Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Ανακατασκευη γεννητριας ac 220v 5kva με λαθος συχνοτητα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή Ανακατασκευη γεννητριας ac 220v 5kva με λαθος συχνοτητα

    Οπως λεει και ο τιτλος,επεσε στα χερια απο μια γεννητρια 5kva η οποια προοριζοταν για σκραπ σε παλιατζη.Αφου ειδα οτι λειτουργει καπως αποφασισα να την παρω και να την κανω παλι ζωντανη.Εχουμε κινητηρα 9hp βενζινης kubota και γεννητρια ιταλικη με πυκνωτη στην διεγερση,χωρις AVR.Αφου τα συμμαζεψα λιγο ολα και μπηκε σε λειτουργια(ελειπε μερος του governor και γενικα ηθελε μια γενικη συντηρηση) διαπιστωνω τα εξης και εδω θελω την βοηθεια σας.Αρχικα στα 230V μετρουσα με το πολυμετρο 58ΗΖ,διαπιστωνω οτι ο πυκνωτης στην διεγερση ειχε χαλασει ,αντικατασταθηκε με ενα ιδιο 16μF(δεν ξερω αν ειναι το σωστο μεγεθος) ,ρυθμισα το γκαζι και πλεον εχουμε 230v με ανοχη max -+10 βολτ οταν βαζω αποτομα μεγαλα φορτια πχ αεροθερμο.Επισης απο αποψη ισχυος εχω βαλει ανετα εως 4.5kw θερμικα φορτια για δοκιμη,ηλεκτροκολληση χαλκου οπως και εκκινηση συμπιεστη αερος 1.5 kw.
    Η ερωτηση μου ειναι η εξης γιατι στα 220-230v μετραω με ενα πολυμετρο mustech 52.5 hz με μια ανοχη -+1 hz λογο του governor<br>Δεν επρεπε να ειναι πιο κοντα στο 50 η συχνοτητα?Να ειναι θεμα πυκνωτη?Ο καινουργιος μετρηθηκε πριν μπει και ειναι ΟΚ<br>
    Κατα ποσο ειναι επικινδυνο ολο αυτο για συσκευες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον AKIS για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Etien4 (04-02-24), mikemtb (04-02-24)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως λεει και ο τιτλος,επεσε στα χερια απο μια γεννητρια 5kva η οποια προοριζοταν για σκραπ σε παλιατζη.Αφου ειδα οτι λειτουργει καπως αποφασισα να την παρω και να την κανω παλι ζωντανη.Εχουμε κινητηρα 9hp βενζινης kubota και γεννητρια ιταλικη με πυκνωτη στην διεγερση,χωρις AVR.Αφου τα συμμαζεψα λιγο ολα και μπηκε σε λειτουργια(ελειπε μερος του governor και γενικα ηθελε μια γενικη συντηρηση) διαπιστωνω τα εξης και εδω θελω την βοηθεια σας.Αρχικα στα 230V μετρουσα με το πολυμετρο 58ΗΖ,διαπιστωνω οτι ο πυκνωτης στην διεγερση ειχε χαλασει ,αντικατασταθηκε με ενα ιδιο 16μF(δεν ξερω αν ειναι το σωστο μεγεθος) ,ρυθμισα το γκαζι και πλεον εχουμε 230v με ανοχη max -+10 βολτ οταν βαζω αποτομα μεγαλα φορτια πχ αεροθερμο.Επισης απο αποψη ισχυος εχω βαλει ανετα εως 4.5kw θερμικα φορτια για δοκιμη,ηλεκτροκολληση χαλκου οπως και εκκινηση συμπιεστη αερος 1.5 kw.
    Η ερωτηση μου ειναι η εξης γιατι στα 220-230v μετραω με ενα πολυμετρο mustech 52.5 hz με μια ανοχη -+1 hz λογο του governor<br>Δεν επρεπε να ειναι πιο κοντα στο 50 η συχνοτητα?Να ειναι θεμα πυκνωτη?Ο καινουργιος μετρηθηκε πριν μπει και ειναι ΟΚ<br>
    Κατα ποσο ειναι επικινδυνο ολο αυτο για συσκευες?
    Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, όλες οι παλιές συσκευές με μετασχηματιστή και σιδηροπυρήνα δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι 400Hz και όλες οι νέες συσκευές έχουν μέσα τους δικό τους ταλαντωτή σε υψηλότερες συχνότητες , επομένως νομίζω ότι δεν ασχολείσαι περαιτέρω.....Καλοδούλευτη η γεννήτρια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (04-02-24)

  5. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω βάλει ποτέ χέρι σε γεννήτρια, αλλά έχω δει κάμποσα βιντάκια αυτού του τύπου που είναι γκουρού στο είδος, από τα οποία έχω καταλάβει ότι (α) ο πυκνωτής επηρρεάζει δια της διέγερσης την παραγόμενη τάση, όχι τη συχνότητα, και (β) η συχνότητα (βλ. ταχύτητα περιστροφής) ρυθμίζεται από το governor. Το governor έχει ρυθμίσεις όσον αφορά τόσο τη θέση (κάμποσες θέσεις που μπορεί να κουμπώσει η βέργα στο βραχίονα - ρύθμιση στροφών χωρίς φορτίο), όσο και την τάση του ελατηρίου (ευαισθησία και απόκριση στη μεταβολή του φορτίου). Εχεις δοκιμάσει να παίξεις με αυτά;
    Κατά τα άλλα, ό,τι είπε ο Δημήτρης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Η συχνότητα εξαρτάται ΜΟΝΟ από την ταχύτητα περιστροφής. Το πολύμετρό σου αν δοκιμάσεις να μετρήσεις τη συχνότητα του δικτύου της ΔΕΗ τί δείχνει; Το λέω αυτό γιατί αυτά τα πολύμετρα εσωτερικά μετατρέπουν τη συχνότητα σε τάση και απεικονίζουν αυτή την τελευταία. Δεν βασίζονται δηλαδή στην κλασική διάταξη συχνομέτρου: ταλαντωτής ακριβείας (κρυσταλλικός) - πύλη - απαρίθμηση - απεικόνιση, και ως εκ τούτου δεν έχουν την αντίστοιχη ακρίβεια...

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (05-02-24)

  8. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ πολύ αρχικά.Πριν αλλάξω πυκνωτή είχα 58 hz και η γεννήτρια δούλευε σε υψηλότερες στροφές για να βγάλει 220βολτ.Αμεσως μόλις αντίκαταστησα τον πυκνωτή ,η τάση ανέβηκα στα 280 βολτ .Οπότε μέσο του γκοβερνορ,έριξα τις στροφές του κινητήρα ώστε να έχω 230 βολτ έξοδο αλλά μετράω 52 hz αυτό με προβληματίζει μόνο.Οπως αναφέρατε,έχω παίξει πολύ με την θέση των ελατηρίων, μάλιστα παραγγειλα γνήσια ώστε να είναι σε σωστά χαρακτηριστικά μέχρι να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα .Θεωρώ ότι το πέτυχα σε πολύ καλό στάδιο.Οσο για το πολύμετρο,όταν το έβαλα στο δίκτυο μέτρησα 49.97. Φυσικά και δεν αποκλείω το σφάλμα του οργάνου μέτρησης καθώς δεν γίνεται ένα πολύμετρο να έχει όλες τις δυνατότητες σε τέλειο βαθμό

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Μήπως η μηχανή είναι 220V 50Hz και όχι 230V 50Hz; Αν ναι, τότε εσύ ανεβάζοντας τις στροφές για να πάρεις 230V, αυτό που θα καταφέρεις θα είναι να ανεβάσεις και τη συχνότητα παρέα με την τάση.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (05-02-24)

  11. #7
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως η μηχανή είναι 220V 50Hz και όχι 230V 50Hz; Αν ναι, τότε εσύ ανεβάζοντας τις στροφές για να πάρεις 230V, αυτό που θα καταφέρεις θα είναι να ανεβάσεις και τη συχνότητα παρέα με την τάση.
    πολυ σωστός, ειναι +4,6% -->52,4Hz

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Oπως ειπε και ο Φιλιππος, η συχνοτητα εξαρταται απο τις στροφες και οταν το governor ειναι απλο μηχανικο με αντιβαρα, δινουμε λιγες στροφες παραπανω και η συχνοτητα ειναι συνηθως μεχρι 52,5 κι αυτο γιατι στα φορτια θα πεσουν λιγο οι στροφες οποτε και η συχνοτητα πλησιαζει στα 50.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george Mp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oπως ειπε και ο Φιλιππος, η συχνοτητα εξαρταται απο τις στροφες και οταν το governor ειναι απλο μηχανικο με αντιβαρα, δινουμε λιγες στροφες παραπανω και η συχνοτητα ειναι συνηθως μεχρι 52,5 κι αυτο γιατι στα φορτια θα πεσουν λιγο οι στροφες οποτε και η συχνοτητα πλησιαζει στα 50.
    Με αυτην ακριβως την λογικη σκεφτηκα και εγω φιλε .Ωστε οταν υπαρχουν φορτια πολλα + την πτωση τασης απο ολα να πεσει λιγο.Οντως το ανωτατο ειναι εως 52.5 που εχω δει.

    FILMAN
    Μήπως η μηχανή είναι 220V 50Hz και όχι 230V 50Hz; Αν ναι, τότε εσύ ανεβάζοντας τις στροφές για να πάρεις 230V, αυτό που θα καταφέρεις θα είναι να ανεβάσεις και τη συχνότητα παρέα με την τάση.


    Ετσι οπως το λες ειναι 220v 50hz

    Αυτο που καταλαβαινω εν ολιγοις οτι δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα,δεν θα χρησιμοποιηθει μονιμα αλλα ως εφεδρεια σε διακοπες ρευματος για βασικες αναγκες ή οταν χρειαζεται καπου ρευμα για χρηση εργαλειων πχ τροχοι-τρυπανια-εργαλεια-ηλεκτροκολληση χαλκου(λογο μη avr)
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον AKIS για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    george Mp (05-02-24)

  15. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Καλύτερα να είναι σωστή η συχνότητα παρά η τάση

    Το ίδιο συμβαίνει άλλωστε και με το δίκτυο της ΔΕΗ

    Οι κατασκευαστές των συσκευών ξέρουν ότι αυτές μπορεί να χρειαστεί να δουλέψουν με λίγη παραπάνω ή παρακάτω τάση από την ονομαστική

    Για την συχνότητα κάτι τέτοιο είναι αδιανόητο (μιλάμε για συσκευές που επηρεάζονται από τη συχνότητα όπως οι επαγωγικοί κινητήρες, κ.λ.π.)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετασχηματιστης 3KW , 220v-220v / 220v-110v
    By bolsevikos in forum [Πωλούνται] Ηλεκτρονικά Εξαρτήματα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-19, 13:54
  2. ανακατασκευη headphones
    By gponiris in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-14, 22:32
  3. Μετατροπή από 220V σε 24V και πάλι σε 220V
    By cosecon in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-10, 16:56
  4. Μετασχηματιστής 220/42V 1,5KVA
    By babisko in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-09, 23:52
  5. 400W: 220V/50Hz σε 220V/65Hz
    By JohnG in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-07, 01:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας