Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Ερώτηση Για ψυκτικό συγκρότημα

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Εκεί θα στείλω ζεστό νερό

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mastoras007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπόψη είμαι Λάρισα το καλοκαίρι εδώ πιάνουμε και 40+
    Αν μπορεί να τοποθετηθεί σε υπόγειο? βαθύ υπόγειο , αλλά για χειμώνα το αντίθετο στην τοποθέτηση ή τροποποίηση του χώρου με παράθυρα .

    Βάζω και αυτό για προσεγγίσεις με πίνακες
    https://www.prapopoulos.com/cooling-containers

    Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος την φιλοσοφία ψύξης (την λογική της "θερμομάνας " εκ των προτέρων , και κατόπιν να μοιράζεται η ψύξη σε άλλα δοχεία ) , τι κερδίζεις ουσιαστικά με αυτήν την υπόθεση ? (διάβασα σχετικά με αυτήν την φιλοσοφία )

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Ετρεξα λίγο τα νουμερά σου και κατά της της νύχτας τα καμώματα έχουμε;

    Για τις μικρές δεξαμενες (60εκ διαμετρο - 80 ύψος) με 3 cm μόνωση 150w για να ψυχθούν και 40w απώλειες

    Για την μεγάλη δεξαμενή (60εκ διαμετρο - 80 ύψος) με 3 cm μόνωση 800w για να ψυχθεί και 175w απώλειες
    Άρα συνολικά για τις δεξαμενές θες τουλ 1300W ψύξης.
    Σε αυτά πρέπει να προσθέσουμε τις απώλειες του ίδιου του chiller και την ισχύ των αντλιών. Το 4519 θα σε πάει μια χαρά, με μια kvl ρυθμισμένη στα 100-110psi (R404)
    Αν το ψυκτικό τοποθετηθεί έξω στους +40C τότε στο χειρότερο σενάριο θα έχεις 2000W ψύξης με 1500W κατανάλωση (αυτά μέχρι να κρυώσεις τις δεξαμενές σου)

    Μετά θα έχεις πολύ μικρότερη κατανάλωση, απλά να τις διατηρείς κρύες

    Αν το όλο σύστημα τοποθετηθεί σε εσωτερικό χώρο, θα πετύχεις αρκετά καλύτερη απόδοση

    Για την απόδοση των σερπαντίνων μια γενική τιμή μπούσουλας είναι τα 800W/m2K (με ΔΤ 10Κ θές 3000cm2 για 2400W) H σωλήνα των 3/8" έχει διάμετρο ~1cm δηλ 300cm2/ μέτρο μήκους. 10 μέτρα για περίπου 2400W. Για να δουλέψει άνετα το μοτεράκι σου όταν θα ξεκινάει με όλα τα υγρά ζεστά θα υπολογίσεις τουλ 3000W και αν μπορείς να την γυρίσεις κάνε την σερπαντίνα με σωλήνα 1/2"

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (14-01-24)

  5. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος την φιλοσοφία ψύξης (την λογική της "θερμομάνας " εκ των προτέρων , και κατόπιν να μοιράζεται η ψύξη σε άλλα δοχεία ) , τι κερδίζεις ουσιαστικά με αυτήν την υπόθεση ? (διάβασα σχετικά με αυτήν την φιλοσοφία )
    Τι είναι η θερμομάνα?? Το να μην έχεις ξεχωριστά ψυκτικά για κάθε δοχείο??

    Αν το κατάλαβα σωστά να έχεις ένα κεντρικό ψυκτικό (να συντηρείς μια μονάδα) και να στέλνεις κρύο "νερό" όπου θες. Έτσι λειτουργούν πολλά κτήρια. Τα ερωτήματα που τίθενται είναι μια αντλία ή πολλές ανεξάρτητες? ή παράλληλες αντλίες με έλεγχο? Κολεκτερ με ηλεκτροβάνες on-off (όπως πολυκατοικίες) ή τριοδικές αναλογικες ανάμιξης?? Εδώ δεν έχουμε μια γενική απάντηση, αλλά μελετούμε κάθε εγκατάσταση ξεχωριστά. Και συνήθως ισχύει κάθε μηχανικός και άλλη γνώμη

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Και μετά αφού λύσουμε τα μηχανολογικά θέματα, θα περάσουμε και στο κυρίως πιάτο: Με τι αυτοματισμούς θα ελέγξουμε& προστατέψουμε τα ψυκτικά - θερμαντικά - αντλίες - βάνες κλπ συστήματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (14-01-24)

  8. #16
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορεί να τοποθετηθεί σε υπόγειο? βαθύ υπόγειο , αλλά για χειμώνα το αντίθετο στην τοποθέτηση ή τροποποίηση του χώρου με παράθυρα .

    Βάζω και αυτό για προσεγγίσεις με πίνακες
    https://www.prapopoulos.com/cooling-containers

    Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος την φιλοσοφία ψύξης (την λογική της "θερμομάνας " εκ των προτέρων , και κατόπιν να μοιράζεται η ψύξη σε άλλα δοχεία ) , τι κερδίζεις ουσιαστικά με αυτήν την υπόθεση ? (διάβασα σχετικά με αυτήν την φιλοσοφία )
    Πολύ καλή περίπτωση αυτές οι δεξαμενές, Βέβαια στην περίπτωση μου δεν θα μπορώ να της ζεστάνω το χειμώνα.

    Σχετικα με αυτο που ρώτησες τα οφέλη ειναι πολλά, καταρχάς εχεις να κάνεις με ενα μόνο συστημα ψύξης μπορώ οποτε θέλω να προσθέσω η να αφαιρέσω δεξαμενές προς ψύξη,για φαντάσου σε κάθε δεξαμενή να εχω ψυκτικά μηχανήματα (και οικονομικά ασύμφορο) ασχολουμε με ένα ψυκτικό μηχάνημα για ολη την εγκατάσταση και οχι με 4-5, το μέσω ψύξης είναι γλυκόλη μη τοξική, σε άλλη περίπτωση επρεπε να είναι φρεον απευθείας στης δεξαμενές, επίσης το δοχείο αδρανειας σου δείνει πολύ ''αέρα'', αποθηκεύεις ψυξη και εχεις πάντα ετοιμη δεν χρειάζετε να περιμένεις να πάρει το ψυκτικό μηχάνημα μπρός, επίσης σε τυχόν διακοπή ρευματος (με αντλία ανακυκλοφορίας 24v συνδεδεμένη με μπαταρίες) συνεχίζεις να εχεις ψύξη για κάποιες ώρες (εάν χρειαστεί)
    Ειναι πολλά ακόμα τα οφέλη

    οσο για το υπόγειο ναι σίγουρα θα μπέι σε υπόγειο και το μοτέρ και το δοχείο αδράνειας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #17
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Κάθε δεξαμενή δικιά της αντλία, Ελεγχόμενη με θερμοστάτες, όλες θα τραβάνε απο κοινό κολεκτέρ με ανεπίστροφες εννοείται, Ισος αντλίες 24v σε συστοιχία μπαταριών συνδεδεμένες μόνιμα σε συντηρητή - φορτιστή,

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετρεξα λίγο τα νουμερά σου και κατά της της νύχτας τα καμώματα έχουμε;

    Για τις μικρές δεξαμενες (60εκ διαμετρο - 80 ύψος) με 3 cm μόνωση 150w για να ψυχθούν και 40w απώλειες

    Για την μεγάλη δεξαμενή (60εκ διαμετρο - 80 ύψος) με 3 cm μόνωση 800w για να ψυχθεί και 175w απώλειες
    Άρα συνολικά για τις δεξαμενές θες τουλ 1300W ψύξης.
    Σε αυτά πρέπει να προσθέσουμε τις απώλειες του ίδιου του chiller και την ισχύ των αντλιών. Το 4519 θα σε πάει μια χαρά, με μια kvl ρυθμισμένη στα 100-110psi (R404)
    Αν το ψυκτικό τοποθετηθεί έξω στους +40C τότε στο χειρότερο σενάριο θα έχεις 2000W ψύξης με 1500W κατανάλωση (αυτά μέχρι να κρυώσεις τις δεξαμενές σου)

    Μετά θα έχεις πολύ μικρότερη κατανάλωση, απλά να τις διατηρείς κρύες

    Αν το όλο σύστημα τοποθετηθεί σε εσωτερικό χώρο, θα πετύχεις αρκετά καλύτερη απόδοση

    Για την απόδοση των σερπαντίνων μια γενική τιμή μπούσουλας είναι τα 800W/m2K (με ΔΤ 10Κ θές 3000cm2 για 2400W) H σωλήνα των 3/8" έχει διάμετρο ~1cm δηλ 300cm2/ μέτρο μήκους. 10 μέτρα για περίπου 2400W. Για να δουλέψει άνετα το μοτεράκι σου όταν θα ξεκινάει με όλα τα υγρά ζεστά θα υπολογίσεις τουλ 3000W και αν μπορείς να την γυρίσεις κάνε την σερπαντίνα με σωλήνα 1/2"
    Επειδή απο ψυκτικά δεν σκαμπάζω πολλά, οταν γράφεις watt , τι εννοείς την κατανάλωση σε ρευμα η ειναι μονάδα μέτρησης για να υπολογίσω το ψυκτικό μηχάνημα?
    επίσης οταν λές το 4519 τι εννοείς?
    μήπως είσαι απο Λάρισα η εδώ γύρο να μου τα κάνεις εσύ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mastoras007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικα με αυτο που ρώτησες τα οφέλη ειναι πολλά, καταρχάς εχεις να κάνεις με ενα μόνο συστημα ψύξης μπορώ οποτε θέλω να προσθέσω η να αφαιρέσω δεξαμενές προς ψύξη,
    Και με ξεχωριστές μονάδες μπορείς να το κάνεις αυτό .

    για φαντάσου σε κάθε δεξαμενή να εχω ψυκτικά μηχανήματα (και οικονομικά ασύμφορο) ασχολουμε με ένα ψυκτικό μηχάνημα για ολη την εγκατάσταση και οχι με 4-5
    Μην κοιτάς τον πίνακα στο μήνυμα #12 , που έχει πολλά μηδενικά σε κόστος , αλλά είναι τιμές με βάση του ακριβού υλικού του ανοξείδωτου της δεξαμενής , που είναι πιο ακριβές από το ίδιο το κόστος της κάθε μηχανής και ψυκτικής μονάδας . Έπειτα είναι καλό να υπολογίζονται και "δικλείδες ασφαλείας " , φαντάσου τι θα γίνει αν χαλάσει το κύριο μηχάνημα ψύξης , και δεν πρόκειται απλά για διακοπή ρεύματος .

    το μέσω ψύξης είναι γλυκόλη μη τοξική
    το μέσο μεταφοράς της αποθηκευμένης ψύξης (ναι αυτό έχει νόημα αν οι δραστηριότητες είναι συνεχείς και αλλάζουν οι ποσότητες συχνά ) ενώ για περιστασιακές δεν έχει τόσο νόημα , ίσως κερδίζεις σε ταχύτητα απόδοσης με τις αλλαγές στις ποσότητες προϊόντων προς συντήρηση .

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Αναφέρομαι σε Watt ψυκτικής απόδοσης (θερμική ισχύς)
    Το 4519 είναι το "μέγεθος" του συμπιεστή πχ το CAJT4519Z είναι οικογένεια CAJ Τριφασικό HBP 19000btu (19 - 5 ψηφία)
    Είμαι Αθήνα, αλλά να σας βοηθήσω όπου κολλήσετε. Βρες έναν ψυκτικό που να έχει ασχοληθεί με ψύξη μούστου πχ και λογικά μπορεί να στο αναλάβει.
    Μην τρελαίνεσαι για αδιάλειπτη λειτουργία των αντλιών. Θα δεις οτι επειδή η μάζα είναι σχετικά μεγάλη, οι δεξαμενές δεν ζεσταίνονται - κρυώνουν τόσο γλήγορα.

    Εγώ χρησιμοποίησα κάτι τέτοιο: https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=13195 (αντλία επιφάνειας). Θα μπορούσες να το κάνεις και με κυκλοφορητη καλοριφέρ.
    Αντί για 2-3 κλπ αντλίες εγώ προτιμω μια αντλία και ηλεκτροβάνες. Αντε να έχεις και ένα bypass με ενα εξαερωτικό ώστε να έχεις πάντα κυκλοφορία στο κύκλωμα.

    Στις δεξαμενές θα έχεις ανάδευση? Που θα μετράς την θερμοκρασία τους? Θέλει προσοχή ώστε να έχεις αντιπροσωπευτική μέτρηση! Εγώ είχα κυκλοφορία του νερού (με άλλη αντλία) στη δεξαμενή, και μέτραγα στο τέλος (επιστροφή) της σερπαντίνας. Δεν ήταν το καλύτερο σημείο, όμως έδινε την πιο σταθερή θερμοκρασία στη δεξαμενή - με ένα offset που ρυθμίστηκε στον θερμοστάτη.

    Στο κομμάτι του ελέγχου είχαμε ένα θερμοστάτη που ρύθμιζε την λειτουργία του ψυκτικού (σε σχέση με θερμοκρασία chiller) και επιμέρους θερμοστάτες για κάθε κατανάλωση (δεξαμενη / δεξαμενές). Χρειάστικαν αρκετές δοκιμές ώστε να βρεθούν οι βέλτιστες ρυθμίσεις (επιτύχαμε σταθερότητα 0.2-0.3C)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-20, 09:19
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-18, 09:05
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-14, 08:57
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-10, 22:57
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 18:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας