Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: Ερώτηση σχετικά με τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Για τις μεγαλες πολις δεν ξερω τι γινετε παντος σε πολα σημία η ησχης τους ειναι πολύ μεγάλη και το σημα μπορεί να πάει 40 με 50 μίλια μακρια .Στην Ροδο π.χ μεσα στην πόλη οι γείτονες Τούρκοι έχουν ποιό δινατο σήμα απο τις δικές μας εταιρίες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Επειδή είναι και δουλειά μου ας πώ κι εγώ τη γνώμη μου.

    Τι προτιμάτε? 8-10 βάττ σε μια κεραία Η 30.000 κινητά σε ένα ποδοσφαιρικό στάδιο? Η 100 άτομα σε ένα αστικό λεοφωρίο?

    Αυτό που ανησυχεί τους επιστήμονες δέν είναι οι κεραίες (καθ' 'οτι η ισχύς είναι στα νόμιμα όρια μέσα στα 10 μέτρα) παρά τα χιλιάδες τηλέφωνα μαζί τα οποία αυξάνουν κατα πολύ τα V/m2 σε κάθε περιοχή.

    Ενα σχετικό ΜΕΓΑΛΟ άρθρο στο αγγλικό Ελεκτορ τα καλύπτει ολα αυτά.

    Βασικά το πρόβλημα δεν βρίσκεται στις κεραίες απλώς στην μαζική εκπομπη τηλεφώνων και στο συνωστισμό.

    Το πρόβλημα δεν είναι επίσης η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία η οποία καταναλώνεται με μορφή θερμότητας αλλα ισως να υπάρχουν διάφορες παρενέργειες.

    Πληροφοριακά και ο εγκέφαλος παράγει ηλεκτρισμό (αρκετα mV/m2) ενώ οταν μιλάμε στο τηλέφωνο οι μετρήσεις δείχνουν οτι το κινητό παράγει 800V/m2 στο κεφάλι. Κάντε εσείς τα μαθηματικά να μου πείτε ποιός νικάει....

    Οι επόμενες παρενέργειες είναι αυτές που δεν ξέρουμε, ο εγκέφαλοσ παράγει ηλεκτρομαγνητικά κύμματα (alpha waves) τα οποία μοιάζουν κατα πολύ στο TCS protocol το οποίο χρησιμοποιείται κατα την διαρκεια της ΟΜΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ στο κινητό.
    Αυτό σημαίνει οτι εφ όσον έχουμε παρόμοια ηλεκτρομαγνητικά κύμματα ισως με την υπερίσχυση του κινητου να παρουσιαστεί πρόβλημα λειτουργίας στον εγκέφαλο. (κάτι παρόμοιο με την επιληψια οταν οι αναλαμπές συντονίζονται με τον εγκέφαλο και προκαλούν πρόβλημα)

    Αλλα όσο και να χοροπηδάμε δεν υπάρχουν αρκετά στατιστικά στοιχεία για τέτοιες έρευνες ακόμα. Ουτε επίσης έχει αναφερθεί ΕΠΙΣΗΜΑ οτι εμφανίστηκε κρουσμα καρκίνου η θανάτου εξ αιτίας κινητού.

    Και στην τελική... τόσες ακτινοβολίες διαπερνούν το σώμα σας στα κινητά κολλήσατε με τα 2 βάττ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Α επίσης ξέχασα να υπογραμμίσω οτι το να τοποθετούμε πολλές κεραίες στισ πολεις κλπ είναι ακόμα καλύτερο γιατι μειώνει την ισχύ που χρειάζεται ενα κινητό για να επικοινωνήσει.
    Οι μετρήσεις έχουν δείξει οτι ακόμα και δυο μέτρα μακριά απο μια κεραία κινητής οι ενδείξεις βρίσκονται σε νόμιμότατα όρια

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Εγω συμφωνω με τον leosedf αλλα θα ηθλα να τον ρωτησω αν εχει σκεφτει οτι οι κεραιες μας ακτινοβολουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ ενω τα κινητα μονο οσο τα χρησιμοποιουμε?
    Και εγω μαλιστα εχω μια κεραια πανω απο το κεφαλι μου σε λιγοτερα απο 10 μετρα αποσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Δέν έχει σημασία. Και οι ραδιοσταθμοί που είναι κιλοβάττ κλπ κλπ κλπ ειναι 24 ώρες.
    Σημασία δεν έχει η ωρα της έκθεσης αλλα η ποσότητα της ακτινοβολίας.

    Εχει διαπιστωθεί οτι ακόμα και κάτω απ την κεραία η ακτινοβολία είναι κατα πολύ λιγότερο κατώ απ τα επιτρεπτά όρια..

    Μόλις ξαναπάρω στα χέρια μου την έρευνα θα επιστρέψω.

    Και τα κινητά απο το πρωί μέχρι το βράδυ μας ακτινοβολούν, δέν τίθεται θέμα. δεν το λειτουργείς εσυ το λειτουργεί ο διπλανός σου, άσε που το κινητό και stand by να είναι πάλι εκπέμπει ανα τακτά χρονικά διαστήματα για να είναι συγχρονισμένο και να δηλώνει την παρουσία του στο δίκτυο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Όλα αυτά είναι λίγο πολύ γνωστά αυτό που λέμε συνεχώς και συμπερασματικά από τέτοιες συζητήσεις είναι ότι ακόμα δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε το μέγεθος της ζημιάς που μπορεί να προκαλέσουν τέτοιου είδους ακτινοβολίες.Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν είναι και ότι το καλύτερο που μας βομβαρδίζουν όλο το 24ωρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη aliengoa
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    εγω πάντως ενδιαφερομουνα να μαθω κατα πόσο τα λεγομενα του περιοδικου ηταν ακριβη. Εν τελει εχεις δικιο και θα χρειαστουμε αρκετα χρονια ακομα για να καταλαβουμε τις συνεπειες της ακτινοβολίας των κινητων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη aliengoa
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Κατι που βρήκα:

    Μία μελέτη που πραγματοποιήθηκε τον προηγούμενο χρόνο από μία ομάδα ιατρών στην Γερμανική πόλη της Naila, προκάλεσε αρκετή αναστάτωση. Οι συγκεκριμένοι ιατροί ερεύνησαν τους φακέλων μίας ομάδας ασθενών που ζούσαν κοντά σε σταθμούς βάσης δικτύων κινητής τηλεφωνίας και τους σύγκριναν με τους φακέλους ασθενών που δεν είχαν καμία σχέση με σταθμούς. Τα αποτελέσματα δεν ήταν και τόσο ευχάριστα: οι περιπτώσεις καρκίνου στους ασθενείς που διαβίωναν κοντά σε πύργους εκπομπής βρέθηκαν να είναι σχεδόν διπλάσιες σε σχέση με τους άλλους.
    Η μελέτη “Reflex” που πραγματοποιήθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή [1] και κόστισε περισσότερο από 3 εκατομμύρια Ευρώ, προξένησε επίσης μεγάλη αναστάτωση. Σύμφωνα με τα συμπεράσματα της έρευνας η υψίσυχνη ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία στις συχνότητες των UMTS και GSM προκαλεί ένα αυξημένο πλήθος ρωγμών στην αλυσίδα του DNA. Ανεπιθύμητες γενετικές μεταβολές και αλλοίωση των γενετικών χαρακτηριστικών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Κάθε σοβαρή έρευνα αναφέρει και το όνομα-τα των επικεφαλής ερευνητών.Κατά καιρούς έχουν διαδωθεί διάφορες τέτοιες ανυπόστατες έρευνες που σκοπό έχουν περρισσότερο να πανικοβάλουν παρά να ενημερώσουν τον κόσμο.
    Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η μελέτη που ανέφερες στο τέλος σχετικά με το dna.Ας είμαστε λοιπόν προσεχτικοί σε αυτά που διαβαζουμε και από που προέρχονται και φυσικά να κάνουμε λελογισμένη χρήση των κινητών μας γιατί ακόμα το τοπίο είναι θολό ως προς τις συνέπειες της κάθε μορφής ακτινοβολίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη aliengoa
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Το προβλημα φιλε μου ομως ειναι οτι πλεον οι περισσοτεροι τις πιστευουν αυτες τις ερευνες. Οχι, γιατι ειναι αφελης ή χαζοί αλλα απλα επειδή δεν γνωρίζουν πολλα και κυρίως επιστημονικα για αυτο το θέμα, ούτε μπορουν να φανταστούν οτι οι περισσοτεροι βγαζουν ημιτελης έρευνες. Ομως περιοδικά υπολογιστών θα επρεπε να δημοσιέυουν τετοιες έρευνες? Θα επρεπε να είναι τοσο σιγουροι για τα αποτελεσματα? Με λίγα λογια θα επρεπε και τα περιοδικα να είναι πιο συγκρατημένα και όχι μονο εμεις οι απλοι ανθρωποι...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επέκταση δικτύου κινητής τηλεφωνίας
    By tigiakou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 11:16
  2. Συχνότητες κινητής τηλεφωνίας
    By her in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-15, 14:30
  3. Αναμεταδότης κινητής τηλεφωνίας
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 00:40
  4. σχετικά με τις κεραίες
    By kostas2790 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-09, 14:45
  5. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-08, 02:05

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας