Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Ερώτηση Για ψυκτικό συγκρότημα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή Ερώτηση Για ψυκτικό συγκρότημα

    Καλησπέρα.
    Καταρχάς αν ειναι λάθος τοποθετημένο το θέμα ας μετακινηθεί, δεν ήξερα που να το γράψω
    Θέλω την βοήθεια ψυκτικού να ρωτήσω σχετικά με τα ψυκτικά μηχανήματα τετοιου τύπου
    Αυτα τα μηχανήματα μπορούν να συνδεθούν με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορώ να ψύξω απευθείας μείγμα γλυκόλης - αντιψικτικό υγρό? Ας πουμε οτι θέλω να ψύξω στους 0 βαθμούς ενα δοχείο αδρανείας γεμάτο αντιψυκτικό υγρό, απευθείας, να περάσει δηλαδή το φρέον απο χαλκοσωλήνα μέσα απο το υγρό με απευθείας μετάδωση ψύξης στο υγρό

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Γενικά μπορείς. Με το 404 έχεις λίγο θέμα γιατί έχει μεγάλο glide. Με 134 έχω φτιάξει αρκετά τέτοια chillers. Με περίπου 14 μέτρα σωλήνα 1/2" για εξατμιστή έπαιρνα ~4kW ψύξης. Θέλει προσοχή όταν θα ξεκινά με ζεστό διάλειμμα, καθώς θα έχεις υψηλή θερμοκρασία εξάτμισης. Βάλε KVL για προστασία του συμπιεστή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Ψυκτικός θα τα κάνει αυτά απλά ήθελα να γνωρίζει αν είναι εφικτό αυτό που σκέφτομαι.
    Όταν λέει μεσαίων υψηλών θερμοκρασιών εννοεί ότι θα είναι για συντήρηση σωστά?
    Μπορεί να μου κάνει -5 βαθμούς το υγρό?
    Θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από ένα πού είναι χαμηλών θερμοκρασιών?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    14 μέτρα χαλκοσωλήνα τεράστιο!
    Εγώ έλεγα για κάνα δυο, βέβαια αν μπορώ και 10 ακόμα καλύτερα!
    Για να καταλάβω αλλά και να μαθαίνω, ο εξατμηστης το ποσό μεγάλος θα είναι δεν παίζει ρόλο στην ποσότητα του φρεον?
    Στα 14 μέτρα δεν έπρεπε να προσθέσεις φρεον?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Τα 14 μέτρα τυλίχτηκαν σε διπλή σπείρα και έφτιαξαν ένα κύλινδρο διαμέτρου 40cm και περίπου 50 cm ύψους. Όλο αυτό μπήκε σε ορθογωνικό δοχείο περίπου 60χ60χ60. Έχουμε μικρές παροχές νερού, οπότε θέλαμε σχετικά μεγάλη επιφάνεια σωλήνας. To 4518 μπορεί να αποδώσει ονομαστικά 5kW ψύξης (εγώ είχα το 4511 σε wintsys για να είναι και όμορφο). Τι εννοείς να προσθέσεις υγρό? Το μηχάνημα θα έρθει χωρίς υγρό. Ανάλογα με το όγκο evaporator - condeseur - σωλήνωσης θα υπολογίσεις την ποσότητα υγρού που χρειάζεσαι. Από αυτή την ποσότητα θα επιλέξεις και το ανάλογο receiver (εγώ έβαλα 3λτ).

    Όταν λέμε "υψηλών θερμοκρασιών" ουσιαστικά μεταφράζουμε τον όρο High back pressure που αναφέρεται στη θερμοκρασία εξάτμισης. Δες https://holodcenter.ru/uploads/ZAPCH...204519%20Z.pdf
    Το συγκεκριμένο μπορεί με καλό condeseur να εξατμίσει από -25 έως +15.
    Έσύ θες νερό σε -5. Με ΔΤ 10 βαθμούς στην σωλήνα θα πρέπει να εξατμίζεις στους -15. Αν το condeseur μπορεί να κρατήσει 30C τότε θα πάρεις ~2800W ψύξης (σού φθάνει??) Αν έξω έχει ζέστη - καύσωνα όμως το condeseur θα είναι στους 45-50. Εκεί θα έχεις απόδοση μόνο 1800W. Αντίστοιχα όταν θα βάλεις μέσα αρχικά ζεστό νερό πχ στους 25C θα εξατμίσεις αρχικά πολύ ψηλότερα πχ στους 20C. To μηχανάκι σου τώρα θα βρεθεί σε υψηλότερη θερμοκρασία εξάτμισης από την ανώτερη που έχει προβλεφθεί (για αυτό θες high back pressure) -και παραπάνω ανέφερα για βαλβίδα KVL-. Ακόμα και στους 15 να εξατμίσεις , η απόδοσή του θα είναι 7600W (50% πάνω από την ονομαστική).

    Στα δικά μου (εγώ είχα R134) ρύθμισα την πίεση αναρόφησης ώστε στην χαμηλότερη θερμοκρασία συμπύκνωσης να μην έχω απόδοση πάνω απο 120% της ονομαστικής (για την μακροζωία του συστήματος) (Το δικό μου βέβαια δουλεύει 24/7 με προσδόκιμο τα 10 έτη)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Α νόμιζα ότι έρχονται έτοιμα με φρεον όπως πχ τα κλιματιστικά.
    Μπαίνεις σε πολύ τεχνικούς όρους και δεν ξέρω καλά από ψυκτικά.
    Εφόσον έρχεται άδειο οπότε μπορώ να βρω και κανένα μεταχειρισμένο δεν έχει διαφορά.
    Εγώ ουσιαστικά θέλω να φτιάξω ένα δοχείο αδράνειας 500 λίτρα το οποίο θα κρατάει -5 βαθμούς και από εκεί αυτοματισμοί θα στέλνουν από το δοχείο σε σερπαντίνες πάνω σε διάφορα άλλα δοχεία όποτε απαιτείται για να ρυθμίζουν θερμοκρασίες.
    Για της απαίτησης που το θέλω τι μηχάνημα να πάρω?
    Οι δεξαμενές που θέλω να ψυξω μέσω της σερπαντίνας, ένα είναι 500 λίτρα και θέλω να πιάσει 2 βαθμούς
    Και άλλες δύο 250 λίτρων οι οποίες θέλω να κρατηθούν σταθερά στους 20-22 (χειμώνα αντίστοιχα θα βάλω θέρμανση)
    Όλες οι δεξαμενές με μωνοση.
    Τί ψυκτικό μηχάνημα θα μου έκανε δουλειά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Σε πόσες ώρες θες να πετύχεις την επιθυμητή θερμοκρασία? Σε τι θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι οι δεξαμενές σου? Τι διαστάσεις έχουν? (Διάμετρος & ύψος) Θα πρέπει να υπολογίσουμε α) τις θερμικές απώλειες των δεξαμενών αφού έχουν φτάσει σε ισσοροπία β) την Ισχύ που χρειάζεται για να κρυώσουμε την ποσότητα του νερού (αρχική - τελική θερμοκρασία - ποσότητα - χρόνος)

    Απ'ο αυτά θα δούμε τη ψυκτική ισχύ χρειάζεσαι. Μετά πάμε στο chiller (πως θα μεταφέρουμε αυτή την ισχύ προς τις δεξαμενές)

    Αν οι δεξαμενές περιέχουν κάτι βρώσιμο (λάδι - κρασί - μούστο - γάλα κλπ) πρέπει το "νερό" (που δεν θα είναι νερό, αλλά διάλειμμα αντιψυκτικού) να μην είναι τοξικό. Γιατί αν υπάρξει κάποια διαρροή σε σερπαντίνα θα έχεις θέμα!!

    Μια γλήγορη ματια: PG δείχνει να είναι οκ https://chemical.kalochem.shop/%CE%A...search=propyle
    Επίσιμα https://www.hydratech.co.uk/food-safe-glycol https://www.paratherm.com/heat-trans...atherm-mr-htf/

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pstratos : 13-01-24 στις 15:29

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Βολεύει να παρεις μια αντλία θερμότητας νερου- νερού να κανείς αυτήν την δουλειά.Δοχειο αδρενειας και ότι θέλεις μετά για την χρήση σου.
    Δεν είμαι γνωστής αλλά δεν κατάλαβα κιόλας τι ακριβώς θες να κανείς.-5 σε δοχείο αδράνειας 2 σε ένα δοχείο 500λτ και 22 σε 2 200ρια? Όταν έχεις εξωτερική 10 πως θα φτάσεις 22?.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Θέλει να πίασει τους 2 στη μεγάλη δεξαμενή και 20-22 στις 2 μικρότερες. Το χειμώνα θα παίζει με ηλεκτρική θέρμανση. Αντλία θερμότητας δεν θα την πρότεινα γιατί η θερμοκρασία εξόδου του νερού συνήθως παίζει 4-8 C (για τα fan-coil) Για τους 2C το δευτερεύον κύκλωμα πρέπει να είναι πιο ψυχρό από -3 (ΔΤ 5). Εγώ θα το σχεδίαζα με θερμοκρασία δευτερεύοντος -8/-5 και με τριοδική μίξης θα έστελνα 10-15C στη δεξαμενή των 20-22

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (14-01-24)

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    opel corsa c
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Το υγρό θα είναι γλυκόλη μη τοξικό.
    Οι δεξαμενές θα είναι για βροσιμο υλικό ναι!
    Το πρώτο στάδιο θα είναι η συντήρηση τους στους 22 βαθμούς σε δύο δεξαμενές με μωνοση 250 λίτρα η κάθε μία, δεν με νοιάζει απαραίτητα η ταχύτητα που θα πιάσει αυτή τη θερμοκρασία θέλω απλά να την συντηρεί.
    Μικρές απώλειες αλλά όχι μηδαμινές.
    Στο δεύτερο στάδιο είναι 500 λίτρα στους 2-3 βαθμούς σε δεξαμενή με πολύ καλή εσωτερική μωνοση με εργοστασιακές σωληνώσεις για ψύξη.
    Η ιδέα είναι να μην μπλέξω με πολλά δοχεία αδράνειας με ένα να ψυξω και της 3 δεξαμενές απλά σε αυτές με τους 22 βαθμούς θα δουλεύει η αντλία ψύξης για λίγη ώρα.
    Να ξεκινάει στους 22 και να σταματάει στους 21.
    Το ποσό γρήγορα θα πιάσουν θερμοκρασία τώρα, στο πρώτο στάδιο θα ξεκινάει κάπου εκεί από 22 και εκεί απλά θα συντηρεί
    Στο δεύτερο στάδιο θα ξεκινάει από 22 βαθμούς και θα πρέπει να πέσει στους 2 χρόνος ας πούμε μια μέρα πιστεύω να είναι οκ.
    Οι δεξαμενές θα είναι σε θερμοκρασία δωματίου με ότι συνεπάγεται αυτό, ζέστη καλοκαίρι κρύο χειμώνα.
    Θα είναι κυλινδρικές διαστάσεις ακριβώς δεν έχω τώρα.
    Το ψυκτικό υγρό επίσης δεν έχω πίεση χρόνου πότε θα πιάσει την θερμοκρασία από το πρώτο ξεκίνημα, μια ολόκληρη μέρα πχ είναι οκ για μένα.
    Θα είναι ένα δοχείο αδράνειας η μία δεξαμενή πλαστική στην οποία θα χτίσω γύρο γύρο πάνω κάτω 20 πόντους αφρό πολυουρεθάνης ειδικό για μωνοση.
    Για τη μεταφορά θερμότητας όπως είπα στη μεγάλη δεξαμενή έχει έτοιμο εσωτερικά jacket απλά θα συνδέω την αντλία πάνω.
    Οι άλλες δύο οι μικρές δεν έχουν οπότε θα περάσω γύρο γύρο χαλκό σε πολλές σπείρες και μετά θα το μονώσω καλά.

    Σκεπτόμενοι όλα αυτά τι ψυκτική μονάδα θα μου προτείνεις?
    Χαμηλών? Μεσαίων? Με τι αποδωση
    Υπόψη είμαι Λάρισα το καλοκαίρι εδώ πιάνουμε και 40+ (αυτές της μέρες δεν θα το δουλεύω αλλά καλό είναι να έχω ένα μηχάνημα να μπορεί να ανταποκριθεί αν χρειαστεί)

    Για το χειμώνα τώρα στης δύο δεξαμενές που θέλω 22 βαθμούς εκεί θα στέλνω ζεστό νερό, λογικά από θερμοσίφωνα κατευθείαν θα φτιάξω ένα κλειστό κύκλωμα με ένα δοχείο διαστολής και αντλία απευθείας να ζεσταίνει από θερμοσίφωνα της δεξαμενές.
    Γενικά για τη ζέστη έχω πολλές ιδέες η ψύξη είναι που με προβληματίζει

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-20, 09:19
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-18, 09:05
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-14, 08:57
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-10, 22:57
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 18:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας