Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Pic Programmer

  1. #11
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Έκανα ένα μικρό edit στην εικόνα...

    Το ICD (In Circuit Debugger) της microchip είναι μια πλακέτα που την συνδέεις στο κύκλωμα και βλέπεις στο PC τους καταχωρητές του μικροελεκτή κτλ κτλ σε πραγματικό χρόνο και κατά την λειτουργία της κατασκευής. Περισσότερα δεν ξέρω ακόμα ψάχνομαι...
    Κάνε μια ανζήτηση στο goooogle για microchip icd, και θα βρείς πολλά...

    EDIT: Έκανα και ένα σχεδιάκι... Το έχω δοκιμάσει σε 16F84. Αν η τάση δεν είναι αρκετή για το reset κάποιου μικροελεκτή, μπορέι να προστεθεί ένα ακόμα τρανζίστορ. Επίσης για τον προγραμματισμό μέσω icsp, θα πρέπει να ληφούν κάποια μέτρα στην πλακέτα της κατασκευής. Διαβάστε αυτό έχει και παράδειγμα, στο τέλος της σελίδας 4.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη orck
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    αποφασισα να φτιαξω το αλλο
    δυο ακομη ερωτησεις

    που μπορω να βρω την zif βαση με τον μοχλο; και αξιζει να δωσω λεφτα για κατι τετοιο η βγαινουν τα ολοκληρωμενα χωρις απωλειες σε ακροδεκτες ευκολα και απο την απλη βαση;

    οταν ολοκληρωσω την κατασκευη πως θα καταλαβω οτι λειτουργει σωστα;
    (μιλαω για την αρχη που δεν εχω καποια πραγματικη εφαρμογη για να χρησιμοποιησω τον pic)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Για βάση αν είναι να τον χρησιμοποιείς συχνά θα σου πρότεινα να πάρεις μια βάση, συνήθως έχουν αυτοί Που πουλάνε εξαρτήματα... Αν πάλι θα τον χρησιμοποιείς μια στο τόσο ή θες να σου βγεί πιο οικονομικά μπορείς να κάνεις αυτό που έκανα εγώ με τις 3 ακιδοσειρές.
    Οι 2 δεξιές είναι ενωμένες και το ολοκληρωμένο μπαίνει στην πρώτη και στην δεύτερη από αριστερά άν είναι μικρό (πχ 16F84) ή αν ειναι κάποιο μεγαλύτερο (πχ 16F877) μπαίνει στις δύο ακριανές.

    Όταν ολοκληρώσεις την κατασκευή, θα ανοίξεις ένα πρόγραμμα προγραμματισμού και θα πάς στις ρυθμίσεις. Ανάλογα με τις επιλογές που σου δίνει και μετράς με το πολύμετρο για την κατάλληλη τάση στο αντόστοιχο pin της βάσης. ΠΧ. αν ενεργοποιήσεις το MCLR θα πρέπει να έχεις στο αντίστοιχο πιν +13V. Το καλύτερο πρόγραμμα για τον έλεγχο είναι το Oshon

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    λοιπον θελω να κατασκευασω εναν programmer που να προγραματιζει ολους τους τυπους μικροελεγκτων pic.περιμενω προτασεις και σχεδια (θελω τα σχεδια ποy θα προτεινετε να ειναι δοκιμασμενα).απαραιτητο το σχεδιο να συνοδευεται απο pcb(βαριεμε να σχεδιαζω).αναφερω οτι ηδη εχω κατασκευασει με επιτυχεια τον p16pro

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Εγω εκανα τον ozi pic'er μου βγηκε αξιοπιστος με τον p16pro ειχα καποια μικροπροβληματα.....Σου προτεινω και τους 2 ανεπυφυλακτα....Αυτο ομως που μου αρεσε στον ozi pic'er ειναι οτι δουλευει και με το ic-prog που λατρευω!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Αν γράφεις κώδικα για PIC είτε σε asm ή σε κάποιον compiler πολύ καλό είναι το ICD2 το οποίο έχει καμια 130αρα, αλλά με έναν κλώνο και πολύ-πολύ λιγότερα ευρά μπορείς να κάνεις την δουλειά σου μια χαρά. Και είναι αρκετά πιο γρήγορο στον προγραμματισμό απο τους παράλληλους.

    Τώρα αν δεν ασχολείσαι με προγραμαμτισμό pic και το χρειάζεσαι μόνο για να φτιάχνεις καμια κατασκευή πότε-πότε, καλοί είναι και οι oshon-p16pro. Ο p16pro με εξυπηρέτούσε πολύ καλά μέχρι τώρα. Και οι δύο υπάρχουν στα κυκλώματα


    ab το ic-prog αν έχει ρυθμίσεις για τον προγραμματιστή, (που δεν μπορεί να μην έχει) μπορείς να κάνεις και τον P16pro να παίξει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    Καλος και απλος ειναι αυτος εδω
    http://www.pablin.com.ar/electron/ci...ppp2/index.htm
    Τον δοκιμασα χτες και δουλευει
    Εδω ειναι ισως ο καλυτερος προγραμματιστης για pic
    http://perso.wanadoo.es/siscobf/winpic800.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    για δωστε μου λιγο το λινκ απο που μπορω να κατεβασω το ic-prog .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Δες σε αυτήν την σελίδα: http://www.ic-prog.com/index1.htm
    Θα βρείς και αρκετές πληροφορίες για το πρόγραμμα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας

    Είμαι νέος χεήστης και βρίσκω την σελίδα πολυ ενδιαφέρουσα.Τα σπαει.Είμαι φοιτητης στο Τ.Ε.Ι Πειραιά στο τμήμα Ηλεκτρολογίας και πήρα για θέμα πτυχιακης:"Κατασκευη Programmer-Εφαρμογή Μικροελεγκτων" και έχω πελαγώσει λίγο.μήπως θα μπορουσατε να μου δώσετε μερικες συμβουλες πως να ξεκινήσω η κάποιες οδηγιες.Ημουν βοηθος καθηγητή στο εργαστηριο μικροελεγκτων και δοθλευαμε πανω στο pic16f84,οποτε γνωριζω καποια πραγματα απο το προγραμμα.Γνωριζω επισης να δουλευω το MPLAB.

    ευχαριστω προκαταβολικά

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. PIC - Programmer
    By P@s@ris! in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-13, 12:35
  2. Pic Programmer
    By ioannistsi in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-12, 19:38
  3. pic programmer
    By alekosal in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 00:34
  4. PIC programming σε Quasar 3150 USB PIC Programmer
    By astanapane in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-09, 11:01

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας