Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Kεραία για πομπό FM 25Watt

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2003
    Περιοχή
    UNKNOWN
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Kεραία για πομπό FM 25Watt

    Χαίρετε. Καταρχήν τα συγχαρητήρια μου για το site σας και καλή συνέχεια. Θα ήθελα να ρωτήσω τι τύπος κεραίας θα ταίριαζε καλύτερα για έναν πομπό FM 25Watt με PLL που διαθέτω για να έχει μια αξιοπρεπή εμβέλεια. Οι περισσότεροι μου λένε οτι ενα μόνο δίπολο δεν ειναι αρκετό. Ευχαριστώ, περιμένώ απάντηση [img]images/smiles/converted/bounce.gif[/img]

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη gRooV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Dec 2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή Kεραία για πομπό FM 25Watt

    Αυτος ειναι ο τομεας μου!! Χε χε!! [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]
    Εχω σκοπο να βαλω σχεδια κεραιων στο site αλλα επειδη δεν εχω scanner καθυστερω!! Θα σου προτεινα να φτιαξεις μια Gamma Match που θεωρητικα σου δινει ενα κερδος dB. Λογικα θα βρεις πολλα τετοια σχεδια κεραιων σε παλια ηλεκτρονικα περιοδικα.
    Βασικα και το διπολο δεν ειναι κακη ιδεα αν τοποθετηθει ψηλα. Ως γνωστον στα FM η κεραια θελει αρκετο υψος για καλυτερη αποδοση. Ακομα και μερικα εκατοστα,εμπειρικα, μου προσφεραν αρκετα μετρα εκπομπης. Βασικη προυποθεση ομως να ειναι κομμενο το διπολο στην συχνοτητα εκπομπης και να υπαρχει ενα παχυτερο καλωδιο απο το απλο RG-58.
    Καλη επιτυχια!! [img]images/smiles/converted/ok.gif[/img]

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2003
    Περιοχή
    UNKNOWN
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Kεραία για πομπό FM 25Watt

    Γειά σου φίλε. Μήπως γνωρίζεις πως συνδέονται τα καλώδια μέσα στο δίπολο?? Βασικά προσπαθώ να φτιάξω ένα δικο μου. Κατέβασα ορισμένα σχέδια απτο ΝΕΤ αλλά με μπέρδεψαν περισσότερο. Αν μπορείς να μου πείς ή αν εχεις κάποιο σχεδιο που να δείχνει πως συνδέονται τα καλώδια μεσα στο δίπολο, στείλτα μου σε παρακαλώ.

    Σ'ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή Kεραία για πομπό FM 25Watt

    σχετικα με το διπολο εχω να παραθεσω τις δικες μου προτασεις τις οποιες φυσικα κ εχω εφαρμοσει επιτυχως.κατα τον υπολογισμο του καθε στοιχειου τα οποια ειναι μηκους λ/4 το καθενα πολλαπλασιαζουμε κ το 0.94 το οποιο ειναι ο συντελεστης βραχυνσεως που ισχυει για στοιχεια διαμετρου μεχρι 0.01m για συχνουητες πανω απο 3Mhz.επισης η χρηση balun μειωνει τα στασιμα κ βελτιωνει τον λωβο εκπομπης του διπολου.το balun ειναι ενα κομματι καλωδιου λ/4 βραχυκυκλωμενo στο ενα ακρο του ενω το αλλο συνδεεται ως εξης.το μπλενταζ του balun μαζι με το + της καθοδου κ ο κεντρικος αγωγος με το - της καθοδου( μπλενταζ ).το balun θα πρεπει να εφαπτεται με την καθοδο κ οχι να κρεμεται σαν φτερο στον ανεμο γιατι θα εχουμε προβληματα με τα στασιμα.τελος το ολο συστημα ( διπολο μαζι με το balun ) θα πρεπει να απεχει απο τον ιστο αποσταση λ/4.τα παραπανω ελεγχθηκαν πρακτικα με pll 50watt κ το αποτελεσμα ηταν αριστο φυσικα μετα απο αρκετο ψαξιμο χρονων κ ατελειωτων δοκιμων.α κ κατι ακομα.καλο ειναι το κουτακι το διπολου να το γεμισετε με σιλικονη σχολαστικα γιατι τα καιρικα κ ειδικα η βροχη ειναι ο χειροτερος εχθρος του πομπου κ ο καλυτερος φιλος των στασιμων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη gRooV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Dec 2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή Kεραία για πομπό FM 25Watt

    Καλησπερα electron. Πολυ χρησιμα αυτα που εγραψες. Δεν εχω κατασκευασει εγω ballun αλλα εχω ερθει σε επαφη με τετοια κεραια.
    Επειδη σε βλεπω ψαγμενο,μηπως εχεις τυπους για υπολογισμο ανακλαστηρα και κατευθυντηρα(ες) σε συναρτηση με την γωνια εκπομπης ειτε σε απλο διπολο ειτε σε gamma match?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή Kεραία για πομπό FM 25Watt

    σχετικα με αυτα που ρωτας φιλε groov ειμαι στο σταδιο της αναζητησης.εχω καποια στοιχεια στα χερια μου απ τα οποια θα προσπαθησω να βγαλω ενα γενικο συμπερασμα,αυτο συνεπαγεται χρονος κ κοπος φυσικα.εδω θα ηθελα να αναφερθω κ σε ενα σχεδιο που ειχα βρει απο μια παλια τεχνικη εκλογη για κατασκευη συστηματος collinear με 2 απλα διπολα χωρις τη χρηση cavity,προσαρμογη με καταληλα μηκοι καλωδιων.το συστημα δουλεψε πολυ καλα με ενα vco 4watts αυτο που σκεφτηκα αλλα δε δοκιμασα ηταν να εκανα χρηση balun πιστευω οτι το μηχανημα θα περπατουσε καλυτερα.κ κατι ασχετο με το συγκεκριμενο θεμα αλλα βασικο για εμενα.φιλε groov το ic pic16f84 μπορει καποιο καταστημα να μου το στειλει με αντικαταβολη?καθος κ τον κρυσταλο.αναφερομαι φυσικα για τη κατασκευη του pll που υπαρχει εδω

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή Kεραία για πομπό FM 25Watt

    καλη χρονια και σε'σενα yper.δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να σου στειλω καποιο σχεδιο απο εδω.αυτα που αναφερω στο προηγουμενο post τα εγραψα οσο πιο αναλυτικα μπορουσα αν εχεις καποια απορια μπορεις να με ρωτησεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2003
    Περιοχή
    UNKNOWN
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Kεραία για πομπό FM 25Watt

    Προς το παρον οχι. Σ'ευχαριστω παντος.
    Καλη Χρονια σε ολους! [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή Kεραία για πομπό FM 25Watt

    File electron an exeis to sxedio me ths colinear me prosarmogh kalodion tha to eithela na mou to steileis .. kapou exw xasei to sigkekrimeno teuxos ths texnikhs ekloghs kai den to vrisko kai tha sou eimoun eugnomwn an exeis kanena sxedio gia yagi kairea dyo stoixeiwn me prosarmogea .. exw mia tetoia keraia alla mou vgazei polla stasima kai den kserw ti ftaiei ..thanks

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή Kεραία για πομπό FM 25Watt

    Δυστυχως φιλε μου δεν εχω scanner για να σου στειλω τα σχεδια που θελεις,οσο για τη yagi δεν εχω καποιο σχεδιο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανακατασκευή Ολοκληρωμένου Ενισχυτή 2Χ25watt...
    By RNR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-14, 10:34
  2. PLL 25watt FM
    By babilis in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-13, 09:57
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-09, 06:55
  4. Kεραία 5/8 σε πομπό FM
    By deksterr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-06, 21:29
  5. τιμές πυκνωτών από linear fm 25watt
    By patentas in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-05, 18:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας