Σελίδα 40 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 30 38 39 40 41 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 391 έως 400 από 401

Θέμα: Δωρεάν Ολοκληρωμένα

  1. #391
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τι θα πληρώσεις τους ρώτησες; αν και κάνα κατοστάρικο θα πάει.
    Δεν θα πληρώσω κάτι μου ειπαν είναι όλα πληρωμένα από τον αποστολέα απλά επειδή υπερβαίνει τα 50 ευρώ θέλουν ένα αφμ για να γίνει ο εκτελωνισμος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #392
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    η TE Connectivity έκανε αυτό που επιβάλουν οι διεθνείς κανόνες των τελωνίων, δηλαδή δήλωσε την πραγματική αξία. Το τελωνείο δεν το ενδιαφέρει αν το πλήρωσε το προϊόν ο παραλήπτης ή ο αποστολέας το ενδιαφέρει ποια είναι η πραγματική αξία του προϊόντος και επιβάλει δασμούς και ΦΠΑ. Στην πραγματικότητα οι δασμοί λογικά θα είναι ελάχιστοι ή μηδέν και το ΦΠΑ μικρό, αυτό που θα είναι πολύ υψηλό (ίσως και 170 ευρώ) (μπορείς να ρωτήσεις και να αποφασίσεις αν θα προχωρήσεις στον εκτελωνισμό ή όχι) θα είναι το κόστος της διαδικασίας του εκτελωνισμού (αμοιβή εκτελωνιστή, διατακτικές κλπ).
    Μπορώ να τους πω ότι δεν θα το εκτελωνησω άρα δεν το θέλω το δέμα? ??Αν ναι μετά τι γίνεται,το στέλνουν πίσω ή το κρατάνε και το "καταστρεφουν",γνωρίζετε? ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #393
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακης12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα πληρώσω κάτι μου ειπαν είναι όλα πληρωμένα από τον αποστολέα απλά επειδή υπερβαίνει τα 50 ευρώ θέλουν ένα αφμ για να γίνει ο εκτελωνισμος
    Αφου σου ειπαν οτι δε θα πληρωσεις, τοτε γιατι σκεφτεσαι να μην παραλαβεις? Για να μη δωσεις το ΑΦΜ σου?

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  4. #394
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη το πρόβλημα είναι το εξής,έχω δηλώσει την επωνημία της εταίρειας στην οποία εργάζομαι,απο την dhl μου λένε ότι δεν μπορει να γίνει ο εκτελωνισμός στο δικό μου αφμ παρα μόνο στο αφμ της εταιρείας!
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν γίνεται να εκτελωνιστή στο δικό μου αφμ αφού στο ονομά μου είναι το δέμα,γενικά δεν θα ήθελα να αναμιχθεί η εταιρεια.

    1) Μπορώ να τους πω ότι δεν θα το εκτελωνησω άρα δεν το θέλω το δέμα? ??
    2)
    Αν ναι μετά τι γίνεται,το στέλνουν πίσω ή το κρατάνε και το "καταστρεφουν",γνωρίζετε? ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #395
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακης12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιώτη το πρόβλημα είναι το εξής,έχω δηλώσει την επωνημία της εταίρειας στην οποία εργάζομαι,απο την dhl μου λένε ότι δεν μπορει να γίνει ο εκτελωνισμός στο δικό μου αφμ παρα μόνο στο αφμ της εταιρείας!
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν γίνεται να εκτελωνιστή στο δικό μου αφμ αφού στο ονομά μου είναι το δέμα,γενικά δεν θα ήθελα να αναμιχθεί η εταιρεια.


    1) Μπορώ να τους πω ότι δεν θα το εκτελωνησω άρα δεν το θέλω το δέμα? ??
    2)
    Αν ναι μετά τι γίνεται,το στέλνουν πίσω ή το κρατάνε και το "καταστρεφουν",γνωρίζετε? ?
    Εάν το δέμα ήρθε στο όνομα σου που ξέρει η DHL τα περί εταιρείας?
    Εκτός και εάν ήρθε στο όνομα της εταιρείας αλλά με τελικό παραλήπτη εσένα, οπότε έχουν δίκιο.
    Φυσικά και μπορείς να αρνηθείς την παραλαβή.
    Εάν ο αποστολέας έχει δεχτεί από πριν την επιστροφή θα το επιστρέψουν (κάποιος πρέπει να πληρώσει την επιστροφή) αλλιώς θα πάει στα αζήτητα του τελωνείου τα οποία κάποια στιγμή βγαίνουν σε πλειστηριασμό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #396
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν το δέμα ήρθε στο όνομα σου που ξέρει η DHL τα περί εταιρείας?
    Εκτός και εάν ήρθε στο όνομα της εταιρείας αλλά με τελικό παραλήπτη εσένα, οπότε έχουν δίκιο.
    Φυσικά και μπορείς να αρνηθείς την παραλαβή.
    Εάν ο αποστολέας έχει δεχτεί από πριν την επιστροφή θα το επιστρέψουν (κάποιος πρέπει να πληρώσει την επιστροφή) αλλιώς θα πάει στα αζήτητα του τελωνείου τα οποία κάποια στιγμή βγαίνουν σε πλειστηριασμό.
    Στην αποστολή έχουν βαλει την αποστολή στο όνομα της εταιρείας και στο contact το όνομα μου.... άρα δεν γίνεται με τίποτα να γίνει ο εκτελωνισμός στο ονομα μου??

    Εγω μπορώ να τους πω οτι δεν δέχομαι την παραλαβη αλλα και να μην επιστρεψει πίσω ή θα επικοινωνήσει πρωτα με την te για το αν θα δεχτεί την επιστρωφή??

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #397
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακης12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αποστολή έχουν βαλει την αποστολή στο όνομα της εταιρείας και στο contact το όνομα μου.... άρα δεν γίνεται με τίποτα να γίνει ο εκτελωνισμός στο ονομα μου??

    Εγω μπορώ να τους πω οτι δεν δέχομαι την παραλαβη αλλα και να μην επιστρεψει πίσω ή θα επικοινωνήσει πρωτα με την te για το αν θα δεχτεί την επιστρωφή??
    Θα επιστραφεί κανονικά το δέμα πίσω στον αποστολέα . Η διαδικασία αφορά την DHL και μόνο. Στείλε μήνυμα στον αποστολέα ότι η DHL δεν συνεργάζεται με αυτό που επιθυμείς και γι αυτό το δέμα θα επιστραφεί.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 02-02-23 στις 14:12

  8. #398
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα επιστραφεί κανονικά το δέμα πίσω στον αποστολέα . Η διαδικασία αφορά την DHL και μόνο. Στείλε μήνυμα στον αποστολέα ότι η DHL δεν συνεργάζεται με αυτό που επιθυμείς και γι αυτό το δέμα θα επιστραφεί.
    Επομένως λέω στην dhl ότι αρνούμε την παραλαβή και τέλος ή θα εχω μα μου σου του.... απο την dhl??

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #399
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.286

    Προεπιλογή

    Θα πεις πως δεν ειχες ενημερωθει για τελη εκτελωνισμου απο τον αποστολεα και πως δεν επιθυμεις το δεμα
    Θα σε ρωτησουν αν επιθυμεις να επιστραφει το δεμα και ποιος θα αναλαβει τα κομιστρα
    Θα απαντησεις να συνεννοηθουν με τον αποστολεα αν επιθυμει επιστροφη
    Θα σε ευχαριστησουν, θα τους ευχαριστησεις και τελος. Δεν θα εχει μα ή μου

    1 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση την αισθανομαστε σαν προσβολή στην ''ανθρωπιά'' μας

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον spirakos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chipakos-original (02-02-23), thanasis 1 (02-02-23)

  11. #400
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Θα πω αυτά που μου προτείνατε και ελπίζω να μην τραβήξει πολύ η διαδικασία....
    Μια τελευταία ερώτηση,εγώ ουσιαστικά αυτό που έκανα δηλαδή την αίτηση για δείγματα μπορεί να θεωρηθεί παράνομη? ??Το ρώταω αυτο γιατί στην φορμα δηλώνεις την εταιρεία και άλλα στοιχεία επικοινωνίας,εγώ π.χ είμαι εργαζόμενος στην εταιρεία που δήλωσα και όχι ο διευθυντής ή κάποιο ανώτατο στέλεχος της.Όλοι αυτοί που δίνουν δείγματα απευθύνονται σε όλα τα μέλη που απαρτιζει την εταιρεία ή μόνο στα ανώτερα μέλη και όχι στους εργαζόμενους? ??

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 40 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 30 38 39 40 41 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα ολοκληρωμένα και οι αξίες τους
    By dim tzanis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-16, 10:33
  2. Απορία για τα ολοκληρωμένα
    By Χάρης in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-10, 23:47
  3. Ψηφιακά ολοκληρωμένα κυκλώματα
    By ALAMAN in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-09, 18:08
  4. σημειώσεις για ολοκληρωμένα κυκλώματα
    By john-k in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-09, 09:17
  5. Τζαμπα ολοκληρωμένα
    By leosedf in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-04, 19:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας