Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37

Θέμα: Σύνδεση εντοιχιζόμενης κουζίνας και εστίας.

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Τον συντελεστή για σπίτι τον έδωσα και την διατομή την ξέρουμε όλοι. Εσυ μίλησες για μαγειρία ξενοδοχεία και στρατώνες. Δεν θα καταλήξει πουθενά αν δεν διαβάσεις όλο το νήμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Τι διατομή έχουν τα 3 καλώδια που έρχονται από τον πίνακα;
    Αν είναι εξάρια με 25άρα ασφάλεια, σύνδεσε απευθείας σε αυτά τον φούρνο.
    Αν τα μάτια είναι για πρίζα, με δυομισάρια καλώδια, καλό είναι να μπει εκεί από κάτω ένα μικρό πινακάκι όπου σε μια 16άρα ασφάλεια θα συνδέονται τα εξάρια της αρχικής παροχής και από την άλλη άκρη της ασφάλειας θα συνδεθούν τα δυομισάρια των ματιών.
    Αν πάλι έχεις εκεί από κάτω πρίζα, βάλτα στη πρίζα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIK721 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον συντελεστή για σπίτι τον έδωσα και την διατομή την ξέρουμε όλοι. Εσυ μίλησες για μαγειρία ξενοδοχεία και στρατώνες. Δεν θα καταλήξει πουθενά αν δεν διαβάσεις όλο το νήμα.
    Προφανώς δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα.
    μάγειρας αρσενικό (θηλυκό μαγείρισσα)

    1. (επάγγελμα, γαστρονομία) ο επαγγελματίας που ασχολείται με την παρασκευή φαγητού
    2. αυτός που μαγειρεύει

    https://el.wiktionary.org/wiki/μάγειρας

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Eφόσον το πρόβλημα είναι η αλλαγή της διατομής από 6 σε 2,5 που είναι το 1μέτρο καλώδιο των εστιών μέχρι τα μάτια ,το μόνo που θα έκανα είναι να ανοίξω τις εστίες και να αλλάξω το παροχικό των εστιών με 6mm2. Ούτε έξτρα ασφάλειες ούτε πινακάκια.
    Και αυτό όχι για να ανοίξω όλα τα μάτια και φούρνους ταυτόχρονα όπως ειπώθηκε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 12-03-24 στις 00:03

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Σιγά μην έχουν οι εστίες καλώδιο 1.5 ή 2.5mm2 (αν είναι 4, που φαντάζομαι πως είναι)

    Ο φούρνος θα έχει τέτοιο καλώδιο.

    Ο φούρνος είναι πάντα πολύ μικρότερης ισχύος από τις 4 εστίες. Μην κρίνετε με βάση τον όγκο της κάθε συσκευής.

    Η δικλείδα ασφαλείας που σου απαγορεύει να βάλεις και να λειτουργήσεις ταυτόχρονα 3, 4, 14 θερμαντικά των 2kW το καθένα στην ίδια πρίζα, είναι η ασφάλεια στον πίνακα. Απόψεις του στυλ "μη βάζεις πολλές συσκευές στην ίδια πρίζα γιατί θα πάρεις καμιά φωτιά", προϋποθέτουν λάθη στην ηλεκτρική εγκατάσταση. Σιγά μη βασιζόμαστε στην ευσυνειδησία του χρήστη για να μη γίνει το κακό. Άμα είναι έτσι, να κυκλοφορήσουμε και θερμοσίφωνες χωρίς θερμοστάτη. Απλά στις οδηγίες χρήσης θα γράφουμε "Προσέξτε να μην ξεχάσετε τον θερμοσίφωνα αναμμένο για πάνω από xx λεπτά, γιατί υπάρχει κίνδυνος έκρηξης"!

    Στην ηλεκτρική κουζίνα δεν υπάρχει τίποτα απ' αυτά. Αν επιχειρήσεις να ανάψεις όλες τις εστίες και όλες τις αντιστάσεις του φούρνου μαζί, ταυτόχρονα, μπορείς ωραιότατα να το κάνεις. Καμιά κουζίνα δεν έχει κάποιο σύστημα που να μην σε αφήνει να τα ανάψεις όλα αυτά μαζί γιατί δεν θα αντέξουν τα καλώδια.

    Για το αν θα πέσει η 25άρα στον πίνακα σ' αυτή την περίπτωση δεν ξέρω, γιατί δεν έχω πρόχειρα υπ' όψη μου τώρα την ισχύ μιας τυπικής ηλεκτρικής κουζίνας. Για να πέσει στα σίγουρα η 25άρα (καμπύλη B ή C) θα πρέπει η ισχύς της κουζίνας να ξεπερνάει τα 8.3kW περίπου. Τα ξεπερνάει με όλα αναμμένα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 12-03-24 στις 10:13

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    klik (12-03-24)

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    -Να υποθέσω ότι οι εστίες είναι αυτόνομες εαν τα καλώδια παροχής στο τοίχο είναι 6mm^2 σύνδεσέ τα παράλληλα φούρνο και εστίες, οι ιδανικές διατομές για φούρνο είναι 2,5mm έχει φορτίο μέγιστο 2,5kw ενώ για τις εστίες θέλεις 6mm^2 επειδή το φορτίο με όλες τις εστίες αναμμένες είναι περίπου 6kw (αναλόγως μάρκας και διαμέτρου εστιών). Επί πλέον ασφάλιση για τον φούρνο δεν υπάρχει μήτε στις κανονικές κουζίνες το ματάκι του καφέ (450w) να ανάψει απο τη ασφάλεια της κουζίνας έχει προστασία, προσοχή! πάρα πολύ καλό σφύξιμο στις ενώσεις γιατί έχουμε μεγάλα ρεύματα και ζεστένοντε αυτός είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος να λιώσουν και κατα προέκταση να προκληθεί πυρκαγιά, εννοείτε ότι είναι επικίνδυνο και αναλαμβάνεις ευθύνη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη anmits2008
    Όνομα
    Ανέστης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Για ακόμη μια φορά βλέπω να κάνουμε την τρίχα τριχιά!!!
    Εξτρά πίνακες, διατομές καλωδίων, σηκώνει η γραμμή, σιγά τον ηλεκτρολόγο..κ.τ.λ. ανούσια λόγια.
    Ένα και ένα κάνουν δυο.......βγάζεις κουζίνα , βάζεις μια άλλη. ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!
    (Με ολο το σεβασμο προς τους φίλους, αλλά νομίζω οτι λέμε άλλα λόγια να αγαπιώμαστε και χωρίς ουσία!)
    ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Ανέστη λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω.

    Είναι θέμα ασφάλειας. Η 25αρα ασφάλεια, δεν μπορεί να προστατέψει το 3*1 ή 3*1,5 στην καλύτερη, που φοράει ο φούρνος για να συνδεθεί σε μια απλή σουκο πρίζα.

    Σε αυτές τις περιπτώσεις (ακόμα και στην δικη μου κουζίνα όπου ο φούρνος είναι ανεξάρτητη συσκευή), βάζω ένα μικρό πίνακα με δύο ασφάλειες και μια πρίζα ράγας μέσα στο διπλανό ντουλάπι. Βάζω μια 10 Α για την γραμμή του φούρνου (μπάινει στην πρίζα) και μια 20 Α για τις εστίες (στο δικό μου σπίτι έβαλα 16 Α).

    Έχω το κεφάλι μου ήσυχο και όλα είναι ασφαλισμένα.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anmits2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ακόμη μια φορά βλέπω να κάνουμε την τρίχα τριχιά!!!
    Εξτρά πίνακες, διατομές καλωδίων, σηκώνει η γραμμή, σιγά τον ηλεκτρολόγο..κ.τ.λ. ανούσια λόγια.
    Ένα και ένα κάνουν δυο.......βγάζεις κουζίνα , βάζεις μια άλλη. ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!
    (Με ολο το σεβασμο προς τους φίλους, αλλά νομίζω οτι λέμε άλλα λόγια να αγαπιώμαστε και χωρίς ουσία!)
    ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον αλπινιστης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (12-03-24)

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη anmits2008
    Όνομα
    Ανέστης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Φιλε Αλέξανδρε θα διαφωνήσω μαζι σου αν μου επιτρέπεις.
    Μέχρι τωρα λειτουργούσε κανονικά παλαιότερη και πολυ ποιο ενεργοβόρα κουζινα και η 25αρα ασφαλεια ηταν μια χαρα.......τωρα με μια λιγοτερο ενεργοβορα συσκευη τι εχει αλλαξει για να μπουνε εξτρα πινακες????
    Σκεψου το λιγο!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι θέμα ασφάλειας. Η 25αρα ασφάλεια, δεν μπορεί να προστατέψει το 3*1 ή 3*1,5 στην καλύτερη, που φοράει ο φούρνος για να συνδεθεί σε μια απλή σουκο πρίζα.

    Σε αυτές τις περιπτώσεις (ακόμα και στην δικη μου κουζίνα όπου ο φούρνος είναι ανεξάρτητη συσκευή), βάζω ένα μικρό πίνακα με δύο ασφάλειες και μια πρίζα ράγας μέσα στο διπλανό ντουλάπι. Βάζω μια 10 Α για την γραμμή του φούρνου (μπάινει στην πρίζα) και μια 20 Α για τις εστίες (στο δικό μου σπίτι έβαλα 16 Α).

    Έχω το κεφάλι μου ήσυχο και όλα είναι ασφαλισμένα.
    Αυτά είναι σωστά.

    Από την άλλη πάλι κάποιος θα πει ότι, ναι μεν έχουμε ένα 1.5 ή 2.5mm2 (για τον φούρνο), αλλά όμως αυτό το καλώδιο δεν τροφοδοτεί μια πρίζα που κάποιος θα μπορούσε να της κοτσάρει πάνω 3 - 5 - 25 μεγάλες συσκευές οπότε η 25άρα ασφάλεια δεν θα το προστατέψει από υπερφόρτωση. Είναι το καλώδιο του φούρνου. Ο οποίος έχει μια δεδομένη ισχύ η οποία δεν γίνεται να ξεπεραστεί. Άρα δεν τίθεται θέμα υπερφόρτωσης.

    Αυτό έχει μια βάση. Ίσως να υπάρχει θέμα όμως σε κάποιο τυχόν βραχυκύκλωμα, ειδικά αν η 25άρα ασφάλεια είναι "σκληρή" π.χ. καμπύλη C (νά γιατί πρέπει να μπαίνει B). Και φυσικά από τη B25A είναι καλύτερο να μπει η τοπική ασφάλεια που λέγαμε πιο πάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anmits2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Αλέξανδρε θα διαφωνήσω μαζι σου αν μου επιτρέπεις.
    Μέχρι τωρα λειτουργούσε κανονικά παλαιότερη και πολυ ποιο ενεργοβόρα κουζινα και η 25αρα ασφαλεια ηταν μια χαρα.......τωρα με μια λιγοτερο ενεργοβορα συσκευη τι εχει αλλαξει για να μπουνε εξτρα πινακες????
    Σκεψου το λιγο!!!!
    Το "μια χαρά" πώς το εννοείς; Ότι μέχρι σήμερα δεν πήρατε κάποια φωτιά, ή ότι η εν λόγω ασφάλεια δεν έπεσε ποτέ ώστε να μη σας αφήνει να μαγειρέψετε; Η ασφάλεια χρειάζεται όταν κάτι πάει στραβά. Αν είναι να μην πάει ποτέ κάτι στραβά, τότε η ασφάλεια δεν χρειάζεται. Τη βγάζεις, ενώνεις τα δυο καλώδια που είχε πάνω της μεταξύ τους, και "μια χαρά" δουλεύει η κουζίνα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 12-03-24 στις 12:14

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας
    By fortisimo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-23, 08:21
  2. Σύνδεση κουζίνας
    By john_b in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-21, 11:24
  3. Σύνδεση επαγωγικής εστίας ΙΚΕΑ
    By rch in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-14, 21:42
  4. σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας
    By mpoumplis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-07, 19:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας