Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Press n Peel PCB

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Mε inject δεν γίνεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη billy
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    129

    Προεπιλογή Press-n-Peel - ΑΠΟΚΥΡΗΞΗ !!!

    Παιδιά, επειδή βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον για τα press-n-peel θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου, αφού έχω παραγγείλει απο την Αγγλία μια 10ρια φύλλα και έκανα αρκετές πλακέτες. Συμπέρασμα : λίαν καλώς αλλά ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ αριστα, όπως θα ήθελα !!!! Και εξηγούμαι :

    1) Ανάλογα με τη θερμοκρασία, το χρόνο σιδερώματος, τη πίεση, το μέγεθος της πλακέτας και την ποιότητα του σίδερου έχεις AΛΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ !! Έχω πετύχει το άριστο, αλλα έχω απογοητευτεί κιόλας.

    2) Σε μικρότερες πλακέτες (μέχρι πχ 5x10 cm δουλεύει παρα πολύ καλα, σε μεγαλύτερες όχι ! Πιστεύω ότι το τέλειο αποτέλεσμα το έχεις με ΠΡΕΣΣΑ η οποία όμως έχει ένα κάρο λεφτά, τα οποία αν τα έχεις παίρνεις θάλαμο υπεριωδών και κάνεις 10 φορές καλύτερα τη δουλεία σου.

    3) Οι πλακέτες μου έχουν routes των 16 mil (χιλιοστών της ίντσας), οπότε η ποιότητα που θέλω πολλές φορές είναι δύσκολο να επιτευχθεί με τα press-n-peel. Ίσως σε πιο συνηθισμένα routes (32 εως 50 mil) το αποτέλεσμα να είναι καλύτερο.

    Συμπέρασμα : καλά τα press-n-peel, συμπαθέστατα, αλλα μέχρι ενός σημείου. Άν θέλετε άριστα η μόνη λύση είναι η φωτοευαίσθητη μέθοδος πιστεύω. Έτσι λοιπόν αποκύρηξα το σίδερο και άρχισα τη κατασκευή του δικού μου θαλάμου. Περισσότερες πληροφορίες στο www.electronics-lab.com στο project Darkroom Timer v2.0A.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Η εκτύπωση πάνω στο PnP πρέπει να είναι όσο πιο "μαύρη" γίνεται. Αλλιώς δεν έχεις καλά αποτελέσματα. Έχω βγάλει διάδρομο 12mil μια χαρά, χωρίς να έχω PnP (με φωτογραφικό χαρτί)


    Η ποιότητα του αποτελέσματος εξαρτάται από πολλά πράγματα. Η φωτογραφική μέθοδος μπορεί να έχει λίγο καλύτερα αποτελέσματα, αλλά αν θές να κάνεις μια αλλαγή στο τυπωμένο πρέπει να βγάλεις άλλη διαφάνεια κτλ Απο την άλλη το PnP έχεις την δυνατότητα σε κάθε εκτύπωση να αλλάζεις το τυπωμένο. Πρέπει όμως να εκτυπώνεις για κάθε πλακέτα. Γλιτώνεις όμως τα χημικά της εμφάνισης και η απλή πλακέτα είναι φτηνότερη από την φωτοευαίσθητη........

    Κάθε μέθοδος έχει τα καλά της και τα κακά της. Ο καθένας διαλέγει αυτό που τον βολεύει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη billy
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    129

    Προεπιλογή

    Βασικά για το θέμα της τιμής καμία αντίρρηση...έχω ήδη πληρώσει ενα σωρό λεφτά για το κουτί εμφάνισης. Αλλά μη μου πεις ότι μια διαφάνεια κοστίζει περισσότερο απο μια σελίδα PnP !!!!! Και αυτές πανάκριβες είναι ! Αλλα είναι κρίμα να φτιάχνεις ενα ωραίο σχέδιο και να το παίζεις στη τύχη αν βγει η όχι στο χαλκό σωστά, μετά το σιδέρωμα. Τελος το σίδερο, το πέταξα απο το μπαλκόνι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΣ !!!
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    παιδια αυτο το χαρτι press & peel που λετε ειναι το ιδιο με αυτο που χρησιμοποιειται στα μπλουζακια??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη billy
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    129

    Προεπιλογή

    Οχι, όχι καμία σχέση. Είναι ειδικό χαρτί που μπορείς να το δείς στη διεύθυνση http://www.techniks.com/

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    179


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Το υλικό είναι σαν διαφάνεια, με μια μπλέ επίστρωση (εκεί που εκτυπώνεις). Μπορείς να χρησιμοποιήσεις απλές διαφάνειες με καλά αποτελέσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΣ !!!
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Τι εννοεις απλες διαφανειες?? δεν θα λιωσει στο σιδερωμα?
    με inkjet γινεται?
    πες Plz γιατι δεν μπορω να παιδευομαι με το υπεριωδες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Διαφάνειες για Laser. Δεν λιώνουν στο σιδέρωμα. Με inkjet δεν γίνεται λέμε. Διάβασε και το λίνκ που δίνει ο sgoum πιο πάνω. Κοίτα και εδώ υπάρχουν πολλές συζητήσεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Press and peel
    By chris14 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-06, 16:21
  2. πλακετες press n peel
    By AKIS in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-05, 07:01
  3. press n peel
    By kostasfra in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-05, 02:24
  4. Press & Peel
    By sera in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-04, 16:15
  5. Press & Peel
    By spirosta in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-04, 15:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας