Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναφέρομαι σε Watt ψυκτικής απόδοσης (θερμική ισχύς)
Το 4519 είναι το "μέγεθος" του συμπιεστή πχ το CAJT4519Z είναι οικογένεια CAJ Τριφασικό HBP 19000btu (19 - 5 ψηφία)
Είμαι Αθήνα, αλλά να σας βοηθήσω όπου κολλήσετε. Βρες έναν ψυκτικό που να έχει ασχοληθεί με ψύξη μούστου πχ και λογικά μπορεί να στο αναλάβει.
Μην τρελαίνεσαι για αδιάλειπτη λειτουργία των αντλιών. Θα δεις οτι επειδή η μάζα είναι σχετικά μεγάλη, οι δεξαμενές δεν ζεσταίνονται - κρυώνουν τόσο γλήγορα.

Εγώ χρησιμοποίησα κάτι τέτοιο: https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=13195 (αντλία επιφάνειας). Θα μπορούσες να το κάνεις και με κυκλοφορητη καλοριφέρ.
Αντί για 2-3 κλπ αντλίες εγώ προτιμω μια αντλία και ηλεκτροβάνες. Αντε να έχεις και ένα bypass με ενα εξαερωτικό ώστε να έχεις πάντα κυκλοφορία στο κύκλωμα.

Στις δεξαμενές θα έχεις ανάδευση? Που θα μετράς την θερμοκρασία τους? Θέλει προσοχή ώστε να έχεις αντιπροσωπευτική μέτρηση! Εγώ είχα κυκλοφορία του νερού (με άλλη αντλία) στη δεξαμενή, και μέτραγα στο τέλος (επιστροφή) της σερπαντίνας. Δεν ήταν το καλύτερο σημείο, όμως έδινε την πιο σταθερή θερμοκρασία στη δεξαμενή - με ένα offset που ρυθμίστηκε στον θερμοστάτη.

Στο κομμάτι του ελέγχου είχαμε ένα θερμοστάτη που ρύθμιζε την λειτουργία του ψυκτικού (σε σχέση με θερμοκρασία chiller) και επιμέρους θερμοστάτες για κάθε κατανάλωση (δεξαμενη / δεξαμενές). Χρειάστικαν αρκετές δοκιμές ώστε να βρεθούν οι βέλτιστες ρυθμίσεις (επιτύχαμε σταθερότητα 0.2-0.3C)
Οχι ανάδευση δεν θα υπάρχει πρέπει το υγρό να είναι σε ισορροπία, θα παίρνω την μέτρηση απο τη μέση περίπου ενας βαθμός πάνω ενας κάτω δεν με πειράζει τόσο.
Ωραία, ολα αυτα θα στηθούν τους επόμενους μήνες είμαι σε αναμονή ακόμα αλλά προετοιμάζομαι, ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες θα ενημερώσω και εδω τι κάναμεε και για τυχόν καμια βοηθεια!