Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Αναλογικη εξοδος 4-20mA σε raspberry pi

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη kwstas92
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    162

    Προεπιλογή Αναλογικη εξοδος 4-20mA σε raspberry pi

    Καλησπέρα σε όλους, ελπιζω να ειστε ολοι ασφαλεις και υγιεις.
    Οπως αναφερω και στον τιτλο θα ηθελα να εχω σε raspberry pi αναλογικη εξοδο με τα βιομηχανικά πρότυπα 4-20mA. To raspberry δεν διαθετει καποια αναλογικη εξοδο οποτε σκεφτομουν να χρησιμοποοησω καποιο ολοκληρωμενο D/A σειρας mcp της microchip (π.χ mcp4728 ) και επειτα καποιο προσθετο κυκλωμα για να επιτυχω την πηγη ρευματος 4-20ma.
    Εχω 2 εναλλακτικες και θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας η να προτεινετε κατι αλλο μιας και δεν εχω εμπειρια σε αυτο το κομματι :
    1. Χρηση τελεστικων ενισχυτων οπως στη εικονα
    2. χρηση καποιου ολοκληρωμενου οπως το χτρ115/116 που ειναι current loop transmitter.Screenshot from 2020-04-05 13-25-57.png

    Ευχαριστω πολλυ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    XTR115/116 εννοειται.

    Να προσεχεις με τις γειωσεις του κυκλωματος μονο να μην τις μπλεξεις!

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kwstas92 (05-04-20)

  4. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Δεν θυμάμαι αν το pi έχει pwm έξοδο. Αν έχει τα πράματα είναι πολύ απλά (το έχω κάνει μέ άλλο mcu).
    Με ένα πυκνωτή μετατρεπεις το pwm σε έξοδο τάσης.
    Με ένα τελεστικό, μια τάση αναφοράς και ένα τρανζίστορ φτιαχνεις πηγή ρεύματος ελεγχόμενη από τάση. Θα βρεις πιο απλά κυκλώματα από το 1. Προσοχή μόνο στην θερμότητα του τρανζιστορ. Η τάση σε ανοικτό κύκλωμα θα πρέπει να είναι σχετικά υψηλή 10-24V για να "μοιάζει" στα βιομηχανικά. Εγώ με smd τρανζιστοράκι, είχα θέμα... ζεσταινόταν. Αν θες να ψάξω για σχηματικά. Πάντως είχε δουλέψει θαυμάσια με πολύ λίγα εξωτερικά εξαρτήματα. Η μη γραμμικ'η συμπεριφορά είχε λύθεί με παραμέτρους στο λογισμικό!

    Βρήκα στο χρονοντουλαπο το ΒΟΜ BC817 -SOT23 & LM358 -SO G8.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pstratos : 05-04-20 στις 14:54

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kwstas92 (05-04-20)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kwstas92
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    162

    Προεπιλογή

    Καταλαβα, οπως φανταζομαι και η χρηση isolator μεταξυ raspberry και d/a θα ειναι απαραιτητη σωστα?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    XTR115/116 εννοειται.

    Να προσεχεις με τις γειωσεις του κυκλωματος μονο να μην τις μπλεξεις!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη kwstas92
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    162

    Προεπιλογή

    Ναι διαθετει pwm. Καταλαβα τη λογικη, απλα δεν ηξερα αν ειναι ακριβες μιας και δεν το εχω δοκιμασει. Στα 12 βολτ θα ειναι η εξοδος, οσον αφορα το τρανζιστορ το σκεφτομουν και εγω οτι μπορει να ειχα θεμα με θερμοκρασιες. Αν το εχεις ευχερο θα με ενδιεφερε, αλλιως δεν υπαρχει πρβλημα καταλαβα τι εννοεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Το XTR φαίνεται πολύ όμορφο, ΑΝ μπορείς να το βρείς σε λογική τιμή - εύκολα. Ο κινέζος μέσα μου έλεγε τότε (2007 !!) αν μπορείς να το φτιάξεις φτηνά, κάντο. Το κύκλωμα (στείλε μου πμ με email - na σου στείλω protel) από τη μάνα του δεν είναι ακριβές! ΑΛΛΑ θα το βαθμονομήσεις πολύ εύκολα μία φορά (ανα batch). Δηλ με πχ 0 έξοδο πόσα mA έχεις? με 512 / 1024 / 4096 / 16383 ?? κλπ. Στις δοκιμές θα βάλεις για αντίσταση φορτίου 100Ω (το πλέον σύνηθες) μέχρι 1000Ω. θα πρέπει να μπορεί να δώσει 20mA σε αυτές τις αντιστάσεις. Τι θα οδηγήσεις?? κάποιον άλλο controller??

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kwstas92
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    162

    Προεπιλογή

    Υπαρχει σε rs και αντιστιοχα καταστηματα με τιμη που κυμενεται στα 3ευρω το κομματι, οποτε το σκεφτομαι αν αξιζει. Δεν γνωριζω ακομα τι θα οδηγησει γιατι ειναι μερος ενος μεγαλυτερου προτζεκτ. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το XTR φαίνεται πολύ όμορφο, ΑΝ μπορείς να το βρείς σε λογική τιμή - εύκολα. Ο κινέζος μέσα μου έλεγε τότε (2007 !!) αν μπορείς να το φτιάξεις φτηνά, κάντο. Το κύκλωμα (στείλε μου πμ με email - na σου στείλω protel) από τη μάνα του δεν είναι ακριβές! ΑΛΛΑ θα το βαθμονομήσεις πολύ εύκολα μία φορά (ανα batch). Δηλ με πχ 0 έξοδο πόσα mA έχεις? με 512 / 1024 / 4096 / 16383 ?? κλπ. Στις δοκιμές θα βάλεις για αντίσταση φορτίου 100Ω (το πλέον σύνηθες) μέχρι 1000Ω. θα πρέπει να μπορεί να δώσει 20mA σε αυτές τις αντιστάσεις. Τι θα οδηγήσεις?? κάποιον άλλο controller??

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Επειδη το τρανζιστορ εξοδου λειτουργει ουσιαστικα στην ενεργο περιοχη καταναλωνεται πολυ θερμοτητα επανω του οποτε μεταβαλλεται η συμπεριφορα του. Μεσα στο datasheet του xtr115 προτεινονται δυο τρανζιστορς αν θυμαμαι καλα, θα πρεπει να βαλεις κατι αντιστοιχο (κατα προτιμηση smd με thermal pad και ικανοτητα πανω απο 2-3 αμπερ).

    Με 14bit dac το xtr115 παιζει σε ακριβεια 2ου δεκαδικου του mA. Οπως ειπε κι ο pstratos για να μπορεις να οδηγησεις φορτια εως 1Κ στα 20mA η ταση εισοδου θα πρεπει να ειναι μεγαλη, συνηθως πανω απο 24V. Το xtr παρεχει και voltage reference για τον dac σου ωστε να μη χρειαστεις εξωτερικο τσιπακι. Για πληρη απομονωση θα χρειαστεις κι εναν digital isolator μεταξυ dac και raspberry. Προσοχη να δωσεις στο ground του loop power, δε θα πρεπει να συνδεεται πουθενα αλλου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kwstas92 (05-04-20)

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Ολα τα Βurr-Brown είναι εργαλεία ρε φίλε. Σίγουρα να το προτιμήσεις ή έστω κάτι ανάλογο έχει αρκετά παρόμοια. Πιστεύω καλύτερη επιλογή από οτιδήποτε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη kwstas92
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    162

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες, ναι τα ειδα τα προτεινομενα και αν τελικα αποφασισω να χρησιμοποιησω το χτρ καποιο απο αυτα θα επιλεξω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη το τρανζιστορ εξοδου λειτουργει ουσιαστικα στην ενεργο περιοχη καταναλωνεται πολυ θερμοτητα επανω του οποτε μεταβαλλεται η συμπεριφορα του. Μεσα στο datasheet του xtr115 προτεινονται δυο τρανζιστορς αν θυμαμαι καλα, θα πρεπει να βαλεις κατι αντιστοιχο (κατα προτιμηση smd με thermal pad και ικανοτητα πανω απο 2-3 αμπερ).

    Με 14bit dac το xtr115 παιζει σε ακριβεια 2ου δεκαδικου του mA. Οπως ειπε κι ο pstratos για να μπορεις να οδηγησεις φορτια εως 1Κ στα 20mA η ταση εισοδου θα πρεπει να ειναι μεγαλη, συνηθως πανω απο 24V. Το xtr παρεχει και voltage reference για τον dac σου ωστε να μη χρειαστεις εξωτερικο τσιπακι. Για πληρη απομονωση θα χρειαστεις κι εναν digital isolator μεταξυ dac και raspberry. Προσοχη να δωσεις στο ground του loop power, δε θα πρεπει να συνδεεται πουθενα αλλου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 4G Καιν αναλογικη TV..
    By MitsoulasFm in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-17, 22:49
  2. 4-20ma μετατροπή σε 7.5–20ma
    By sotron1 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-15, 14:56
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-13, 18:27
  4. Εξοδος ηχείων & εξοδος ακουστικών
    By Diaman in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-13, 10:42
  5. Μετατροπή 0-10 σε 0-20mA ή 4-20mΑ
    By kopsas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-07, 11:42

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας