Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Vodafone: 2gether για 2 αριθμούς σε μια κάρτα SIM

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή Vodafone: 2gether για 2 αριθμούς σε μια κάρτα SIM

    Από τη Δευτέρα 17 Ιανουαρίου διατίθεται η νέα υπηρεσία της Vodafone, η οποία επιτρέπει σε όλους τους συνδρομητές με συμβόλαιο της εταιρίας να χρησιμοποιούν δύο διαφορετικούς τηλεφωνικούς αριθμούς με μια κάρτα SIM, μέσα από την ίδια φυσικά συσκευή. Σύμφωνα με την περιγραφή της υπηρεσίας, οι πελάτες της εταιρίας μπορούν ανά πάσα στιγμή να πραγματοποιούν εξερχόμενες κλήσεις χρησιμοποιώντας την κύρια «γραμμή», ενώ τη «δευτερεύουσα» θα μπορούν να τη διατηρούν ενεργοποιημένη ή απενεργοποιημένη κατά βούληση.

    Πως ακριβώς όμως λειτουργεί η συγκεκριμένη υπηρεσία; Όταν ο χρήστης επιλέξει να ενεργοποιήσει τη δευτερεύουσα γραμμή όλες οι εισερχόμενες κλήσεις προς αυτή προωθούνται αυτόματα στην κύρια γραμμή. Όταν η δευτερεύουσα γραμμή είναι κλειστή, τότε οι κλήσεις προς αυτή προωθούνται στον προσωπικό τηλεφωνητή του συνδρομητή.

    Η νέα κάρτα SIM που είναι απαραίτητη για τη χρήση της συγκεκριμένης υπηρεσίας διατίθεται δωρεάν και η αντικατάστασή της θα χρεώνεται τόσο όσο και η απλή κάρτα SIM. Το κόστος εγγραφής ωστόσο στην υπηρεσία ανέρχεται σε 12 ευρώ, ενώ το μηνιαίο πάγιο για τη χρήση της υπηρεσίας είναι 1,4 ευρώ για κάθε αριθμό με συμβόλαιο. Σημειώνεται, ότι η προώθηση των κλήσεων από τη δευτερεύουσα στην κύρια γραμμή είναι δωρεάν, ενώ σύντομα η υπηρεσία θα διατίθεται και στους πελάτες καρτοκινητής τηλεφωνίας της Vodafone.

    Μια απαραίτητη διευκρίνιση. Μην πιστεύετε ότι οι δύο γραμμές δεν είναι συνδεδεμένες μαζί τους και ότι δεν πρόκειται κάποιος να ανακαλύψει εύκολα και την «κύρια» γραμμή σας. Σύμφωνα με τη Vodafone όταν κάποιος επιχειρήσει να επικοινωνήσει μαζί σας και προωθηθεί η κλήση του στον προσωπικό σας τηλεφωνητή, θα ακούσει το ηχητικό μήνυμα που θα τον ενημερώνει για ποιον αριθμό κάλεσε («καλέσατε το τηλεφωνητή του συνδρομητή ΧΧΧ»), ωστόσο σε αυτό θα προστίθεται ένα δεύτερο μήνυμα το οποίο θα τον ενημερώνει και για την ύπαρξη μιας ακόμη γραμμής («εάν θέλετε τον τηλεφωνητή του ΥΥΥ, πατήστε 2»). Με αυτόν τον τρόπο φυσικά οι συνδρομητές πραγματοποιούν πάντα τις εξερχόμενες κλήσεις χρησιμοποιώντας την κύρια γραμμή τους, έχουν τον ίδιο τηλεφωνικό κατάλογο κάρτας SIM και για τις δύο γραμμές, μπορούν να ενημερωθούν για τα φωνητικά τους μηνύματα και για τις δύο γραμμές καλώντας απλά το «121». Σε περίπτωση που η δευτερεύουσα γραμμή είναι κλειστή, θα ενημερώνονται για τα νέα τους φωνητικά μηνύματα μέσω SMS που θα λαμβάνουν στην κύρια γραμμή.

    Σύμφωνα με τη Vodafone οι συσκευές που είναι συμβατές με την υπηρεσία 2gether είναι οι ακόλουθες: Motorola V525, V550, V980, C980, Panasonic X60, Sharp GX10, GX10i, GX15, GX25, GX30, GX30i, Samsung SGH-E310, SGH-E810, Sony Ericsson T610 και Sony Ericsson Z600.

    Σε περίπτωση διακοπής της υπηρεσίας οι συνδρομητές υποχρεούνται να προμηθευθούν νέες κάρτες SIM για τις συνδέσεις τους, πληρώνοντας κανονικά για την αγορά τους. Στις προαναφερθείσες τιμές δεν συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α. 18%.

    Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι ανάλογη υπηρεσία, προσφέρει και η TIM. Δεν μας εκπλήσσει φυσικά το γεγονός ότι η υπηρεσία 2inOne της TIM έχει το ίδιο κόστος εγγραφής και μηνιαίο πάγιο με την υπηρεσία 2gether της Vodafone...


    Πηγή: myphone.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    ξέρω πως γίνεται να περάσουν μέχρι 24 (!!!) sim καρτες σε μία!
    Το 9volto στον Πειραιά το κάνει με 10 νούμερα σε μια sim.

    Ξερει να το κάνει κάποιος εδώ,
    ή ξέρετε κάποιον στην Αθήνα;

    Υπαρχει ένας περιορισμός με τις κάρτες της vodafone,
    εχει ξεπεραστεί αυτό; τί ξερουμε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Radiometer
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.038

    Προεπιλογή

    έχω κάνει το Vodafone 2gether εδώ και ένα μήνα όλα οκ λειτουργεί κανονικά
    μονό ένα δεν μου άρεσε, για να λάβω μηνύματα από την δεύτερη γραμμή πρέπει να το γυρνάω κάθε φορά από την μια στην άλλη γραμμή.
    τα μηνύματα δεν προωθούνται

    0 Not allowed! Not allowed!
    A light-year is equal to exactly 9,460,730,472,580.8 km http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/logo.gif
    Μηνύματα γραμμένα με greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    http://cgi.ebay.co.uk/12in1-SIM-Card...QQcmdZViewItem


    Αυτά με το 9volto είναι βλακείες. Τζάμπα λεφτα.
    Τα αγοράζεις και τα κάνεις μόνος σου.
    24 κάρτες απο + κλείεται να βάλεις μέσα. Μέχρι 16 γίνεται.

    Αυτή τη στιγμή έχω 6 κάρτες μέσα και πέρνει μέχρι 12.
    Δεν κλωνοποιούνται οι κάρτες V2 και V3. Εκεί ανοίκουν όλες οι καινούριες κάρτες συμβολαίων όλων των εταιριών.
    Οι παλιές σιμ των συμβολαίων κλωνοποιούνται κανονικά.
    ΔΕΝ κλωνοποιείται καμία κάρτα vodafone και Q.

    Ρωτήστε με ότι θέλετε για το θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    τόσο απλό;;; και φτηνό; 4,5 λίρες Αγγλίας, δηλαδή λιγότερο από 7€ στο σπίτι;

    όταν λες: "Δεν κλωνοποιούνται όλες οι καινούριες κάρτες συμβολαίων όλων των εταιριών",
    εννοείς πως κλωνοποιούνται μονο τα καρτοκινητα; έχουν άλλες sim;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Τόσο απλό και τόσο φτηνό
    Για την ακρίβεια με την τωρινή ισοτιμία 4,48λίρες=5,94ευρά. Τόσο τα πλήρωσα

    Δηλαδή αν κάνεις τώρα συμβόλαιο και όχι αν αγοράσεις απ'το περίπτερο ένα πακέτο(καρτοκινητό δηλαδή), δεν θα σου δώσουν απλή sim(gsm) αλλά usim((3G) V2 ή V3).
    ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΛΕΣ οι vodafone και Q. Καμία δεν κλωνοποιείται.
    Στις παλιές συνδέσεις προ 1-2 χρονών και παλιότερες γίνεται κανονικά, αρκεί να μην είναι usim.

    Τα καρτοκινητά κλωνοποιούνται όλα προς το παρών(βιαστείτε γιατί θα καταργηθούν μεσα στο 2009) εκτός απο vodafone και Q.

    Επίσης υπάρχουν και dual sim όπου μπορούν να πάρουν μέχρι 2 κάρτες sim όλων των εταιριών, άσχετα αν είναι sim η usim.
    Υπάρχουν 2 ειδών.
    Είναι αυτά που μπαίνουν στη θέση της sim και μπαίνουν πάνω του και οι δύο sim κοβοντας τες link και
    αυτά που η μία μεριά μπαίνει μαζί με την μία sim και μεσω μίας καλωδιοταινίας που μπαίνει απ'την πάνω μεριά της μπαταρίας συνδέεται και η δεύτερη sim link.



    Συμφαίρει και να σας πω γιατί:
    Έχω το cosmote 180. 3 ώρες δωρεάν για όλους.
    Εχω μια whats up που με 5 ευρά τον μήνα μπορώ να μιλήσω 10 ώρες με όλους αυτούς που έχουν whats up
    Έχω μια ακόμα whats up που κάνει το ίδιο με την παραπάνω με την μόνη διαφορά ότι είναι αντίγραφο της κάρτας της αδερφής μου :P Βάζει καρτα και παίρνω τηλέφωνα
    Εχω μιά wind f2g και έχω με 3,5ευρά τον μήνα ίντερνετ στο κινητό και στο pc.(με αυτό σας γράφω τώρα)
    Εχω μια frog. Αυτήν δεν ξέρω γιατί την πήρα :P μάλλον επειδή κάνει μόνο 1ευρώ και έχει φτηνά μηνύματα (3cent)
    Εχω μια cosmocarta στην οποία έχω 1cent/1' προς δύο αριθμούς της επιλογής μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    ρε παιδιά για να ρωτήσω κάτι:

    Αν κάνω clone σε μια sim και προσπαθήσω να μπω με αυτήν σε μια κυψέλη αλλά με την κανονική μπει και κάποιος άλλος σε άλλη ή την ίδια κυψέλη τι συμβαίνει τότε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    μπαινει ο τελευταιος,

    αυτος που ειναι από πριν βγαινει εκτός.

    Βεβαια δεν ξερω αν ο δευτερος το κλεισει,
    τί συμβαινει στον πρωτο; μπαινει πάλι αυτοματα στο δικτυο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Σχεδόν όπως τα λέει ο αντώνης είναι.
    Ναι μεν δέχεται κλήσεις μόνο ο τελευταίος που συνδέθηκε αλλά όπως ξέρετε κάθε τόσο το κινητό ψάχνει για δίκτυο.
    Εκείνη τη στιγμή όποιο κινητό έψαξε για δίκτυο, μόνο εκείνο μπορεί να δέχεται κλήσεις.

    Κλήσεις μπορουν να κάνουν και τα δύο τηλέφωνα αλλα ΜΗΝ το κάνετε γιατί μπορεί να σας μπλοκάρουν την sim απο το δίκτυο για λόγους ασφαλείας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    το "χτύπησα" για 5.70€,
    κάτι ακόμα, η sim που έχει ειναι επαναπρογραμματιζόμενη;
    ή μία και έξω;
    δηλαδή αν κάνω ένα λάθος, μετά είναι άχρηστη;

    άλλες κάρτες υπάρχουν εδώ ή ebay is the only source;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΙΝΗΤΟ DUAL SIM (2 SIM ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ)
    By yianni99 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 21:43
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-12, 13:08
  3. Κάρτα Sim...
    By manos_3 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-08, 20:52
  4. Νέα κάρτα SIM 128K από την TIM
    By gRooV in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-04, 12:56

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας