Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Μια Βοήθεια.

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή Μια Βοήθεια.

    Φίλε έλεκτρον σοβαρα το 15βατο δεν ξεπερνάει τα 104?Ακόμα δεν το έχω δουλέψει αλλά ήθελα να δουλέυει πιο ψηλά. Ευτυχώς που δεν το αγόρασα.Μου το έδωσε κάποιος από μέσα.Το 1βατο είναι μια καλή ιδέα.Λες να μπορώ να του βάλω έναν προενυσχυτή για να λειτουργεί σαν πομπός χώρου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή Μια Βοήθεια.

    Φίλε nuke ο μικροπομπός 1 βατ της smart ήταν από τις πρώτες κατασκεύες που είχα κάνει και γω ως νέος και μπορώ να σου πώ ότι δούλεψε και δουλεύει μέχρι και σήμερα θαυμάσια.Μάλιστα είχα τροφοδοτίσει το κύκλωμα μέχρι 18βόλτ και πλησίασε σε ισχύς το 1 βατ,οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν αξίζει τον κόπο να φτιάξεις κάποιο linear για τέτοια επίπεδα ισχύος, μιας και το χεις φτιάξει και συ το πομπουδάκι αυτό.Εκεί που θυμάμε ότι απογοητεύτικα με την smart και από τότε σταμάτισα να ασχολούμε με τις κατασκευές τις ήταν όταν έφτιαξα το 15βατο πομπό,ο οποίος έφτανε μέχρι τους 104mhz και μετά χανόταν από την μπάντα

    [ 01. Ιουλίου 2004, 14:16: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: electron ]

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή Μια Βοήθεια.

    Αν εννοείς προενισχυτή για την AF δεν νομίζω ότι χρειάζεται γιατί αυτόν που έχει πάνω είναι αρκετός για να σου κάνει την ενίσχυση που θέλεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή Μια Βοήθεια.

    Είναι 3 το βραδυ και μη θελοντας να κοιμηθω αποφασισα να σερφαρω για λιγο.Μου ηρθε μια ιδεα που μπορει ομως να ειναι βλακεια.Αρχικα ηθελα να μεγαλωσω την εμβελεια του μικροπομπου.Αλλα γιατί να το κάνω αυτό?Γιατί να μην αφήσω τον πομπο οπως έχει και να φτιαξω κάτι σαν αναμεταδότη για αυτόν τον πομπό?Όπότε θέλω να σας ρωτήσω αν γίνεται αυτό και αν έχεται σχεδια για κάποιο link στα fm.Πρέπει να ξέρουμε βέβαι ότι οι μικροπομποί δεν είναι σταθεροι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη gRooV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Dec 2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή Μια Βοήθεια.

    Δεν το κατάλαβα αυτό που είπες. Θέλεις να κάνεις ένα link στα fm ή σε υψηλότερη συχνότητα για να το χρησιμοποιήσεις στον πομπό fm? [img]images/smiles/converted/merror.gif[/img]

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή Μια Βοήθεια.

    Κοιτα.Εχω τον μικροπομπο ο οποιως έχει μια εμβελεια 50 μέτρων.Θέλω όμως να έχω μεγαλύτερη εμβέλεια.Και ο μικροπομπος δεν πρεπει να πειραχτει αλλά να παραμεινη όπως έχει.Ωραία?Πως θα μεγαλώσω την εμβέλεια?Σκεφτηκα να φτιάξω μια συσκευή, η οποία θα βρισκεται μέσα στην εμβέλεια του μικροπομπού (50μ) και αφου πρώτα θα λαμβάνει το σήμα του πομπού, θα το στελνει με ένα ισχυρότερο σήμα σε καποια άλλη συχνότητα σε ένα άλλο δεκτη.Κατανοητο?Τώρα το θέμα ειναι τί συσκευή θα είναι αυτή.Υπάρχει κάποιο τέτοιο σχέδιο?Καταρχήν νομίζω πως λέγεται link,ετσι?Αν όχι πως λέγεται για να ψαξω?Στείλτε ο΄τι βοήθεια μπορείτε. [img]images/smiles/converted/help.gif[/img]

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή Μια Βοήθεια.

    Το σύστημα που περιέγραψες είναι ένας πομποδέκτης και μπορείς να τον φτιάξεις κατασκευάζοντας έναν ισχυρότερο πομπό από τον <κοριό> που έχεις,στον πρώτο λοιπόν θα συνδέσεις ένα ραδιοφωνικό δέκτη που θα είναι συντονισμένος στην συχνότητα του <κοριού> και έτσι θα γίνετε η αναμετάδωσή του απ'τον μεγάλο πομπό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή Μια Βοήθεια.

    Και εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά έχω δύο απορίες.
    α)Ο μικροπομπός δεν είναι σταθερός άρα μπορεί να χάνεται από την συχνότητα που είναι συντνισμένο το ραδιοφωνάκι.Αλλά αυτό θα γίνεται μέχρι να πιάσει κάποια θερμοκρασία.Έτσι δεν είναι?
    β)Ο ισχυρός πομπός δεν θα επηρεάζει με τις αρμονικές του το ραδιοφωνάκι(δέκτη) που θα έιναι μαζί του?

    Ασχετο αλλά πολύ ανάγκη:Έχω ένα πομπό 15W της smart-kit που θέλει 18V.Έτσι πήρα έναν μετασχηματιστεί 18V, του έβαλα μια γέφυρα, έναν πυκνωτή 100νανο και έναν πυκνωτή 4700μικρο.Όμως αντί να βγάζει 18 που περίμενα βγάζει 24.Γιατί?Μπορώ να δοθλέψω με αυτό τον πομπό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή Μια Βοήθεια.

    Σίγουρα το πρόβλημα αυτό θα το έχεις δλδ να τσουλάει λιγάκι και ο μικροπομπός όπως και ο ισχυρότερος πομπός εφόσον και τα 2 κυκλώματα δεν είναι pll.Όσο για το 2ο ερώτημά σου τα 24 βολτ που σου βγάζει το τροφοδοτικό σου΄είναι πλασματικά,μόλις συνδέσεις τον πομπό η τάση θα πάει κανονικά στα 18βολτ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή Μια Βοήθεια.

    Σου βγάζει 24V, γιατί τα 18V είναι η rms τιμή του μετασχηματιστή. Άρα η τιμή της κορυφής θα είναι 18*1,41=25+κάτι.

    Για να τροφοδοτήσεις τον πομπό σου καλύτερα να βάλεις μετασχηματιστή 12 και θα έχεις στην έξοδο περίπου 16-17V. Αν θες να έχεις μέγιστη ισχύ στον πομπό θα πρέπει να κάνεις κάποιο κύκλωμα τροφοδοτικου και να το ρυθμίσεις ανάλογα.

    Έχω την εντύπωση ότι η smart βγάζει και ένα κιτ τροφοδοτικό πομπών...


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 02-05-10 στις 01:10

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μια μικρή βοήθεια σε κώδικα
    By hackertom in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-15, 17:49
  2. Μια μικρή βοήθεια ...
    By Anritsu in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-14, 20:13
  3. Μια βοήθεια να μου δωσετε
    By Λαμπάτος in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-12, 13:52
  4. Μια μικρη βοήθεια!
    By drPanos in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 19:14
  5. βοήθεια για μια κατασκευή
    By MAGOS_MERLIN in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-09, 13:23

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας