Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Kαταστήματα Ηλεκτρονικού υλικού στην Θεσσαλονίκη

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Ιλισια
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή Kαταστήματα Ηλεκτρονικού υλικού στην Θεσσαλονίκη

    Μπορεί καθένας που γνωρίζει και εμπιστεύεται κάποιο καταστημα ηλεκτρονικών στη Θεσσαλονίκη να το αναφέρει εδώ....

    Κάνω την αρχή:

    RADIO 741
    ΛΕΩΦ. Κ. ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ 176
    Τ.Κ. 54248
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    ΤΗΛ.: 2310 325.605
    http://www.radio741.gr/

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Διαμαντής Μουτσιούλης
    -Δωδεκανήσου 22 τηλ 2310 - 554074, 554075 Fax 554379
    -Βασ. Ηρακλείου 28 (Εντός στοάς) τηλ 279146, 265116
    -Θ. Χαρίση 72 τηλ 828919, 868105 Fax 859119
    http://www.moutsioulis.gr/



    MAR electronics ltd
    -Σαλαμίνος 10, 54625 Θεσσαλονίκη, τηλ.: 2310 532658, φαξ: 2310 532557, email: info@marelectronics.gr
    http://www.marelectronics.gr/




    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 05-01-22 στις 21:39
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gsmaster για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stavros_97s (28-04-12)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    δημοσθενης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    ΗΛΕΚΤΡΟΝ στην τριανδρια τηλ2310 908327

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 05-01-22 στις 21:32

  5. #4
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Apostoliz
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ζαγκοτζής Κομνηνών 46 Σίνδο 2310569556

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 05-01-22 στις 21:33

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Βασιλειαδης στους Αμπελοκηπους και πληροφοριες μπορεις να βρεις στο ηλεκτρονικο του καταστημα www.elektronik.gr.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 05-01-22 στις 21:34

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη button
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    O ΒΡΑΣΙΔΑΣ

    ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ Ι. ΒΡΑΣΙΔΑΣ

    ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 5-7
    ΤΗΛ 2310521246 - 2310529804


    ειναι good ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Κάποιος ανέφερε ότι το "μέλλον και στα ηλεκτρονικά εξαρτήματα είναι το Internet".
    Εγώ θα σας πω μόνον κάτι που μου έκανε ΤΡΟΜΕΡΗ εντύπωση. Πήγα πήρα ένα transistor 2SC3552 απ'τον ιωαννίδη 7euro (βέβαια ήξερα ότι θα είναι ακριβούτσικο γιατί μιλάμε για transistor fast switching 1000volt /12amp, αλλά όσο να'ναι...).
    Μπαίνω λοιπόν απο περιέργεια στο ebay και ψάχνω για το συγκεκριμένο. Και βρίσκω ρε παιδιά, από hon-Kong βέβαια (το 99% από ότι και να ψάξεις πλέον στο ebay είναι από κινα ή hon-Kong...), ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΜΕ 5.5euro μαζί με τα μεταφορικά! Ο ιδιος μάλιστα έδινε και 5 κομμάτια με 10euro (2 euro το ένα δηλαδη...)! Μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα στην τιμή!Το μόνο κακό είναι ότι θα περιμένεις 2-3 βδομάδες μέχρι να τα πάρεις.
    Οπότε πιστευω ότι σιγά,σιγά σχεδόν όλα τα εξαρτήματα θα μπορείς να τα παραγγέλνεις απ'εξω μέσω ebay σε ΠΟΛΥ χαμηλότερες τιμές απ'οτι τα βρίσκεις σε μαγαζιά.

    Πάντως επειδή γενικά έχω δει να πέφτει ΠΟΛΥ θάψιμο στον Ιωαννίδη, και μιας και είμαι δίπλα του και έχω πάει 1000δες φορές τα τελευταία 20 χρόνια,θα σας πω αν θέλετε τη γνώμη μου γι'αυτόν.

    1) Οσον αφορά τις τιμές, οι γενική αίσθηση είναι ότι "πιάνει λίγο κώλο", ΟΜΩΣ μου έχει τύχει ΠΟΛΛΕΣ φορές να βρίσκω πράγματα στο Ιωαννίδη σε ΠΟΛΥ καλύτερες τιμές απ'οτι σε όλους τους άλλους. Γενικά θα έλεγα ότι σε ψιλο πράγματα και 'χομπίστικα" ηλεκτρονικά εξαρτήματα(αντιστάσεις, πυκνωτές,connectors, ολοκληρωμένα κτλ) έχει καλές τιμές. Εκεί που πιάνει κώλο πραγματικά είναι σε έτοιμες συσκευές/μηχανές και σε "καταναλωτικά" ηλεκτρονικά (π.χ. έτοιμα ηχεία, τροφοδοτικά, μικρόφωνα, εργαλεία κτλ)
    2) Εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πράγματα! Σπάνια μου έχει τύχει να θέλω κάτι και να μην το έχει (και πιστέψτε με έχω πάρει χιλιάδες διαφορετικά πράγματα όλα αυτά τα χρόνια,από μικρές αντιστάσεις 1/4 μέχρι γουρουνο-variac των 2kvA!). Ακόμα και όταν δεν έχιε κάτι, σχεδόν πάντα μπορείς να το παραγγείλεις και να στο φέρει σε 2-3 μέρες. Θυμάμαι πριν κανα χρόνο του είχα παραγγέιλει κάτι mosfet drivers τους οποίους μάλιστα μου τους έδωσε σε μικρότερη τιμή από αυτήν που βρήκα στο ebay (καλό θα είναι δηλαδή, πριν πάρετε κάτι από ebay, ρίξτε μια ματιά και σε ντόποιο μαγαζί, μπορεί να το έχει και φτηνότερο που ξέρετε )
    3)Εξυπηρέτηση. Εδώ δυστηχώς υπάρχει πρόβλημα.Επειδή πλέον δεν είναι μόνον μαγαζί για ηλεκτρονικούς-χομπίστες κτλ, αλλά καλύπτει και "πάγιες καταναλωτικές ανάγκες" της κυρά-μαρικάς της νοικοκυράς και του κυρ μήτσου του συνταξιούχου,άμα πας σε ώρα αιχμής (δηλ. ούτε πολύ νωρίς ούτε πολύ αργά) μπορεί να περιμένεις και μία ώρα μέχρι να σε εξυπηρετήσουν. Γι'αυτό σε μεγαλο βαθμό ευθύνεται το γεγονός ότι το μαγαζί έχει γίνει σαν περίπτερο-μινι-μαρκετ,ΔΕΝ είναι πλέον, σκέτα "ηλεκτρονικά" .... μόνο γλυφιτζούρια και καραμέλες στην έξοδο δεν έχει βάλει ακόμα , όπως στα μεγάλα σουπερμαρκετ! Οπότε στο μαγαζί του μπαινει πλέον, κυριολεκτικά και η "κουτσή μαρία"! Ο ιωαννίδης από την άλλη έχει "σταθερούς" υπαλλήλους, εδω και πολλά χρόνια βλέπω συνέχεια τους ίδιους. ΟΜΩΣ , δεν είναι όλοι οι υπάλληλοι το ίδιο. Υπάρχουν παιδιά που μπορεί να τους αλλάξεις τα φώτα επί μία ώρα και στο τέλος να σου πούνε "θέλετε και κάτι άλλο;" .Από την άλλη υπάρχουν και κάποιοι που είναι σχεδόν μονίμως μες στην ξυνίλα, και σου μιλάνε λες και έχουν προηγούμενα μαζί σου! Προσωπικά βέβαια λόγω της πολυετούς σχέσης που έχω, έχω "καβατζώσει" 1-2 καλά παιδιά και συνήθως μ'αυτούς συναλλάσομαι (σε βαθμό που πολλές φορές με βλέπουν να περιμένω χωρίς να έχει αλλο πελάτη το μαγαζί,και δεν με ρωτάνε τι θέλω αλλά περιμένουν να έρθει ο "δικός μου" για να με εξυπηρετήσει! )
    4) Αυτό βέβαια είναι λίγο "προσωπικό". ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ! Το κόστος σε χρόνο, βενζίνες, ταλαιπωρία που θα υποστώ για να κατέβω στο @#$ κεντρο που είναι μαζεμένα όλα τα "καλά και φτηνά" μαγαζια ηλεκτρονικών είναι τόσο μεγάλο ποια, που πρακτικά εξανεμίζει το οποιο ώφελος θα έχεις από φτηνότερες αγορές του κέντρου (εκτός και αν μιλάμε για αγορά υλικών 100δων euro , κάτι πολύ σπάνιο για μένα τουλάχιστον, χομπίστας με κολλητίρι είμαι,όχι επαγγελματίας ηλεκτρονικός! ) . Ξέρετε τι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκολία είναι να μπορείς να έχεις σχεδόν ότι θέλεις 150 μέτρα απτο σπίτι σου;

    Αυτά τα πολύ ολίγα, ελπίζω να βοήθησα κάποιους, και αν θέλετε την ταπεινή μου γνώμη, όσοι είστε από ανατολική θεσσαλονίκη, πριν κατεβείτε στα σκ@τα του κέντρου (οπως έχετε καταλάβει το κέντρο της πολής το έχω "μεγάλη συμπάθεια".... ), κάντε κι'ένα πέρασμα από Ιωαννίδη (ειδικά αν θέλετε "ψιλογογια" εξαρτήματα), εκτός βέβαια από 11:00-14:00 γιατί συνήθως εκείνες τις ώρες γίνετα λαϊκό προσκύνημα και ίσως να περιμένετε περισσοτερη ώρα να εξυπηρετηθείτα απ'οτι να κατέβετε στο γκετο-κέντρο της Θεσσαλονικής!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ''Νήφε και μέμνησο απιστείν'' - Να παραμένεις νηφάλιος και να θυμάσαι να δυσπιστείς (Επίχαρμος 530 - 440 π. Χ.)

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ikonsgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sotos112233 (03-09-12)

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη button
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    663


    0 Not allowed! Not allowed!
    Nokia 3250 / 6280 / N97mini
    <Mastech MS8268>

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη dpa2007
    Όνομα
    Δημος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    http://www.netelectronics.gr/
    Δωδεκανήσου 22

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 05-01-22 στις 21:41

  12. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    υπαρχει και ο χριστακιδης 20 χρονια τον ξερω . actuell electronics.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Kαταστήματα Ηλεκτρονικού υλικού στην Αθήνα
    By Danza in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-22, 14:54
  2. Kαταστήματα Ηλεκτρονικού υλικού στην λαρισα
    By finos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-15, 10:56
  3. hackerspace στην Θεσσαλονίκη
    By apollonic in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-15, 16:26
  4. Συνάντηση στην Θεσσαλονίκη 25/01/2009
    By MOJO in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-09, 01:52
  5. Γραφεία ραδιοερασιτεχνών στην Θεσσαλονίκη
    By Lykos1986 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-06, 20:29

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας