Αγαπητοι μου φιλοι γεια σας.. Πριν απο περιπου εναν Μηνα κατεβασα ενα νεο Προγραμμα Αυτοματισμου ,που ειναι ΔΩΡΕΑΝ και ειδικα κατασκευασμενο για μικρους Ραδιοφωνικους Σταθμους..Το ονομα του ειναι Jingle Palette. Απο οτι κοιταξα εδω ,δεν ειδα καποιον να το αναφερει..Εδω και καιρο χρησιμοποιησα και δοκιμασα αρκετα προγραμματα Αυτοματισμου αλλα ολα με απογοητευαν γιατι αλλα ηταν ακριβα για να τα αγορασεις και αλλα ειχαν Προβληματα στην Χρηση τους, η ηταν πολυ δυσκολα να τα δουλεψεις.. Επειδη οταν κανεις Ζωντανη εκπομπη πρεπει να εχεις εργαλεια που ανταποκρινονται γρηγορα, δεν κολανε και ειναι ΕΥΚΟΛΑ στην Χρηση τους , εψαχνα συνεχεια για το καταληλο και νομιζω οτι επιτελους το βρηκα!! Σκεφτηκα πολυ εαν το δημοσιευσω σε καποιο Φορουμ, γιατι για εμενα ειναι ενα Χρυσορυχειο και τον Χρυσο πρεπει να τον φυλας και να μην τον μοιραζεσαι.. Τελικα ομως μετα απο την αγαπη και την Βοηθεια που μου δωσατε εδω, αποφασισα να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας.. Ελπιζω να μην σας απογοητευσω.. Αυτο το προγραμμα ειναι κατασκευασμενο ειδικα για Jingles σε Μπ3 αρχεια, και Μπ3 τραγουδια.. Παιζει ομως και αλλα αρχεια οπως Wav. αλλα τα ΜΠ3 ειναι κατα την γνωμη μου τα καλυτερα λογω Χωρου.. Για οσους δεν ξερουν τα Jingles ειναι τα μικρα μουσικα κομματια που παιζουν οι Ραδιοφωνικοι σταθμοι αναμεσα στο Προγραμμα και πληροφορουν οτι τωρα αρχιζει το επομενο Προγραμμα, ο Καιρος, οι Ειδησεις, κλπ.. Τα Jingles του σταθμου μου τα φτειαχνω μονος μου Χρησιμοποιωντας το προγραμμα WAVLAB και κατεβαζοντας αρκετα Demos που υπαρχουν αναριθμητα στο Διαδυκτιο.. Μπορειτε επισης να τα δωσετε και σε μια Εδικη εταιρεια να σας τα φτειαξουν,αλλα ειναι Πανακριβα!!! Το προγραμμα περιεχει αρκετα Jingles και ειναι αρκετα καλα για να παρετε μια γνωμη για αρχη..Τωρα λιγα Πραγματα για το Προγραμμα.. Μολις το κατεβασετε και το εγκαταστησετε,(δουλευει και σε παλαιοτερους υπολογιστες οπως τον ενα δικο μου PENTIUM 500 MHZ) ανοιξετε το και θα δειτε οτι δουλευει με Παλεττες.. Εξ ου και το ονομα.. Σε καθε Παλεττα χωρουν 30 Μπ3.. Καθε Παλεττα εχει 30 κουτακια και σε καθε ενα απο αυτα μπορουμε να βαλουμε ενα Μπ3 που ειναι αποθηκευμενο στον Υπολογιστη μας..Οταν κανεις κλικ στο κουτακι παιζε το αντιστοιχοι Μπ3.. Βασικο ειναι οταν γεμισετε τα κουτακια με Μπ3 να σωσετε την Παλεττα αυτην με το Save Palette,δινοντας της ενα ονομα της αρεσκειας σας. Το ιδιο μπορειτε να κανετε με την επομενη Παλεττα κλπ.. Ετσι θα μπορεσετε να κανετε μια Παλεττα με ΠΧ Λαικα Τραγουδια, μια με Ξενα, μια με Jingles, οσες παλεττες χρειαζεστε!! Κατα την διαρκεια της εκπομπης μπορειτε να αλλαζετε συνεχως Παλλετες και να κανετε μιξη Τραγουδιων κατι που το Προγραμμα ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ!!!! Αυτο ειναι ενα πολυ καλο εργαλειο!! Κατι αλλο που επισης ειναι πολυ ομορφο ειναι το TIME ANOUNCE.. Ολοι θα ξερετε τον χαρακτηριστηκο Ηχο μολις φτασει μια Ωρα στο τελος της, τα τρια ΜΠΙΠ και ενα μακρυτερο και μετα ακολουθει η εκφωνηση της Ωρας ,η το Σημα των Ειδησεων..Αυτο αφου το ενεργοποιησουμε γινεται ΑΥΤΟΜΑΤΑ 5 με 6 Δευτερολεπτα πριν το τελος της Ωρας.. Και μπορειτε ακομα να ρυθμισετε ποιο ΜΠ3 θα παιξει μετα τα τεσσερα Μπιπ, πχ. Ειδησεις, το σημα σας,καιρος,κλπ..Και ολα αυτα Αυτοματα!! Χρησιμοποιω το προγραμμα περισσοτερο απο εναν μηνα και δεν εχει κολησει ποτε!! Στον υπολογιστη εχω εγκαταστησει Windows XP..Αν δουλευει με αλλα λογισμικα δεν ξερω, πρεπει να το δοκιμασετε. Ειδικα για το Φορουμ εκανα σημερα μια ΜΙΞΗ απο μερικα Jingles του Σταθμου μου και μπορειτε να τα κατεβασετε απο το κατω LINK σε μορφη ΜΠ3.. Η μιξη εγινε LIVE με το Jingle Palette.Το LINK αυτο θα το εχω στην σελιδα μου αλλα μονο μεχρι την Τριτη το Βραδυ,γιατι δεν θελω να ανεβασω τον Λογαριασμο της σελιδας μου..Την Τεταρτη το Πρωι θα το διαγραψω και αν το θελει κανεις το στελνω με Εμειλ..Η ποιοτητα δεν ειναι πολυ καλη γιατι το εκανα αρκετα μικρο, για να κατεβαζεται ευκολα..Η ΜΙΞΗ λοιπον ειναι εδω:
http://www.filipidis.de/Radioyet1.mp3
Το δε Προγραμμα μπορειτε να το κατεβασετε εδω:
http://www.horvark.hu/jinglepalette/jpdownload.htm
Ελπιζω να σας αρεσει...Εαν χρειαστειτε καποια βοηθεια η εχετε αποριες, γραψτε και αν μπορω θα βοηθησω.. Με εκτιμηση..Χρηστος...