Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 42

Θέμα: εκτυπωση τυπωμενου σε διαφανεια με inkjet.

  1. #11
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ta03
    Τελικα Αγορασα ριζοχαρτο.Πηρα 2 μπλοκ ενα 75gr^2 και ενα 40gr^2(πιο λεπτο απο της κανονικες σελιδες).Πιο να χρησιμοποιησω για καλο αποτελεσμα?
    Δοκίμασε και πές μας. Λογικά το λεπτότερο θα θέλει λιγότερο χρόνο στον θάλαμο, αλλά μπορεί να μπλεχτεί στον εκτυπωτή επειδή είναι λεπτο.

    Δοκίμασε και πές μας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    205

    Προεπιλογή

    Το λεπτοτερο οντως μπλεκεται καμια φορα στον εκτυπωτη και γινετε κομματια.Θα κανω δοκιμη και θα
    ενημερωσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΣ !!!
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    παιδια κατι που παρατηρησα και εχω βελτιωσει αισθητα την ποιοτητα της εκτυπωσης μου...
    απο το EAGLE απο που και σχεδιαζω ΔΕΝ βγαινουν καλες οι διαφανεις (ισως τις εκτυπωνει grayscale - αν κ βαζω black solid) Με αποτελεσμα να εχω ραγισματα...

    Με ενα απλο export to bmp και με επεξεργασια στο photoshop (εκανα και γεμισματα εκει που δεν χρειαζεται σωνει και καλα να φυγει ο χαλκος) και ειχα μια καταπληκτικη εκτυπωση...
    αν δεν ξερετε δουλευετε το Photoshop ενα tutorial για την ολη διαδικασια κατασκευης PCB (και του Photoshop) υπαρχει εδω:

    http://www.electronics-lab.com/artic...ial/index.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Για να μην έχετε πρόβλημα με τα "ραγισματάκια" στους εκτυπωμένους αγωγούς, τυπώστε δύο ίδια κυκλώματα σε διαφάνεια και βάλτε τα το ενα επάνω στο άλλο στην πλακέτα, οπότε ειναι λίγο δύσκολο να συμπέσουν οι ατέλειες των δύο φύλλων μαζί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΣ !!!
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    αυτο εκανα τελικα κ ειχα πολυ καλα αποτελεσματα...
    αλλα υπαρχει κ κατι αλλο..
    αντι να εκτυπωνω κατευθειαν με το EAGLE το περασα στο photoshop...
    η εκτυπωση ηταν μακραν καλυτερη!!..καμμια σχεση με του EAGLE ενω κ τα δυο τα εβγαζα στην καλυτερη ποιοτητα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Και εγω εχω φταιξει δυο τρεις πλακετες με διαφανειες απο inkjet... Οι ραγισματιες εμφανιζονται μαλλον γιατι το μελανι δεν εχει στεγνωσει καλα.... Θελει γυρω στο ενα τεταρτο στον αερα για να γινει αψογο... οσο περισσοτερο περιμενεις τοσο καλυτερα βγαινει το σχεδιο. Εγω τυπωνω την διαφανεια και ΜΕΤΑ παω να ετοιμασω τα "εργαλεια", δοχεια υγρα οξυζενε κλπ για να προλαβει να στεγνωσει καλα... Επισης δεν εχω λαμπες και βλακειες, στη μεσογειο ζουμε, καλοκαιρι ειναι, το οζον το διαλυσαμε αρα απο υπεριωδεις στην ατμοσφαιρα αλλο τιποτα.... κανα 5λεπτο εξω στην αντιλιά (και ΟΧΙ σε μερος που πεφτει αμεσα το φως του ηλιου) και ειμαι βασιλιας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    205

    Προεπιλογή

    Τυπωσα την πρωτη μου πλακετα χρησιμοποιοντας 2 ριζοχαρτα απο τα λεπτα σε σαντουιτς.Η πλακετα βγηκε αρκετα καλη εκτως απο 3-4 σημεια που το ριζοχαρτο δεν ειχε πατησει στην πλακετα καλα και ειχαν βραχυκυκλωσει οι διαδρομοι.Το x-acto εδωσε την λυση!Σε μερικα σημεια ειχε περασει φως μεσα απο το ριζοχαρτο και ειχε το το τυπωμενο μερικες μικροσκοπικες τρυπουλες(ισα ισα φαινονται με το ματι).Το τελικο αποτελεσμα μου αρεσε παντως(ειναι η παρθενικη μου πλακετα για το τροφοδοτικο 0-30V 3A με περιορισμο ρευματος που θα φτιαξω !).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΣ !!!
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Ενα ομως μικροσκοπικο ραγισμα αμα το δεις με μεγενθυτικο φακο ισως ειναι αρκετο για να σου χαλασει τον διαδρομο...
    εγω ειχα φτιαξει μια πλακετα που φαινοταν πολυ καλη με το ματι!
    Την κοιταξα με φακο κ ειδα μερικα ραγισματα...
    οταν επιασα κ το πολυμετρο ειδα οτι οντως υπηρχε προβλημα...
    τωρα οσο αφορα την πλακετα που εφτιαξες (την εχω κανει κ εγω) εχει αρκετα χοντρους χαλκοδιαδρομους οποτε προβλημα μαλλον δεν θα εχεις...
    απλα για πολυ λεπτους να ξερεις οτι θα εχεις...
    ρποσπαθησε να βελτιωσεις λιγο τη μεθοδο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    205

    Προεπιλογή

    Ναι θα προσπαθισω να βελτιωσω τη μεθοδο.Κυριως με χαλαει το θεμα της μασκας.Δεν μου αρεσει οπως την βγαζει ο εκτυπωτης.Ακομα και πολλες(μεχρι 4 δοκιμασα) φορες να τυπωσω στο ιδιο χαρτι το κυκλωμα παλι περναει φως.Γκκκρρρ!Αν βαλω δυο ριζοχαρτα για μασκα ειναι πολυ καλυτερα απο πλευρας αδιαφανειας αλλα στα σημεια που πρεπει να περναει φως αυτο σκεδαζετε και δεν τυπονωνται καλα οι λεπτομεριες.Θα δοκιμασω με διαφανιες την επομενη φορα και θα ενημερωσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Εχει το πλαισιο διαφανειες για inkjet εκτυπωτες και για φωτοαντιγραφικα μηχανηματα.
    Τι διαφορες εχουν αυτες οι διαφανιες?
    Δεν εχω καταλαβει τι διαφορες εχουν μεταξυ τους ενας εκτυπωτης ψεκασμου με ενα φωτοαντιγραφικο.
    Αυτες που ειναι για φωτοαντιγραφικα μπορουν να μπουν σε inkjet?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-15, 07:51
  2. Σχεδιασμος τυπωμενου
    By johny16 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-09, 10:23
  3. Διαφανεια αντι press-peel
    By xazopartalos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-07, 15:47
  4. Βοηθεια για σχεδιασμο τυπωμενου
    By _ab in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-05, 16:35
  5. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΥΠΩΜΕΝΟΥ
    By marios in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-04, 17:37

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας