Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: Ποιό είναι το επίπεδο μόρφωσης??

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη MHTSOS
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή Ποιό είναι το επίπεδο μόρφωσης??

    Πρόσφατος απόφοιτος του ΙΕΚ Κορυδαλού. Ειδικότητα "Τεχνικός Συναρμολόγησης Ηλεκτρονικών Μικροσυσκευών". Δεν έχω δουλέψει ακόμα σαν ηλεκτρονικός αλλα ασχολούμαι χρόνια τώρα απο χόμπι [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή Ποιό είναι το επίπεδο μόρφωσης??

    Σίγουρα κανένα σχολείο του κόσμου δεν θα σου μάθει εξειδικευμένη γνώση αν μόνος δεν ψαχτείς και βέβαια αν δεν έχεις και ο ίδιος το μικρόβιο να ψάχνεσαι.Όσο για το internet είναι μια μεγάλη πηγή πληροφοριών όμως χρειάζεται να είμαστε προσεχτικοί γιατί αρκετές φορές κυκλοφορούν και πράγματα μη τεκμηριομένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή Ποιό είναι το επίπεδο μόρφωσης??

    Μάλιστα..... Περιμένουμε να ακούσουμε και άλλους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή Ποιό είναι το επίπεδο μόρφωσης??

    Για μένα μετά το γυμνάσιο ήρθε το ΤΕΕ λόγω ελλειψης όρεξης για διάβασμα και ύπαρξης μικροβίου σε παντός είδους ηλεκτρονικά-ηλεκτρολογικά μαστορέματα, οπότε πήγα ΤΕΕ στην ειδικότητα Ηλεκτρονικός και τυπικά "Οπτικοακουστικών συσκευών και εγκαταστάσεων" η μόναδική ειδικότητα που λειτουργούσε στο σχολείο μου τοτε.
    Μετά απ'αυτό με λίγο διάβασμα 3 μηνών πέρασα στο ΤΕΙ Ηλεκτρονικής θεσσαλονίκης όπου και είμαι στο 5ο εξάμηνο...

    Αυτό που είναι σίγουρο και θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες είναι ότι κάθε σχολείο ή σχολή δεν μπορεί να σε βγάλει "μάστορα". Απλά σου δίνει τις βασικές γνώσεις και απο εκεί και πέρα έσυ θα επιλέξεις με τι θα ασχοληθείς. Αν δεν ασχοληθείς μόνος σου το χάσες το παιχνίδι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη gRooV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Dec 2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή Ποιό είναι το επίπεδο μόρφωσης??

    Αφού ο κύκλος των ηλεκτρονικών αποτελείται από πάρα πολλά θέματα, για να συνεχίσεις θα πρέπει λογικά να εξειδικευτείς σε κάτι συγκεκριμένο και να το ακολουθήσεις όσο μπορείς. Πιστεύω ότι είναι άσκοπο να δουλέψεις σε 10 διαφορετικές δουλειές, ασχολούμενες με τα ηλεκτρονικά μεν αλλά σε εντελώς άσχετα θέματα μεταξύ τους. Δεν θα προχωρήσεις ποτέ σε κάτι πιο βαθειά. Από την άλλη θα έχεις σφαιρική γνώση και εμπειρία πάνω σε αρκετά πράγματα, αλλά κατά την γνώμη μου αυτό δεν είναι σωστό.
    Εγώ είμαι στο 5ο εξάμηνο της Ηλεκτρονικής στο ΤΕΙ Αθήνας, ύστερα από μεταγραφή από την αντίστοιχη σχολή στο ΤΕΙ Λαμίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή Ποιό είναι το επίπεδο μόρφωσης??

    Μερικές φορές φυσικά η σχολή που θα τελειώσεις εσφαλμένα να σου δώσει ελάχιστες ως μηδαμινές βάσεις σε κάποιο τομέα.Για να γίνω πιο σαφής θα αναφέρω μια δικιά μου εμπειρία αφου πρίν σας πώ ότι τέλειωσα τον τομέα ηλεκτρονικών του ΤΕΙ Πειραιά.Στο μάθημα ΣΑΕ (συστήματα αυτομάτου ελεγχου) μάθαμε με υπερβολική ανάλυση συναρτήσεις μεταφοράς,γραφήματα bode,niquist κλπ τόσο σε θεωρία όσο και στο εργαστήριο,δεν λέω ότι δεν χρειάζονται και αυτά,κάποια στιγμή στο εργαστήριο σε μια και μοναδική άσκηση μάθαμε για το plc.Το μόνο που θυμάμαι ήταν ένα μαυρο κουτί και τον καθηγητή να περνάει κάποιες εντολές ενώ ταυτόχρονα 4 σπουδαστές προσπαθούσαν απεγνωσμένα να πιάσουν κάτι.Τελικά για το μαύρο αυτό κουτί και το πόσο σημαντικό ήταν στους αυτοματισμούς έμαθα όταν έπιασα δουλειά στη βιομηχανία και λίγο πιο πρίν στην πρακτική μου που ήταν στον ίδιο χώρο.Τώρα αν με ρωτήσετε για συναρτήσεις και bode ελάχιστα θυμάμαι γιατί ποτέ δεν βρήκαν εφαρμογή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή Ποιό είναι το επίπεδο μόρφωσης??

    Θα ήθελα να ρωτήσω σε ΟΛΟΥΣ σε αυτό το φόρουμ ποιό είναι το επίπεδο μόρφωσης των χρηστών του. Κανονικά έπρεπε να είχαμε τη δυνατότητα να κάνουμε poll αλλα δεν πειράζει. Είστε φοιτητής, είστε απόφοιτος? τί πτυχία έχετε? με τί ασχολείστε? Θα προτιμούσα να απαντήσουν και αυτοί που έχουν 0 posts.
    Επίσης, μήν φοβάστε να βάλετε μια φωτογραφία του εαυτού σας στο προφίλ. Η κοινωνία των "παθιασμένων" και μή ηλεκτρονικών στην Ελλάδα δυστηχώς είναι μικρή. Καλό θα ήταν λοιπόν σε μια ακόμα πιό μικρή virtual κοινωνία οπως σε αυτό το φόρουμ να γνωριζόμαστε καλύτερα και να μπορούμε να ανταλλάξουμε τις απόψεις μας ελεύθερα.
    Αλλώστε εκτός απο επαγγελματικές συνεργασίες κλπ θα μπορούσαν να αναπτυχθούν και πραγματικές φιλίες μεταξύ μελών πράγμα το οποίο είναι σημαντικό.
    Σας ευχαριστάω [img]images/smiles/converted/bounce.gif[/img] [img]images/smiles/converted/wavey.gif[/img]

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Tripolis Arkadia
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή Ποιό είναι το επίπεδο μόρφωσης??

    Εγώ είμαι μαθητής Α Λυκείου στην Τρίπολη αλλά τα ηλεκτρονικά είναι το χόμπι μου από την Α Γυμνασίου όπου έκανα την πρώτη μου κατασκευή. [img]images/smiles/converted/hammer.gif[/img] Διέλυσα κάτι ηχεία που είχα και στο χωριό που ήμουν τότε ανέβηκα σε ένα πλάτανο και τα βίδωσα στα κλαδιά. Πήρα και ένα κασετόφωνο αυτοκινήτου με μια μπαταρία 12 βολτ και κάθε πρωί 7-11 ξύπναγα τους γείτονες!!!! [img]images/smiles/converted/hihi.gif[/img] Έπειτα ασχολήθηκα περισσότερο με επισκευές αφού πρώτα έφτιαξα το VCR που μας είχε ξεμείνει στην αποθήκη. Είμαι βέβαια μικρός αλλά πιστεύω ότι σαν χόμπι μου αρέσει πολύ και σκέφτομουν αρχικά να ασχοληθώ και επαγγελματικά με αυτό αλλά η άλλη αγάπη μου οι υπολογιστές νομίζω πως με τραβούν περισσότερο. Όσον αφορά τα περι σχολών που λέτε εγω δεν ξέρω αλλά πιστεύω ότι γενικά τα εκπαιδευτικά συστήματα στην Ελλάδα είναι ελλιπή σε σχέση με άλλες χώρες όσων αφορά τον εξοπλισμό αλλά και το δυναμικό. Σκεφθείτε ότι το μάθημα της Πληροφορικής γίνεται σε κάτι υπολογιστές 386 που κάνουν αμαν να φορτώσουν τα Windows 3.11 !!!! [img]images/smiles/converted/head.gif[/img] Στα γραφεία των καθηγητών να δείτε P4 2,4 και άνω μηχανήματα 8 μηνών και να παίζουν όλοι Πασιέντζες. Τί να πω δηλαδή.

    [ 15. Απριλίου 2004, 06:30: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: nikjohn ]

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή Ποιό είναι το επίπεδο μόρφωσης??

    εγω έγω φοιτητής στο τει λαμίας στο τμήμα ηλεκτρονικής και τους τελευταίους 2 μήνες κάνω την πρακτική μου σε μια εταιρεία στην αθήνα, που κάνει δίκτυα η/υ και άλλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή Ποιό είναι το επίπεδο μόρφωσης??

    Για να απαντήσω σε αυτά που ανέφερε ο niklohn σε σχέση με το εκπαιδευτικό μας σύστημα πιστεύω ότι έχει κάνει κάποιες προόδους αλλά σίγουρα χρειάζεται πολύ προσπάθεια τόσο απ το κράτος όσο και απ τους μαθητές,σπουδαστές και φοιτητές.Πιο συγκεκριμένα οι σχολές θα έπρεπε να έχουν άμεση επαφή με την αγορά εργασίας να γνωρίζουν τις ανάγκες και τις απαιτήσεις της ώστε να δίνουν σ'αυτόν που φοιτά τα κατάλληλα εφόδια και το υπόβαθρο να ανταποκριθεί στο αντικείμενο που θα εργαστεί αργότερα.Αυτό είναι πολύ σημάντικό να γίνει και με θλίβει το γεγονός να βλέπω διδακτικό προσωπικό να είναι εκτός πραγματικότητας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιά είναι η καλύτερη κεραία V/U ?
    By PALIARMOTHS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-15, 16:41
  2. inductor ποιό είναι καλύτερο ?
    By mtzag in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-13, 20:29
  3. Ποιό connector είναι κατάλληλο???
    By Dr_Giwrgos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 01:36
  4. Ποιά chip είναι αυτά?
    By JohnG in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-07, 12:43
  5. Ποιά κεραία είναι η καλύτερη?
    By turist in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-04, 10:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας