Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: έξτρα ηχεία σε στερεοφωνικό για surround.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή έξτρα ηχεία σε στερεοφωνικό για surround.

    Καλησπέρα! έχω ένα παλιό στερεοφωνικό, από τα κλασικά sony κλπ, που είχαμε όλοι. Επειδή έχει εξαιρετική ποιότητα ήχου, τα τελευταία χρόνια το χρησιμοποιώ για τον ήχο της τηλεόρασης (τα ηχεία της είναι άθλια). Αυτό που είχα σκεφτεί, είναι στα 2 βασικά ηχεία και 2 surrounding που έχει, να προσθέσω άλλα δύο. (μάλλον στα surrounding, για τα εφέ, και όχι στα βασικά). Μου είχαν πει λοιπόν, πως αν το έκανα όπως είναι, παίζει και να το έκαιγα, γιατί θα άλλαζε η αντίσταση (ή κάτι τέτοιο κατάλαβα). Ενώ φανταζόμουν πως θα χρειαζόμουν κάποιον ενισχυτή, αυτό που μου είπαν ήταν κάτι διαφορετικό. Πως αυτό που χρειαζόμουν ήταν κάτι τέτοιο. Το οποίο και πήρα. Μου είπαν λοιπόν πως το στερεοφωνικό έχει ήδη ενισχυτή. Και πως εγώ πρέπει απλά να πάρω την έξοδο των ηχείων από το στερεοφωνικό, να το κάνω είσοδο σε αυτό, και από αυτό να φεύγουν τα 4 ηχεία που θα βάλω σαν surrounding. ισχύει αυτό, ή θα το διαλύσω; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bananasplit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! έχω ένα παλιό στερεοφωνικό, από τα κλασικά sony κλπ, που είχαμε όλοι. Επειδή έχει εξαιρετική ποιότητα ήχου, τα τελευταία χρόνια το χρησιμοποιώ για τον ήχο της τηλεόρασης (τα ηχεία της είναι άθλια). Αυτό που είχα σκεφτεί, είναι στα 2 βασικά ηχεία και 2 surrounding που έχει, να προσθέσω άλλα δύο. (μάλλον στα surrounding, για τα εφέ, και όχι στα βασικά). Μου είχαν πει λοιπόν, πως αν το έκανα όπως είναι, παίζει και να το έκαιγα, γιατί θα άλλαζε η αντίσταση (ή κάτι τέτοιο κατάλαβα). Ενώ φανταζόμουν πως θα χρειαζόμουν κάποιον ενισχυτή, αυτό που μου είπαν ήταν κάτι διαφορετικό. Πως αυτό που χρειαζόμουν ήταν κάτι τέτοιο. Το οποίο και πήρα. Μου είπαν λοιπόν πως το στερεοφωνικό έχει ήδη ενισχυτή. Και πως εγώ πρέπει απλά να πάρω την έξοδο των ηχείων από το στερεοφωνικό, να το κάνω είσοδο σε αυτό, και από αυτό να φεύγουν τα 4 ηχεία που θα βάλω σαν surrounding. ισχύει αυτό, ή θα το διαλύσω; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
    Αυτό που σου πρότειναν είναι απλά ένας ενδιάμεσος διακόπτης επιλογής ηχείων και τίποτε άλλο. Στην περίπτωσή σου πάντως μπορείς να προσθέσεις δύο ακόμη ηχεία προσέχοντας όμως η ωμική τιμή του συνόλου των ηχείων να μην είναι απαγορευτική για το ηχοσύνολο. Γι αυτό το λόγο πρέπει να μας πεις πόσα ωμ είναι τα ηχεία που είχε και πόσα ωμ τα ηχεία που θέλεις να προσθέσεις, και να μας βγάλεις και μία φωτογραφία πίσω από το ηχοσύνολο που γράφει σε πόσα ωμ παίζει το μηχάνημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    ΑΝ βοηθάει (μάλλον θα βοηθήσει περισσότερο αυτό από μια φωτογραφία) το manual είναι αυτό. 2 ηχεία κάτω, και 2 surrounding επάνω. εγώ θέλω να ενισχύσω τα εφέ. δηλαδή να τα μεταφέρω τόσο όπως έρχονται, από τη τηλεόραση, όσο και πίσω από τον καναπέ. (ναι, πάντα ήθελα να νιώθω οτι έχει γύρω γύρω τα εφέ). ΞΕΡΩ οτι θα ήταν σχεδόν αδύνατον (τουλάχιστον θα ήθελε τεράστιο κόστος) για να το κάνω πχ να ξεχωρίζει τους ήχους και να έχεις μια εμπειρία home cinema. Οπότε, θα περιοριστώ σε ο,τι ηχεία μου πείτε πως μπορεί να αντέξει. Τώρα, αν μου πείτε, κοίτα, παίρνεις αυτή τη συσκευή, που δεν κοστίζει 200 ευρώ και στην ουσία το κάνεις "σαν" home cinema, με surround κλπ, οπότε να καταλαβαίνω πότε ο άνθρωπος είναι αριστερά, δεξιά κλπ, χωρίς να είναι πολύ φλατ, το ακούω με μεγάλη ευχαρίστηση. Αλλιώς, και 2 απλά σχετικά ηχεία, πχ αυτά, κάτι θα μου προσέφεραν σαν εμπειρία. γενικά, ο ήχος έρχεται όλος μαζί. και πολλές φορές δεν είναι καν "καθαρός" γιατί τα εφέ, έρχονται από το ίδιο σημείο με την ομιλία, οπότε μισοακούω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Αν τα surround είναι αποσπόμενα, μετακίνησε τα στο χώρο.
    Αν όχι, πάρε 2 εξτρα ηχεία και συνδεσε τα στο surround.
    Υπάρχει και η λύση του εξτρα surround (5.1 από ~80-100 Ε) π.χ https://www.skroutz.gr/s/36124979/Se...l?from=catspan αλλά μάλλον δεν θα το επέλεγα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.339

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bananasplit Εμφάνιση μηνυμάτων
    πχ να ξεχωρίζει τους ήχους και να έχεις μια εμπειρία home cinema. Τώρα, αν μου πείτε, κοίτα, παίρνεις αυτή τη συσκευή, που δεν κοστίζει 200 ευρώ και στην ουσία το κάνεις "σαν" home cinema, με surround κλπ, οπότε να καταλαβαίνω πότε ο άνθρωπος είναι αριστερά, δεξιά κλπ, χωρίς να είναι πολύ φλατ, το ακούω με μεγάλη ευχαρίστηση. γενικά, ο ήχος έρχεται όλος μαζί. και πολλές φορές δεν είναι καν "καθαρός" γιατί τα εφέ, έρχονται από το ίδιο σημείο με την ομιλία, οπότε μισοακούω..
    κοιτα η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ δηλαδη το σημα της digea ok? ειναι δικαναλο! αριστερο δεξί. γινεται αν εχεις ενισχυτη 5.1 να ψευτοπαρεις ομιλία σε front και κατι ελαχιστο εφετζιδικο πισω, αλλα εγω δε θα το εκανα δεν αξιζει.
    βαλε εσυ 4 ηχεια αλλα μπρος πισω πληροφορια ΔΕΝ θα εχεις



    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.947

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν και άλλες πηγές εκτός από την digea. Youtube, video, DVD κλπ

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    παιδιά, συγγνώμη που άργησα να επανέλθω. όταν μιλάμε για πηγές, προφανώς δε μιλάω για digea. Αλλά πληρώνουμε συνδρομητικές, με (όπως λένε) ήχους από 500 μεριές, επεξεργαστές, ai ήχο, κέρατα, για να μη μπορείς να τα εκμεταλλευτείς. τη μπάρα ΔΕΝ τη σκέφτομαι, γιατί πάλι ο ήχος από μια μεριά θα ερχόταν. Τώρα, ή που θα πάω σε μια λύση μεταχειρισμένου home cinema, ή που θα βρώ κάποιο τρόπο να "ξεχωρίσει" τον ήχο κάποια συσκευή που μπει ενδιάμεσα από τα ηχεία και το στερεοφωνικό. Η λύση με τα surround, που σκέφτηκα, κάπως θα βελτίωνε την ποιότητα, φυσικά δεν ξέρω πόσο. (και αν υπάρχει τρόπος αυτό να μη μου κοστίσει σαν να αγοράσω κατευθείαν 7.1). το να τα μεταφέρω απλά πίσω τα 2 αποσπώμενα surround, πάλι δε βελτιώνει αισθητά τα πράγματα, γιατί ναι μεν θα έρθει πίσω το εφέ, αλλά πάλι θα χαθεί η κατεύθυνση (δηλαδή, αυτή η ψευδαίσθηση που θέλω να πετύχω!)
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως σας ευχαριστώ τόσο πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    δεν ξερω ποιον ενισχυτη εχεις αλλα με εναν απλο ενισχυτη δυο καναλιων αυτο που θες απλα δεν γινεται οσοα ηχεια και αν καταφερεις να βαλεις
    χρειαζεσαι νεο μηχανημα που να κανει αποκωδικοποιηση του σηματος που θα λαμβανει και θα το διαχωριζει σε οσοα καναλια ειναι γραμμενος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p270 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (01-04-24)

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    δεν έχω ενισχυτή. Η αρχική ιδέα ήταν απλά να συνδέσω για τα εφέ δύο surround ηχεία πάνω στο στερεοφωνικό (αν τα σήκωνε) και να τα βάλω πίσω από τον καναπέ. ώστε να έχουμε λίγο καλύτερη ποιότητα. από όσα διάβασα, μάλλον δε θα είχα κάποιο πρόβλημα να βάλω 2 απλά ηχεία.
    Αν πιστεύεις πως με κάποιο σχετικά λογικό κόστος θα καταφέρω να πετύχω ακόμα καλύτερη ποιότητα, εννοείται την ακούω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.339

    Προεπιλογή

    εγω για παραδειγμα εχω συνδεσει τον ενισχυτή με την τηλεοραση με οπτικη ινα (ναι βγαζει η τιβη) και ο ενισχυτης αναλαμβάνει να κανει την αποκωδικοποιηση...
    ειναι ακριβα γιατι πληρωνεις για τα licenses...

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-23, 00:29
  2. [Πωλείται / Μεταχειρισμένο] Ενυδρείο 100 λίτρα με έξτρα - Άριστο
    By DJman in forum [Πωλούνται] Διάφορα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-20, 20:13
  3. Στερεοφωνικά Ηχεία
    By Costis Ni in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-13, 16:15
  4. Ψύκτρα για στερεοφωνικό???
    By Λιάτης in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-12, 16:00
  5. Βοήθεια για δημιουργία line-in σε στερεοφωνικό
    By makois in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-11, 22:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας