Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37

Θέμα: JDM and IC-Prog

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή JDM and IC-Prog

    Λοιπόν ακόμα και με την διαδικασία που ανέφερες gsmaster το πρόβλημα παραμένει,πιο συγκεκριμένα βγάζει το εξής μύνημα: verify error program adress:0000 buffer:0064 device:3fff.Να πώ εδώ ότι σαν hex αρχείο φορτώνω αυτό του pll του piracz αλλά και με άλλο αρχείο το ίδιο γίνεται.Τελικά αυτό που καταλαβαίνω leosedf είναι ότι για τη περίπτωση αυτή αναγκαστηκά πρέπει να τα σκάσεις θέλεις δε θέλεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή JDM and IC-Prog

    electron. Φίλε έτσι ειναι και γλιτώνεις απο μεγαλύτερα έξοδα μερικές φορές, άσε που κάνεις και καλύτερα τη δουλειά σου.
    Θα σου κάνω εγώ ενα PIC στείλε μου στο xxxxx ολόκληρη την ταχυδρομική σου διεύθυνση για να στο στείλω αν θες. Δωρεάν φυσικά.



    [ 05. Μαίου 2004, 07:54: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: leosedf ]

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 14-01-14 στις 17:29

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή JDM and IC-Prog

    Gsmaster οσον αφορά το verify error που περιέγραψα πιο πάνω μήπως παίζει ρόλο η version του picall που χρησιμοποιώ;Έχω εγκαταστίσει την 0.15december 2003 και χαρακτηριστικά στην πρώτη μάσκα του προγράμματος γράφει UNREGISTERED FOR P16PRO.Παρόλα αυτά στο hardware settings μου δίνει τη δινατότητα επιλογής του p16pro,γι'αυτό και όταν το είδα δεν πίστεψα ότι θα μπορούσε να μου δημιουργίσει πρόβλημα.Τελικά μήπως αυτό είναι η αιτία του κακού;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή JDM and IC-Prog

    Εγώ έχω το 0.10d πάντως αλλά δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. δεν εχω χρησιμοποιήσει την 0.15

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή JDM and IC-Prog

    Μετά από ταλαιπωρεία μηνών επιτέλους ο p16pro και το picallw δούλεψε και έκανε σωστά τη δουλειά του [img]images/smiles/converted/bounce.gif[/img] [img]images/smiles/converted/bounce.gif[/img] [img]images/smiles/converted/bounce.gif[/img] [img]images/smiles/converted/hihi.gif[/img] . Το μυστικό είναι στο hardware settings. Συγκεκριμένα άλλαξα το VDD από D2 σε D3, το VPP από D3 σε D2 και το VPP1 από D4 σε D2, επίσης το prog delay το έβαλα manual στην τιμή 50. Αυτά και άλλο κακό να μη μας βρεί [img]images/smiles/converted/hihi.gif[/img] Και για όσους θα ήθελαν να ασχοληθούν γενικότερα με τον προγραμματισμό των pic ΜΑΚΡΙΑ από τους jdm programmers...σας μιλάω εκ πείρας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή JDM and IC-Prog

    Χαχαχαχαχαχα ε μετά απο ολόκληρη ιστορία...
    Δηλαδή τζάμπα σού στειλα τον PIC. Κάνε δυό PLL τώρα....

    Μήν ξεχνάμε οτι ο JDM ήταν απο τους πρώτους Homemade programmers στο Internet όμως. Εχω τύχει κάποιους που το κατασκευάσαν με επιτυχία. Εγώ είχα φτιάξει 8653495 τυπωμένα και δέν μου δούλεψε. Τελικά ειχα δανειστεί αυτόν του καθηγητή μου.

    [ 09. Μαίου 2004, 17:55: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: leosedf ]

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή JDM and IC-Prog

    Σίγουρα το pic που μου έστειλες δεν θα πάει χαμένο,παντως όσον αφορά τους jdm προγραμματιστές ίσως ο λόγος που δεν δουλεύουν κατά το 99% είναι ακριβώς ότι ήταν οι πρώτοι που βγήκαν σε μια εποχή που και οι υπολογιστές ήταν πιο πίσω.Επομένως με τους σημερινούς υπολογιστές να παρουσιάζουν προβλήματα συμβατότητας αν και γω τους είχα δοκιμάσει ακόμα και με παλιά μηχανήματα.Τεσπα το θέμα έληξε και ελπίζω αυτό το τοπικ να φανεί χρήσιμο για όσους ασχοληθούν με τον προγραμματισμό των pic.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή JDM and IC-Prog

    Μού στειλε η microchip σήμερα κάτι μικροελεγκτές και είχα πάρει και τον 675 και μου τον έστειλε σε SOIC γαμώτοοοο [img]images/smiles/converted/cussing.gif[/img] άντε τώρα να το κολλήσεις και να το προγραμματίσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή JDM and IC-Prog

    Δεν είσαι ο μόνος φίλε μου ,εγώ τους είχα ζητίσει 5 16f84 και οι 2 ήταν soic [img]images/smiles/converted/head.gif[/img] .Αυτούς θα τους έχω στη βιτρίνα να τους καμαρώνω

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    Αθήνα, Υμμητός
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή JDM and IC-Prog

    Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον jdm programmer, με το που τον έφτοιαξα δούλεψε κατευθείαν. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας εμφάνισε προβλήματα. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει να προγραμματίσω τους εξής PIC16F84A, PIC16F628 και PIC16F874 με επιτυχία. Τον έχω δοκιμάσει και σε παλιούς υπολογιστές και σε σύγχρονους. Σε οποιονδήποτε υπολογιστή και να τον συνδέσω δουλεύει τέλεια, με το πρόγραμμα IC-Prog φυσικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. JDM programmer
    By karajo in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-12, 15:41
  2. Ερώτημα για ic prog
    By tasos987 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-07, 15:12
  3. New jdm :-(
    By _ab in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-05, 15:32

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας