Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Χάραξη,κοπή και μοντάρισμα αλουμινένιου κουτιού

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Χάραξη,κοπή και μοντάρισμα αλουμινένιου κουτιού

    Για χαρά σε όλους,
    σαν 1ο μου post θα ήθελα να πω συγχαρητήρια για το φόρουμ και τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.
    Αυτές τις μέρες, έχω ενα (κλειστό) αλουμινένιο κουτί και θέλω να βάλω μέσα ένα (pc) motherboard και το τροφοδοτικό του.
    Για να γίνει αυτό θα πρέπει :
    1. Να ανοιχτούν τρύπες ακριβείας για τις εξόδους στο πίσω panel. (3 x RJ45, 1 x RS232, 2 x USB, 1xPower)
    2. Nα φτιαχτεί ένα (ή περισότερα) mods με τα (νέα) θυληκά βύσματα και να βιδωθεί πάνω στο panel.
    3. Να ενωθούν με καλώδια τα βύσματα του board με τα αντίστοιχα των modules.

    Άνεση χρόνου υπάρχει, και μπορώ να τα κάνω σιγά-σιγα όλα μόνος μου, αλλά με ενδιαφέρει να γίνει πολύ αψεγάδιαστη
    δουλεία. Από την άλλη η (πρακτική) εμπειρία μου σε τέτοιες κατασκευές είναι μηδενική και θα για αυτό ζητάω τα φώτα σας
    από εσάς του πιο έμπειρους του forum, στα εξής ερωτήματα:

    1. Με συμφέρει να κάνω την κοπή του αλουμινίου (1,8mm) σε κάποια εταιρεία τύπου Projectline ( http://www.projectline.gr/cnc_gr.html) ή
    να αγοράσω κάποια ελάχιστα εργαλεία (και ποιά είναι αυτά;μαγαζιά ; (δεδομένου οτι θα γίνει τουλάχιστον για 2-3 κουτιά)

    2. Έχει κανείς να μου προτείνει κανένα άλλο μαγαζί εκτός του porjectliine που να κάνει κοπή + χάραξη αλουμινίου;

    3. Υπάρχει κανένα μαγαζί με έτοιμα ή kit ή υλικά για κατασκευή module για rj45(σαν patchpanel),RS232(έδιναν σε πολλές motherboards παλιά ένα παρόμοιο με 1 serial, και 1 game που το έβαζες σε ενα external-slot), usb (δίνουν κάτι παρόμοιο με κάθε motherboard );

    4. Υπάρχει κανένα μαγαζί που να έχει (ή και να μετατρέπει) κουτιά αλουμινίου διαστάσεως 300x200x50 (WxLxH) περίπου;

    5. Υπάρχει κανένα μαγαζί που έχει κάποια σοβαρή γκάμα από τροφοδοτικά (έτοιμα ή ΚΙΤ) , εσωτερικής χρήσεως καθώς το το αντίστοιχο βύσμα;
    ( κάτι τέτοιο : http://www.schurterinc.com/products/usa/pem.asp <-- KEB-I )

    5. Υπάρχει κανένα μαγαζί που βάφει κουτιά σε χρώμα που θες και να περνά το logo (σε .ps) που θές;

    Οποιαδήποτε βοήθεια και πληροφορίες ευπρόσδεκτη (κυρίως για αθήνα).

    Ευχαριστώ εκ τω πρωτέρων....

    Υ.Γ. έβαλα και ένα πολύ πρόχειρο σχήμα για να καταλάβετε πιο εύκολα τι θέλω να κάνω.
    (τρύπες, κατασκευή Modules, έυρεση PSU,βάψιμο)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Εαν μενεις Αθηνα υπαρχει ενα μαγαζι που λεγεται κατουμας και εχει ενα εργαλειο που κοβει αλουμινιο με τετραγωνες τρυπες με πολυ μεγαλη ακριβεια.Εγω δυστηχως δεν γνωριζω τετοιο καταστημα μα κοπη χαραξη και βαφη...Αλλα αφου μπορεις να κανεις τις τρυπες μετα το βαψιματακι ειναι ευκολη δουλεια με ενα σπρευ για αλουμινια...καλη τυχη _ab

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Μπορείς με τρυπάνι να κάνεις τις τρύπες που θές σε μικρότερο μέγεθος και μετά με λίμα να το λιμάρεις μέχρι να έρθει στο μέγεθος που θές. Εγώ έτσι κάνω, χρονοβόρα διαδικασία, αλλά τι να κάνουμε.

    Επίσης μπορείς να πάρεις κάποιο dremelοειδές και να κόψεις, αντί να χρησιμοποιήσεις τρυπάνι.


    1,8mm είναι το πάχος του αλουμινίου σου? χοντρό είναι και θα δυσκολευτείς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster
    Μπορείς με τρυπάνι να κάνεις τις τρύπες που θές σε μικρότερο μέγεθος και μετά με λίμα να το λιμάρεις μέχρι να έρθει στο μέγεθος που θές. Εγώ έτσι κάνω, χρονοβόρα διαδικασία, αλλά τι να κάνουμε.
    Kαι εγώ Γιάννη έτσι τις κάνω.....εεεε βέβαια "επαγγελματικές" δεν είναι

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    @_ab :

    Μήπως έχεις υπόψην σου το συγκεκριμένο εργαλείο έστω και σε κάποιο link εξωτερικού;

    @gsmaster,moutoulos:

    Δυστηχώς πρέπει να γίνουν αρκετές τρύπες και χωρίς ψεγάδια, συνεπώς την λύση της λίμας τη έχω σαν έσχατη, δεδομένου
    οτι το μπροστινό Panel (είναι 3mm) πρέπει να βάλω κι ενα ledaki του power (δεν χωρά καν η λιμα).

    Παντως να υποθέσω (αυτό που φοβόμουν) οτι εκτός του Κατουμά, Αθήνα κανείς άλλος δεν ασχολείται με εμπόριο σε
    αλουμινένια κουτιά (για ηλεκτρονικά/πλακέτες) , εσωτερικές PSU ή μετατροπές τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Τις τρύπες μέχρι 8mm τις κάνεις κατευθείαν με τρυπάνι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν κοπτικά σε διάφορα μεγέθη και σχήματατα οποία βέβαια είναι πολύ ακριβα...Δές www.greenlee.com . Οσο αναφορα τρύπες κυκλικές μπορείς να κανείς μέχρι 25mm περίπου με κώνο...Είναι στέλεχος για δράπανο και θα το βρείς εύκολα σε καταστήματα με ανάλογα εργαλεία(δράπανα κτλ).Άλλη λύση είναι να βρείς κάποιον που να έχει παντογράφο.Θα του πας το σχέδιο σε αρχείο και θα σου κάνει τις τρύπες απλά τέλειες....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Βγές μοα βόλτα στην οδό Αθηνάς και θα βρείς τα πάντα απο εργαλειακια , κοπτικά , λίμες , σέγες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-15, 19:38
  2. Χάραξη πλέξι
    By rch in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-14, 04:23
  3. Κοπή κεραμικού μαγνήτη
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-11, 01:21
  4. Κοπή πλεξι-γκλας
    By stelios2000 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-08, 21:11
  5. Κοπή γυαλιού (γλόμπου)
    By plouf in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-08, 02:51

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας