Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 65 από 65

Θέμα: Εμφανιση Πλακετων

  1. #61
    Μέλος Το avatar του χρήστη tnt_tuner
    Όνομα
    tnt_tuner
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Μπραχάμι
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    hi guis! επεστρεψα επιτελου στο μεγαλο χωριο!!
    τελικα η πιο ευκολη κ τζαμπα λυση για εμφανιση ειναι η λαμπα του γραφειου (η κλασικη 11w sillvania που εχουμε ολοι!) εκανα κατι παρομιο με τον posidon αλλα σε πιο ποντιακο τροπο. πηρα κομματακια πλακετας τα αριθμισα κ εκανα εκθεσεις σε σταθερη αποσταση 15εκ. απο την λαμπα. στα 16'-18' περιπου ηταν καλα!(βαζω διπλο τζαμι) οσο για τον ηλιο sqoum μαλον το βαζεις φατσα στο ηλιο γιατι στην αντιλια(σκια αλλα να εχει πολυ φως) θελει περιπου 20' απ'οσο δοκιμασα. (ο αλλος που ειχα διαβασει ελεγε 3'-4' σε αντιλια-κοτσανα!)
    καυστικο νατριο ειναι υδροξιδιο του νατριου(ποτασα-καυστικο νατριο) την ιδια δουλια κανει κ το υδροξιδιο του καλιου(καυστικη ποτασα-καυστικο καλιο)αλλα πιο γριγορα σε αποθικη χημεικων η σε παντοπολειο λογικα ειναι πολυ πιο φτυνη οχι 3Ε για 1.5λιτρο!
    για την αποχαλκωση με 3χλωριουχο σηδιρο κατι εκανα λαθος παλι κ μου τη εφαγε ανομιομορφα κ δοκιμασα με οξεα κ το πετηχα!
    ολο το κολπο ομως ειναι στην απομακρινση του φωτο ευεσθητου οπως ειπε κ ο αντωνης θελει ελαφρι τριψιμο με το δαχτιλο
    θα ανεβασω καπια στιγμη τα αποτελεσματα μου αλλα δεν εχω ουτε ψιφιακι ουτε χρονο τωρα λογο εξεταστικης θα ψαξω να βρω κ ammonium persulphate!

    0 Not allowed! Not allowed!
    το τουρμπιζειν εστει φιλοσοφειν!!!

  2. #62
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Ρε παιδια εγω εχω μια λαμπα υδραργυρου 150W νομιζω.Γεια ποση ωρα να το εκθετω σε αυτο?
    Χθες εκανα 2 δοκιμες και οταν το εβαλα στο οξυ δν μου εφαγε τιποτα.Και μετα κανω λιγο ακομα δυαλυμα και μου εφαγε ολη την πλακετα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Θήβα – Χαλκίδα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Ότι και να σου πούμε για τον χρόνο θα είναι λάθος, μόνο με δοκιμές στις συνθήκες σου θα μπορέσεις να τον βρεις, προσπάθησε να κανείς τις δοκιμές που περιέγραψα ποιο πάνω ή τις δοκιμές που έκανε ο φίλος tnt_tuner.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη tnt_tuner
    Όνομα
    tnt_tuner
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Μπραχάμι
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    κοιτα να ειναι και το διαλυμα της αποχαλκωσης σωστο(δοκιμασετο με κομματακια αχριστης πλακετας-προσεξε:πρεπει να εχεις βγαλει το φοτοευεσθητο εντελως με λιγο διαλιτικο νιτρου, ακετονη η οτι τετοιο βρεις) να αποχαλκωνεται δηλαδη με ενα νορμαλ ρυθμο. και μετα δοκιμασε οπως λεγαμε για να βρεις τον χρονο εκθεσης(παντα σε ιδιες συνθικες οπως ειπε κ ο posidon)αποσταση λαμπας-πλακετας, τζαμια, κ οτι αλλο μπορει να επιρεασει. παντα ομως να ζεστενεις την λαμπα αρκετη ωρα για να ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας

    0 Not allowed! Not allowed!
    το τουρμπιζειν εστει φιλοσοφειν!!!

  5. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Λοιπονξ, το βρηκα το προβλημα μου.ΗΤαν η καυστικη σοδα.Πηρα καινουργια και τα χημικα μου καναν αποχαλκωση μεσα σε 10 δευτερα.Απλα να πω οτι τωρα εκτυπωνω με εναν καινουργιο εκτυπωτη σε κανονικο χαρτι και παω σε ενα φωτοτυπαδικο και μου φτιαχνουν φωτοτυπιες σε διαφανειες.

    Απλα να πω οτι επειδη αυτο το φορουμ δημιουργηθηκε απο μενα γιατι ειχα προβληματα και τωρα ληθηκαν οτι σας ευχαριστω πολυ ολους για τις πολυτιμες πληροφοριες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-14, 21:59
  2. ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΛΑΚΕΤΩΝ
    By musiker in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 14:29
  3. Εκτυπωση πλακετων
    By kostas2005 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-10, 11:57
  4. Κατασκευη πλακετων
    By dal_kos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-09, 11:17
  5. Εκτυπωση Πλακετων
    By Pefres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 00:25

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας