Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 65

Θέμα: Εμφανιση Πλακετων

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή Εμφανιση Πλακετων

    Λοιπον παιδια,τωρα τελευταιεα καατφερα να εμφανιζω πολυ καλα πλακετεσ με την λαμπα υπεριωδους ακτινοβολια.

    Το προβλημα βρισκεται μονο στην αποχαλκωση.

    Υπαρχουν δυο τροποι.Ο πρωτοσ ειναι με τριχλωριουχο σιδηρο με τον οποιο δεν τα καταφερνω γιατι συνηθως μου εμφανιζεται το μισο πιο γρηγορα απο το αλλο και μετα αυτο φαγωνεται.

    Ο δευτερος ειναι με περιδρολ,υδροχλωρικο οξυ και νερο.

    Μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως να κανω.Βασικα το δοκιμασα αλλα μου φανηκε λιγο ζωρικος γιατι μερικες σε πλακετες μου τρωει τους διαδρομους.

    Θα σας παρακαλουσα να μου πειτε βημα βημα(αν γινεται και αν μπορειτε φυσικα) πως να κανω με καθε τροπο.

    Σας ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή Εμφανιση Πλακετων

    Το ότι σου τρώγεται ο χαλκός πιο γρήγορα σε ένα σημειο σημαίνει ότι ή δεν έχει φοτιστεί ομοιόμορφα η πλακέτα ή στην εμφάνιση δεν έγινε σωστά η δουλειά.
    Μάλλον το πρώτο γίνεται. Κοίτα μήπως στο κουτί σου η λάμπα δεν φέγγει ομοιόμορφα, ή αν ΄βγάζεις με την ίδια διαφάνεια μήπως αυτή είναι θολή πουθενα.
    Το πιο απίθανο είναι να ειναι το φωτοευαίσθητο της πλακέτας σου ανομοιόμορφο, αλλά μάλλον αυτό ειναι το πιο απίθανο.

    [ 01. Σεπτεμβρίου 2004, 19:40: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: gsmaster ]

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή Εμφανιση Πλακετων

    Oxi.Den exo problima ekei.To thema einai sthn apoxalkosi.Ginetai h misi poli kala epeidh sto simeio poy brisketai to iliko apoxalkoseis einai kalo eno pio kato oxi kai eno perimeno na fagothei kai to kato mou trogetai to pano.

    Basika psaxno an kserei kaneis pos ginetai me to pridrol kai to oksi.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή Εμφανιση Πλακετων

    Καλησπέρα!Μήπως όταν περνάς την πλακέτα από την σόδα δεν που τρώει σωστά την φωτοευαίσθητη ουσία και για αυτό όταν η μισή πλακέτα έχει τελειώσει η άλλη μισή θέλει πολύ ακόμα;Μπορεί να μην έχει φαγωθεί όλη η φωτοευαίσθητη;Για δες το αυτό!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή Εμφανιση Πλακετων

    Είπες:
    </font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif"> Ginetai h misi poli kala epeidh sto simeio poy brisketai to iliko apoxalkoseis einai kalo eno pio kato oxi kai eno perimeno na fagothei kai to kato mou trogetai to pano </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Να υποθέσω ότι την πλακέτα την έχεις σε ένα δοχείο κάθετα? Αν ναι το πρόβλημα είναι ότι το δυάλυμα που είναι κοντά στην επιφάνεια είναι πιό ισχυρό και κατεβαίνοντας γίνεται πιό αδύναμο.
    Δοκίμασε να ανακατέυεις συχνά το δυάλυμα.

    Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις ένα μηχάνημα για φυσαλίδες απ'αυτά που βάζουν στα ενυδρεία και να περάσεις ένα λάστιχο με τρύπες στον πάτο του δοχείου σου για να πάνε ομοιόμοφα οι φυσαλίδες. Κάπου το είχα δεί σαν κατασκευή με δοχείο Tupperare αλλά δεν θυμάμαι πού... [img]images/smiles/icon_sad.gif[/img]

    Προσωπικά αποχάλκωση κάνω με την πλακέτα οριζόντια και λίγη ποσότητα διαλύματος.

    Αποχάλκωση με το Perydrol:

    σε ένα φαρδύ (πλαστικό πάντα) δοχείο βάζουμε την παλκέτα μας και ρίχνουμε μέσα κεζαπ (αυτό το κόκκινο μπουκάλι με το Χ και την νεκροκεφαλή απ'έξω) μέχρι να καλυφθεί η παλκέτα (οριζόντια πάντα).
    Μετά σιγά-σιγά και σε μια άλλη γωνία ρίχνουμε λίγο perydrol. μόλις αρχίσει η πλακέτα να βγάζει αφρούς το διάλυμα είναι έτοιμο. Έγώ χρησιμοποιώ μια παλιά πλακέτα για να φτιάξω το διάλυμα και μετά βάζω την κανονική.

    ----====ΠΡΟΣΟΧΗ====----_____----====ΠΡΟΣΟΧΗ=====-----
    Όλα τα υλικά είναι επικύνδυνα για το δέρμα. ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση μην ακουμπήσετε το διάλυμα με τα χέρια, ούτε και την πλακέτα αν πρώτα δεν την ξεπλύνετε με άφθονο νερό!!!

    Το διάλυμα κατα την αποχάλκωση ζεσταίνεται και καλό είναι το δοχείο να αντέχει κάποια θερμοκρασία.

    Το διάλυμα μετά την χρήση το πετάμε στην λεκάνη της τουαλέτας μας και τραβάμε και το καζανάκι 2-3 φορές. Ποτέ σε νεροχύτη ή νιπτήρα.

    Hint: Για να πιάνω την πλακέτα ενώ αυτή ειναι στο διάλυμα της κάνω μια τρύπα 3-4mm και της καρφώνω ένα ξυλάκι από σουβλάκι (καλαμάκι όπως το λέτε σείς εκεί κάτω... [img]images/smiles/icon_razz.gif[/img] )

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Eμφανιση πλακετας

    Γεια σε ολους. Εγω μεχρι τωρα εμφανιζω τις πλακετες με λαμπες solarium, αυτες που λεμε "λαμπες μαυρισματος" στην αγορα. Για την αποχαλκωση ομως κανω ενα διαλυμα απο υδρ. οξυ, οξυζενε, περιντρολ, και νερο με το οποιο η πλακετες αποχαλκωνοντε επιτυχως μεσα σε ενα λεπτο. Διαβασα εδω για καποιο κεζαπ που θελει μονο προσθηκη με περιντρολ. Το κεζαπ περιεχει απο μονο του την μυξη που ανεφερα πιο πανω? Αν ναι που θα μπορουσα να το βρω και πως να το ζητησω? Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    Παιδια στην αποχαλκωση το διαλυμα με την πλακετα θελει συνεχεια κουνημα και να ειναι λιγο ζεστο. εγω το εβαζα πριν στο φουρνο μικροκυματων για λιγο ενοειτε χωρις την πλακετα μεσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή Re: Eμφανιση πλακετας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aris
    Γεια σε ολους. Εγω μεχρι τωρα εμφανιζω τις πλακετες με λαμπες solarium, αυτες που λεμε "λαμπες μαυρισματος" στην αγορα. Για την αποχαλκωση ομως κανω ενα διαλυμα απο υδρ. οξυ, οξυζενε, περιντρολ, και νερο με το οποιο η πλακετες αποχαλκωνοντε επιτυχως μεσα σε ενα λεπτο. Διαβασα εδω για καποιο κεζαπ που θελει μονο προσθηκη με περιντρολ. Το κεζαπ περιεχει απο μονο του την μυξη που ανεφερα πιο πανω? Αν ναι που θα μπορουσα να το βρω και πως να το ζητησω? Ευχαριστω.

    Το κεζάπ είναι αυτό που καθαρίζουν τα είδη υγιεινής (υδροχλωρικό οξύ??). Θα το βρείς στα super market μαζί με άλλα καθαριστικά. συνήθως είναι ένα κόκκινο- πορτοκαλί μπουκάλι με μια νεκροκεφαλή και ένα Χ απ'έξω.

    με το peridrol έχω ακούσει ότι φτιάχνουν το οξυζενε, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Άν ισχύει βάζοντας οξυζενε, αραιόνεις το μείγμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    eyxaristw poly gia thn plhroforia, mallon les to gnwstotato aquaforte tha thela na rwthsw epishs pou tha mporousa na vrw to oloklhrwmeno STK465. sthn polh pou eimai dysthxws den yparxei se kanena katasthma.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Περιντρολ ειναι η φαρμακευτικη ονομασια του αδιαλυτου οξιζενε(υπεροξειδιο του υδρογονου Η2Ο2).Στις πλακετες δεν βάζουμε διαλυμενο διοτι η περιεκτικοτητα ειναι τοσο μικρη που θες 2 λιτρα για μια πλακετα 5 επι 5 (λεμε τωρα). Βαζεις γυρω στα 100ml.Το μισο θελει κανονικα, αλλα εγω βαζω τοσο και τρωει τον χαλκο σε 3 λεπτα.(αφριζει και λιγο)
    Υδροχλωριο βαζω απο αυτο το καθαριστικο στο κοκκινο πλαστικο (βιτριολ νομιζω γραφει) που εχει περιεκτικοτητα 1/100 (νομιζω παλι).
    Το Διαλυμα αυτο ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ διοτι απλα διασπαει το οξιζενε πιο γρηγορα και δεν κανει δουλεια. Δεν αφηνει ιζημα οπως με τον τριχλωριουχο σιδηρο(δεν εχω αποχαλκωσει ετσι ποτε) και ζεστανεται λιγο.
    ΘΕΛΕΙ ΑΕΡΙΖΟΜΕΝΟ ΧΩΡΟ γιατι απελευθερωνει χλωριο στον αερα.
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ (δυο τρεις μικρες πλακετες εχω φτιαξει κι ολες, αλλα και οι δυο αριστες.και δεν μιλαω για τιποτα πλακετες με λυχνιες με διαδρομους 20 μετρα πλατος αλλα με τελεστικους και διαδρομους μικρους εως και 0,9 χιλιοστα)
    Βρωμαει ακατασχετα σαν χλωρινη και φαρμακειο μαζι και ΚΑΙΕΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑ. δεν στο εξαϋλωνει κιολας, απλα το κανει μαλακο σαν να ηταν πολυ ωρα στο νερο και ασπρο. γενικως τσουζει αμα μπει κατω απο τα νυχια


    ΥΓ δεν ειμαι τοσο χαζος ωστε να αγοραζω λαμπες. Ο ηλιος ειναι γεματος με υπεριωδεις. απλα θελει τρομερη προσοχη στην εκθεση... οσοι νομιζετε οτι ειναι καλυτερα με λαμπα κανετε λαθος. Το ποσοστο σφαλματος στον χρονο εκθεσης ειναι επι του συνολικου χρονου(γυρω στα 2 με τρια λεπτα ΜΕ ΤΟ ΡΟΛΟΙ αναλογα με τον καιρο , ποτε δεν το βγαζω φατσα στο φως αλλαζει τα φωτα στο φιλμ) . λιγοτερος χρονος(ηλιος), λιγοτερο σφαλμα. Ακομη και με διαφανειες τυπωμενες σε INKJET δεν ειχα κανενα προβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-14, 22:59
  2. ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΛΑΚΕΤΩΝ
    By musiker in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 15:29
  3. Εκτυπωση πλακετων
    By kostas2005 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-10, 12:57
  4. Κατασκευη πλακετων
    By dal_kos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-09, 12:17
  5. Εκτυπωση Πλακετων
    By Pefres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 01:25

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας