Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: ΚΕΡΑΙΑ BROADBAND 87,5-108 FM (ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ)

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Αν και αρκετα καθυστερημενα πρεπει αυτες τις μερες να κατσω να μετρησω τις αποστασεις τις YAGI
    μετα απο πολυ καιρο ξαναηρθε στα χερια μου μια και θα την μετρησω συντομα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη liferadio
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πύργος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους αποφεύγω να κάνω συζητήσεις στο διαδικτιο αλλά διαβάζοντας αυτά που γράφετε βλέπω ότι προσπαθείτε να φτιάξετε το δίπολο αλλά ο τρόπος που το κάνετε είναι λάθος …Πριν από πολύ καιρό εγώ ανέβασα στο διαδικτιο αυτό το σχέδιο τις broadband antenna έπειτα από ετήσια μελέτη και πειραματισμών και πολλών χρημάτων που πέταξα σε αλουμίνια άλλα και inox τελικά η καλύτερη εκπομπή γίνεται με αλουμίνιο κάποιου διαμετρήματος και πάχους μην σπάτε το μυαλό σας με διάφορες σπαζοκεφαλιές αν θέλετε βοήθεια σε κάτι στείλτε μου μήνυμα στο msn να σας κανο add και όλα θέλουν τρόπο και λίγο μυαλό για να γίνει η κατασκευή σωστή δεν μετακινείτε τίποτε στην κεραία αυτή όλα τα μέρη είναι σταθερά και καλά κολλημένα με μηχάνημα tig (liferadio916@hotmail.com )
    Αυτή η κεραία μπορεί να λειτουργήσει σωστά με 1:1 στάσιμα στην συχνότητα που θες και με λίγο περισσότερα στάσιμα σε όλο το φάσμα χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη liferadio
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πύργος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους αποφεύγω να κάνω συζητήσεις στο διαδικτιο αλλά διαβάζοντας αυτά που γράφετε βλέπω ότι προσπαθείτε να φτιάξετε το δίπολο αλλά ο τρόπος που το κάνετε είναι λάθος …Πριν από πολύ καιρό εγώ ανέβασα στο διαδικτιο αυτό το σχέδιο τις broadband antenna έπειτα από ετήσια μελέτη και πειραματισμών και πολλών χρημάτων που πέταξα σε αλουμίνια άλλα και inox τελικά η καλύτερη εκπομπή γίνεται με αλουμίνιο κάποιου διαμετρήματος και πάχους μην σπάτε το μυαλό σας με διάφορες σπαζοκεφαλιές αν θέλετε βοήθεια σε κάτι στείλτε μου μήνυμα στο msn να σας κανο add και όλα θέλουν τρόπο και λίγο μυαλό για να γίνει η κατασκευή σωστή δεν μετακινείτε τίποτε στην κεραία αυτή όλα τα μέρη είναι σταθερά και καλά κολλημένα με μηχάνημα tig (liferadio916@hotmail.com )
    Αυτή η κεραία μπορεί να λειτουργήσει σωστά με 1:1 στάσιμα στην συχνότητα που θες και με λίγο περισσότερα στάσιμα σε όλο το φάσμα χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη liferadio
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πύργος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους αποφεύγω να κάνω συζητήσεις στο διαδικτιο αλλά διαβάζοντας αυτά που γράφετε βλέπω ότι προσπαθείτε να φτιάξετε το δίπολο αλλά ο τρόπος που το κάνετε είναι λάθος …Πριν από πολύ καιρό εγώ ανέβασα στο διαδικτιο αυτό το σχέδιο τις broadband antenna έπειτα από ετήσια μελέτη και πειραματισμών και πολλών χρημάτων που πέταξα σε αλουμίνια άλλα και inox τελικά η καλύτερη εκπομπή γίνεται με αλουμίνιο κάποιου διαμετρήματος και πάχους μην σπάτε το μυαλό σας με διάφορες σπαζοκεφαλιές αν θέλετε βοήθεια σε κάτι στείλτε μου μήνυμα στο msn να σας κανο add και όλα θέλουν τρόπο και λίγο μυαλό για να γίνει η κατασκευή σωστή δεν μετακινείτε τίποτε στην κεραία αυτή όλα τα μέρη είναι σταθερά και καλά κολλημένα με μηχάνημα tig (liferadio916@hotmail.com )
    Αυτή η κεραία μπορεί να λειτουργήσει σωστά με 1:1 στάσιμα στην συχνότητα που θες και με λίγο περισσότερα στάσιμα σε όλο το φάσμα χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Laser 100.8 KRHTH
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Μοιρες
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    παιδια εγω ειχα παλια μια μπροντ μπαντ 3ων στοιχειων με το δυπλο μπουμ!καπου στα φμ μεσα ειχε πατω στασιμα και καπου αλου ειχε παραπανω!
    εγω ειμαι κατα των μπροντ μπαντ μετα που ανακαλυψα τα γκαμα ματσ! φτιαχνω απο κυκλικα μεχρι ωσων στοιχειων βαλει η φαντασια σας!και απο στασιμα? διπολο υπολογισμενο για 100,8 απο τους 96 mhz εως 102,5 τα στασιμα ειναι πατως!!και τα δουλευω και τωρα! καπου στα καβιτυ ψαχνομαι τωρα!! αν εχει κανεις καμια ιδεα για υπολογισμο ας την δωσει!
    για να μην το πολυσκεφτεστε λοιπον φτιαξτε μια κεραια υπολογισμενη για την επιθυμητη συχνοτητα και αφιστε τις μπροντ μπαντ! μη νομιζετε οτι οι επαγκελματιες κανουν παντα σωστες επιλογες!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    dvdavasvasvsa

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    nikradio
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παιδιά μήπως θα μπορούσε κάποιος να δώσει κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες (γιατί στο fmdream δεν ανοίγει) τι γίνεται εσωτερικά της κεραίας, δηλαδή μετά τον κονέκτορα. Στο σχέδιο Bdc1U_05 μετά τον κονέκτορα το σήμα μεταφέρεται με καλώδιο ή σωληνάκι(δηλαδη θα πρέπει να είναι καλώδιο που είναι θωρακισμένο η μπορεί να είναι μια βέργα ή σωληνάκι χωρίς θωράκιση? ) ? Εκεί που γίνεται το ταφ (η κόκκινη γραμμή στο σχέδιο) οι δυο γραμμές του ταφ έχουν μεταβαλλόμενα μέρη? για καλύτερη προσαρμογή δηλ. μικροσυντονισμό .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή


    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us


    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  9. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    atalanti
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    οι παρακάτω φωτογραφίες δίνουν ιδέα κατασκευής διπόλου 50Ω με μεταβλητό μήκος στοιχείων και μεταβλητό stub.images.jpgJVD-fm.jpgimages 1.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur Εμφάνιση μηνυμάτων

    Uploaded with ImageShack.us


    Επειδή έχω ακριβώς την ίδια κεραία να κάνω μια ερώτηση? Το εσωτερικό δίπολο στην κάτω μεριά ενώνετε με το εξωτερικό ? Κάνει δηλαδή βραχυκύκλωμα? Γιατί έμενα είναι βιδωμένο εκεί και λέω μήπως αυτό είναι το πρόβλημα που μου σηκώνει στάσιμα . Μου την έδωσαν έτσι και δεν ξέρω αν είναι σκαλισμένη

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-16, 12:44
  2. ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΚΕΡΑΙΑ FM 88-108 MHz 85-110 MHz
    By radioamateur in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-15, 18:33
  3. PLL FM 88-108
    By vpsound1 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-11, 14:32
  4. 108.5
    By GREG in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-06, 16:02

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας