Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Πολύμετρο DT9205A - Επισκευή

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή Πολύμετρο DT9205A - Επισκευή

    Γεια χαρά σε όλους, μετά από καιρό!
    Αγόρασα κάποτε ένα φτηνό πολύμετρο DT9205A από Κίνα, γιατί μετράει 20Α. Δεν έχει κάποια βλάβη, απλώς έκανα λάθος στην αποσυναρμολόγηση και θέλω βοήθεια. Το χρησιμοποίησα αρκετά, όλα ΟΚ. Αλλά ο επιλογέας του ήταν πολύ σκληρός, μέχρι που κάποτε σκάλωσε και γυρίζοντάς τον με δύναμη, έφυγε μία από τις δύο μπίλιες που συγκρατούν την περιστροφή και κουδούνιζε μέσα στο πολύμετρο, την βρήκα μόλις άνοιξα το καπάκι της μπαταρίας. Οπότε το άνοιξα για να λιπάνω την διαδρομή του επιλογέα και να ξαναβάλω την μπίλια στη θέση της. Με το γράσο γυρίζει πολύ άνετα και θα ήταν όλα καλά, μέχρι που έφυγαν από την θέση τους δύο από τα 5 ελάσματα-επαφές του περιστροφικού επιλογέα πριν το κλείσω. Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν και κενές θέσεις ελασμάτων, με αποτέλεσμα να μην ξέρω από ποιες έφυγαν, αν και δοκίμασα σε κάποιες αλλά έδεινε λάθος και μεταβαλλόμενες μετρήσεις. Στις δοκιμές τα μπέρδεψα περισσότερο, αφού δεν σημείωσα/φωτογράφησα τα ελάσματα που έμειναν στη θέση τους.
    Τώρα το ερώτημα είναι αν έχει κάποιος το ίδιο πολύμετρο και αν θέλει να βάλει κάποιο λιπαντικό στη διαδρομή του επιλογέα, ώστε να ανεβάσει κάποια φωτογραφία με τις θέσεις των ελασμάτων. Με προσοχή βέβαια να μην πάθει το ίδιο με εμένα. Δεν φεύγουν εύκολα τα ελάσματα, αρκεί να σηκωθεί η πλακέτα αφήνοντας τον επιλογέα στον πάγκο, μαζί με την πρόσοψη του πολύμετρου. Ούτε με τις επαφές τις οθόνης είχα πρόβλημα, όσες φορές κι αν αφαίρεσα και ξανατοποθέτησα την πλακέτα. Για να μπει κάποιο γράσο όμως πρέπει να γυρίσει ανάποδα ο επιλογέας, οπότε οποσδήποτε πριν από αυτό, να είναι με το βελάκι του προς τα επάνω για να μη γίνει μπέρδεμα και φωτογραφία, μόλις σηκωθεί η πλακέτα. Λίγη προσοχή με τις εμπρός εξόδους του πολύμετρου, γιατί είναι και της πλάκας και η εφαρμογή δεν είναι τέλεια στην επανασυναρμολόγηση.
    Το έψαξα πριν ρωτήσω εδώ, το DT9205A βγήκε σε διάφορες εκδόσεις, πράγμα που δυσκολεύει την έρευνα, ούτε στο youtube δε βρήκα το δικό μου.
    Περιμένω και απαντήσεις "πάρε άλλο, φτηνό είναι" κτλ. Έχω κι άλλα, χρειάζομαι όμως ταυτόχρονα περισότερα από 2-3, κάνοντας φορτίσεις μπαταριών για ώρες ή και μέρες, άρα δεν το πετάω. Προτιμώ αν δεν βρω τις σωστές θέσεις ελασμάτων να κάνω δοκιμές κι ας καεί τελικά.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά, και για την ανάγνωση όποιος έφτασε μέχρι εδώ!
    IMG_20240215_225806.jpgIMG_20240215_225940.jpgIMG_20240215_230033.jpgIMG_20240215_230307.jpgIMG_20240215_230434.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    με μια "γρήγορη" αναζήτηση βρήκα αυτά:

    main-qimg-0781aab1876157736d8fe4703b4fec33.jpg DSC_8241a.jpg

    και το manual: https://manuals.plus/m/36e19c8fbd3a4...d7e5_optim.pdf

    ίσως βοηθήσουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον exop για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilis74 (17-02-24)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Ούτε ο κόπος για 8€.
    https://www.google.com/search?client...-b-d&q=DT9205A

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΗΝ1984 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (16-02-24)

  6. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ Θανάση, αλλά στις φωτογραφίες της έκδοσης DT9205A που έστειλες, δείχνει 6 ελάσματα με 12 διαδρομές στον δίσκο της πλακέτας και διαφορετική διάταξη εξαρτημάτων. Το δικό μου έχει 5 ελάσματα με 10 διαδρομές. Έχω βρει κι εγώ κάποια, όπως και βίντεο στο youtube που δείχνουν τις θέσεις, αλλά κανένα σαν το δικό μου. Και manual βρήκα, αλλά πάλι είναι διαφορετικό, ούτε βέβαια δείχνει τις θέσεις ελασμάτων επιλογέα: https://www.manualslib.com/manual/23...s-Dt9205a.html.
    Θα είναι μεγάλη τύχη αν κάποιος έχει το ίδιο, να θέλει να το λιπάνει ώστε να κάνει τον κόπο να το ανοίξει, να έχει δει το παρόν θέμα που άνοιξα και να απαντήσει ώστε να βρω άκρη. Μάλλον πρέπει να αποτανθώ και σε άλλα φόρουμ, κυρίως ξενόγλωσσα αφού δεν είναι σίγουρο ότι αγόρασαν πολλοί από Ελλάδα το ίδιο DT9205A. Έχετε κάποια πρόταση;

    Τάσο έχεις δίκιο, αλλά όπως είπα μου χρειάζεται, αφού στον φορτιστή μπαταριών που έφτιαξα δεν έχω ενσωματώσει βολτόμετρο & αμπερόμετρο (θα γίνει κι αυτό κάποια στιγμή), οπότε συνδέω εξωτερικά φτηνά πολύμετρα. Φυσικά το πιθανότερο είναι να πάρω ένα άλλο. Ίσως το ίδιο DT9205A, ώστε να φτιάξω και το δικό μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Έχω ένα ίδιο μόλις μπορέσω θα το ανοίξω να σου πω πόσα ελάσματα και που είναι, μήπως έχεις χάσει κάποιο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilis74 (17-02-24)

  9. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946


    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilis74 (17-02-24)

  11. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Παίξτε και οι δύο κανένα Lotto!

    Ποια η πιθανότητα να έχετε και οι δύο το πολύμετρο αυτό και να είστε στο forum...?

    Πάντως όπως το είδα εσωτερικά, ελπίζω να μην το χρησιμοποιείτε για μετρήσεις σε δίκτυο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Νομίζω είναι πολύ κοινό πολύμετρο, όπως και μερικά άλλα. Εγώ το πήρα πριν χρόνια από τα κινεζάδικα (εδώ Θεσσαλονίκη Βαρδάρη) στην πανάκριβη τιμή των 4 ευρώ!
    Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και πιθανότατα και σε δίκτυο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilis74 (17-02-24)

  14. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Είναι αυτές οι έρμες οι φάσεις που πεισμώνεις και δεν σου πάει το χέρι να το πετάξεις. Ενώ οι καφέδες που θα πιεις φτιάχνοντάς το κοστίζουν περισσότερο από οτι αυτό.....Και πάλι λες "δεν θα σου περάσει γ@μημένο" Αλλά είπαμε, αν στέκαμε καλά, εδώ θα είμασταν ?

    3 Not allowed! Not allowed!

  15. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    el greco 1 (17-02-24), vasilis74 (17-02-24)

  16. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Μάρκο ευχαριστώ πάρα πολύ που το άνοιξες! Ελπίζω αν δεν γυρνούσε καλά, να είχες κάτι να βάλεις. Είναι με 5 ελάσματα και 10 διαδρομές, έβαλα και τα δικά μου έτσι. Βέβαια δεν είναι ακριβώς το ίδιο, αν δεις αυτό που έστειλα, αλλά λίγο που δοκίμασα δουλεύει καλά. Θα μετρήσω δοκιμαστικά επιπλέον.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως όπως το είδα εσωτερικά, ελπίζω να μην το χρησιμοποιείτε για μετρήσεις σε δίκτυο.
    Δίκτυο 220; Εννοείται ότι το 1ο που δοκίμασα ήταν ο βομβητής και το 2ο πρίζα φάση-ουδέτερος. Σιγουράντζα δοκιμή, αν δεν είναι καλο να καεί! Ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων είμαι, ότι έχω κυρίως σε 220 & 380 χρησιμοποιείται. Τα λεφτά μου τα έδινα στα κύρια εργαλεία της δουλειάς μου, δράπανα, δραπανοκατσάβιδα, σκαπτικά, κοπτικά, χειρώς κτλ και καλά υλικά. Το πολύμετρο και η αμπεροτσιμπίδα(AC) ήταν για 5-6 δουλειές, η γεννητρια τόνου ακριβότερη. Όταν ξεκίνησα ένα δοκιμαστικό είχαμε και όταν κυκλοφόρησαν ευρέως φακοί κεφαλής γίναμε μάγκες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά είπαμε, αν στέκαμε καλά, εδώ θα είμασταν ?
    Ακριβώς! Συγκεκριμένα και γενικότερα...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πολύμετρο
    By rounsmith in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-15, 23:53
  2. πολύμετρο
    By makis 20 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-15, 17:35
  3. Πολύμετρο
    By Sakan89 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-12, 14:08
  4. Τα έπαιξε το πολύμετρο ???!!!
    By djastral232 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-10, 12:32
  5. Πολύμετρο
    By pet in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-07, 20:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας