Σελίδα 33 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 23 31 32 33 34 35 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 321 έως 330 από 401

Θέμα: Δωρεάν Ολοκληρωμένα

  1. #321
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν κανεις παραγγελια σε καποιο καταστημα της Αθηνας;
    Γιατί δεν τον έχουν διαθέσιμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #322
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Την -MU εκδοση (QFN) συγκεκριμενα δυσκολα θα την βρεις σε λιανικη, ακομα κι απο τους κλασικους μεγαλους διανομεις μονο η digikey εχει ετοιμοπαραδοτα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #323
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dal_kos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάγκες όσοι πήρατε τσάμπα δείγματα από Atmel, σε καλή μεριά. Ο τσάμπας πέθανε. Πλέον πρέπει να πληρώσει ο πελάτης τα κόστη αποστολής για Ελλάδα. Έκανα παραγγελία και απορρίφθηκε διότι πρέπει να δώσεις ship account. Ουσιαστικά μπήκαμε black list.

    ΥΓ: Αν κάποιος έχει Atmega16u2-MU μου χρειάζεται ένας. Αν κάποιος έχει, ας μου στείλει ένα πμ.

    ΥΓ2: Ακόμα θυμάμαι το ποστ κάποιου συμφορουμίτη εδώ μέσα που έλεγε πως παρήγγειλε 10 Atmega328 και 10 Atmega2560 και μετά έλεγε να μη το παρακάνουμε γιατί θα μπούμε black-list

    Καλή χρονιά!

    Μάλον δέν το έψαξες καλά το θέμα.
    Η ATMEL ΔΕΝ εχει βάλει την Ελλάδα σε blacklist όπως λές.
    Μείωσε βεβαια την μεγιστη ποσότητα σε 3 κομμάτια ανα είδος, αλλά ακόμα τα στέλενει τζαμπα.
    Ψάξε το καλύτερα και θα βρείς την άκρη. (Στην χειρότερη περίπτωση, μπορώ να στα παραγγείλω εγώ, εξ-ονόματος της εταιρείας που συνεργάζομαι, αλλα ΜΟΝΟ αν δεν τα καταφέρεις μόνος σου)

    Σημείωση: ΕΓΩ ειχα παραγγείλει τους 10 ATmega328 και ATmega2560 για λογαριασμό εταιρείας ηλεκτρονικών που θέλει να σχεδιάσει κάποια συσκευή. ΔΕΝ προορίζονταν για "χαβαλέ" και η εν λόγω εταιρεία έχει κάνει πολές αγορές απο την ATMEL και έχει πληρώσει αρκετά χρήματα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  4. #324
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtech
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    Χανια και Κυπρο
    Μηνύματα
    2.221

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλον δέν το έψαξες καλά το θέμα.
    Η ATMEL ΔΕΝ εχει βάλει την Ελλάδα σε blacklist όπως λές.
    Μείωσε βεβαια την μεγιστη ποσότητα σε 3 κομμάτια ανα είδος, αλλά ακόμα τα στέλενει τζαμπα.
    Ψάξε το καλύτερα και θα βρείς την άκρη. (Στην χειρότερη περίπτωση, μπορώ να στα παραγγείλω εγώ, εξ-ονόματος της εταιρείας που συνεργάζομαι, αλλα ΜΟΝΟ αν δεν τα καταφέρεις μόνος σου)

    Σημείωση: ΕΓΩ ειχα παραγγείλει τους 10 ATmega328 και ATmega2560 για λογαριασμό εταιρείας ηλεκτρονικών που θέλει να σχεδιάσει κάποια συσκευή. ΔΕΝ προορίζονταν για "χαβαλέ" και η εν λόγω εταιρεία έχει κάνει πολές αγορές απο την ATMEL και έχει πληρώσει αρκετά χρήματα...
    Σωτηρη εχει δικιο ο τασος. δεν κοψαν τα δειγματα. αλλα για να στα στειλουν πρεπει να πληρωσεις τα μεταφορικα εσυ. πηγα προσφατα να παραγγειλω εγω (Κυπρο) για εναν αλλο συναδερφο. δεν τους χρησημοποιω εγω. και οντως θελει λογαριασμο για να πληρωθουν τα μεταφορικα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η γυναίκα και τα ηλεκτρονικά θέλουν γείωση!!!

  5. #325
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωτηρη εχει δικιο ο τασος. δεν κοψαν τα δειγματα. αλλα για να στα στειλουν πρεπει να πληρωσεις τα μεταφορικα εσυ. πηγα προσφατα να παραγγειλω εγω (Κυπρο) για εναν αλλο συναδερφο. δεν τους χρησημοποιω εγω. και οντως θελει λογαριασμο για να πληρωθουν τα μεταφορικα.

    Μόλις έκανα μια παρεγγελία στην ATMEL 3 + 3 κομμάτια.
    Περιμένω να δώ αν θα "περάσει" ή αν θα ζητήσουν μεταφορικά...
    Θα σας πώ τι θα γίνει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  6. #326
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλον δέν το έψαξες καλά το θέμα.
    Η ATMEL ΔΕΝ εχει βάλει την Ελλάδα σε blacklist όπως λές.
    Μείωσε βεβαια την μεγιστη ποσότητα σε 3 κομμάτια ανα είδος, αλλά ακόμα τα στέλενει τζαμπα.
    Ψάξε το καλύτερα και θα βρείς την άκρη. (Στην χειρότερη περίπτωση, μπορώ να στα παραγγείλω εγώ, εξ-ονόματος της εταιρείας που συνεργάζομαι, αλλα ΜΟΝΟ αν δεν τα καταφέρεις μόνος σου)

    Σημείωση: ΕΓΩ ειχα παραγγείλει τους 10 ATmega328 και ATmega2560 για λογαριασμό εταιρείας ηλεκτρονικών που θέλει να σχεδιάσει κάποια συσκευή. ΔΕΝ προορίζονταν για "χαβαλέ" και η εν λόγω εταιρεία έχει κάνει πολές αγορές απο την ATMEL και έχει πληρώσει αρκετά χρήματα...
    Δεν είναι ότι δεν στέλνει καθόλου, αλλά ζητάει να δώσεις ship account στο οποίο θα γίνει η χρέωση των μεταφορικών, το οποίο δεν έχω σε καμία από τις 3 εταιρίες που χρησιμοποιεί για αποστολή.

    Αυτό γίνεται στο τελευταίο βήμα που επιλέγεις τις πληροφορίες αποστολής, όπου σου ζητάει έναν κωδικό πελάτη σε εταιρία courier, για να κάνει την χρέωση. Αν είσαι σε εταιρία που συνεργάζεται χρόνια, πιθανόν να είσαι σε κάποια "whitelist" και για αυτό να μην αντιμετωπίζεις πρόβλημα.

    Σχετικά με την αναφορά που έκανα σε εσένα για τα 328 και 2560 ήταν κυρίως γιατί χρησιμοποιούνται σε Arduino και φαντάστηκα πως τα ήθελες για ιδιωτική χρήση οπότε μου είχε φανεί λίγο αστείο να θέλει κάποιος να φτιάξει 20 Arduino και μετά να υποδεικνύει να μη το παρακάνουμε. Όπως και να χει συγγνώμη.

    Τέλος ευχαριστώ για τη διάθεση να βοηθήσεις. Θα το ψάξω μήπως βγάλω άκρη και αν δε τα καταφέρω θα επικοινωνήσουμε. Όπως και να χει ευχαριστώ που ασχολήθηκες να απαντήσεις και ελπίζω να μας ενημερώσεις πως εξελίχθηκε η παραγγελία σου.

    Φιλικά,
    Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #327
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Τα ATmega328 και ATmega2560 επιλέχτηκαν ΕΠΕΙΔΗ είναι "Arduino συμβατά" μιας και η συσκευή θα χρησημοποιεί open source κώδικα arduino, αλλα όπως πάει, δεν το βλέπω να προχωράει το θέμα... Τελος πάντων.

    Η αλήθεια είναι οτι δεν ζητάω κάθε μέρα δείγματα. Η τελευταία "αίτηση" στην ATMEL έγινε το καλοκαίρι, που ζήτησα τα 20 κομμάτια.
    Η διαδικασία έχει πράγματι αλλάξει, οπότε περιμένω και εγώ να δώ αν θα "περάσει" στο τζαμπα ή όχι.
    Εκανα όλη την παραγγελία για 3 ATmega16U2-MU και 3 ATmega32 και στο σημείο που ζητάει κωδικό, έβαλα DHL και κωδικό "ΝΟΝΕ". :P
    Τώρα θα δούμε τι θα γίνει... Κατα πάσα πιθανότητα θα το κόψουν. Στην εταιρεία που συνεργάζομαι έχουν κωδικό DHL αλλα φυσικά δεν μπορώ να τον χρησημοποιήσω για προσωπικές μου αποστολές.

    Πάντως, είναι μεγάλο μειονέκτημα για μια εταιρεία να μην μπορεί να λάβει δωρεάν δείγματα. Είναι ένας σοβαρός λόγος για την (τις) εταιρείες που συνεργάζομαι να προτημίσουν την Microchip έναντι της ATMEL, γιατι η Microchip δίνει (ακόμη) δωρεάν δείγματα.
    Ετσι κι αλλιώς, αν πληρώσεις DHL για 3 + 3 "δείγματα" θα σου βγούν ΠΟΛΥ πιο ακριβά απο να τα αγοράσεις απο κάποιο τοπικό προμηθευτή.

    ΥΓ: Αν περάσει η παραγγελία, τα ATmega16U2-MU στα δίνω....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  8. #328
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Μακάρι να στο δεχτούν αλλά κι εγώ με "none" είχα δοκιμάσει κι έφαγα πόρτα :Ρ
    Η πλάκα είναι ότι εμένα αφού μου απέρριψαν τη παραγγελία και με ενημέρωσαν, μου έστειλαν εκ νέου ενημέρωση πως τα στείλανε με απλή μεταφορική, όπου έλεγε 0 από κάθε κομμάτι αλλά συγχρόνως έδινε αριθμό διαχείρισης πακέτου (όχι Tracking Number). Τώρα αυτό σημαίνει πως θα ρθει ένας άδειος φάκελος? Μόνο αυτοί ξέρουν...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #329
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    όπου έλεγε 0 από κάθε κομμάτι αλλά συγχρόνως έδινε αριθμό διαχείρισης πακέτου (όχι Tracking Number). Τώρα αυτό σημαίνει πως θα ρθει ένας άδειος φάκελος?
    Δεν θα ερθει αδειος φακελος. Μαλλον αυτος ειναι ο αυτοματος τροπος διαχειρισης παραγγελειων που χρησιμοποιουν στο site της Atmel.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #330
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Τελικά η ATMEL μέ γείωσε πρωτοχρονιάτικα....
    "APPROVAL DECLINED" γράφει στο status της παραγγελίας.
    Κρίμα...

    Απο εδώ και στο εξής, θα κάνω τα προσωπικά μου projects ΜΟΝΟ με Microchip επεξεργαστές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


Σελίδα 33 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 23 31 32 33 34 35 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα ολοκληρωμένα και οι αξίες τους
    By dim tzanis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-16, 10:33
  2. Απορία για τα ολοκληρωμένα
    By Χάρης in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-10, 23:47
  3. Ψηφιακά ολοκληρωμένα κυκλώματα
    By ALAMAN in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-09, 18:08
  4. σημειώσεις για ολοκληρωμένα κυκλώματα
    By john-k in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-09, 09:17
  5. Τζαμπα ολοκληρωμένα
    By leosedf in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-04, 19:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας