Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Πώς κολάω smd (με λίγα λεφτά)

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή Πώς κολάω smd (με λίγα λεφτά)

    Καλησπέρα έχω ένα 30pino (περίπου ολοκληροαίνο με μήκος 1,5 cm περίπου. Θέλω να φτιάξω μια κάρτα ήχου usb. Η απόσταση μεταξύ των ποδιών του είναι τόσο μικρή (περίπου 1,5mm) που είναι αδύνατο να το κολήσω με το καλητήρι.
    Επίσεις αντιμετοπίζω και κάποια δυσκολία στο <<ζωγράφισμα>> της πλακέτας λόγο πάλι της μικρής απόστασης, αυτό όμως θα το καταφέρω. Καμιά ιδέα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Αφού έχεις την πλακέτα την οποία θα την φτιάξεις με όποιον τρόπο θές εκτός από μαρκαδόρο, θα περάσεις όλες τις επαφές του με μια λεπτή στρώση κόλλησης.

    Θα πάρεις την πιό λεπτή μύτη που θα βρείς για το κολλητήρι σου. Αν δεν υπάρχουν μύτες για το κολλητήρι σου, καιρός να αλλάξεις κολλητήρι. Μετά θα πάρεις το ολοκληρωμένο και αφού το ευθυγραμμίσεις θα κολλήσεις ένα γωνιακό πιν.
    Επειδή δεν γίνεται να είναι τέλεια ευθυγραμμισμένο, το ξανα-ευθυγραμμίζεις και ζεσταίνεις ένα προς ένα όλα τα πιν μεχρι να λιώσει η κόλλησης της πλακέτας, και να κολλήσει το πιν. κάνει το ίδιο με όλα τα πιν.
    Θέλει πολύ προσοχή να γίνονται οι κολλήσεις γρήγορα και να το αφήνεις να κρυώνει ανα 2-3 πιν γιατί μπορεί να το ζεματίσεις... Τσεκάρεις και με πολύμετρο για τυχόν βραχυκυκλώματα ή ασυνέχειες και είσαι οκ

    Αυτά από μένα και καλή επιτυχία.

    ΥΓΕγώ ακόμα δεν το κατάφερα πάντως και μάλλον το έψησα ένα που δοκίμασα...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    όλος τυχαίος θέλω να κάνω ακριβός το ίδιο άλλα αφού δεν τα κατάφερες εσύ με αποθαρύνεις πολύ. Ευτυχώς έχω δέκα κομάτια (να'ναι καιλά η TI) και θα τα κανονήσω καλά...
    Το σχέδιο θα το κάνω με μικρό μαρκαδόρο (δεν έχω πολλές ελπίδες ε?)
    Κάποιος μου είπε για πιστόλι θερμού αέρα. Θα κάνει τίποτα ή τζαμπα τα λεφτά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Όσο λεπτός κι αν είναι ο μαρκαδόρος φίλε ok1gr, δεν θα καταφέρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Για να γίνει σωστά η δουλεία σου θα πρέπει να σχεδιάσεις τους χαλκοδιαδρόμους με λετρασετ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Α. Πατήσια
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκρυμένος electron? Τί είναι το letraset?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Έίχα φτιάξει ενα τυπωμένο για αντάπτορα όπως αυτό που έχω παραπάνω, αλλά μετά το άλλαξα λίγο για να μην πιάνει τόσο χώρο πάνω στο ραστερ.


    ΥΓ Κατα την εκτύπωση βάλε στο page scaling: none για να βγεί στο σωστό μέγεθος.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  7. #7
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη pl4tonas
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή :

    Γεια σας παιδιά,
    Έχω κατασκευάσει πλακέτες με μικρότερα εξαρτήματα από αυτά της φώτο του qsmaster.

    Πρώτα θα δώσω κάποιες διευκρινίσεις σε προηγούμενες ερωτήσεις.

    Letraset ή transfers http://uk.farnell.com/jsp/search/bro...+transfer&Ntx=

    Άλλος τρόπος κατασκευής πλακέτας είναι αυτός : http://myweb.cableone.net/wheedal/pcb.htm
    Στο δικό μου laminator χρησιμοποιώ πλακετα που έχει το μισό πάχος της κανονικής, ώστε να μπορεί να περνά από το laminator.
    Το τυπωμένο το τυπώνω με laser printer (κάνει και το φωτοαντίγραφο) σε χαρτί γλασέ. Κόβω σελίδες από περιοδικά ή διαφημιστικούς κατάλογους και τυπώνω επάνω.
    Βασικά είναι η μέθοδος toner transfer και αντί για σιδέρωμα, περνάμε τη πλακέτα μέσα από το laminator 10 με 15 φορές.
    Στο τέλος βρέχουμε το χαρτί και με τα δάκτυλά μας το αφαιρούμε, τρίβοντας το, από την επιφάνεια της πλακέτας, όπου θα μίνει μόνο το toner σχηματίζοντας το κύκλωμά μας.

    Τώρα, για κολλήματα, πήρα ένα φτηνό κολλητήρι με μύτη τύπου καρφιού. Είναι αυτό που η μύτη στηρίζεται με δύο βίδες και μοιάζει με καρφί χοντρό.
    Έχω λιμάρει τι μύτη ώστε να γίνει πιο μακρυά και λεπτή. Αρκετά λεπτή ώστε να ακουμπάει η άκρη της μόνο ένα ποδαράκι των SMD ICs. Όταν με τη χρήση χαλάσει η μύτη, τη ξεβιδώνω, λιμάρω και πάλι καινούργια.

    Για να κολλήσει το εξάρτημα, πρέπει να μπει λίγη κόλληση πρώτα στις χαλκολορίδες. Μετά τοποθετούμε το εξάρτημα και ζεσταίνουμε τα ποδαράκια για να κολλήσουν. Χρησιμοποιούμε πολύ λεπτή κόλληση σε περίπτωση που δεν υπάρχει αρκετή στις χαλκολορίδες για να πιάσει το εξάρτημά μας καλά.
    Σε περίπτωση που έχουμε βραχυκύκλωμα στα ποδαράκια, με σύρμα αποκόλλησης (Desoldering Braid - http://uk.farnell.com/jsp/search/bro...questid=193710) ζεσταίνουμε και αφαιρούμε τη περίσσια κόλλησης. Καλό είναι να γίνει λίγη εξάσκηση σε αυτό σε μια παλιά πλακέτα με άχρηστα εξαρτήματα με σκοπό την απόκτηση πείρας (όχι μπύρας, αυτή είναι για αργότερα, οταν τα καταφέρουμε).

    Με ζεστό αέρα μπορούμε να κολλήσουμε πιο εύκολα αλλά χρειαζόμαστε πιστολάκι ζεστού αέρα. Χρειάζεται προσοχή στο ζέσταμα ώστε να μην χαλάσουμε τη πλακέτα (ξεκολλήσουν οι χαλκοδιάδρομοι).
    (Με τη μέθοδο αυτή μπορούμε να ξεκολλήσουμε εξαρτήματα χωρίς να τα στραπατσάρουμε)
    Καλό είναι να ζεστάνουμε τη πλακέτα στο πίσω μέρος πρώτα και μετά να ρίξουμε τον ζεστό αέρα στη μεριά με τα εξαρτήματα προς κόλληση. (είπαμε, εξάσκηση με άχρηστα υλικά θα μας δώσει την απαιτούμενη πείρα)

    Στο εμπόριο υπάρχει ένα υλικό (δεν ξέρω πως λέγεται και που θα το βρείτε) που είναι σε υγρή μορφή και το αλείφουμε στα ποδαράκια του εξαρτήματος προς κόλληση. Το υγρό αυτό δεν επιτρέπει στη κόλληση να πάει στα διπλανά ποδαράκια.

    Επίσης υπάρχει και πάστα κόλλησης που την βάζουμε στη πλακέτα, μετά τοποθετούμε το εξάρτημα και με ζεστό αέρα η πάστα (σκόνη κόλλησης με ιδική πάστα) λιώνει και γίνεται κόλληση και κολλάει το εξάρτημα μας. Εδώ θα την βρείτε αλλά είναι ακριβή και έχει 6-12 μήνες ζωής φύλαξης. http://www.chipquick.com/smd291ax.htm Στο site αυτό υπάρχουν κι άλλα βοηθήματα για κόλληση αποκόλληση εξαρτημάτων, όπως http://www.chipquick.com/smd1.htm.

    Εδώ θα βρείτε και συστήματα κόλλησης/αποκόλλησης με ζεστό αέρα: http://www.pcb-soldering.co.uk . Εγώ έχω το 850Α που παράγγειλα από κοντά τους. Μερικές φορές κάνω χρήση και πιστολάκι ζεστού αέρα από αυτό που χρησημοποιούν οι μαστόροι για διάφορες εργασίες, μεγάλο και δυνατό, κατάλληλο για αποκόλληση παρα για κόλληση μιας και φυσάει σαν τυφώνας.

    Σημείωση: Με τον ζεστό αέρα τα εξαρτήματα ανεβαίνουν σε αρκετά ψηλές θερμοκρασίες. Πολύ σπάνια όμως καταστρέφονται, προσωπικά δεν κατάφερα να καταστρέψω κανένα με τη προσοχή που προσπαθώ να δίνω. Πιο γρήγορα χαλάει η πλακέτα και ξεκολλάει ο χαλκός απ ότι να χαλάσουν τα εξαρτήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    φοίβος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    από όσο ξέρω πρέπει
    1 να τυπώσεις πλακέτα
    2 να έχεις μια σχετικά μικρή μύτη στο κολητήρι
    3 καλάι μικρής διαμέτρου
    4 πάστα για να κολάει αμέσως το λεαντ πάνω στην πλακέτα
    5 λίγο μπλου τακ για να κρατηθεί στη θέση του το τσιπάκι
    6 πολύ μικρά τσιμπηδάκια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phevtron Εμφάνιση μηνυμάτων
    5 λίγο μπλου τακ για να κρατηθεί στη θέση του το τσιπάκι
    για ανέλυσε το λίγο αυτό !

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Δεν χρειάζεται λεπτή μύτη. κόλησε τα και ας γίνουν βραχυκυκλώματα. Στη συνέχεια θα πάρεις πλέγμα αποκόλησης (που θα το έχεις βουτήξει στη σολντερίνη) θα το βάλεις πάνω από τα ποδαράκια και θα το πατήσεις με το κολητήρι. Έτσι θα τραβήξει την κόληση που περισεύει. Βέβαια πρόσεξε να μην έχει πάει κόληση ποιο ψηλά στο ποδαράκι από το σημείο που πατάει στην πλακέτα γιατί είναι πέδεμα να το καθαρίσεις.
    Στο τέλος επιβάλεται το σχολαστικό καθάρισμα με βενζίνη (η ισοπροπυλική αλκοόλη) και βουρτσάκι (οδοντόβουρτσα)
    Το κύκλωμα πιθανόν να μην δούλεψε στο raster γιατί δεν αρέσει στο usb η προχειροκατασκευή. (το usb έχει υψηλές συχνότητες και το πειράζουν οι μεγάλες συνδέσεις, παρασιτικές χωρητικότητες, αυτεπαγωγές κλπ).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αξίζει τα λεφτά του;
    By john_b in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-14, 00:49
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-13, 17:40
  3. Ενισχυτης ήχου λίγα watt
    By Κώστας21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 23:06
  4. Laser χειρός σε λίγα χρόνια;
    By aeonios in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-09, 17:50
  5. Ολα τα λεφτά
    By deksterr in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-07, 23:45

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας