Σελίδα 1 από 23 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 221

Θέμα: Κάθετη κεραία (ΑΜ) μεσαίων κυμάτων

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Κάθετη κεραία (ΑΜ) μεσαίων κυμάτων

    Παιδιά γεια σας , έχω κατασκευάσει ένα μηχάνημα στα μεσαία με μια ΕL 34 για ταλάντωση και στην έξοδο μία ΕL 519, περίπου στα 70 Watt, για την διαμόρφωσή του χρησιμοποιώ έναν ενισχυτή της DUBLEX 100 Watt , η κεραία που χρησιμοποιώ είναι ένα μονόπολο γύρο στα 40 μέτρα και με την προσθήκη ενός Πηνειού ( παίρνοντας γύρω στις 35 σπείρες) συντονίζω στους 1650 Khz, έχω μιλήσει σχεδόν με όλη την Ελλάδα χωρίς κανένα πρόβλημα και με πολύ ισχυρά και ποιοτικά διαμορφωτικά.
    Το πρόβλημα όμως είναι ότι η κεραία περνάει πάνω από καλώδια του οτε και παρεμβάλω πάρα πολλά τηλέφωνα, δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος χώρος για να βάλω την κεραία σε άλλη κατεύθυνση ή να την ανεβάσω ποίο ψηλά.

    Έχω ακούσει ότι αν τοποθετήσω μία κάθετη 50ΩΜ ( 12 μέτρα ) θα μειώσω ή θα εξαλείψω την παρεμβολή,

    Αν γνωρίζει κάποιος για τέτοιου είδους κεραίες θα παρακαλούσα να μου εξηγήσει η να μου στείλει κάποιο σχέδιο για να μπορέσω να την κατασκευάσω.

    xaris992@in.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREG
    Όνομα
    gr
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΖΑΠΕΙΟ
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Βαλε στη άνοδο της λάμπας σου μια αντίσταση 40 εως 60 Ωμ τυλιγμένη με 12 σπείρες γυρω της πηνιόσυρμα 03mm η αντίσταση να 'ναι 2-3 watt αυτο θα βοηθησει επισης αν μπορεις απομακρυνε τη κεραία σου απο το καλώδιο του οτε πες μου ΣΤΑ ΣΚΡΗΙΝ της EL504 τι ταση ριχνεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    .??????

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREG
    Όνομα
    gr
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΖΑΠΕΙΟ
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    συγνομη EL519

    0 Not allowed! Not allowed!
    .??????

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Στην άνοδο της 519 υπάρχει ήδη η αντίσταση με το πηνίοσυρμα, στο σκρην ρίχνω 300 volt και στην σειρά έχω έναν μεταγωγέα έξι (6) θέσεων και ξεκινάω με αντίσταση 22 ΚΩ και σταδιακά καταλήγω σε μια 2.2 ΚΩ (συνήθως δουλεύω την δεύτερη θέση που είναι μία αντίσταση 15 ΚΩ όπως καταλαβαίνεις το έχω δοκιμάσει και αυτό )

    Τώρα όσον αφορά την κεραία μου, δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος χώρος για να βάλω την κεραία σε άλλη κατεύθυνση ή να την ανεβάσω ποίο ψηλά, η μόνη δυνατότητα που υπήρχε, ήταν να την ανεβάσω από την πλευρά μου, πράγμα το οποίο έκανα χωρίς να έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα, όπως καταλαβαίνεις, έχω κάνει πολλές δοκιμές όσον αφορά τον πομπό και την υπάρχουσα κεραία,
    Μετά από συζητήσεις που έχω κάνει, θα προσπαθήσω να τοποθετήσω μία κάθετη 50ΩΜ (γι αυτό και ζητάω πληροφορίες για κάθετη κεραία) για να αποφύγω τα σύρματα του ΟΤΕ και πιστεύω φεύγοντας μακριά από αυτά να μειώσω ή θα εξαλείψω την παρεμβολή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    MAKHS
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή RE! Vertical

    Φιλε μου καλημερα....Εγω δουλευω μια απλη καθετη..Αν θελεις βρες στα μηνυματα μεσα ενα δικο μου που αναφερομουν σε καθετη κεραια..Εγω την δουλευω με καλα μεχρι στιγμης αποτελεσματα απο την αθηνα εστω με τα 30 βατ που βγαζω...Καλη επιτυχια και οτι χρειασθεις στην διαθεση σου..

    0 Not allowed! Not allowed!
    ***PLEON MEGALVSAME ME THN RF***

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREG
    Όνομα
    gr
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΖΑΠΕΙΟ
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    η διαμορφοση που βγαζεις με τον 100αρι ειναι ισχυρη δηλαδη υπερδιαμορφονεις???????

    0 Not allowed! Not allowed!
    .??????

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    φιλε μου η am διαμορφωση το κακο που εχει ειναι οτι μπαινει παντου και δυσκολα κοβεται φτιαξε ενα π στην εξοδο βαλε γεφυρα να δεις τι στασιμα εχεις ριξε οσο περισσοτερα radials μπορεις φτιαξε καλυτερα τις γειωσεις σου και πιστευω κατι να κανεις .με το π στην εξοδο ειναι περιπου 40db οι αρμονικες σου κατω απο οτι με το απλο L . Αν θα βαλεις καθετη θα χασεις τα μακρυνα και θα ανεβεις κοντα. η 519 ειναι λυχνια ρευματος και οχι τασεως μπορεις με 600 βολτ να τραβηξεις 500ma ανετα με σωστο συντονισμο και να παρεις 150-180 βαττ . η 509-519 ειναι μια μικρη 813.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παιδία για σας, ευχαριστώ για το ενδιαφέρων. Nα πάρουμε τα πράγματα με την σειρά:
    Φίλε Μάκη θα σε ενοχλήσω σίγουρα γιατί έχω παραγγείλει ήδη τις σωλήνες αλουμινίου (18μέτρα) και θα χρειαστώ τις συμβουλές σου για το πηνίο και τον συντονισμό.
    Φίλε GREG όσον αφορά την διαμόρφωση, όλοι μου λένε ότι η διαμόρφωσή μου κυμαίνετε στο 100% και φυσικά, αν εννοείς ότι η υπερδιαμόρφωση δημιουργεί παρεμβολές, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ( η γνώμη μου είναι ότι για να ακουστείς καλά στα ΑΜ θα πρέπει να υπάρχει αυτό το ποσοστό διαμόρφωσης και μια σχετική ποιότητα, όσο γίνεται βέβαια στα μεσαία, για να μην γίνεσαι κουραστικός στον άλλον που σε ακούει)
    Κώστα μου κέντρισες το ενδιαφέρων για το σύστημα που προτείνεις με το π την γέφυρα και τα radials , πράγμα το οποίο δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, και οι μόνες πληροφορίες που έχω, είναι από αυτή τη σελίδα, θα σε παρακαλούσα αν έχεις χρόνο να μου κάνεις μια ποιο λεπτομερή περιγραφή γιατί οι απορίες μου είναι πολλές, αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να χρησιμοποιήσω για κάθοδο καλώδιο 50ΩΜ (τώρα χρησιμοποιώ το εναμισάρι καλώδιο που έρχεται από την κεραία και είναι στην ίδια διάμετρο) για το π διάβασα ότι βάζοντας μετά τον πυκνωτή 1000pf της εξόδου έναν αερόφυλο 500 pf το πηνίο 60 σπείρες ( μέχρι εδώ έτσι τα έχω) και μετά ένα αερόφυλο 1000 pf μπορείς να πάρεις έξοδο 50 ΩΜ ( αντί για αερόφυλο 1000 pf μπορεί να βάλεις 500 pf ? το λέω γιατί έχω 500αρη) τα radials σε ποιο σημείο θα πρέπει να τοποθετηθούν ? ο μόνος χώρος που έχω ελεύθερο είναι η ταράτσα μου.
    Παιδιά έχω και μια άλλη ερώτηση που αφορά την κάθετη, αν μπορείς στην κάθετη να βάλεις radials.

    Ευχαριστώ πολύ……. και συγνώμη αν σας ζαλίζω, το μικρόβιο με τους πομπούς είναι πολύ μεγάλο ξανασήκωσα διακόπτες μετά 20 χρόνια !!!!
    Χάρης Λάρισα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Μπορεί να μου προτείνει κάποιος μια γέφυρα στασίμων για τα μεσαία ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    για ρίξτε μια ματιά σ΄ αυτή τη σελίδα, έχει μια κάθετη κεραία για τα ΑΜ (αναλυτικά με φωτογραφίες κ.τ.λ)

    http://web.archive.org/web/200202022...ct/1610khz.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 23 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πομπός Μεσαίων κυμάτων dds.
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 23:04
  2. PLL Μεσαίων κυμάτων (Α.Μ)
    By performer in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-13, 14:43
  3. Πομπός μεσαίων κυμάτων 70 watt
    By drPanos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-08, 17:15
  4. Πομπός μεσαίων κυμάτων 70 watt
    By drPanos in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-08, 00:38

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας