Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 71

Θέμα: Επιλογή τιμολογίου ρεύματος

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Όλοι εσείς που το ψάξατε μπορείτε να πείτε πως υπολογίζεις τι σε συμφέρει;

    Αν μπορείτε να βοηθήσετε και μένα τα δεδομενα μου είναι περίπου 600 - 700 μονάδες το τετράμηνο το ημερήσιο και άλλες περίπου λίγο κάτω από 500 το νυχτερινό για τους μήνες χωρίς θέρμανση ενώ τον χειμώνα το νυχτερινό είναι περίπου 4000 το τετράμηνο

    Η δική μου άποψη για το ρεύμα γενικώς, είναι ότι απλά θα ακριβείνει και με το κόλπο της επιλογής τιμολογίου ο κόσμος θα έχει την αυταπάτη ότι ακρίβεινε επειδή διάλεξε λάθος τιμολόγιο.

    4 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι εσείς που το ψάξατε μπορείτε να πείτε πως υπολογίζεις τι σε συμφέρει;

    Αν μπορείτε να βοηθήσετε και μένα τα δεδομενα μου είναι περίπου 600 - 700 μονάδες το τετράμηνο το ημερήσιο και άλλες περίπου λίγο κάτω από 500 το νυχτερινό για τους μήνες χωρίς θέρμανση ενώ τον χειμώνα το νυχτερινό είναι περίπου 4000 το τετράμηνο

    Η δική μου άποψη για το ρεύμα γενικώς, είναι ότι απλά θα ακριβείνει και με το κόλπο της επιλογής τιμολογίου ο κόσμος θα έχει την αυταπάτη ότι ακρίβεινε επειδή διάλεξε λάθος τιμολόγιο.
    Το ότι έγινε ακριβό και θα πάρει ακόμα πάνω δεν το γλυτώνουμε.
    Το ζήτημα είναι όπως είπα να πάμε σε αυτόν που θα μας κλέβει λιγότερο
    Για σένα η γνώμη μου όπως επώθηκε και σε προηγούμενο ποστ πήγαινε στο πράσινο κατά τη χειμερινή περίοδο (μεγάλες καταναλώσεις) και σε σταθερό τους υπόλοιπους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Electrician B

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο myHomeEnter N της ΔΕΗ που ήμουνα εγώ μέχρι πριν δυο μήνες, ήταν 18,25€ το χρόνο.
    0,05€ τη μέρα.
    πχ Εκκαθαριστικός του Απριλίου (28/04/2023) Πάγια Χρέωση 12,20€, Ημέρες 244.

    Τώρα είμαι στο myHome4All Ν Green Pass της ΔΕΗ.
    Εκκαθαριστικός Δεκεμβρίου (27/12/2023) Πάγια Χρέωση 7,35€ Ημέρες 63.
    0,116€ τη μέρα.
    Άρα το πάγιό μου διπλασιάστηκε! (και λίγο παραπάνω από διπλάσιο)
    Για το 2024 θα πληρώσω 42,58€.
    Όλα θα παίρνουν επάνω μην παραπονιέστε αν είσαστε στο 40% του 50% των Ελλήνων που τον ψήφισαν!
    Η αποχή και τα αποτελέσματά της!
    Αφορά εκείνους μόνο και μου έδωσες αφορμή να το πω! χαχαχαχ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Electrician B

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koxlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    είσαστε....

    ...εκείνους...
    Ο εαυτός σου δεν βλέπω να περιλαμβάνεται πουθενά...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koxlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι έγινε ακριβό και θα πάρει ακόμα πάνω δεν το γλυτώνουμε.
    Το ζήτημα είναι όπως είπα να πάμε σε αυτόν που θα μας κλέβει λιγότερο
    Για σένα η γνώμη μου όπως επώθηκε και σε προηγούμενο ποστ πήγαινε στο πράσινο κατά τη χειμερινή περίοδο (μεγάλες καταναλώσεις) και σε σταθερό τους υπόλοιπους.
    Αδιαβαστος πιάνεσαι φίλε παρόλες τις "φιλοσοφίες" σου περί του "μη χείρον, βέλτιστον"!
    Το σταθερό τιμολόγιο είναι για ένα χρόνο και με ρήτρα αλλαγής 100 ευρουλάκια, δεν το διάβασες? Πώς προτείνεις πράγματα που δεν γίνονται?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Το 2008 το βαρέλι είχε 135 ευρώ,η βενζίνη 1,20 και το πετρέλαιο θέρμανσης 0,85ευρώ
    Σήμερα το βαρέλι έχει 76 ευρώ, η βενζίνη 1,80 και το πετρέλαιο θέρμανσης 1,20ευρώ
    Μπορεί να μου πει κάποιος , πως ακριβώς λειτουργεί ο ελεύθερος ανταγωνισμός στην οικονομία ..... οεο ; Τώρα εσείς προσπαθείτε πραγματικά να δείτε τι συμφέρει και τι όχι..?? Εχουν αποφασίσει άλλοι τι θα γίνει απλά πετάνε το μπαλάκι στην κερκίδα κι όσοι το πιάσουν θα φταίνε. Εν τω μεταξύ λέει ο υπουργός ότι το πράσινο τιμολόγιο θα είναι το πιο φθηνό, με την τιμή του να είναι κάτω από τα 14 λεπτά του ευρώ, αλλά δεν λέει ότι επί Σύριζα η τιμή ήταν 8 λεπτά του ευρώ η κιλοβατώρα .Θα την εξυγιάνουμε την ΔΕΗ θέλουμε δεν θέλουμε και όλες τις σπατάλες που έχουν γίνει στο παρελθόν και όσες σπατάλες γίνουν και στο μέλλον.

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδιαβαστος πιάνεσαι φίλε παρόλες τις "φιλοσοφίες" σου περί του "μη χείρον, βέλτιστον"!
    Το σταθερό τιμολόγιο είναι για ένα χρόνο και με ρήτρα αλλαγής 100 ευρουλάκια, δεν το διάβασες? Πώς προτείνεις πράγματα που δεν γίνονται?
    Μάλλον εσύ δεν διάβασες καλά τα προηγούμενα ... το πρόστιμο έχει διακύμανση. Κάνοντας το σταθερό για 8 μήνες, μετά φεύγεις και πληρώνεις 35 ευρώπουλα (αναλογικά για 8 μήνες)και πας πάλι για το πράσινο ή ότι σε συμφέρει τότε.
    Μη βιάζεσαι λοιπόν να βγάζεις συμπεράσματα αν δεν έχεις όλα τα δεδομένα, φιλικά πάντα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Electrician B

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο εαυτός σου δεν βλέπω να περιλαμβάνεται πουθενά...
    Κάπου βρίσκομαι και γω μέσα στα ψίχουλα...
    Εντάξει είμαστε? Εντάξει είμαστε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Electrician B

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς έρμαιοι όσων είναι στην κυβέρνηση και όσων είναι σε δημόσιες θέσεις ξύνοντας τα παχυλά τους "φρύδια" .
    Ακριβή αγορά kwh γιατι καποιοι δεν προννοουν να προ-αγορασουν.
    Ακριβή διότι η παραγομενη πρασινη ενεργεια ωφελει καποιες τσεπες.
    Ακριβή διότι η πράσινη ενέργεια μας, δεν συμμετέχει στο ενεργειακό ισοζύγιο λόγω μη δυνατότητας αποθήκευσης.
    Δυστυχώς όλα αυτά θα μπορούσαν αν έχουν προβλεφθεί ,αλλά όχι εδώ.Σε ένα άλλο κράτος..
    φίλε κοχλα σωστή η παρατήρηση σου για το ποσοστό σσυμμετοχης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2008 το βαρέλι είχε 135 ευρώ,η βενζίνη 1,20 και το πετρέλαιο θέρμανσης 0,85ευρώ
    Σήμερα το βαρέλι έχει 76 ευρώ, η βενζίνη 1,80 και το πετρέλαιο θέρμανσης 1,20ευρώ
    Μπορεί να μου πει κάποιος , πως ακριβώς λειτουργεί ο ελεύθερος ανταγωνισμός στην οικονομία ..... οεο ; Τώρα εσείς προσπαθείτε πραγματικά να δείτε τι συμφέρει και τι όχι..?? Εχουν αποφασίσει άλλοι τι θα γίνει απλά πετάνε το μπαλάκι στην κερκίδα κι όσοι το πιάσουν θα φταίνε. Εν τω μεταξύ λέει ο υπουργός ότι το πράσινο τιμολόγιο θα είναι το πιο φθηνό, με την τιμή του να είναι κάτω από τα 14 λεπτά του ευρώ, αλλά δεν λέει ότι επί Σύριζα η τιμή ήταν 8 λεπτά του ευρώ η κιλοβατώρα .Θα την εξυγιάνουμε την ΔΕΗ θέλουμε δεν θέλουμε και όλες τις σπατάλες που έχουν γίνει στο παρελθόν και όσες σπατάλες γίνουν και στο μέλλον.
    Αυτή η ανάλυση τα λέει όλα! Μπράβο για την έρευνα!
    Συμπληρωματικά αναφέρω ότι έχουμε να κάνουμε με τζόγο, με χρηματιστήριο πράγμα που δεν ίσχυε το 2008 γιαυτό και τιμές ήταν εκεί που έπρεπε να είναι άσχετα αν το πετρέλαιο είχε διπλάσια τιμή από τη σημερινή,
    Οταν μπλέκεις τον κόσμο με τον τζόγο και την όρεξη του κεφαλαίου είσαι προδότης και εγκληματίας και αν υπήρχε δικαιοσύνη για τους φτωχούς θα έπρεπε αυτοί που το σκαρφίστηκαν αυτό το κόλπο να μας κοιτούν πίσω από τα κάγκελα και όχι να μας δουλεύουν με τα κιτρινοπράσινα άλογά τους,
    Η σωστή απάντηση σε αυτό το σούργελο θα ήταν να τους στείλουμε τις ειδοποιήσεις πίσω με μια μούντζα επάνω και να μην κάνει κανένας καμία επιλογή μπας και αντιληφθούν ότι δεν τρώμε σανό.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-21, 15:40
  2. Κλοπή ρεύματος
    By Papas00zas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-12, 22:31
  3. ένδειξη μειωμένου τιμολογίου ΔΕΗ
    By antonis_p in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-09, 00:11
  4. ένδειξη μειωμένου τιμολογίου ΔΕΗ
    By antonis_p in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 21:05
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 21:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας