Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 80

Θέμα: τροφοδοτικο 3-30v 2,5a με το lm723

  1. #71
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αποσύνδεσε τελείως το 2Ν3055 και μέτρα αν στον συλλέκτη του BD139 (τώρα στον αέρα) έχεις την μέγιστη τάση...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexSm Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..Ο collector tou bd139 με το 2n3055 εκτός δίνει 33,4V σταθερά...
    EDIT:
    Βλακεία δικιά μου, τον Εκπομπό ήθελα να σου πώ να μετρήσεις...
    Αν εκεί έχεις πάλι πάνω από 30V, τότε ισχύει ότι έγραψα:


    Ε τότε το 2Ν3055 είναι το πρόβλημα... Εκτός αν είναι καμμένο το BD139 και βγάζει όλη την τάση εισόδου (συλλέκτης) στην έξοδο (εκπομπός) ακόμα και με μηδέν τάση/ρεύμα στην βάση!
    Με το 3055 εκτός πάντα, ένωσε τον εκπομπό του BD139 στην θέση που θα ήταν ο εκπομπός του 3055 (+Vout / πιν2), και λογικά θα έχεις ρυθμιζόμενα ~0 - 30V στην έξοδο. Μην τραβήξεις φορτίο όμως (άντε 500mA το πολύ χωρίς ψύκτρα) και μην βραχυκυκλώσεις την έξοδο γιατί θα καεί!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexSm Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Επίσης την r5 τη μετράω 1.1Ω αντί για 0.15...
    Η αντίσταση που φαντάζομαι είναι κλασσικό άσπρο τουβλάκι, τι γράφει επάνω σαν τιμή? Τα απλά πολύμετρα δεν είναι και ότι καλύτερο για να μετρήσεις τόσο χαμηλής τιμής αντιστάσεις, στο δικό μου ~1Ω είναι μόνο η αντίσταση των καλωδίων του :/
    Το εσωτερικό τρανζίστορ του LM723 ξεκινά να άγει στα περίπου 600mV. Με τον Νόμο του Ωμ (I=V/R) βλέπουμε ότι αυτό μας δίνει ~4Α μέγιστο ρεύμα εξόδου για 0.15Ω και ~1.3Α για 0.47 που αναφέρει το αυθεντικό κύκλωμα σαν μέγιστη τιμή.
    Με 1.1Ω το μέγιστο φτάνει μόνο στα περίπου 550mA, πολύ χαμηλό...


    Χαζό αλλά θα το πω, τα εξαρτήματα τα μετράς αφού τα έχεις βγάλει από την πλακέτα, έτσι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 26-03-16 στις 23:59

  2. #72
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Αν όλες οι συνδέσεις είναι σωστές και δεν υπάρχει φορτίο που μπορεί να ενεργοποιεί τον περιορισμό ρεύματος (θα ζεσταίνεται ελαφρά η R5) , τότε το 723 είναι καμμένο.
    Χωρίς φορτίο αποσύνδεσε τα τρανζίστορ και ένωσε το 10 με το 2.
    Το τροφοδοτικό πρέπει να ρυθμίζει. Αν όχι έχει βλάβη το 723.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #73
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    καμια φωτο του ? αν ειναι εφικτον?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #74
    Μέλος Το avatar του χρήστη AlexSm
    Όνομα
    Αλεξ
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    EDIT:
    Βλακεία δικιά μου, τον Εκπομπό ήθελα να σου πώ να μετρήσεις...
    Αν εκεί έχεις πάλι πάνω από 30V, τότε ισχύει ότι έγραψα:


    Ε τότε το 2Ν3055 είναι το πρόβλημα... Εκτός αν είναι καμμένο το BD139 και βγάζει όλη την τάση εισόδου (συλλέκτης) στην έξοδο (εκπομπός) ακόμα και με μηδέν τάση/ρεύμα στην βάση!
    Με το 3055 εκτός πάντα, ένωσε τον εκπομπό του BD139 στην θέση που θα ήταν ο εκπομπός του 3055 (+Vout / πιν2), και λογικά θα έχεις ρυθμιζόμενα ~0 - 30V στην έξοδο. Μην τραβήξεις φορτίο όμως (άντε 500mA το πολύ χωρίς ψύκτρα) και μην βραχυκυκλώσεις την έξοδο γιατί θα καεί!


    Η αντίσταση που φαντάζομαι είναι κλασσικό άσπρο τουβλάκι, τι γράφει επάνω σαν τιμή? Τα απλά πολύμετρα δεν είναι και ότι καλύτερο για να μετρήσεις τόσο χαμηλής τιμής αντιστάσεις, στο δικό μου ~1Ω είναι μόνο η αντίσταση των καλωδίων του :/
    Το εσωτερικό τρανζίστορ του LM723 ξεκινά να άγει στα περίπου 600mV. Με τον Νόμο του Ωμ (I=V/R) βλέπουμε ότι αυτό μας δίνει ~4Α μέγιστο ρεύμα εξόδου για 0.15Ω και ~1.3Α για 0.47 που αναφέρει το αυθεντικό κύκλωμα σαν μέγιστη τιμή.
    Με 1.1Ω το μέγιστο φτάνει μόνο στα περίπου 550mA, πολύ χαμηλό...


    Χαζό αλλά θα το πω, τα εξαρτήματα τα μετράς αφού τα έχεις βγάλει από την πλακέτα, έτσι?
    Στον εκπομπό του bd139 έχω όντως πάνω απο 30, βέβαια κάνοντας τη σύνδεση εκπομπού χωρίς το 3055 έχω μεν 30 έξοδο αλλά δεν ρυθμίζεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όλες οι συνδέσεις είναι σωστές και δεν υπάρχει φορτίο που μπορεί να ενεργοποιεί τον περιορισμό ρεύματος (θα ζεσταίνεται ελαφρά η R5) , τότε το 723 είναι καμμένο.
    Χωρίς φορτίο αποσύνδεσε τα τρανζίστορ και ένωσε το 10 με το 2.
    Το τροφοδοτικό πρέπει να ρυθμίζει. Αν όχι έχει βλάβη το 723.
    Η τάση εξόδου βραχυκυκλώνοντας πιν2 με 10 παίζει απο 28-29 V.
    Χωρίς βραχυκύκλωση και χωρίς τα τρανζ/ς ρυθμίζεται κανονικότα με max ta 5V.
    Πιο είναι το περίεργο όμως, αυτό συμβαίνει με ένα 2ο 723 που έχω αντικαταστήσει το πρώτο. Σ' αυτήν την περίπτωση πάλι με τα bjts πάνω η έξοδος είναι σταθερά στα 30V χωρίς να ρυθμίζεται αφενός αφετέρου στο πιν6 του 723 έχω 13-14v ενώ θα έπρεπε να είναι στα 7. χωρίς τα τρανζ/ς είναι στα 6.7

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #75
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    καμια φωτο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #76
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    ΜΠΩρει να εχεις καπου καμεια ψυχρη κωληση να δημηουργηθηκε με τον καιρο , αν ολες οι αντιστασεις ειναι οκ αν ολα ειναο οκγια ψαξε αυτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #77
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexSm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον εκπομπό του bd139 έχω όντως πάνω απο 30, βέβαια κάνοντας τη σύνδεση εκπομπού χωρίς το 3055 έχω μεν 30 έξοδο αλλά δεν ρυθμίζεται.
    Η τάση εξόδου βραχυκυκλώνοντας πιν2 με 10 παίζει απο 28-29 V.
    Χωρίς βραχυκύκλωση και χωρίς τα τρανζ/ς ρυθμίζεται κανονικότα με max ta 5V.
    Πιο είναι το περίεργο όμως, αυτό συμβαίνει με ένα 2ο 723 που έχω αντικαταστήσει το πρώτο. Σ' αυτήν την περίπτωση πάλι με τα bjts πάνω η έξοδος είναι σταθερά στα 30V χωρίς να ρυθμίζεται αφενός αφετέρου στο πιν6 του 723 έχω 13-14v ενώ θα έπρεπε να είναι στα 7. χωρίς τα τρανζ/ς είναι στα 6.7
    Περίεργα τα πράγματα όντως...
    Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να κάνεις αυτό που πρότεινε ο MacGyver ώστε να ξεκινήσουμε με ένα LM723 που δουλεύει και μετά να αρχίσουμε να βάζουμε πάνω τα τρανζίστορ.
    Μόνο βάλε πάνω ένα καινούργιο 723 αν μπορείς, και να έχεις βγάλει τα BD139 και 2Ν3055 από την πλακέτα (το πιν10 να ενώνετε εκεί που θα ήταν κανονικά ο Εκπομπός του 2Ν3055 και πουθενά αλλού!)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όλες οι συνδέσεις είναι σωστές και δεν υπάρχει φορτίο που μπορεί να ενεργοποιεί τον περιορισμό ρεύματος (θα ζεσταίνεται ελαφρά η R5) , τότε το 723 είναι καμμένο.
    Χωρίς φορτίο αποσύνδεσε τα τρανζίστορ και ένωσε το 10 με το 2.
    Το τροφοδοτικό πρέπει να ρυθμίζει. Αν όχι έχει βλάβη το 723.
    Και όπως είπαν και πιο πάνω, βάλε και καμία φωτογραφία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #78
    Μέλος Το avatar του χρήστη AlexSm
    Όνομα
    Αλεξ
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Αν και μετά απο αρκετό καιρό, να ευχαριστήσω πραγματικά όλους όσους βοήθησαν για να διορθωθεί η πλακέτα.
    Τελικά δεν μπόρεσα να κάνω κάτι οπότε αποφάσισα να φτιάξω μια καινούργια στο eagle για πρώτη φορά.
    Τα αποτελέσματα ήταν καλά, εννοώντας ότι η πλακέτα δουλεύει, σίγουρα κάποιος έμπειρος θα μπορούσε να την στήσει σωστότερα.
    Η κατασκευή της έγινε απο την osh park και μου έστειλαν 3 κομμάτια.

    Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του δώσω το ένα, χωρίς κάποιο αντίτιμο φυσικά. Ας επικοινωνήσει.
    Επίσης αν χρειάζεται οποιοσδήποτε τα αρχεία για να τα επεξεργαστεί/τυπώσει μπορώ να τα ανεβάσω.

    Ευχαριστώ και πάλι.
    psu.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #79
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Καλοριζικη Αλεξ και καλές κολλήσεις τώρα! Καλοδούλευτη η πλακέτα.
    Αλλα να σε ρωτήσω λίγο ακριβό δεν ειναι το osh park? Υπολόγισα με 5$/sq inch και για μια πλακέτα 10Χ8 εκατοστά θα μου φάνε σχεδον 80$...
    Που για μενα ειναι απαγορευτικό ποσό. Και οπως και σένα απο ότι είδα, έτσι και μένα οι 3 πλακετες δε μου λένε τιποτα μια θα χρησιμοποιήσω οι αλλες δυο ειναι παντελώς άχρηστες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #80
    Μέλος Το avatar του χρήστη AlexSm
    Όνομα
    Αλεξ
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Απ' ότι καταλαβαίνω είναι προσιτό για μικρού μεγέθους πλακέτες όπως αυτή που έφτιαξα εγώ.
    Αν πας σε μεγαλύτερα μεγέθη οι κινέζοι είναι οικονομικότεροι και αντί για 3 σου στέλνουν 5. Απο άποψη ποιότητας βέβαια δε γνωρίζω.
    Επίσης το καλό με το osh είναι ότι έχει δωρεάν μεταφορικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με τροφοδοτικό 3-30V 2,5A με lm723
    By toni675 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-13, 14:12
  2. Τροφοδοτικο 0-30V 3Α
    By panos318 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-12, 00:52
  3. Τροφοδοτικό 3-30V 2.5A (LM723)
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-11, 13:26
  4. Τροφοδοτικο με το lm723
    By ta03 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-08, 08:42

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας