Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 65

Θέμα: Εμφανιση Πλακετων

  1. #21
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη kostas_a22
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2003
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Για την αποχάλκωση κάνεται διάλυμα με 1 μέρος πενιτρόλ 2 μέρη υδροχλωρικού οξέως και 4 μέρη νερό ρίχνεται την πλακέτα μέσα και την κουνάτε, μέσα σε μισό λεπτό η πλακέτα είναι έτοιμη. Θέλει οπωσδήποτε ΝΕΡΟ, μετά πλένεται η πλακέτα με νερό σκέτο.

    0 Not allowed! Not allowed!


  2. #22
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Συγνωμη, θελει κι αλλο νερο οταν η περιεκτικοτητα του ακουφοερτε ειναι λιγοτερο απο 30% ? εγω δεν βαζω... και τι εγινε ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Ε, ούτε εγώ βάζω νερό.

    Με το να κάνεις ένα πιό ισχυρό διάλυμα και να το αραιώσεις με νερό κάνεις οικονομία στο κεζάπ (υδροχλωρικό οξύ). Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

    (Αυτό νομίζω, δεν είμαι χημικός)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  4. #24
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη kostas_a22
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2003
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Αν δεν βάλεις νερό τρώει γρηγορότερα το χαλκό όπου δεν έχει φωτιστεί καλά. Γι΄αυτό οι περισσότεροι έχουν μικρές τρυπίτσες πάνω στο χαλκό!!

    0 Not allowed! Not allowed!


  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    παιδια εμενα αυτο το καιρο μου βγαινουν τελειες οι πλακετες.χρησιμοποιω την ασπρη σκονη για αποχαλκωτικο μιας γερμανικης εταιρειας μου εχει ο γεωργιαδης θεσσαλονικη.εχει κανα 3 ευρω, αργει καμια ωρα + η αποχαλκωση αλλα βγαινουν τελειες.βασικα εψαξα την δουλεια στην εμφανιση.ειχα προβλημα παλια γιατι εκανα εμφανιση μονο 2 λεπτα στην καυστικη σοδα.τωρα κανω 3.5.στην υπεριωδη 4 λεπτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Κατασκευάστε ένα γυάλινο κουτι και χρήσιμοποιήστε τρόμπα αέρος που χρησιμοποιούν στα ενυδρύα ωστε να φυσάει φουσκαλάκια απο κατω προς τα πάνω με την πλακέτα όρθια μέσα στο γυάλινο.
    Επίσης χρειάζεται κάποια αντίσταση να ζεσταίνει το υγρό αυτό.
    Ετσι κατασκευάζονται μηχανές αποχάλκωσης εμπορίου.
    Χρησιμοποιώντας τη σκόνη αυτη που λέει ο τζίτζικας η αποχάλκωση μπορεί να πάρει το πολύ 10 λεπτά με άριστα αποτελέσματα. Υπερβολικά άριστα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas
    Ασχολούμε και εγώ με εμφανήσεις και έχω το εξής πρόβλημα καποιες φορές.
    Στην αποχάλκωση σε αρκετά σημεία εμφανίζονται μικρές τρυπίτσες πάνω στο χαλκό.Πολύ σπάνια
    μπορεί να φαγωθεί ένα μικρό τμήμα μιας γραμμής.Να σας πω οτι το τυπωμένο το βγάζω φωτοτυπία
    σε φωτοτυπικάδικο σε διαφάνεια.Τους λέω να βάζουν αρκετό μελάνι αν και πάντα βλέπω στην
    εκτύπωση σε κάποια σημεία να μην έχει πολύ μελάνι.Εσεις τι λέτε να φταιει????
    Να σας δωσω τα εξής δεδομένα:
    1) Η εμφανιση γίνεται σε δικής μου πατέντας εμφανιστηριο με κλασσικη λαμπα ατμων υδραγυρου
    125 βατ.(σημείωση: την λάμπα την έχω σε ύψος 20 εκατοστων απο το δάπεδο του κουτιού όπου
    βαζω την πλακέτα.λετε να χραι΄ζεται πιο ψηλά η δεν πειραζει?)
    2) Η έκθεση στο φως κυμένεται απο 3.5 - 4.5 λεπτά ανάλογα το μέγεθος του φιλμ.
    3) Η εμφανιση γίνεται με διάλυμα καυστικής σόδας για 2 λεπτα περίπου.(πιο πολύ μου χαλάει τις
    γραμμες. λέτε να θέλει αραιότερο διάλυμα? εσείς ποσο νερο προτείνεται για το κλασικο σακουλακι
    σοδας.αυτο λεει 1 λιτρο.να βάλω περισσοτερο?)
    4) Η απο χάλκωση γίνεται σε διάλυμα μιας σκόνης άσπρης της εταιριας BUNGARD που περιέχει
    λέει NaPS.μου φένεται αρκετά καλο (παλια χρησιμοποιούσα τριχλωριούχο σιδηρο αλλα έβαφε τα πάντα
    ) αλλα αργει πολυ την αποχάλκωση (καμια ώρα την πρώτη πλακέτα.μετα στις επομενες αστα να πανε).
    ειναι και λιγο ακριβο.
    Περιμενω την γνωμη σας στο προβλημα αυτο.

    Επίσης για την αποχάλκωση που κάνεται με διάλυμα υδροχλωρικού οξέως και πενιτρολ που λετε δεν έχω
    καταλάβει τα εξής:
    1) αλλοι τα χρησιμοποιουν μαζι αλλοι ξεχωριστα? ξεχωριστα πως??? μήπως καποιοι χρησιμοποιούν
    μονο το ένα η το αλλο?αν ναι πιο ειναι πιο καλο?δε τρωγονται οι γραμμες που χρειαζομεστε?
    ΤΟ ΠΕΝΙΤΡΟΛ απο φαρμακεία το αγοράζετε????
    Τι διάλυμα προτείνετα για το υδροχλωρικο οξυ?? το πενιτρολ πάει όπως ειναι αδιάλυτο ε?
    Το οτι σου εμφανίζονται μικρές τρυπίτσες στον χαλκό σημαίνει οτι έχει γίνει μεγαλύτερη έκθεση στο φως απο οτι πρέπει. Λόγο της διαφάνειας, που δεν μπορεί να είναι 100% μαύρη, περνάει ένα ποσοστό φωτός απο την διάφανεια στο φωτοευαίσθητο. Μπορείς να ελαττώσεις τον χρόνο έκθεσης, εξάλλου τα 3.5-4.5 λεπτά είναι πολλά.
    Μπορείς να δοκιμάσεις τα 3 λεπτά, φυσικά όμως αφήνοντας την λάμπα περίπου 5 λέπτα να έρθει στην σωστή θερμοκρασία της, αφου την ανάψεις. Να ξέρεις ότι η λάμπα δεν έχει την ίδια ακτινοβολία όταν είναι κρύα στην αρχή.

    Στην καυστική σόδα πρέπει να το αφήσεις τόσο ώστε να δείς να εμφανίζετε το κύκλωμα σου επάνω στην πλάκετα. Το πλένεις με λίγο νερό, τρύβοντας το ελαφρά με το δάκτυλο. Ώστε να φύγει το φωτοευαίσθητο υλικό.

    Η διαδικασία της αποχάλκωσης επιταχύνετε εάν το διάλημα είναι ζευστό. Στο τέλος μπορείς να κουνάς το δοχείο για να ανακατεβεται το υγρό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Acinonyx
    Όνομα
    Acinonyx
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πατήσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    134

    Προεπιλογή

    Το διάλυμα που χρησιμοποιώ εγώ είναι:
    Κώδικας:
    1 μέρος υδροχλωρικό οξύ
    1 μέρος υπεροξείδιο του υδρογόνου
    4 μέρη νερό
    Επειδή το aquaforte είναι διάλυμα υδροχλωρικού οξέως συνυπολογίζω και το νερό που περιέχει το διάλυμα αυτό.
    Μέσα σε 3 λεπτά η πλακέτα είναι ετοιμη. Όσο αποχαλκώνεται ανακινώ τη δεξαμενή για να δρα ομοιόμορφα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    jhsadkkj
    lkjsadlkj
    as;lkdlkasd
    kasjd
    aslkdjlaksd
    lksakjhgfuyrf
    kahfkjhrf

  9. #29
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    υπεροξείδιο του υδρογόνου
    ...Που σημαίνει Peridrol. Ε;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Acinonyx
    Όνομα
    Acinonyx
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πατήσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    134

    Προεπιλογή

    Ναι, έτσι το λένε οι φαρμακοποιοί.. :P

    0 Not allowed! Not allowed!
    jhsadkkj
    lkjsadlkj
    as;lkdlkasd
    kasjd
    aslkdjlaksd
    lksakjhgfuyrf
    kahfkjhrf

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-14, 21:59
  2. ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΛΑΚΕΤΩΝ
    By musiker in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 14:29
  3. Εκτυπωση πλακετων
    By kostas2005 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-10, 11:57
  4. Κατασκευη πλακετων
    By dal_kos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-09, 11:17
  5. Εκτυπωση Πλακετων
    By Pefres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 00:25

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας