Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 80

Θέμα: Ενα καλο και απλο Προγραμμα Αυτοματισμου για Mp3 και Jingles

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή Ενα καλο και απλο Προγραμμα Αυτοματισμου για Mp3 και Jingles

    Αγαπητοι μου φιλοι γεια σας.. Πριν απο περιπου εναν Μηνα κατεβασα ενα νεο Προγραμμα Αυτοματισμου ,που ειναι ΔΩΡΕΑΝ και ειδικα κατασκευασμενο για μικρους Ραδιοφωνικους Σταθμους..Το ονομα του ειναι Jingle Palette. Απο οτι κοιταξα εδω ,δεν ειδα καποιον να το αναφερει..Εδω και καιρο χρησιμοποιησα και δοκιμασα αρκετα προγραμματα Αυτοματισμου αλλα ολα με απογοητευαν γιατι αλλα ηταν ακριβα για να τα αγορασεις και αλλα ειχαν Προβληματα στην Χρηση τους, η ηταν πολυ δυσκολα να τα δουλεψεις.. Επειδη οταν κανεις Ζωντανη εκπομπη πρεπει να εχεις εργαλεια που ανταποκρινονται γρηγορα, δεν κολανε και ειναι ΕΥΚΟΛΑ στην Χρηση τους , εψαχνα συνεχεια για το καταληλο και νομιζω οτι επιτελους το βρηκα!! Σκεφτηκα πολυ εαν το δημοσιευσω σε καποιο Φορουμ, γιατι για εμενα ειναι ενα Χρυσορυχειο και τον Χρυσο πρεπει να τον φυλας και να μην τον μοιραζεσαι.. Τελικα ομως μετα απο την αγαπη και την Βοηθεια που μου δωσατε εδω, αποφασισα να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας.. Ελπιζω να μην σας απογοητευσω.. Αυτο το προγραμμα ειναι κατασκευασμενο ειδικα για Jingles σε Μπ3 αρχεια, και Μπ3 τραγουδια.. Παιζει ομως και αλλα αρχεια οπως Wav. αλλα τα ΜΠ3 ειναι κατα την γνωμη μου τα καλυτερα λογω Χωρου.. Για οσους δεν ξερουν τα Jingles ειναι τα μικρα μουσικα κομματια που παιζουν οι Ραδιοφωνικοι σταθμοι αναμεσα στο Προγραμμα και πληροφορουν οτι τωρα αρχιζει το επομενο Προγραμμα, ο Καιρος, οι Ειδησεις, κλπ.. Τα Jingles του σταθμου μου τα φτειαχνω μονος μου Χρησιμοποιωντας το προγραμμα WAVLAB και κατεβαζοντας αρκετα Demos που υπαρχουν αναριθμητα στο Διαδυκτιο.. Μπορειτε επισης να τα δωσετε και σε μια Εδικη εταιρεια να σας τα φτειαξουν,αλλα ειναι Πανακριβα!!! Το προγραμμα περιεχει αρκετα Jingles και ειναι αρκετα καλα για να παρετε μια γνωμη για αρχη..Τωρα λιγα Πραγματα για το Προγραμμα.. Μολις το κατεβασετε και το εγκαταστησετε,(δουλευει και σε παλαιοτερους υπολογιστες οπως τον ενα δικο μου PENTIUM 500 MHZ) ανοιξετε το και θα δειτε οτι δουλευει με Παλεττες.. Εξ ου και το ονομα.. Σε καθε Παλεττα χωρουν 30 Μπ3.. Καθε Παλεττα εχει 30 κουτακια και σε καθε ενα απο αυτα μπορουμε να βαλουμε ενα Μπ3 που ειναι αποθηκευμενο στον Υπολογιστη μας..Οταν κανεις κλικ στο κουτακι παιζε το αντιστοιχοι Μπ3.. Βασικο ειναι οταν γεμισετε τα κουτακια με Μπ3 να σωσετε την Παλεττα αυτην με το Save Palette,δινοντας της ενα ονομα της αρεσκειας σας. Το ιδιο μπορειτε να κανετε με την επομενη Παλεττα κλπ.. Ετσι θα μπορεσετε να κανετε μια Παλεττα με ΠΧ Λαικα Τραγουδια, μια με Ξενα, μια με Jingles, οσες παλεττες χρειαζεστε!! Κατα την διαρκεια της εκπομπης μπορειτε να αλλαζετε συνεχως Παλλετες και να κανετε μιξη Τραγουδιων κατι που το Προγραμμα ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ!!!! Αυτο ειναι ενα πολυ καλο εργαλειο!! Κατι αλλο που επισης ειναι πολυ ομορφο ειναι το TIME ANOUNCE.. Ολοι θα ξερετε τον χαρακτηριστηκο Ηχο μολις φτασει μια Ωρα στο τελος της, τα τρια ΜΠΙΠ και ενα μακρυτερο και μετα ακολουθει η εκφωνηση της Ωρας ,η το Σημα των Ειδησεων..Αυτο αφου το ενεργοποιησουμε γινεται ΑΥΤΟΜΑΤΑ 5 με 6 Δευτερολεπτα πριν το τελος της Ωρας.. Και μπορειτε ακομα να ρυθμισετε ποιο ΜΠ3 θα παιξει μετα τα τεσσερα Μπιπ, πχ. Ειδησεις, το σημα σας,καιρος,κλπ..Και ολα αυτα Αυτοματα!! Χρησιμοποιω το προγραμμα περισσοτερο απο εναν μηνα και δεν εχει κολησει ποτε!! Στον υπολογιστη εχω εγκαταστησει Windows XP..Αν δουλευει με αλλα λογισμικα δεν ξερω, πρεπει να το δοκιμασετε. Ειδικα για το Φορουμ εκανα σημερα μια ΜΙΞΗ απο μερικα Jingles του Σταθμου μου και μπορειτε να τα κατεβασετε απο το κατω LINK σε μορφη ΜΠ3.. Η μιξη εγινε LIVE με το Jingle Palette.Το LINK αυτο θα το εχω στην σελιδα μου αλλα μονο μεχρι την Τριτη το Βραδυ,γιατι δεν θελω να ανεβασω τον Λογαριασμο της σελιδας μου..Την Τεταρτη το Πρωι θα το διαγραψω και αν το θελει κανεις το στελνω με Εμειλ..Η ποιοτητα δεν ειναι πολυ καλη γιατι το εκανα αρκετα μικρο, για να κατεβαζεται ευκολα..Η ΜΙΞΗ λοιπον ειναι εδω:
    http://www.filipidis.de/Radioyet1.mp3
    Το δε Προγραμμα μπορειτε να το κατεβασετε εδω:
    http://www.horvark.hu/jinglepalette/jpdownload.htm
    Ελπιζω να σας αρεσει...Εαν χρειαστειτε καποια βοηθεια η εχετε αποριες, γραψτε και αν μπορω θα βοηθησω.. Με εκτιμηση..Χρηστος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Σ'ευχαριστούμε Χρήστο που μοιράστηκες μαζί μας αυτό το πρόγραμμα, και για το mix που μας αφιέρωσες...


    Πρόσθεσα το πρόγραμμα και στα downloads....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Το πρόγραμμα διαθέτει compressor ή limiter;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron
    Το πρόγραμμα διαθέτει compressor ή limiter;
    Οχι αλλα εχει VUMETER και μπορεις να ρυθμισεις για καθε ΜΠ3 ξεχωριστα την ενταση εκει που θελεις να ειναι..Κανεις δεξιο κλικ στο αναλογο κουτακι διαλεγεις Volume και το ρυθμιζεις...Εγω το Λιμιτερ το εχω εξωτερικα και ετσι δεν το χρειαζομαι..Με εκτιμηση.. Χρηστος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Ok να εισαι καλά Χρήστο και ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον πρόγραμμα που μας υπέδειξες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Ευχαριστουμε..........

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Παρακαλω παιδια.. Παντα στην διαθεση σας.. οσον αφορα το προγραμμα θελω να συμπληρωσω οτι και για ΙΤΕΡΝΕΤ ΡΑΔΙΟ υπαρχει ενα ρυθμισμα για Streeming.. Αλλα το πως λειτουργει, μην με ρωτατε γιατι δεν ξερω.. Αλλα πιστευω οτι καποιος θα μπορεσει να γραψει κατι για αυτο.. Με εκτιμηση.. Χρηστος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Χρήστο,

    ευχαριστούμε. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε το εξής: Σε ένα μεγάλο MP3 stream, που θα μπορούσε να είναι ένα αρχείο ηχογράφησης ραδιοφωνικού σταθμού π.χ. 2 ωρών, που περιλαμβάνει και άσχετα κομμάτια, διαφημίσεις κλπ, θέλω να κάνω edit δηλαδή να απομονώσω τα κομμάτια που με ενδιαφέρουν, να τα κατεβάσω στο δίσκο κλπ..

    Εχετε καμμία ιδέα πως θα μπορούσε να γίνει?

    Με ραδιοερασιτεχνικούς χαιρετισμούς,

    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Αγαπητε φιλε Γιωργο, επειδη και εγω πολλες φορες κατεβαζω ετσι μεγαλα ηχητικα κοματια απο το Ιντερνετ και ετσι φτειαχνω και επεξεργαζομαι τα Jingles μου, για να τα γραψω και να τα επεξεργαστω χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια το προγραμμα Wavelab, το οποιο ειναι πολυ καλο αλλα δυσκολο να το βρεις και πολυ ακριβο να το αγορασεις.. Αφου κατεβασω το MP3 stream στον υπολογιστη μου,σωζοντας το κατευθειαν μετα το κατεβασμα, η αν δεν γινεται αυτο,"μαγνητοφωνοντας" το με το Wavelab κατα την ωρα που παιζει το stream, το μεγαλο αυτο Παραθυρο που ανοιξα , η μαγνητοφωνησα το επεξεργαζομαι κατοπιν παλι με το Wavelab χρησιμοποιοντας το COPY, PASTE, η DELETE, κοβοντας αυτα τα κομματια που δεν χρειαζομαι, και κρατωντας μονο αυτα που εχω αναγκη..Με το ιδιο προγραμμα αφου κανεις COPY σε αυτο το κομματι που χρειαζεσαι μετα ανοιγεις ενα νεο παραθυρο και μεταφερεις μεσο PASTE το κομματι που διαλεξες και ετσι μπορεις να το σωσεις μονο του σαν MP3 .. Με το Wavelab μπορεις επισης να επεξεργαστεις τα MP3 σου και να προσθεσεις επανω την Φωνη σου η διαφορα Ηχητικα Εφφε, απο τα αριστα που διαθετει το προγραμμα.. Δεν ξερω αν κατεβασες το Μιξακι μου που εδωσα για κατεβασμα, αν ναι τοτε προσεξε οτι ολα τα ECHO (επαναληψεις) και τα αλλα εφφε που εβαλα στην φωνη μου ειναι Digital και φτειαγμενα με το Wavelab.. Τελος μπορεις επισης να παρεις ενα μεγαλο MP3 οπως εσυ ειπες με λιγα κλικ να το κανεις ενα Mix με πολλα Tracks και να το "καψεις" στο CD Writer σου σαν κανονικο CD..Παντα με το ιδιο Προγραμμα.. Εγω δουλευω αυτο το προγραμμα γυρω στα 8 Χρονια και ξερω μονο το 40 περιπου τις 100 απο τις δυνατοτητες του!! Το εχω στην Γερμανικη γλωσσα αλλα πιστευω αν και δεν ειμαι απολυτα σιγουρος οτι υπαρχει ρυθμιση για ΑΓΓΛΙΚΑ..Τελος πιστευω οτι ισως καποιος φιλος του ΦΟΡΟΥΜ θα μπορουσε να σου προτεινει καποιο αλλο Προγραμμα ισως οχι τοσο καλο αλλα πιο ευκολα προσιτο αν και ολα δουλευουν λιγο πολυ κατα τον ιδιο Τροπο, και να κανεις ετσι την δουλεια σου.. Ελπιζω να σε βοηθησα.. Αν εισαι απο Αθηνα προπαθησε καπου να βρεις το Wavelab (Steinberg)καπου, η στειλε μου PM.. Ελπιζω να μην σε..ζαλισα.. Με εκτιμηση Χρηστος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    Αυτο που χρειαζεσαι ειναι ενας Wave editor και υπάρχουν παρα πολλοι. Το WaveLab της Steinberg ειναι από τους κορυφαιους αλλα οπως σου είπε και ο φιλτατος yet ειναι ακριβος να τον αγορασεις αλλα και βαρης σαν εγκατασταση.
    Επισης αν εχεις εγκαταστημενο το NERO περιεχετε μεσα και ενας Wave editor.
    Εγω για απλες δουλειες σαν αυτη που θελεις χρησιμοποιώ το GoldWave. Ειναι πολυ μικρο (900ΚΒ) αλλα ταυτοχρονα αρκετα καλο και ευελικτο.
    Αυτο που μου αρεσει πολυ στο GoldWave ειναι πως μπορεις να κανεις αυτόματη έναρξη και ληξη της ηχογραφησης αναλογα με την σταθμη του σηματος εισοδου.
    Αν σε ενδιαφερει στειλε ΠΜ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δουλεύει καλύτερα ,αν το βάλεις στην πρίζα.

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενα καλο βιβλιο για τελειως αρχαριο?
    By elsonador in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-14, 23:04
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-14, 20:57
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 01:29
  4. προτασεις για ενα καλο ψηφιακο πολυμετρο
    By ioa23 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-12, 20:39
  5. mp3 απλο με τροφοδοσια συνεχομενη
    By tzvangel in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-10, 19:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας