Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 65

Θέμα: Εμφανιση Πλακετων

  1. #11
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Λοιπόν επειδή πολύ ενδιαφέρον βλέπω για την αποχάλκωση με peridrol, η επόμενη πλακέτα που θα βγάλω θα γίνει και tutorial. Αναμένετε ολίγες ημέρες!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  2. #12
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Βασικά αν άφηνε χλώριο θα ήμασταν ψόφιοι όλοι αυτή τη στιγμή. Αφήνει ομως πολύ βλαβερά αέρια και γι αυτό δεν συνιστάται σε λίγο αρχάριους.
    ΠΡΟΣΟΧΗ στη χρήση. ΠΑΝΤΑ πρέπει να φοράτε γάντια (εγώ χρησιμοποιώ κάτι μπλέ που δουλεύονται σε χημειοθεραπείες) Επίσης καλό θα ήταν να χρησιμοποιήτε μάσκα (σαν απο αυτές που χρησιμοποιεί ο βαφέας) για να μην αναπνεύσετε τυχόν σταγονίδια που επιπλέουν στον αέρα λόγω της αντίδρασης.

    Και να θυμάστε οτι...
    Δεν φταίει κανείς απο μάς αν αργότερα δεν μπορείτε να κάνετε παιδιά Η ..... πάθετε καμια μόνιμη παραμόρφωση (LOL)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Εγώ χρησιμοποιώ υδροχλωρικό οξύ 30% διαλυμένο με νερό 1/3 ώστε να γίνει 10% υδροχλωρικό, σαν το ακουαφόρτε. Και περιτρόλ. Το περιτρόλ απ' οτι είχα ρωτήσει είναι καθαρό οξυζενέ. Προσοχή μην ανακατέψετε τα δύο υγρά και ρίξετε μέσα την πλακέτα γιατί αρχίσει να αφρίζει και βγάζει ατμούς!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Γιατί ρε παιδιά παιδεύεστε με μεθόδους που είναι επιβλαβείς για την υγεία σας. Οι περισσότεροι κάνουμε πλακέτες κυρίως για το χόμπυ μας και όχι για να πουλήσουμε, συνεπώς η αποχάλκωση μπορεί κάλλιστα να γίνει με τον τριχλωριούχο σίδηρο την γνωστή λευκή σκόνη δηλαδή. Μπορεί να αργεί λίγο παραπάνω να βγεί το τυπωμένο αλλά είναι σαφώς ασφαλέστερη μέθοδος. Προς τι λοιπόν οι βιασύνες για πλακέτες του λεπτού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Ασχολούμε και εγώ με εμφανήσεις και έχω το εξής πρόβλημα καποιες φορές.
    Στην αποχάλκωση σε αρκετά σημεία εμφανίζονται μικρές τρυπίτσες πάνω στο χαλκό.Πολύ σπάνια
    μπορεί να φαγωθεί ένα μικρό τμήμα μιας γραμμής.Να σας πω οτι το τυπωμένο το βγάζω φωτοτυπία
    σε φωτοτυπικάδικο σε διαφάνεια.Τους λέω να βάζουν αρκετό μελάνι αν και πάντα βλέπω στην
    εκτύπωση σε κάποια σημεία να μην έχει πολύ μελάνι.Εσεις τι λέτε να φταιει????
    Να σας δωσω τα εξής δεδομένα:
    1) Η εμφανιση γίνεται σε δικής μου πατέντας εμφανιστηριο με κλασσικη λαμπα ατμων υδραγυρου
    125 βατ.(σημείωση: την λάμπα την έχω σε ύψος 20 εκατοστων απο το δάπεδο του κουτιού όπου
    βαζω την πλακέτα.λετε να χραι΄ζεται πιο ψηλά η δεν πειραζει?)
    2) Η έκθεση στο φως κυμένεται απο 3.5 - 4.5 λεπτά ανάλογα το μέγεθος του φιλμ.
    3) Η εμφανιση γίνεται με διάλυμα καυστικής σόδας για 2 λεπτα περίπου.(πιο πολύ μου χαλάει τις
    γραμμες. λέτε να θέλει αραιότερο διάλυμα? εσείς ποσο νερο προτείνεται για το κλασικο σακουλακι
    σοδας.αυτο λεει 1 λιτρο.να βάλω περισσοτερο?)
    4) Η απο χάλκωση γίνεται σε διάλυμα μιας σκόνης άσπρης της εταιριας BUNGARD που περιέχει
    λέει NaPS.μου φένεται αρκετά καλο (παλια χρησιμοποιούσα τριχλωριούχο σιδηρο αλλα έβαφε τα πάντα
    ) αλλα αργει πολυ την αποχάλκωση (καμια ώρα την πρώτη πλακέτα.μετα στις επομενες αστα να πανε).
    ειναι και λιγο ακριβο.
    Περιμενω την γνωμη σας στο προβλημα αυτο.

    Επίσης για την αποχάλκωση που κάνεται με διάλυμα υδροχλωρικού οξέως και πενιτρολ που λετε δεν έχω
    καταλάβει τα εξής:
    1) αλλοι τα χρησιμοποιουν μαζι αλλοι ξεχωριστα? ξεχωριστα πως??? μήπως καποιοι χρησιμοποιούν
    μονο το ένα η το αλλο?αν ναι πιο ειναι πιο καλο?δε τρωγονται οι γραμμες που χρειαζομεστε?
    ΤΟ ΠΕΝΙΤΡΟΛ απο φαρμακεία το αγοράζετε????
    Τι διάλυμα προτείνετα για το υδροχλωρικο οξυ?? το πενιτρολ πάει όπως ειναι αδιάλυτο ε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη MHTSOS
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Εγώ χρησιμοποιώ μόνο τριχλωριούχο σίδηρο. Μπορεί να αργεί λίγο αλλά αν βάλεις μπόλικη σκόνη και ζεστό νερό τελειώνει σε 15 - 20 λεπτά. Προσέχετε μόνο μην πέσει πουθενά γιατί λερώνει και δεν βγαίνει με τίποτα ( στην κυριολεξία). Το διάλυμα που περισεύει μπορείς να το κρατήσεις για αργότερα. Αν το πετάξεις μην το πετάξεις στην αποχέτευση. Εγώ το ρίχνω στα λουδούδια. Φαίνεται να τους κάνει καλό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ.... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!!!!

  7. #17
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Το περιντρόλ μπορείς να το βρείς στον Δίγκα με τα ιατρικά στην Ερμού εκεί κοντά στα ψαράδικα. Ένα γωνιακό μαγαζί είναι. Θεσσαλονίκη πάντα!

    Ρίχνεις ακουαφόρτε (κεζάπ) μέχρι να καλυφθεί η παλκέτα, και σιγά σιγά ρίχνεις περιδρόλ, μέχρι να αρχίσει να αφρίζει ο χαλκός. Αν ρίξεις περισσότερο κατα λάθος ρίξε κι άλλο κεζάπ. Μην αφήσεις ισχυρό το διάλυμα θα σου φάει τους αγωγούς. Για να μην χαλάσεις την πλακέτα σου μπορέις για να φτιάξεις το διάλυμα να βάλεις μια άλλη άχρηστη πλακέτα για δοκιμή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    θελω να μου απαντησετε στο εμφανηστηριο σας σε τι αποσταση εχετε την λαμπα υδραγυρου απο το δαπεδο οπου τοποθετειτε την πλακετα. εγω την εχω στα 20 εκατοστα περιπου.μηπως ειναι κοντα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    on my
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παιδιά μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς γίνεται...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas
    θελω να μου απαντησετε στο εμφανηστηριο σας σε τι αποσταση εχετε την λαμπα υδραγυρου απο το δαπεδο οπου τοποθετειτε την πλακετα. εγω την εχω στα 20 εκατοστα περιπου.μηπως ειναι κοντα?
    Η απόσταση είναι κάτι σχετικό. Βάζεις την πλακέτα εκεί που έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα. Κάθε κουτί είναι διαφορετικό. Μονο με πολλές δοκιμές θα βρείς τον ιδανικό συνδιασμό χρόνου-απόστασης για το κουτί σου.



    kuzan, Με μια ματιά στις κατασκευές, κοίτα τι βρίσκεις!!
    http://www.hlektronika.gr/phpBB2/kat_pcb.php

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-14, 21:59
  2. ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΛΑΚΕΤΩΝ
    By musiker in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 14:29
  3. Εκτυπωση πλακετων
    By kostas2005 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-10, 11:57
  4. Κατασκευη πλακετων
    By dal_kos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-09, 11:17
  5. Εκτυπωση Πλακετων
    By Pefres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 00:25

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας