Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Οδήγηση H-bridge

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή Οδήγηση H-bridge

    Επεσε στα χερια μου ενα plotter του 1992 οπως αυτο https://www.youtube.com/watch?v=EhdbYZ2sfsM
    Εχει λοιπον μεσα 2 πλακετες την πλακετα ισχυος-τροφοδοσιες και την πλακετα ελεγχου και συνδεονται μεταξυ τους με 64αρι ribbon cable.
    Η κινηση στους αξονες x-y γινετε με brushed dc servomotors.

    Αυτο που θελω να κανω ειναι να κρατησω την πλακετα ισχυος-τροφοδοσιες και να πεταξω την πλακετα ελεγχου και να βαλω δικο μου cnc controller.
    Εβαλα λοιπον στη συνδεση μεταξυ των 2 πλακετων logic analyzer 16 channels και βρηκα τα σηματα των quadrature encoders και των limit switches
    και για τους 2 αξονες αυτα λοιπον τα εβαλα εισοδο στον δικο μου controller και με pwm οδηγησα ενα ενα εξωτερικο h bridge
    οπως αυτο https://www.amazon.com/H-Bridge-Cont.../dp/B08JM4Z1HP
    και ετσι καταργησα την δικια του πλακετα ελεγχου. Το αποτελεσμα ταχυτητα 60m/min επιταχυνση 1g .

    Ποιο ειναι το θεμα μου.. δεν θελω να αφησω το εξωτερικο H bridge αλλα να χρησιμοποιησω αυτα που εχει ηδη η πλακετα ισχυος.
    Στον παλμογραφο ειδα οτι η δικια του πλακετα ελεγχου οδηγει τα μοτερια με 25khz pwm αλλα στο λογικο αναλυτη δεν μπορω να βρω
    ποια ειναι τα σηματα ελεγχου των 2 H bridges και μπορει να ειναι μην ειναι του στυλ pwm-dir.
    Οποτε μια λυση ειναι να οδηγησω τις βασεις των 4 transistors για καθε αξονα με δικο μου κυκλωμα και να μην χρησιμοποιησω την οδηγηση της πλακετας.
    Η πλακετα χρησιμοποιει το SLA8001 που ειναι 4 transistors σε διαταξη H bridge για την οδηγησηση των μοτερ και εχει και τις διοδους που φαινοντε στο σχηματικο
    https://datasheet.octopart.com/SLA80...eet-104815.pdf

    Πως μπορω να οδηγησω τις 4 βασεις αυτων των transistors?
    Το κυκλωμα που θελω ειναι να παιρνει εισοδο pwm και direction signals και σαν εξοδο να οδηγει τις 4 βασεις του SLA8001.
    Σε αυτο το project https://www.electronics-lab.com/proj...bridge-driver/
    χρησιμποιει για την οδηγηση των mosfets το ολοκληρωμενο ADuM42241 υπαρχει κατι αντιστοιχο για την οδηγηση transistors ?

    Αλλιως για να κρατησω την οδηγηση τις πλακετας να ψαξω στο λογικο αναλυτη για σηματα pwm 25khz ?
    (το θεμα ειναι οτι ειναι πολλα τα καλωδια εχω μονο 16καναλο logic analyser
    και ειναι που μπερδεμα να βρω τα σηματα γιατι δεν ξερω και τι ακριβως πρεπει να ψαξω.
    Εχω βρει 17 pins τι κανουνε 11GND , Xencoder A-B , Yencoder A-B , LimitX , LimitY αλλα μεχρι τα 64 εχει πολυ πραμα )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 15-02-24 στις 17:30

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    αν δουλεύει ο plotter δεν θα τον χαλούσα για να πάρω υλικά που τα βρίσκει κανείς πολύ φθηνά στο aliexpress και στο ebay

    0 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Δουλευει αλλα δεν παιζει με τον κωδικα που θελω και δεν μπορω να του βαλω με αυτο τον controller κεφαλη για να το κανω pick n place.
    Οπως και να εχει θα πεταξω την πλακετα ελεγχου του γιατι το θελω για αλλη χρηση με αλλο controller που να δεχετε gcode.
    Δεν θελω να του παρω εξαρτηματα αυτο που θελω ειναι να χρησιμοποιησω αυτα που εχει με τον νεο controller και να μην του βαζω εξωτερικη H-bridge
    αλλα να χρησιμοποιησω αυτη που ηδη εχει..
    Πχ τωρα εχω αξιοποιησει τα κυκλωματα τροφοδοσιας και τα κυκλωματα που διαβαζουνε encoders και limit switches αμα αξιοποιησω και το H-bridge δε θελω κατι αλλο.
    Παντως ειναι εντυπωσιακο πως το 1992 οι ιαπωνες φτιαχνανε τετοιο μηχανημα με τετοια ακριβεια ταχυτητες και επιταχυνση.
    Η ποιοτητα κατασκευης του ειναι ανωτερη απο τα σημερινα ακριβα κινεζικα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 15-02-24 στις 19:13

Παρόμοια Θέματα

  1. swr bridge
    By thanos in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-20, 14:13
  2. Bridge (Γέφυρα)
    By Danza in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-11, 04:14
  3. H-BRIDGE
    By avr in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-10, 09:33
  4. H-Bridge
    By lucky13 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-10, 16:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας