Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 80

Θέμα: Συμετοχή στα φάρμακα.

  1. #51
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Και απόδειξη των όσων λετε. Ερχονται εδω οι ευρωπαίοι κροίσοι και παραγγέλνουν μια σαλάτα στα 4,ή τρώνε ενα Φούτσο να τις κεράσεις μια μπίρα
    Σε αντίθεση με τον ελληναρα φοροκλέφτη που το 70% δεν ΔΗΛΩΝΕΙ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφορά στα εισοδήματα φυσικών προσώπων με ατομική επιχείρηση. Η πηγή μου είναι αδελφός-φίλος με τον οποίο επικοινωνώ σχεδόν καθημερινά και βρίσκεται στο Σοχαμ κοντά στο Καίμπριτζ. Έχει Καντίνα και ελληνοκύπριο λογιστή από όπου και η πηγή των πληροφοριών. ...
    Που έκλεισε το μαγαζί με τους πομπούς κλπ στην πόλη σου και την έκανε Αγγλία ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. #53
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αντίθεση με τον ελληναρα φοροκλέφτη που το 70% δεν ΔΗΛΩΝΕΙ
    Η δήλωση είναι το πρώτο στάδιο της φορολογικής διαδικασίας. Δεν μπορεί το κράτος να επαφίεται απλά στο ότι δηλώσεις. Που είναι λοιπόν ο Χατζηδάκης που μας είπε με ακρίβεια πόσοι ελεύθεροι επαγγελματίες δηλώνουν μηδενική δήλωση, να μας πει πόσους από όλους αυτούς έχει ελέγξει φορολογικά; Γιατί δεν κάνει ελέγχους σε όλους αυτούς;
    Η απάντηση είναι γιατί μέσα σε όλους αυτούς θα βρει μαγαζάκια που φυτοζωούν και μπαίνουν μέσα ή βγάζουν πολύ λίγα χτυπημένοι από το ρεύμα τον covid την ακρίβεια κλπ που για να ζήσουν αφήνουν πίσω τις ασφαλιστικές εισφορές να συσσωρεύονται ως χρέη και μετά δεν μπορούν να πάρουν σύνταξη.

    Αλλά είναι πολύ πιο εύπεπτο για τον λαό να κατηγορήσεις με βάση την στατιστική ένα ολόκληρο κλάδο της οικονομίας και πολύ πιο βολικό βάσει αυτού να βάλεις ένα νέο χαράτσι που με μαθηματική ακρίβεια θα σου δώσει το ποσό που θέλεις να πάρεις.
    Γιατί λοιπόν αντί να βάζει τέλος επιτηδευματία, φορολογία από το πρώτο ευρώ τεκμήρια και ότι άλλο χαράτσι σκεφτεί δεν κάνει τους ελέγχους για να βρει και να φορολογήσει πραγματικά όσους φοροκλέβουν ή φοροδιαφεύγουν; και όχι όποιον έχει επαγγελματικό ΑΦΜ ανεξαιρέτως; Αν πιάσει την πραγματική φοροδιαφυγή θα πάρει και περισσότερα από αυτά που θα πάρει με το γενικευμένο χαράτσι. Αλλά εις γνώσει τους φορολογούν άδικα δηλαδή ακόμη και τους ειλικρινείς επαγγελματίες που δεν φοροδιαφεύγουν γιατί έτσι βολεύει.

    Σημειώνω ότι δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Ήταν στις προθέσεις μου να ανοίξω επιχείρηση αλλά όλο αυτό το κυνήγι που συμβαίνει στον ελεύθερο επαγγελματία με το πρόσχημα ότι όλη αυτή η κατηγορία είναι κλέφτες με αποτρέπει να το κάνω.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alefgr (26-02-24), mikemtb (26-02-24)

  5. #54
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δήλωση είναι το πρώτο στάδιο της φορολογικής διαδικασίας. Δεν μπορεί το κράτος να επαφίεται απλά στο ότι δηλώσεις. Που είναι λοιπόν ο Χατζηδάκης που μας είπε με ακρίβεια πόσοι ελεύθεροι επαγγελματίες δηλώνουν μηδενική δήλωση, να μας πει πόσους από όλους αυτούς έχει ελέγξει φορολογικά; Γιατί δεν κάνει ελέγχους σε όλους αυτούς;
    Η απάντηση είναι γιατί μέσα σε όλους αυτούς θα βρει μαγαζάκια που φυτοζωούν και μπαίνουν μέσα ή βγάζουν πολύ λίγα χτυπημένοι από το ρεύμα τον covid την ακρίβεια κλπ που για να ζήσουν αφήνουν πίσω τις ασφαλιστικές εισφορές να συσσωρεύονται ως χρέη και μετά δεν μπορούν να πάρουν σύνταξη.

    Αλλά είναι πολύ πιο εύπεπτο για τον λαό να κατηγορήσεις με βάση την στατιστική ένα ολόκληρο κλάδο της οικονομίας και πολύ πιο βολικό βάσει αυτού να βάλεις ένα νέο χαράτσι που με μαθηματική ακρίβεια θα σου δώσει το ποσό που θέλεις να πάρεις.
    Γιατί λοιπόν αντί να βάζει τέλος επιτηδευματία, φορολογία από το πρώτο ευρώ τεκμήρια και ότι άλλο χαράτσι σκεφτεί δεν κάνει τους ελέγχους για να βρει και να φορολογήσει πραγματικά όσους φοροκλέβουν ή φοροδιαφεύγουν; και όχι όποιον έχει επαγγελματικό ΑΦΜ ανεξαιρέτως; Αν πιάσει την πραγματική φοροδιαφυγή θα πάρει και περισσότερα από αυτά που θα πάρει με το γενικευμένο χαράτσι. Αλλά εις γνώσει τους φορολογούν άδικα δηλαδή ακόμη και τους ειλικρινείς επαγγελματίες που δεν φοροδιαφεύγουν γιατί έτσι βολεύει.

    Σημειώνω ότι δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Ήταν στις προθέσεις μου να ανοίξω επιχείρηση αλλά όλο αυτό το κυνήγι που συμβαίνει στον ελεύθερο επαγγελματία με το πρόσχημα ότι όλη αυτή η κατηγορία είναι κλέφτες με αποτρέπει να το κάνω.
    Υποτίθεται ξεκίνησε ελέγχους.Απο ποιους βέβαια ,μάλλον από αυτούς που είναι δημόσιοι υπάλληλοι και δεν προσφέρουν τίποτα επίθεση το πλείστον.Μέσα σε αυτούς τους κακομοίρηδες που θες να παρουσιάσεις ειναι δικηγόροι γιατροί και αρκετοι που δηλώνουν λιγότερα από τους υπαλλήλους που έχουν.
    Άντε να γίνει ιδιωτική και η εφορία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #55
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσα σε αυτούς τους κακομοίρηδες που θες να παρουσιάσεις ειναι δικηγόροι γιατροί και αρκετοι που δηλώνουν λιγότερα από τους υπαλλήλους που έχουν.
    Και αν μέσα σε κακομοίρηδες βάλεις δικηγόρους και γιατρούς (μπάι δε γουέη το επάγγελμα δεν σημαίνει και εισόδημα, ξέρω δικηγορίνα που πεθαίνει της πείνας) οι κακομοίρηδες θα γίνουν δικηγόροι; Και γιατροί;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #56
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    ναι ωραία,τι ακριβώς θέλετε να μου πείτε?Ότι ο άλλος κάνει ελεύθερο επάγγελμα και δεν βγάζει 700€ το μήνα?
    Θέλετε να αλλάξει η κοινωνία μας αλλά δεν θέλετε να αλλάξετε οι ίδιοι όμως....

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #57
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που έκλεισε το μαγαζί με τους πομπούς κλπ στην πόλη σου και την έκανε Αγγλία ?
    Πρώην φωτογράφος, μετά κάμερες, συναγερμούς και σπάνια πομπούς και συστήματα για Δήμους (ανακοινώσεις κλπ). Πιθανόν να μιλάμε για τον ίδιο.

    Πάντως ο φίλος μου βρήκε την υγειά του, την ζωή του και εαΌ°ναι πολύ ευτυχής πλέον...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #58
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Βασίλη, συγγνώμη, αλλά είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Ναι, θα σε εκπλήξω. Υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ ελεύθεροι επαγγελματίες που βγάζουν λιγότερα από ότι αν ήταν κάπου υπάλληλοι.

    Επίσης και άλλοι που φροντίζουν τις υποχρεώσεις τους προς τους υπαλλήλους τους και μετά τον εαυτό τους. Μέσα σε αυτούς και η γυναίκα μου που είχε τυπογραφείο με πτωτική πορεία δυστυχώς. Ποτέ δεν εμεινε απλήρωτος ή ανασφάλιστος κανείς από τους εργαζόμενους έως την στιγμή που το έσοδό της πλησίαζε το μηδέν. Τότε το έκλεισε και χάθηκαν 3 θέσεις συν τη δική της.

    Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλά η άποψή σου είναι όμοια της κυβέρνησης και των εφημερίδων που συστηματικά τέλος του 2023 συκοφαντούσαν οριζόντια ΟΛΟΥΣ τους ελεύθερους ως τους μεγαλύτερους απατεώνες σε βαθμό κακουργήματος. Ως εδώ λοιπόν. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #59
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ωραία,τι ακριβώς θέλετε να μου πείτε?Ότι ο άλλος κάνει ελεύθερο επάγγελμα και δεν βγάζει 700€ το μήνα?
    Θέλετε να αλλάξει η κοινωνία μας αλλά δεν θέλετε να αλλάξετε οι ίδιοι όμως....
    Αυτό που ισχύει για κάποιον που κάνει ελεύθερο επάγγελμα είναι ότι ....κάνει ελεύθερο επάγγελμα.
    Που σημαίνει ότι: μπορεί να βγάζει εκατομμύρια, χιλιάρικα, κατοστάρικα, φραγκοδίφραγκα, τίποτα ή να μπαίνει και μέσα.
    Επιχειρηματικό ρίσκο λέγεται, υποθέτω πρώτη φορά το ακούς.
    Το κράτος φυσικά δεν το συμφέρει να κάνει ελέγχους γιατί ξέρει ότι... άνθρακες ο θησαυρός...και θα πάρει τα @@ του... Πολύ περισσότερα εισπράττει με τη ληστρική φορολογία που επιβάλλει.
    Κι αν δεν ήταν άνθρακες όλοι αυτοί που μετανάστευσαν (και μεταναστεύουν ακόμη και σήμερα) σε άλλες χώρες πολύ απλά θα μένανε εδώ να κονομήσουν σαν ΕΕ.
    Τι πιο απλό - λογικό - εύκολο;

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 27-02-24 στις 10:18
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  11. #60
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ωραία,τι ακριβώς θέλετε να μου πείτε?Ότι ο άλλος κάνει ελεύθερο επάγγελμα και δεν βγάζει 700€ το μήνα?
    Πόσα θεωρείς πως βγάζει minimum;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Wifi στα 5740 MHz και outpower στα 25 dBm υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
    By giorgosxristou in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-13, 22:22
  2. Απαντήσεις: 134
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-12, 22:47
  3. ΣΥΜΕΤΟΧΗ
    By p.gabr in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-11, 22:50
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-10, 07:40
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-08, 08:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας