a minute. It is the heating and cooling that matters.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #79
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η συνέχεια για τις LED:

    Now LEDs. When super bright white LEDs were first invented, they produced almost all light and very little heat. Demands for brighter and smaller packages cause the manufactures to keep pushing the limits. They increased the power while attempting to remove the every increasing heat produced in a small area. This produces the same thermal expansion and contractions that are the bane of incandescent bulbs. This cause different problems with LEDs but the result is the same, the LED life is shortened.
    Now this is easily corrected and an LED could last for hundreds of years if the manufacture wanted to design them this way, but they don’t, they want them to fail after a period of time.
    You should also understand that LEDs often are designed so that they are turned on and off many times a second but this does not produce the same effect as turning one on for a minute and then turning it off for a minute. It is the heating and cooling that matters.
    πανω σε αυτό: η Phillips εχει κατασκευάσει την dubai lamp... https://m.youtube.com/watch?v=klaJqofCsu4
    υποοδηγηση στο 1/4 w σε καθε filament

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #80
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Στο παρελθόν είχα ακούσει από ένα μάστορα για αυτό το φαινόμενο σε διάφορα αυτοκίνητα.
    Πρότεινε να προσθετουμε λίγο γράσσο στις επαφες.

    Φίλος που το έκανε δεν αντιμετώπισε πάλι πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα κεντρικό κλειδωμα σε Hyundai Getz 2007
    By lefteris251 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-22, 12:33
  2. Καίγονται οι λάμπες πυράκτωσης
    By tzitzikas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-19, 16:25
  3. Διαρροή σε Getz
    By Panoss in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-16, 16:49
  4. Καίγονται LED
    By takis poligenis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-16, 09:12
  5. Μπαταρία για Getz 1100?
    By Panoss in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-13, 17:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας