Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 31

Θέμα: Ερώτηση σχετικά με τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Τα περιοδικά φίλε μου εξυπηρετουν με την σειρά τους-αν οχι ολα ίσως κάποια-συμφέροντα.Επομένως ειναι καλο να έχουμετα μάτια μας και τα αυτιά μας ανοιχτά και πρώτα απ'όλα να διασταυρώνουμε έρευνες και απόψεις.Το σίγουρο πάντως ειναι και σε αυτό πρέπει να σταθουμε,ότι τίποτα ακόμα δεν έχει αποδειχθει πρακτικά για αυτου του ειδους τις ακτινιβολίες,χωρίς φυσικά αυτό να λειτουργει ως άλλοθι για να πιστευουμε ότι ειναι απόλυτα αθώες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή

    Μετρήσεις έχουν δείξει ότι κάτω απο την κεραία δεν έχεις πρόβλημα λόγω της ιδιομορφίας του λοβού ακτινοβολίας και μάλιστα στο ρετιρέ εαν βρίσκεσαι υπάρχει μεγάλη εξασθένηση λόγω των τοιχωμάτων (τσιμέντο-μπετό) που δεν θα έχεις πρόβλημα, τώρα αν πας να απλώσεις τα ρούχα σου στην ταράτσα και βρίσκεσαι στο επίπεδο της κεραίας τότε σε συμβουλεύω να μην κάτσεις πολύ ώρα! Επίσης το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχει αυτός που κατοικεί απέναντι απο αυτήν την πολυκατοικία που είναι τοποθετημενη η κεραία κινητής και πιο συγκεκριμένα το μπαλκόνι που βρίσκεται απέναντι έναν όροφο κάτω απο τον τελευταίο όροφο. Εκεί συσσωρεύεται η ακτινιβολία (max ακτινοβολία του λοβού)! Αλλά σε πυκνωκατοικημένες περιοχές οι σταθμοί (κεραίες) αυξάνωνται για την εξυπηρέτηση των πελατών με άμεση συνέπεια την μείωση της έντασης της ακτινοβολίας τους!
    ηθικό δίδαγμα: μάθετε να αναγνωρίζεται τις καμουφλαρισμένες κεραίες της κινητής τηλεφωνίας και όσο μπορείτε να αποφεύγεται την αγορά η την ενοικίαση διαμερίσματος απέναντι απο αυτές!
    γιατί πολύ σωστά προαναφέρατε ότι η μόνιμη έκθεση στην ακτινοβολία βλάπτει!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Κέντρο θεσσαλονίκης και κάτω βαρδάρη να δείς τι γίνεται.
    Τις αναγνωρίσεις απο τισ αποτυχημένες διαφιμήσεις που έχουν επάνω (ενα βαρέλι με γράμματα που πρέπει να πάς στο ένα μέτρο για να τα δείς)
    Ασε που φένονται και απο τα αλουμινένια κουτια παραδίπλα η το μάτσο με τα καλώδια σε κάποιες πεσριπτώσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή

    και η συνηθέστερη αμφίεση τους είναι το μπόιλερ,βλέπεις έναν όρθιο θερμοσίφωνα απο πλαστικό συνήθως και δίπλα ένα ορθογώνιο ασπρο κουτί (ο σταθμός) που δεν χρησιμεύει πουθενά,κάνει μπαμ! Επίσης μερικές φορές τις βάζουν μέσα σε καμινάδες αλλα το αποφεύγουν λόγω εξασθένησης, ένα πολύ καλό κόλπο είναι η τοποθέτηση τους στον σωλήνα για τις αναθυμιάσεις (W.C) που βγαίνουν επάνω στην ταράτσα!
    leosedf αυτό με τις διαφημίσεις δεν το έχω δεί, αλλά όπως μας λές θα κ αυτό θα βγάζει μάτι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    282

    Προεπιλογή

    Η μελέτη reflex είναι αυθεντική αλλά ως συνήθως άλλα γράφουνε οι επιστήμονες και άλλα διαβάζει το "κοινό".
    Για να διαβάσεις ακόμα και το abstract θα πρέπει να είσαι βιολόγος! Την έχω διαβάσει μαζί με βιολόγο και δεν βρήκα πουθενά αυτά που λες φίλε aliengoa. Πάντως το σίγουρο είναι ότι βλάπτουν το θέμα είναι πόσο, το αποτέλεσμα της reflex είναι ότι οι πιθανότητες βλάβης είναι μικρές.

    Φιλικά,
    Χρήστος

    Υ.Γ. την μελέτη θα την βρείτε εδω: http://www.stuk.fi/tutkimus/ionisoim.../en_GB/reflex/
    Υ.Γ.2. Το STUK είναι κάτι σαν τον δικό μας δημοκριτο.
    Υ.Γ.3. Διαβάστε το κομμάτι "Exploitation of results"

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή

    αυτές τις τράβηξα μόνο απο ένα κομμάτι της μεσογείων.
    μερικές είναι καμουφλαρισμένες κ άλλες όχι
    επίσης σύντομα θα τραβήξω φοτό απο κεραία κινητής τύπου ηλιακού θερμοσίφωνα που μπαίνουν σε κατοικημένες περιοχές κ όχι σε λεωφόρους!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό!
    Θεωρία είναι όταν τα ξέρεις όλα κ δεν λειτουργεί τίποτα, πράξη είναι όταν λειτουργούν όλα κ δεν ξέρεις το γιατί!

  7. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Το Ελληνικο ελεκτορ Σεπτεμβριου και Ιανουαριου εχουν αφιερωμα στην ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια και τροπος προστασιας απο αυτην.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    καλημερα θα ηθελα να θεσω μια προσωπικη εμπειρια . στο σπιτι που μενω ολες οι συσκευες ηχου ( ραδιοφωνο , ενισχυτες , ηχεια του υπολογιστη ,ηχεια του home cinema) τιτιβιζουν σχεδον ολη την ημερα απο το σημα των κεραιων κινητης τηλεφωνιας . εχω πλησιασει το κινητο μου τηλ ενω μιλαω σε ολες τις παραπανω συσκευες και δεν ακουγετε το παραμικρο(ελαχιστα μονο στα ηχεια του υπολογιστη) . το σιγουρο ειναι οτι στη ταρατσα μου δεν εχω κεραια κινητης τηλεφωνιας και ουτε και οι γειτονες μου ,αρα αν υπαρχει κεραια σιγουρα βρισκετε σε αποσταση πανω απο 30-40 μετρα . πως να πιστεψω εγω τοτε οτι το σημα του κινητου τηλεφωνου ειναι πιο ισχυρο απο αυτο των κεραιων κινητης τηλεφωνιας ? ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hlektrologos000
    πως να πιστεψω εγω τοτε οτι το σημα του κινητου τηλεφωνου ειναι πιο ισχυρο απο αυτο των κεραιων κινητης τηλεφωνιας ? ?
    οι συνάδελφοι παραπάνω θέλουν να πούν ότι λόγω του power control που γίνεται απο τον σταθμό βάσης στο κινητό σου έχεις πρόβλημα (εάν είσαι απομακρυσμένος απο τον σταθμό βάσης τότε αυτός για να σε καλύψει σου ανεβάζει την ισχύ στο κινητό σου)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό!
    Θεωρία είναι όταν τα ξέρεις όλα κ δεν λειτουργεί τίποτα, πράξη είναι όταν λειτουργούν όλα κ δεν ξέρεις το γιατί!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή

    Τύπου Μπόιλερ σε κατοικημένη περιοχή
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό!
    Θεωρία είναι όταν τα ξέρεις όλα κ δεν λειτουργεί τίποτα, πράξη είναι όταν λειτουργούν όλα κ δεν ξέρεις το γιατί!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επέκταση δικτύου κινητής τηλεφωνίας
    By tigiakou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 11:16
  2. Συχνότητες κινητής τηλεφωνίας
    By her in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-15, 14:30
  3. Αναμεταδότης κινητής τηλεφωνίας
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 00:40
  4. σχετικά με τις κεραίες
    By kostas2790 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-09, 14:45
  5. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-08, 02:05

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας