Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 41

Θέμα: Κεραία για πομπό AM

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    να απαντησω στον φιλο αματερ,οχι δεν εχω καλαμι,συρμα 45μ εχω,με τεραστιες γωνιες,τωρα θα βαλω 50ωμ,κανω ηδη δοκιμες,δεν εχω μεγαλη εμβελεια εγω.ολη η αρεφ παει στα ντουβαρια,εκτος αθηνων μονο νυχτα με αδεια μπαντα,με τα 50ωμ βλεπω τεραστιες αλλαγες,με καλαμι βγαινει ενας -ροκι-στο χαρακτ-κό και εχει δοκιμαστει απο πολλους συναδελφους με ωραια αποτελεσματα,οπως ακριβως τα λεει ο γειτονας Μακης φτιαξτε το, αυτα χαιρετισματα παιδια!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    να απαντησω και στον κιλλιβατ.δεν εννοω την λ.η ινβερτιντ λ κ.λ.π,εννοω την καθετη που ειναι 8 εως 9 μετρα, και πανω στην κορυφη εχει ενα πλεγμα 2 μετρα ακτινα,αυτη η κεραια ειναι φοβερη αλλα...ειναι καρφωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    george
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    421

    Προεπιλογή κεραια πομπου Α.Μ

    Φιλε 807 εχεισ φωτο η σχεδιο για την κεραια αυτη που αναφερεις με το πλεγμα?????

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Φίλε 807 ευχαριστώ για την απάντηση και εμένα θα με ενδιέφερε το σχέδιο αυτής της κεραίας. Όταν λες 50ωμ εννοείς έξοδο του πομπού 50 μετά balun στην κεραία η σκέτη έξοδο πενηντάρα χωρίς balun.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    οχι παιδια η εισοδος της κεραιας,ειναι μονο 2εως 5 ωμ το πολυ!!!! συνεπως απαιτειται κάπλερ να φερει τα 50ωμ του πομπου-καλωδιου στα 2-5ωμ,εχει πολυ μικρα ωμ γιατι ειναι μονο 8-9μετρα,το υπολοιπο που απαιτειται π.χ 38 μετρα το εξισοποπεις με το πλεγμα κορυφης,θα τα περασω στην δημοσιευση σε λιγες μερες,αν μπορειτε βαλτε συρμα 45μετρα,αυτη η κεραια ειναι καλη για τοπικα,αν θες εμβελεια πρεπει να βαλεις πολλα-πολλα βατ,δεν ειναι τοσο καλη ιονοσφαιρικα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Θα ήταν πολυ χρήσιμο το σχέδιο του φίλου 807 εστω και σχηματικα να δημοσιευθεί!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    λοιπον παιρνουμε σωληνες αλπουμινιου μηκους 8μ και διαμ 1 ιντσα(με αυτην την τιμη τα υπολογισα)αυτο ειναι το καθετο,πανω στην κορυφη τοποθετουμε ακτινωτα 6 ραντιαλ αλλα...με γωνια 30μοιρες ως προς το καθετο,να κοιτανε η πανω δηλαδη η κατω,τα ραντιαλ ειναι απο σωληνακια αλουμινιου,η ακτινα του καθε ενα ειναι 1,68-1,70μ και κατι ακομα στο ακρο καθε ραντιαλ να μπει ενα συρμα που θα πηγαινει σε καθε ραντιαλ σαν κυκλος ,σαν σαμπρελλα γυρω απο την κεραια,βαλτε και οσα τετοια συρματα γυρω απο τα ραντιαλ θελετε,αυξανουν την χωρ-τα κορυφης,αυτη η αντεννα εχει αντ.εισοδου 2-3ωμ,θα δειξω ενα απλο καπλερακι να κανεις τα 50ωμ 2-3ωμ,,αυτα!να δεθει καλα με πετονιες

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    ακτινα καθε ραντιαλ εννοω το μηκος του ε?η διαμετρος της κορυφης ειναι 1,68 επι 2 μετρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΕΡΑΙΟΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΜ.................................

    Κωστα πολυ παραστατική η κεραία σου.Δεν έχω όμως καταλάβει κατι.Η γωνια των 30 μοιρων παίζει ρόλο;Αν αυξήσουμε ή ελαττωσουμε το μηκος των radials >1,68m τι προκειται να γίνει;Την γωνια των 30 μοιρων ως προς το καθετο μπορω να την δώσω και προς τα πανω;Δεν ξερω αν έχεις παρατηρησει όταν φυσαει ο αέρας η ομπρελλα μας μπορεις να γυρισει ανάποδα.Αυτο εννοω.Ποιος γνωστος σταθμος των μεσαιων παιζει με μια τετοια κεραια;Τι επιτυγχνανεται με αυτην την κεραια;Εχεις καποιο διαγραμμα ακτινοβολιας να ανεβάσεις;Ποια πρεπει να είναι η εξωτερικη διαμετρος των radials;
    Πως μπορω να προσαρμοσω ακριβως στα 50 ohm την εξοδο οποιουδήποτε πομπου μεσαίων εκει που πριν χρησιμοποιουσα ενα απλο σύρμα;Εκτος απο γέφυρα στασίμων τι αλλο χρειάζομαι;
    Η διαμετρος της κορυφης δεν νομίζω ότι είναι 1,68*2 διοτι τα radials δε ειναι οριζοντια (90 μοίρες) αλλα υπό γωνια 30 μοιρων σε σχέση με το κάθετο στοιχείο.Σωστο ή λαθος;
    Αναμένω και το σχεδιο του coupler!
    Εχω αυτές τις αποριες διότι εως τωρα με ΑΜ εως τωρα δεν έχω ασχοληθει.
    Σ'ευχαριστω!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  10. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    λοιπον η κεραια αυτη υπολογιστηκε για 1650κηζ, τα ραντιαλ ειτε με γωνια πανω ειτε κατω ειναι το ιδιο,το μηκος τους εννοω πως θα τα παραγγειλεις στον μαστορα ειναι 1,68μ,οταν κανουν γωνια ειναι κατιτις λιγοτερο(λογικον),αν πειραξεις το μηκος των ραντιαλ μεταβαλλεις την χωρ-τα κορυφης,αρα η κεραια θα συντονιζει πιο βραχεα αν κοψεις τα ραντιαλ και το αναποδο,βεβαιως και παιζει ρολο να ναι 30μοιρες,τα ραντιαλ να ναι απο σωληνακια οποιας διαμετρου θελεις,αν θες να βαλεις 50ωμ θελεις κυκλωμα π,απαραιτητα γιοφυρι,και κεραια λ/4,επειδη η λ/4 εχει αντισταση 36ωμ βαζεις ενα πηνιο μεταξυ ψυχας και γειωσης ομοαξονικου στην μερια της κεραιας,και παιζοντας με τις σπειρες βρισκεις ΚΑΙ τα 50ωμ της κεραιας,ποιοι ελπεμπουν απο δω με καθετη? σχεδον ολοι!!οσους ακους απο αθηνα με διαλειψη εχουν συρμα,οσοι οχι εχουν καθετη,οι κεραιες αυτες κανουν κρα απο χιλιομετρα δυστηχως,αναμενεται το καπλερ.μπαιιιι!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ερώτηση για πομπό
    By ΜΙΧΑΣ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-14, 09:32
  2. Τροφοδοτικό για πομπό;;;;
    By Zener_ in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-08, 15:12
  3. PLL για πομπό FM
    By ALAMAN in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-06, 19:34
  4. PL36 για πομπό
    By ansuz in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-06, 23:23
  5. Κεραία για Πομπό SW
    By phoenix_2007 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-06, 11:08

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας